درگيري‌ها در مناطق مرزي يمن و عربستان سعودي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

درگيري‌ها در مناطق مرزي يمن و عربستان سعودي

پست توسط @lirez@ »

عربستان ادعا كرد نيروهايش هفت يمنى را در مناطق مرزى دستگير نموده كه اسكناس‌هاى ايرانى و يمنى در اختيار داشته‌اند.
  تصویربه گزارش پرس.تى.وى – بيروت و به نقل از شرق الاوسط، سرتيپ ستاد "محمد صالح العتيبى " فرمانده پايگاه هوايى ملك خالد در عربستان گفت: «براى تعقيب مبارزان يمنى از چهار گونه هواپيماى جنگى استفاده شده است. در اين درگيريها براى تعقيب مبارزان يمنى از هواپيماهاى جنگى "تورنيدو"، "اف 15" ، "كوگر" و "تانكر" و بالگرد آپاچى استفاده شده است. اين هواپيماها بر اساس سياست‌ها و استراتژي‌هاى مقرر در پايتخت و بر اساس فرماندهى نيروى هوايى عربستان در مركز اين نيرو، در بخش جنوبى صورت مى‌گيرد».  

العتيبى توضيح داد كه هواپيماهاى اف 15 و تورنیدو براى حمله به مواضع دشمن و اهدافى كه از پيش تعيين شده استفاده مى‌شود و هواپيماهاى كوگر در جستجوى هوايى و از بين بردن اهداف رؤيت شده به كار مى‌رود و هواپيماى تانكر كه مى‌تواند 118 هزار پوند سوخت حمل كند، در سوخت رسانى به هواپيماهاى در حال عمليات كمك مى‌كند و البته بالگردهاى آپاچى در پشتيبانى از نيروهاى زمينى فعاليت مى‌كنند.
وى گفت: «نيروى هوايى عربستان به هيچ وجه از بمب‌ها و سلاح‌هاى ممنوعه استفاده نمى‌كند و وظيفه‌اش دفاع از كشور مى‌باشد».
هم‌زمان با حملات نيروهاى عربستانى، گارد رياست جمهورى يمن نيز حمله تازه‌اى را براى پاكسازى محله‌هاى قديمى شهر صعده شروع كرد. اين گارد توسط احمد على عبد الله صالح فرزند رئيس جمهور يمن اداره و توسط نيروهاى ويژه به فرماندهى محمد عبد الله القوسى پشتيبانى مى‌شود.
شهود عيان تاكيد كرده‌اند كه درگيري‌هاى شديدى در باب النجران و ساير محله‌هاى قديمى شهر جارى است و از دو طرف تعدادی کشته و زخمی شده‌اند.
نيروهاى دولتى ادعا كردند كه اين حمله‌ی آنها بعد از كشته شدن يك سرباز دولتى توسط يك تك تير انداز در شهر صعده شروع شده است.
از طرف ديگر حوثى‌ها تاكيد كردند كه به هيچ وجه جبهه جديدى را عليه نيروهاى عربستان در استان جوف يمن باز نكرده واين نيروهاى عربستان هستند كه مواضع حوثى‌ها را مورد حمله قرار داده و با هواپيماهاى خود بمباران مى كنند.
پرس تی  
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۵, ۲:۴۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4179 بار
تماس:

سرنگونی يك فروند جنگنده توسط شیعیان حوثی

پست توسط ganjineh »

مبارزان الحوثي با صدور بيانيه‌اي از موفقيت در سرنگوني يك فروند جنگندهدر استان "عمران " يمن خبر دادند.به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـمبارزان الحوثي امروز با صدور بيانيه‌اي اعلام كردند كه ديروز عصر يكفروند جنگنده را در منطقه "العشه " در نزديكي "خيوان " در استان عمرانسرنگون كرده است. در اين بيانيه اشاره‌ نشده است كه جنگنده سرنگون شدهمتعلق به ارتش يمن بوده يا عربستان سعودي.

در اين بيانيه كه درپايگاه خبري حوثي‌ها درج شده آمده است: جنگنده‌هاي سعودي عصر ديروز مناطق"بسباس "، "رازح "، "الصبه "، "جبل المدود "، "جبل الدخان "، "جبل ظهرالحمار "، "مجدعه " و "الحصامه " را در 14نوبت بمباران كردند.

براساس اين گزارش، عصر ديروز پرتاب موشك بسوي مواضع حوثي‌ها بطور پراكندههمچنان ادامه داشت و جنگنده هاي سعودي نيز طي 3 نوبت منطقه "سحار " رابمباران كردند.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 533
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۸, ۱:۳۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 809 بار
سپاس‌های دریافتی: 2689 بار

بحران رواني در صفوف سربازان سعودي

پست توسط shadow.of.death »

سرپيچي افسران و سربازان سعودي در برابر فرماندهان ارتش اين كشور در مقابله با مبارزان الحوثي به چالشي جديد براي عربستان تبديل شده است.


