موضع ایران درقبال روسیه تغییر کرده است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

موضع ایران درقبال روسیه تغییر کرده است

پست توسط @lirez@ »

خبرگزاری «ریا نووستی»/ پروفسور "ولادیمیر ساژین" کارشناس ارشد علمی انستیتو خاور شناسی آکادمی علوم روسیه روز سه شنبه طی کنفرانسی مطبوعاتی در «ریا نووستی» اظهار داشت که موضع روسیه درقبال ایران تغییری نکرده و این موضع ایران است که در مدت اخیر شدیداً دچار تغییر شده است.
ساژین گفت: "موضع روسیه در قبال ایران تغییر نکرده است، موضع روسیه همانند سابق اصولی و بر اساس منافع روسیه است. اما موضع ایران در ماه های اخیر شدیداً تغییر کرده است که این (تغییرات) مدت بسیاری است شروع شده اند".
وی خاطر نشان داشت که تا کنون 5 قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شده اند که حاوی تحریمات نیز بوده اند و روسیه به همه آنها رای موافق داده بود و آخرین قطعنامه نیز گزینه پیشنهادی روسیه بود که تصویب شد.
وی افزود: "روسیه طی 5 سال اخیر وکیل ایران بود و از تشدید تحریمات علیه ایران جلوگیری می کرد، اما اکنون روسیه دلیل کمتری برای ادامه دادن به آنچه که انجام می داد دارد و دلیل آن نیز برنامه هسته ای ایران است".
به گفته وی، چند سال پیش روسیه الحاق ایران به کنسرسیوم بین المللی تولید سوخت هسته ای را پیشنهاد داده بود که در ابتدا رئیس جمهور ایران بدان پاسخ مثبت داد، اما سپس آن را رد کرد. پس از آن، به گفته ساژین، پیشنهاد خارج سازی 1.2 تن اورانیوم ایران برای تکمیل غنی سازی در روسیه و تولید سوخت در فرانسه مطرح شد که آن را نیز ایران رد کرد. وی افزود: "رئیس جمهور ایران اعلام کرده است که خواستار ساخت 10 کارخانه غنی سازی و 500 هزار سانتریفیوژ است"، و خاطر نشان نمود که این از توان هسته ای آمریکا و روسیه نیز بیشتر است که این از نقطه نظر سیاسی روسیه را متحیر ساخت.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”