جنگ پنهانى با اسرائيل به اوج می‌رسد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

جنگ پنهانى با اسرائيل به اوج می‌رسد

پست توسط @lirez@ »

 
توانائى‌هاى امنيتى حزب‌الله و امكانات اطلاعاتى آن همواره سؤال مهمى براى رژيم صهيونيستى بوده است. امير كوليك در تحقيقاتى كه به عمل آورده سعى كرده به اين سؤال پاسخ بدهد. وى نتايج تحقيقات خود را در گزارشى با عنوان «جنگ پنهانى حزب‌الله با اسرائيل» بيان كرده است.
در اين گزارش آمده كه حزب‌الله در آغاز فعاليت‌هاى خود تنها به جمع‌آورى اطلاعات از كمربند امنيتى كه نيروهاى اسرائيلى در آن حضور داشتند، اكتفا كرده بود. حزب‌الله اين اطلاعات را براى انجام عمليات ويژه مانند ترور سرگرد ايرز گيرشتاين در سال 1999 و ترور فرمانده ارتش مزدور لحد، عقل هاشم در سال 2000 استفاده كرد.
بعد از عقب‌نشينى ارتش اسرائيل از جنوب لبنان در سال 2000 ، اقدامات امنيتى حزب‌الله تغيير شكل داده و سعى كرد جمع‌آورى اطلاعات را متوجه مناطق داخلى‌تر نمايد. دامنه اين فعاليت‌ها تا وسط سرزمین‌های اشغالی نیز كشيده شد و حزب‌الله سعى كرد اطلاعات جغرافيايى دقيق‌ترى از منطقه شمالى فلسطین اشغالی كسب كند و البته اطلاعات مورد توجه حزب‌الله در اين مرحله نيز فراتر از اطلاعات نظامى و اماكن نظامى بود.
با توجه به اينكه حزب‌الله در اين مرحله توجه خاصى به موشك‌هاى كاتيوشا و گراد داشت، طبيعى بود كه به دنبال تهيه ليستى از اهداف باشد؛ ولى اين سؤال مطرح مى‌شود كه موشك‌هاى فوق‌الذكر، موشك‌هاى دقيقى نبوده‌اند و چرا حزب‌الله در اين مرحله به دنبال اهداف دقيق بوده است؟
در واقع دو پاسخ مى‌توان به اين سؤال داد:
پاسخ اول اين است كه هر چند موشك‌هاى حزب‌الله از دقت زيادى برخوردار نیستند، ولى با تعيين اهداف مهم، مى‌توان با شليك تعداد زيادى از موشك‌ها به اين اهداف مهم، احتمال هدف قرار گرفتن اين اماكن را بالا برد.
پاسخ دوم اين است كه توانايى‌هاى موشكى حزب‌الله محدود و ثابت نبوده و حزب‌الله روز به روز بر امكانات نظامى خود مى‌افزايد. به عنوان مثال ايهود باراك، بارها تاكيد كرده كه حزب‌الله در اين مدت تونايى‌هاى نظامى خود را سه برابر كرده است. اين بهبود امكانات نظامى و توانايى‌هاى نظامى توسط حزب‌الله تنها محدود به كميت نبوده و حزب‌الله همواره در صدد بهبود كيفيت و نوع سلاح‌هاى خود بوده است.
از طرف ديگر با بررسى موضوعاتى كه مورد توجه امنيتى حزب‌الله بوده مى‌توان به اين نتيجه رسيد كه حزب‌الله علاوه بر اطلاعات مربوط به زير ساخت‌هاى نظامى و غير نظامى اسرائيل، به يك مجموعه از اطلاعات ويژه نيز علاقه‌مند بوده كه اين اطلاعات كاملا با اطلاعات قبلى متفاوت است و براى اهداف ميدانى‌تر به كار مى‌رود. اين گونه اطلاعات تنها براى اقداماتى مانند ترور و یا گروگان‌گيرى در داخل سرزمين‌هاى اشغالى مناسب است يا اينكه ممكن است براى جذب نيروى نفوذى در داخل فلسطین اشغالی به كار رود. بدين جهت متوجه مى‌شويم حزب‌الله باز هم بيشتر و بيشتر وارد جامعه دشمن شده است. تحقيقات نشان مى‌دهد كه حزب‌الله به شيوه‌اى علمى به دنبال اطلاعات شخصى در مورد شخصيت‌هاى عالى‌رتبه اسرائيل بوده و اين اطلاعات درخواست شده به هيچ وجه نمى‌توانند تصادفى باشند، بلكه نشان از تلاش مستمر و منظم حزب‌الله براى كسب اطلاعات دقيق و روزمره از شخصيت‌هاى اسرائيلى دارد.
علاوه بر اين، يك سرى اطلاعات ديگرى كه مورد توجه حزب‌الله است، بافت داخلى جامعه اسرائيل را هدف قرار داده كه نشان مى‌دهد حزب‌الله به دنبال شناخت دقيق‌ترى از دشمن خود است و مى‌خواهد ارزش‌ها، ويژگی‌ها و ساختار اين جامعه را به نحو دقيقى بشناسد.
در طبقه‌بندى اطلاعات مورد توجه حزب‌الله به سه رده از اطلاعات مى‌رسيم :
1 ـ اطلاعات تاكتيكى كه بيشتر در مورد منطقه شمال سرزمين‌هاى اشغالى بوده و در مورد محل حضور ارتش اسرائيل است.
2 ـ اطلاعات ميدانى كه در مورد مراكز حساس و مهم داخل فلسطین اشغالی است كه با هدف زدن ضربات مؤثرتر به پشت جبهه اسرائيل است.
3 ـ اطلاعات استراتژيك كه شامل دو نوع است. اطلاعات استراتژيك براى فهم بهتر جامعه صهيونيستى و ارائه تحليل‌هاى دقيق‌تر از اين جامعه و نوع دوم اطلاعاتى استراتژيك براى انجام عمليات‌هاى بزرگ همانند ربودن مقام‌هاى اسرائيلى كه در پاسخ به ترورهایى مانند ترور عماد مغنيه صورت می‌گیرد.
تلاش‌هاى حزب‌الله در مسائل امنيتى نشان مى‌دهد كه اين جمع‌آورى اطلاعات، يك كار موقت، خودجوش و آنى نبوده بلكه يك سازمان منظم، هدفمند و با پشت كار بالا در وراى آن قرار دارد.
پرس تی وی

 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”