به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري "اسلام تايمز "، برخي منابع محلي آگاه اعلام كردند بروز موجي از ناراحتي‌هاي روحي و رواني در ميان نظاميان عربستاني حاضر در جنگ با گروه الحوثي موجبات نگراني پادشاه و مقامات بلندپايه سعودي را فراهم كرده است.
گفته مي‌شود ديدار چندي پيش پادشاه عربستان و جانشين وزير دفاع اين كشور نيز در راستاي تقويت روحيه نظاميان عربستان انجام شده است.
بنابر اين گزارش، ارتش عربستان سعودي باوجود حمايت‌هاي قدرت‌هاي بزرگ، در اختيار داشتن انواع تجهيزات پيشرفته و مدرن نظامي و استفاده از سلاح‌هاي ممنوعه مانند بمب‌هاي شيميايي و فسفري نه تنها نتوانسته به موفقيت دست يابد بلكه شكست‌هاي سنگيني را نيز از نيروهاي مبارز حوثي متحمل شده است.

[External Link Removed for Guests]
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
[External Link Removed for Guests]
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 124
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۸, ۲:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 305 بار
سپاس‌های دریافتی: 323 بار

Re: بحران رواني در صفوف سربازان سعودي

پست توسط simab1348 »

بهتره حالا که امکان حضور برای یاری رسانی به شیعیان را نداریم حتی الامکان در نماز ها آنها را دعا کنیم و از خدا برایشان یاری و نصرت طلب کنیم . اگر روزی چند صلوات هم به نیت کمک به آنها بفرستید جنود الهی به یاریشان خواهند شتافت .
لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

حمله جنگنده‌هاي سعودي به اردوگاه آوارگان يمني

پست توسط KRITER »

خبرگزاري فارس: جنبش شيعي الحوثي با اشاره به حمله جنگنده‌هاي سعودي به اردوگاه آوارگان صعده از كشته شدن سه زن و يك كودك بر اثر اين حملات خبر داد.

تصویر
جنبش شيعي الحوثي در بيانيه‌اي كه يك نسخه از آن در اختيار خبرگزاري فارس قرار گرفته است، از 19مورد حمله هوايي ارتش عربستان عليه اين جنبش خبر داد.
در بيانيه اين جنبش آمده است: 9 حمله هوايي در محور "تهامه " و بر مناطق "جبل المدود "، منطقه "الجابري "، "غافره "، "قمامه "، "جزاع " و "شدا " متمركز بود.
جنبش الحوثي همچنين اعلام كرد: جنگنده‌هاي سعودي 10 حمله هوايي نيز عليه مناطق مختلف استان صعده انجام دادند كه در جريان آن از بمب‌هاي چند تني و سمي استفاده كردند.
اين جنبش با اشاره به هدف قرار گرفتن شمال و شرق شهر "ضحيان " و مناطق "طخيه "، "يسنم " و "العشاش " تاكيد كرد: بر اثر حملات جنگنده‌هاي سعودي به اردوگاه آوارگان سه زن و يك كودك كشته شدند.
اين جنبش همچنين از ادامه حملات موشكي عربستان بر كوه‌هاي "الدخان "، "المدود " و "الرميح " و اصابت بيش از 70 موشك بر اين كوه‌ها خبر داد.
اين جنبش تاكيد كرد كه تلاش ارتش عربستان سعودي براي بازپس‌گيري پايگاه "الجابري " كه روز جمعه به تصرف مبارزان الحوثي در آمد را با شكست مواجه كرده است.
گزارش‌ها از مناطق درگيري از ادامه درگيري‌ها در مناطق مرزي يمن و عربستان سعودي حكايت دارد
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۵, ۲:۴۷ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4179 بار
تماس:

Re: سرنگونی يك فروند جنگنده توسط شیعیان حوثی

پست توسط ganjineh »

تصرف يك پایگاه نظامی عربستان توسط شيعيان حوثی

تصویر

[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]حوثیها بر پایگاه الجابری، متعلق به ارتش عربستان تسلط یافته اند و ادواتنظامی، دستگاه های ارتباطی و کنترل نظامی و وسایط نقلیه عربستاني در اینپایگاه را تصرف کردند.
به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ محمدعبدالسلام، سخنگوی شيعيان حوثی در گفتگوی تلفنی با شبكه خبري "فرانس پرس"گفت: 200 سرباز عربستانی پس از تسلط حوثی ها بر پایگاه نظامی الجابریمجبور به فرار شدند. عبدالسلام ادامه داد: حوثی ها جبهه چهارم را در اینجنگ بر ارتش عربستان باز کردند.
وی تاکید کرد: ارتش عربستان در تلاشاست تا پایگاه الجابری را باز پس بگیرند، به همین دلیل این منطقه مرزی رابمباران کردند، ولی موفق به پس گرفتن پایگاه نشدند. بنابر گزارش پایگاهاطلاع رسانی دی پرس، حوثی ها با ارتش عربستان و یمن در سه جبهه جبلالدخان، ارمیح و الدود وارد جنگ شدند. 
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[External Link Removed for Guests]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[External Link Removed for Guests]
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 533
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۸, ۱:۳۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 809 بار
سپاس‌های دریافتی: 2689 بار

نتيجه جنگ يمن به هر شكل به نفع حوثي‌ها است

پست توسط shadow.of.death »

"سعدالله زارعي " و "محمود پيربداغي " كارشناسان مسائل يمن و خاورميانه در نشست بررسي تحولات يمن در خبرگزاري فارس با اشاره به تاريخچه شكل‌گيري زيديون و جنبش حوثي‌ها در اين كشور، به تشريح جنگ‌هاي شش‌گانه دولت يمن با اين جنبش و نقش بازيگران خارجي در تحولات اين كشور پرداخته و چشم اندازي از وضعيت يمن پس از جنگ را ارائه داده‌اند كه مشروح آن از نظر خوانندگان مي‌گذرد.

