چرا اسرائيل نمي‌تواند حزب‌الله و حماس را نابود كند؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

چرا اسرائيل نمي‌تواند حزب‌الله و حماس را نابود كند؟

پست توسط KRITER »

خبرگزاري فارس: يك روزنامه صهيونيستي با بيان اينكه از بين بردن حزب‌الله و حماس كه در عمق جامعه خود نفوذ كرده‌اند، بسيار سخت و غيرممكن است، به بيان مشكلات رژيم صهيونيستي در اين زمينه پرداخت.

تصویر
به گزارش فارس روزنامه صهيونيستي "معاريو " در گزارشي به بررسي علل و مشكلات رژيم صهيونيستي در تقابل با نيروهاي مقاومت حزب‌الله و حماس در لبنان و فلسطين مي‌پردازد.
اين روزنامه در گزارش خود مي‌نويسد: اسرائيل طى دو سال و نيم، دو جنگ نظامى در لبنان عليه حزب‌الله و در غزه عليه حماس داشته است، اما مشكل اينجاست كه به علت اينكه اسرائيلي‌ها اين دو جنگ را تحت عنوان مبارزه با سازمان‌هاى تروريستى مي‌شناسند، ارزيابى نادرستى از دشمن و از نوع جنگ ارائه مى‌دهد و اين احساس را ايجاد مى‌كند كه در اين جنگ مسلما اسرائيل به عنوان يك حكومت بايد بتواند پيروز شود.
به نوشته معاريو رژيم صهيونيستي در اين جنگ‌ها با دو شبكه نظامى روبرو بود كه توانستند با اقدامات نظامى پراكنده خود جايگاه خود را اثبات كنند. آنها در اقدامات نظامى خود ابتدا فقط از عمليات‌هاى "حمله و گريز " استفاده مى‌كردند، ولى بعدها توانستند نيروى كلاسيك نظامى تاسيس كنند.
"يورام شوايچر " نويسنده اين مقاله مي‌افزايد: البته اين نيروي كلاسيك از ارتش‌هاى كلاسيك هنوز كوچك‌تر است، اما از تكنيكهايي استفاده مى‌كند كه تركيبى از تكنيك‌هاى جنگ‌هاى چريكى و جنگ‌هاى معمولى است.
وي در ادامه به بيان مشكلات رژيم صهيونيستي در از ميان برداشتن از نيروها پرداخته و اشاره مي كند كه سازمان‌هايى همانند حزب‌الله و حماس اكنون داراى شبكه‌هاى اجتماعى و اقتصادى و سياسى و دينى هستند كه در درون جامعه چهره چند جانبه‌اى از خود نشان مى‌دهد.
اين كارشناس صهيونيست در مورد حزب‌الله مي‌نويسد كه تاكتيك نظامى اين حزب علاوه بر عمليات حمله و گريز، شليك آتش به سربازان اسرائيل از نزديك و شليك انبوه موشك به شهرهاى دور است.
بنا بر اين گزارش حزب‌الله از ضعف دولت مركزى لبنان استفاده كرده و آزادى عمل فراوانى در شليك موشك داشت. به عقيده اين صهيونيست، اسرائيل مى‌توانست با وارد كردن خسارت‌هاى شديدى به لبنان، شليك موشك‌ها از جنوب لبنان توسط حزب‌الله را متوقف كند، ولى مخالفت هم‌پيمانان اين رژيم از جمله فرانسه و ايالات متحده با اين موضوع براي آسيب نديدن دولت "فؤاد سنيوره " نخست‌وزير سابق لبنان مانع از اين اقدام شد.
معاريو مي‌نويسد: دولت سنيوره و همفكران او، از ديد اسرائيل يك دولت ميانه‌رو و طرفدار صلح و سازش بود كه ممكن بود در آينده مذاكرات دو جانبه‌اى را با اسرائيل آغاز كند.
به نوشته شوايچر حزب‌الله به تقويت جوانب نظامى خود در 27 سال تاسيسش اكتفا نكرده و يك شبكه اجتماعى و اقتصادى گسترده‌ را در جامعه لبنان ايجاد كرده كه باعث شده محبوبيت خاصى در بين مردم به دست بياورد. حزب‌الله هم در پارلمان و هم در كابينه نماينده دارد و شيعيان لبنان يكي از بزرگ‌ترين فرقه‌هاى لبنان هستند.
بنا بر اين وي نتيجه مي گيرد كه اسرائيل بدون از بين بردن زيرساخت‌هاى اجتماعى و اقتصادى حزب‌الله در جامعه، نمى‌تواند اين حزب را از بين ببرد.
معاريو در ادامه به بررسي وضعيت حماس در اين زمينه پرداخته و مي‌نويسد: در جنگ سرب گداخته عليه حماس نيز شرايط فوق قابل مشاهده است. حماس در هفت سال اخير همواره تلاش مى‌كرد خود را تقويت نمايد و در اين مدت شهرك‌هاى جنوب سرزمين‌هاي اشغالي را مورد تهاجم قرار مى‌داد و عملا از همان برنامه‌هايي پيروى كرد كه حزب‌الله در مسير تكامل خود دنبال مى‌كرد.
اين روزنامه صهيونيستي مي‌افزايد: حماس موفق شده است كه سازماندهي منظمي به نيروهاى خود بدهد، آنها علاوه بر شيوه‌هاى چريكى، سعى كردند از شهادت‌طلب‌ها و تك‌تيراندازان آموزش ديده و تله‌هاى انفجارى و اسير گرفتن افراد دشمن استفاده كنند، زيرا آنها مى‌دانند كه گرفتن اسير چه تاثيرى بر روحيه نظاميان صهيونيست دارد.
اين روزنامه صهيونيستي در توجيه شكست اسرائيل در جنگ غزه مدعي شد كه ارتش تصميم نداشت براى تخريب زيرساخت‌هاى حماس و كشتن فرماندهان آن وارد شهر غزه شود و اين امر باعث شد اسرائيل نتواند به طور كامل شليك موشك‌ها را متوقف كند و به دنبال آن حماس گمان كند كه به پيروزى دست يافته است.
اين نويسنده صهيونيست در بيان مشكل اسرائيل در از بين بردن حماس نوشت: حماس همانند حزب‌الله توانسته به عمق جامعه نفوذ كند و از بين بردن آن بسيار دشوار است
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”