ایران می تواند شوک بزرگی به اقتصاد جهان وارد کند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

ایران می تواند شوک بزرگی به اقتصاد جهان وارد کند

پست توسط @lirez@ »

  بین الملل ـ در حالی که برخی کارشناسان مسائل امنیتی و استراتژیک جهان همواره یکی از ابزار های مقابله به مثل ایران در جنگ احتمالی با ایالات متحده و رژیم صهیونیستی را بستن تنگه هرمز از سوی ایران می دانند، با این حال عده ای دیگر از کارشناسان، توانایی ایران برای انجام چنین کاری را مورد تردید قرار داده اند، اما اخیرا «دفتر اطلاعات نیروی دریایی ایالات متحده»(ONI) اعلام کرده است که بر اساس ارزیابی آنان، ایران و نیروی دریایی این کشور قادر است که چنین کاری را انجام دهد.

به گزارش "تابناک" این گزارش می افزاید: تنگه هرمز که یکی از شاهراه های حیاتی انتقال انرژی از خاورمیانه به اقصی نقاط جهان است از لحاظ استراتژیک در منطقه تحت کنترل ایران قرار دارد و ایران این توانایی را دارد که با بستن این تنگه، اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

در این گزارش همچنین آمده است اگر چه توانایی ایران برای بستن این شاهراه حیاتی به صورت کوتاه مدت امکان پذیر است، اما همین اقدام می تواند اقتصاد جهانی را دگرگون کند.

گفتنی است که ایران همواره تاکید کرده است که نیروی دریایی اش قادر است در شرایط خاص این تنگه را مسدود نماید، اما اعتراف روشن دفتر اطلاعاتی نیروی دریایی ایالات متحده، هر گونه تردید در این باره را از بین برده است و این نشانه دیگری از توانایی نیرو های نظامی ایران است.

با این وجود ایران همواره متعهد بوده است که در شرایط عادی از این مزیت فوق العاده به عنوان ابزاری سیاسی و یا نظامی استفاده نکند که تاکنون هم چنین بوده است، اما در شرایط جنگی داشتن توانایی مسدود کردن شاهراه نفت جهان به عنوان برگی برنده، وزن ایران را در معادلات منطقه ای بالا خواهد برد. 
Junior Poster
Junior Poster
پست: 188
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۳ مرداد ۱۳۸۷, ۱۲:۰۸ ب.ظ
سپاس‌های دریافتی: 40 بار

Re: ایران می تواند شوک بزرگی به اقتصاد جهان وارد کند

پست توسط پارس3000 »

ایول همین درسته
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”