*شيعيان زيدي از طبرستان و ديلم تا يمن

فارس: جريان حوثي‌ها در يمن از چه زماني و براي چه اهدافي شكل گرفت؟
پيربداغي: جنگ اول شيعيان در يمن 5 سال پيش به وقوع پيوست، اما افكار عمومي و رسانه‌هاي خبري ايران از اين موضوع عقب بودند، شناخت درست اين موضوع مي‌تواند به شناخت اين جريان كمك خوبي كند.
حركت شيعيان زيدي در منطقه به طور خودجوش و بومي شكل گرفت و هيچ دولت خارجي در پيدايش آن تاثيري نداشت. شيعيان اصيل زيدي به ايران بسيار نزديك هستند، شيعه زيديه از قرن سوم در شمال ايران، شمال يمن و مراكش موفق به تشكيل حكومت شد. طبرستان و ديلم اولين پايگاه‌هاي حكومت شيعيان زيدي بود كه امامان زيدي موفق به تشكيل حكومت شدند، اين حكومت سال‌ها ادامه داشت كه نتايج مثبتي براي ايران به همراه آورد. آل بويه كه دو قرن در ايران حكومت كرد از داخل همين جريان زيديه ظهور پيدا كرد و حكومت زيديه در شمال يمن توسط "يحيي بن الحسن " پايه‌گذاري شد، وي از فرزندان امام حسن مجتبي (ع) است.
يحيي از شمال ايران به دلايلي نتوانست حكومت را تشكيل دهد، بنابراين به همراه 800 نفر از ياران خود به صعده رفته و به همراهي قبايل ديني موفق به تشكيل حكومت شد. ياران يحيي در جنگ‌هاي بعدي به شهادت رسيدند كه در محلي كه هم اكنون به نام "مقبره طبريون " معروف است به خاك سپرده شدند.
حكومت زيديون بسته به نفوذ و قدرت در بين قبايل يمني كاهش يا گسترش مي‌يافت. در زمان اوج حكومت زيديه، قلمرو آنها از ظفار عمان تا طائف عربستان گسترش داشت اما در زمان ضعف حكومت زيديون به صعده محدود مي‌شد.
جريان زيديه در يمن كه يك جريان ريشه‌دار 11 قرني است، در سال 1962 توسط انقلاب جمهوريخواهان در صنعا و به كمك دولت مصر حكومت زيديه سرنگون شده و در همان سال‌ها علماي زيديه نيز ترور شدند و با ترور و مهاجرت بسياري از علماي زيديه از اين منطقه، شيعه زيديه كاملاً منزوي شد.

* فعاليت‌هاي فرهنگي زيديون مانعي براي گسترش تفكر سلفي

شيعيان زيدي در اين دوران در حوزه‌هاي علميه تنها به فعاليت‌هاي فكري و فرهنگي مشغول شدند. شيعه‌ اثني عشري در طول تاريخ به فعاليت فكري و فرهنگي مشغول بود تا در عصر حاضر كه امام خميني شرايط را مساعد ديده و حكومت تشكيل داد. فعاليت‌هاي فكري و فرهنگي زيديه در يمن مانع گسترش تفكر سني و وهابي سعودي در اين كشور شد، كه اگر اين فعاليت‌ها نبود يمن اكنون تحت نفوذ سياسي و تسلط عربستان به سر مي‌برد.

* شكل گيري جنبش "شباب المومن "

آگاهي بخشي و مقاومت علماي زيديه در چند دهه گذشته منجر به اين شد كه در سال1990، زمانيكه دو يمن متحد شدند، زمينه‌هاي شكل‌گيري جريان "شباب‌ المومن " بوجود آيد. زيديون روي نوجوانان يمني كار كرده و آنان را تربيت كردند، آنها دو موسم تبليغاتي رمضان و محرم داشتند كه در استان‌هاي يمن به تبليغات مي‌پرداختند.
انقلاب اسلامي ايران و موج حق طلبي كه از حركت بزرگ مردمي ايران ايجاد شده بود به يمن نيز رسيد. ايران و يمن پيوند‌هاي تاريخي، مذهبي و فكري داشتند كه باعث شد زيدي‌ها احساس كنند كه دوباره مي‌توانند گذشته پرشكوه خود را به دست آورند. بدين ترتيب از دل جريان زيديون، "حسين بدرالدين الحوثي " "جنبش شباب المومن " را شكل داد كه نوجوانان زيدي را تحت آموزش‌هاي فكري، عقيدتي و سياسي اين جريان قرار مي‌داد، اين حركت يك جريان خوبي در بين نوجوانان و جوانان زيدي شكل داد و اين جريان از سال1990 تا 2004 مشغول فعاليت روي نوجوانان و جوانان زيدي بود.
البته اين جريان فراز و فرودهايي هم داشت، زيدي‌هاي اقليت و غير اصيل كه به حكومت يمن و عربستان وابسته بودند، به سرعت رشد كرده و توانستند خود را به عنوان شيعيان اصيل زيدي معرفي كنند. دولت يمن كه قصد داشت شيعيان زيدي را به همان سبكي كه مي‌خواهد شكل دهد، از اقليت زيدي فوق حمايت كرد، اما زيديان اصيل تحت رهبري حسين بدرالدين به قيام برخاستند.

* جنگ‌هاي شش گانه دولت يمن براي نابودي زيديون

فارس: جنگ‌هاي حوثي‌ها با دولت يمن از چه زماني و به چه دلايلي صورت گرفته است؟
پيربداغي: در خصوص زمينه‌هاي شروع جنگ اول بايد گفت كه حسين بدرالدين الحوثي يكسال قبل از جنگ اول يعني سال 2003 يك حركت سياسي را آغاز كرد و در اعتراض به سياست‌هاي آمريكايي‌ دولت يمن و حضور نظامي آمريكا در يمن شعارهاي پنج گانه "الله اكبر، الموت ‌لامريكا، الموت لاسرائيل، العنة علي اليهود، النصر للاسلام " را پرچم و شعار خود قرار داد كه پس از شهادت حسين الحوثي اين شعار حفظ شده و ادامه يافت. هر هفته 20 نفر از جوانان زيدي از صعده به صنعا آمده و پس از نماز جمعه بزرگ صنعا، اين شعار را سر مي‌دادند و سازمان امنيت يمن نيز آنها را دستگير كرده و به زندان مي‌فرستاد. هفته بعد نيز به همين ترتيب 20 نفر از جوانان زيدي اين كار را انجام مي‌دادند و اين حركت تا يكسال ادامه يافت. دولت يمن كه نتوانست اين حركت را تحمل كند، گروهي نظامي را براي دستگيري حسين الحوثي فرستاد.
نكته مورد توجه اين است كه قبايل يمني از گذشته‌هاي دور همواره سلاح‌ حمل مي‌كردند و افراد و قبايل در يمن، امنيت خود را خودشان حفظ مي‌كنند و حمل سلاح از نمادهاي مردانگي مردم يمن است.
درگيري اول يمن 3 ماه طول مي‌كشد كه در آن حسين الحوثي با نيرنگي دستگير شده و به شهادت مي‌رسد. جنگ دوم چند ماه بعد به رهبري پدر حسين آغاز مي‌شود كه اقدامات دولت يمن باعث گسترش اين درگيري‌ها شد. ارتش يمن پس از جنگ اول وارد صعده شده و اين منطقه را به شكل يك منطقه نظامي درآورد. استخدام خطيبان مصري در مراكز زيدي و حذف فيزيكي روحانيون زيدي و تعطيلي فعاليت‌هاي فرهنگي زيديون و كنار گذاشتن شيعيان زيدي از مناصب دولتي، باعث شروع جنگ دوم بود كه با وساطت علما حل شد و جنگ سوم نيز اين چنين آغاز و پايان يافت.
جنگ چهارم به فرماندهي "عبدالملك الحوثي " آغاز و پس از مدتي با وساطت قطر پايان يافت. عربستان كه مايل نبود پاي قطر به يمن باز شود، شروع به سنگ اندازي در اين توافقنامه كرد و در نتيجه آن جنگ پنجم شكل گرفت و باز هم با وساطت ديگر گروه‌ها و كشورها پايان يافت. دولت يمن در طول 5 سال گذشته بسيار تلاش كرد تا جنبش الحوثي را به ايران مرتبط كند و هر موضوعي را بهانه مي‌كرد تا نشان دهد كه ايران و حزب‌الله با الحوثي‌ها در ارتباط بوده و در يمن حضور دارند و به آنها تسليحات مي‌دهند. اين سخنان و موضع گيري‌ها تنها براي افكار عمومي داخلي و تحريك عربستان صورت مي‌گرفت چرا كه اساساً جغرافياي استان صعده اجازه حضور يك خارجي به اين منطقه را نمي‌دهد.
بسياري از جاده‌ها كوهستاني بوده و داراي پست‌هاي ايست بازرسي فراوان است كه هيچ ايراني يا لبناني نمي‌تواند در آن حضور داشته باشد، از خاك عربستان هم محال است كه بتوان به يمن رفت.
جنگ ششم اينگونه طراحي شد كه در پي مفقود شدن يك گروه جهانگردي آلماني در استان صعده، دولت يمن بلافاصله ربايش آنها را به الحوثي‌‌ها نسبت داد. پس از به قتل رسيدن فجيع سه نفر از آنها دولت يمن الحوثي‌ها را تروريست خواند تا نظر آمريكا و غرب را براي اقدام عليه الحوثي‌ها متقاعد كند لذا دست به اين كار زد و اين آغاز جنگ ششم بود.

* جنگ طولاني مدت حوثي‌ها با سلاح‌هاي غنيمتي ارتش

فارس: چه گروه‌ها و كشورهايي در اين جنگ دخيل هستند و چه سودي از اين جنگ مي‌برند؟
پيربداغي: جنگ صعده از سري پنجم با 4 جنگ قبلي تفاوت پيدا كرد. به علت جغرافياي خاص صعده، حوثي‌ها هوشمندانه و با يك استراتژي دقيق وارد جنگ شدند كه ارزش بالايي از نظر جنگي داشت. آنها به جاي درگيري در تمام منطقه صعده روي دو نقطه متمركز شدند و به اين صورت ارتش يمن را زمين‌گير كردند. ورودي جنوبي استان صعده، منطقه "حرف الصفيان " است كه در مسير صنعا - صعده مي‌باشد. قبايل اين منطقه به علت ارادت به اهل‌بيت در حمايت از جنبش حوثي وارد جنگ صعده شدند. نقطه ديگر ورودي غربي صعده است كه از ورودي ملاحيط وارد صعده مي‌شود كه هر دو نقطه توسط نيروهاي حوثي تحت كنترل درآمد به اين ترتيب لجستيك زميني ارتش يمن قطع شد و يگان‌هاي داخلي ارتش يمن كه در استان صعده حضور داشتند از نظر تداركات زمين‌گير شدند. در جنگ ششم دوباره همان تاكتيك پياده شده و ورودي‌هاي صعده كنترل شد. در طول سه ماه گذشته اگرچه هر روز شاهد حمله شديد زميني و هوايي ارتش براي بازگشايي اين دو منطقه بوديم اما آنها تاكنون موفق نبودند و اين موضوع مقاومت و قدرت رزمندگان حوثي را نشان مي‌دهد.
حوثي‌ها پس از پياده سازي اين تاكتيك جنگي، يك به يك به پادگان‌هاي صعده رفته و غالباً بدون خونريزي آنها را تصرف مي‌كردند. طي اين مدت در حدود 120 پادگان و مقر نظامي بدست حوثي‌ها افتاد كه سلاح‌هاي بدست آمده از آنها عملاً جنگ براي سال‌هاي زياد را براي اين گروه ميسر مي‌كند. در اين جنگ سلاح‌هاي سنگين از جمله تانك، نفربر، كاتيوشا و دوشكا بدست نيروهاي حوثي افتاد كه در زمين كنترل ميدان را در دست حوثي‌ها درآورد، اما در هوا ارتش يمن و سعودي‌ها با استفاده از جنگنده‌هاي خود مرتب اين منطقه را بمباران مي‌كنند. آنها به دليل ناتواني در مقابل حوثي‌ها به روستاها حمله كرده و به شكلي فجيع افراد بي‌گناه را به قتل مي‌رسانند. در داخل يمن يك جريان قبيله‌اي كه منتسب به عربستان سعودي است در جنگ‌هاي گذشته همواره در كنار دولت يمن بوده و آن قبيله "هاشد " متعلق به خاندان "الاحمر " است.
قبيله بزرگ هاشد در جنگ‌هاي گذشته نيروهاي خود يا اوباش قبايل را به جنگ مي‌فرستاد و به آنها اجازه مي‌داد كه هر غنيمتي بدست آوردند براي خود نگه دارند و آنها نيز منازل شيعيان حوثي را غارت مي‌كردند، اما در جنگ ششم آنها وارد معركه نشدند. خطباي سلفي هم از جنگ چهارم وارد جنگ شده و عليه ايران و شيعيان الحوثي تبليغات مي‌كردند. آنها جوانان سلفي را به جنگ عليه حوثي‌ها تشويق مي‌كردند و حتي برخي عناصر القاعده به شرط جنگ عليه حوثي‌ها از زندان‌هاي يمن آزاد مي‌شدند. بعثي‌هاي عراق نيز در اين جنگ شركت مي‌كنند.
عربستان نيز از منطقه ملاحيط وارد جنگ شده كه اين منطقه بسيار استراتژيك است، مواد مخدر، انسان و سلاح از اين منطقه قاچاق مي‌شود اما از زمانيكه در كنترل حوثي‌ها درآمده به دليل آموزه‌هاي ديني زيديه، آنها هيچگاه براي ادامه جنگ از قاچاق استفاده نكرده كه در نتيجه قاچاقچيان روزگار دشواري را مي‌گذرانند، لازم به يادآوري است كه عمليات قاچاق در گذشته تحت نظر دولتي‌ها و ارتش يمن انجام مي‌گرفت.

* ناكامي عربستان در ورود به جنگ يمن

سه نقطه جبل الدخان، جبل الرمين و جبل المدود كه در آنها درگيري رخ داده، نقاط مورد اختلاف يمن و عربستان است. عربستان در واقع براي كنترل و مديريت جنگ وارد معركه شد، اما تاكنون به هيچ دستاوردي نرسيده است. به نظر مي‌رسد اگر عربستان ابتداي جنگ اين تصور را داشت كه وضعيت به اين گونه است و جنگ طولاني خواهد شد، هرگز وارد آن نمي‌شد.
ادامه جنگ براي عربستان، امنيت اين كشور را به دليل وجود جريانات شيعي در اين كشور و فشار افكار عمومي جهان اسلام به خطر مي‌اندازد. عربستان در ماه حرام وارد جنگ با حوثي‌ها شد كه در جهان اسلام براي او خوشايند نيست. امنيت خاورميانه، خليج فارس و درياي سرخ براي عربستان و قدرت‌هاي غربي بسيار مهم است كه با ادامه اين جنگ در معرض خطر قرار مي‌گيرد.
به دليل شكست‌هاي تحميل شده به عربستان، در صورت كنار كشيدن در زمان فعلي، نتايج سنگيني را براي اين كشور به همراه خواهد داشت. عربستان غنائم زياد و اسيراني را بدست حوثي‌ها داده و تلاش مي‌كند تا در عملياتي دستاوردي كسب كرده و با اعلام پيروزي خود را كنار بكشد و اگر نتواند به آن نقطه برسد فشارها روي اين كشور، امنيت آن را به خطر خواهد انداخت. كشورهاي عربي همفكر عربستان همچون اردن، امارات و بحرين بازيگران ديگري هستند كه وارد عرصه جنگ شده‌اند.
از سوي ديگر، تجربه جنگ‌هاي گذشته نشان مي‌دهد كه با عدم توفيق در جنگ و از دست رفتن حيثيت و ابهت ارتش يمن، خود دولت پايان جنگ را يك طرفه اعلام مي‌كند.
آمريكا و رژيم صهيونيستي به طور مستقيم وارد اين جنگ نشده‌اند اما به طور غير مستقيم و با اعطاي تسليحات نظامي، اين دخالت انجام گرفته است و منافع غرب در داخل يمن با ادامه اين جنگ به خطر مي‌افتد.
بسياري تصور مي‌‌كنند كه با سرنگوني علي عبدالله صالح، سلفي‌ها به قدرت مي‌رسند، اما بايد گفت كه جريان شيعيان زيدي قدرت زيادي كسب كرده و توانسته‌اند خود را اثبات كنند و در صورت سقوط دولت يمن، سلفي‌ها به اين راحتي نمي‌توانند به قدرت برسند. شيعيان زيدي و انتفاضه جنوب يمن چالش‌هاي بزرگي براي دولت آينده خواهد بود. دولت آينده حتي در صورت قدرت گرفتن سلفي‌ها نمي‌تواند سلفي محض باشد. عربستان تمايل دارد كه سلفي‌ها و عوامل آنها يعني خاندان الاحمر به قدرت برسند، اما غرب خواستار اين است كه علي عبدالله صالح و فرزندش حاكم باشند.
در خصوص منافعي كه غرب در يمن دارد بايد گفت كه يمن يك منطقه استراتژيك است و بر آبراه باب المندب اشراف دارد. جزاير متعددي در اين آبراه وجود دارند كه هر گروهي بر آن مسلط شود، مي‌تواند امنيت اين منطقه بسيار مهم را تحت تاثير قرار دهد. امنيت اين منطقه بسيار مهم است و اينكه حاكم مسلط بر اين منطقه بايد با غرب هماهنگ باشد.
اما غرب بر اين نكته تاكيد دارد كه هر كسي حتي اگر سلفي‌ها در صورت دادن تضمين حفظ امنيت مي‌توانند بر اين آبراه مسلط شوند.

* تاثيرگذاري يمن بر سه منطقه مهم دنيا

هر جريان خاصي كه در يمن حاكم شود، در سه نقطه از مناطق دنيا تاثيرگذار است. يكي در منطقه عربستان، خليج فارس و عراق و منطقه دوم شاخ آفريقا است در همين راستا لازم به يادآوري است كه گسترش اسلام در آفريقا در قرون اوليه بيشتر توسط يمني‌ها صورت گرفته است. منطقه سوم آسياي جنوب شرقي است چرا كه در مالزي و اندونزي يمني‌هاي زيادي هستند و طلاب اين كشورها به يمن آمده و آنجا تحصيل مي‌كنند.
يمن داراي ذخاير نفت و گاز قابل توجهي نيز مي‌باشد، روحيه جهادي يمني‌ها از صدر اسلام به قوت خود باقي مانده و اگر گروهي به قدرت برسد كه نتواند اين روحيه را كنترل كند، دردسرهاي زيادي در يمن و كشورهاي مختلف به همراه خواهد داشت. در مورد روحيه جهادي شيعي بايد گفت كه اگر كنترل نشود، منطقه شبه جزيره را از دست غرب خارج مي‌كند.

* اعمال فشار دولت يمن به تجار ايراني

فارس: واكنش ايران نسبت به اين موضوع را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟
پيربداغي: قضيه يمن با فلسطين و لبنان تفاوت‌هايي دارد. درست است كه ايران در قضيه يمن محدوديت‌هايي را در حمايت رسمي از جنبش حوثي‌ها و مقابله با دولت يمن دارد، اما حداقل خواسته ما و بخش عمده‌اي از افكار عمومي ايران و شيعيان جهان اين است كه همانطور كه در مورد نقض حقوق بشر در غرب واكنش نشان مي‌دهد، در اين خصوص نيز موضع بگيرد. نكته ديگر، رفتارهاي تحقير آميز دولت يمن با ايران طي 5 سال گذشته است كه از طرف ايران به خوبي پاسخ داده نشده است.
ديپلماسي ما در اين خصوص فعالانه برخورد نكرده كه حداقل آن، بايد مقابله با مثل باشد. طي دو سال اخير، دولت يمن كرسي زبان فارسي صنعا، بيمارستان و درمانگاه ايراني صنعا را تعطيل كرده و كادر سفارت ايران را كاهش داده است. تجار ايراني مقيم يمن تحت فشار قرار دارند و آنها را مجبور به ترك يمن كرده‌اند كه اين ظلم به ايران و ايراني است اما براي حفظ حقوق آنها كاري انجام نشده و يا اگر اقدامي شده، اطلاع رساني درستي صورت نگرفته است.

*اقدام دولت يمن در مقابل سفارت ايران در شان روابط دو كشور نبود

اقدام مثبتي كه وزارت خارجه در اين 5 سال داشته اين است كه حركت حوثي‌ها را عليرغم خواست و فشار دولت يمن محكوم نكرده است.
يمني‌ها خيابان ايران را به نام ندا آقا سلطان تغيير نام دادند اما ايران در جهت مقابله آن كاري انجام نداد، دولت يمن ايران را متهم به دخالت در امور يمن كرد، به مذهب، اعتقادات و مراجع تشيع اهانت مي‌كند اما پاسخي از جانب ما داده نشده كه اين موضوع دولت يمن را تشويق به اقدامات و به حركات شنيع‌تري مي‌كند. كمااينكه تعدادي از جوانان سلفي مسلك را در مقابل سفارت ايران در يمن جمع كردند و آنها عليه ايران شعارهايي دادند كه اين موضوع در شان روابط دو جانبه نيست.

* ادامه جنگ امنيت يمن و عربستان را تهديد مي‌كند

فارس: چشم انداز آينده جنگ و نتيجه آن در منطقه را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟
پير بداغي: نتيجه اين جنگ هر چه كه باشد به نفع حركت شيعيان در يمن خواهد بود. هم اكنون اگر فرض كنيم كه اين جنگ ادامه يابد، زمين و ميدان و ابتكار عمل و مديريت جنگ در اختيار حوثي‌هاست. اين موضوع نشان مي‌دهد كه ادامه جنگ به ضرر ارتش يمن و عربستان است. يعني هر چه جنگ بيشتر ادامه يابد و دستاوردي نصيب آنها نشود، ابهت آنها بيشتر شكسته شده و ضعفشان بيشتر آشكار مي‌شود بنابراين ادامه جنگ به نفع عربستان و يمن نيست. ضمن اينكه فضاي رواني، سياسي، تبليغاتي و افكار عمومي، تهديد امنيت يمن و عربستان را نيز به همراه دارد.
دولت يمن قصد دارد جنبش حوثي‌ها را در جنگ سركوب و ريشه كن كند، اما وقتي نتوانست از گروه‌ها و طرف‌هاي ديگر مي‌خواهد كه اين جنگ را به پايان برسانند. دولت يمن در جنگ اول علما را فريب داده و از آنها سوء استفاده كرد تا حسين بدرالدين را از بين ببرد. در قضيه وساطت قطر نيز همينگونه عمل شد و دولت يمن به تعهداتي كه در دوحه داده بود، عمل نكرد، در حاليكه عبدالملك الحوثي به تعهدات خود كه بيرون كردن نيروهايش از مناطق تحت تسلط حوثي‌ها بود عمل كرد. دولت يمن تعهد كرده بود كه ارتش را از صعده خارج كرده و زندانيان حوثي را آزاد كند اما به اين تعهد خود عمل نكرد، در جنگ‌هاي بعدي نيز وساطت‌ها فايده‌اي نداشته و جنگ‌ها شروع شده است.
از آنجايي كه اعتماد همه ميانجيگران از دولت يمن سلب شده، اگر فرض بر اين باشد كه گروهي يا سازمان يا كشوري حاضر به وساطت شود، شرايط آتش بس به نفع حوثي‌ها خواهد بود چرا كه كنترل استان صعده در اختيار آنهاست و اگر قرار باشد كه از مواضع خود عقب نشيني كنند، امتيازاتي طلب خواهند كرد كه چندان غير منطقي نيست. آنها خواستار آزادي مذهبي هستند و اينكه از سوي ارتش يمن تحت فشار نباشند و يك زندگي عادي مانند ساير شهروندان يمني داشته باشند.
اگر زيديون بتوانند يك زندگي عادي و آرام را در صعده به دست آورند، به يك پيروزي بزرگ دست يافته‌اند كه در طول اين 5 سال هدف جنگ ظالمانه‌اي قرار گرفته بودند، به اين دليل كه آزادي مذهبي خود را مي‌خواستند. بنابراين در جنگ و صلح پيروزي با شيعيان است.
از آنجا كه همواره پيروزي‌هاي نظامي، تحولات سياسي را به همراه داشته است، همانند وضعيت حزب‌الله در لبنان پس از جنگ 33 روزه، حوثي‌‌ها نيز آينده سياسي يمن را تغيير خواهند داد. دولت يمن مجبور مي‌شود كه جنبش حوثي و حقوق آنها را به رسميت بشناسد و حق حيات آنها را محفوظ بدارد و خود اين موضوع باعث مي‌شود كه جريان شيعي در يمن در آينده يك جريان رو به رشدي باشد كه اين موضوع تاثير خود را بر عرصه سياسي و اجتماعي يمن خواهد گذاشت. از طرفي دولت يمن با بحران‌هاي ديگري نيز روبرو است كه انتفاضه جنوبي‌ها از آن جمله است. اين انتفاضه كه از دو سال پيش و در پي ناديده گرفتن حقوق جنوبي‌ها آغاز شده، هنوز ادامه دارد و يك چالش بزرگ براي دولت يمن است. يك جنگ پنهان قدرت در صنعا نيز بين خاندان حاكم و خانواده الاحمر كه تحت حمايت سعودي‌ها هستند در جريان است.

* ساقط شدن دولت يمن دور از انتظار نيست

آينده يمن در چند حالت قابل پيش‌بيني است، يكي اينكه 4 مولفه قدرت يمن كه از آنها صحبت شد بر سر يك ميز نشسته و حقوق يكديگر را محترم ‌شمارند و هر يك سهمي از قدرت و دولت آينده يمن را به دست گيرند كه اين خوشبينانه‌ترين حالت ممكن است چرا كه رفتار مسالمت آميز و متمدانه فوق در دولت يمن مشاهده نشده و حكومت يمن با معترضين جنوبي و حوثي‌ها در شمال وارد جنگ شده و آنها را به خاك و خون كشيد. دولت يمن ثروت اين كشور فقير را كه امكانات محدودي نيز دارد، صرف جنگ كرده و نشان داده كه با مخالفين رفتار مسالمت آميزي نداشته، بنابراين احتمال اول خوشبينانه است.
احتمال ديگر اين است كه دولت علي عبدالله صالح ساقط شود، چرا كه تاكنون نتوانسته با گروه‌هاي معارض داخلي كنار بيايد. علي عبدالله صالح تقريباً به آخر خط رسيده چرا كه نمي‌تواند بحران‌هاي موجود را كه بحران شديد اقتصادي نيز يكي از آنهاست كنترل كند بنابراين اگر احتمال دوم را مد نظر قرار دهيم سه جريان ديگر جريان قدرتي هستند كه تشكيل دهنده دولت آينده يمن خواهند بود يعني تعامل سه جريان فعلي شيعيان زيدي با جنوبي‌ها و خانواده الاحمر كه معارض دولت هستند، تعيين كننده دولت آينده در صنعا خواهد بود.
سه جريان ياد شده اگر با يكديگر به توافق برسند، كه زمينه آن در حال شكل گيري است، زمينه براي وفاق ملي وجود دارد اما اينكه چه زماني اين اتفاق رخ دهد، مشخص نيست. بايد گفت جرياني كه در صنعا، جنگ را به مخالفين خود تحميل كرده و با كلام جنگ با آنها تعامل مي‌كند قابل تداوم نخواهد بود.
احتمال ديگر تاسيس حكومت توسط خود حوثي‌ها است يعني شيعيان زيدي، نظام امامت خود را كه در 11 قرن گذشته وجود داشته بر پا كنند اما توجه به متوني كه منتشر شده، نشان مي‌دهد كه آنها در پي تشكيل حكومت نيستند.
از سوي ديگر امكان برپايي نظام امامت به شيوه گذشته به دليل متكثر بودن جامعه يمن وجود ندارد اما فقه سياسي و حكومتي زيدي‌ها هم پوياست و بنابر آنچه كه در مصاحبه‌ها آمده، منظور از امامت، حضور سياسي و دخالت در تعيين سرنوشت خودشان بوده كه ممكن است به صورت مشاركت در يك روند دموكراتيك باشد. مثلاً نظام آينده يمن به شكل فدرال درآمده و زيدي‌ها بخشي از قدرت را داشته باشند يا اينكه به شكل فدرال نباشد و سهمي از دولت را در اختيار آنها باشد. بالاخره در نظام سياسي حضور داشته و در سرنوشت خود دخيل باشند و امورات خود را خود تعيين كنند. تنها راه پيش روي دولت براي فائق آمدن بر مشكلات اين است كه دولت فعلي حقوق معترضين را به رسميت بشناسد اما وقتي 5 جنگ را به راه انداخته يعني نمي‌خواهد اين كار را انجام دهد.
ويژگي‌ جامعه قبيله‌اي يمن، ضعف دولت مركزي آن در طول دوران به دليل قدرت قبايلي در اين كشور است. بيعت شيوخ قبايل با حاكم صنعا همواره اهميت زيادي داشته، يعني اگر قبايل با حاكم بيعت نكرده و با او وارد جنگ مي‌شدند، براحتي مي‌توانستند آن را سرنگون كنند.
ويژگي‌ شيوخ قبايل اين است كه همواره به كانون‌هاي قدرت تمايل دارند و اگر جنبش حوثي‌ها در اين نبرد پيروز شود با عبدالملك الحوثي بيعت كرده و با او دست دوستي مي‌دهند كه در اين حال حكومت صنعا ساقط مي‌شود اما بخشي از قبايل در قبيله بزرگ هاشد وجود دارند كه هم اكنون در اختيار خانواده الاحمر مي‌باشند بنابراين احتمال سقوط علي عبدالله صالح زياد است.
تنها عامل بقاي علي عبدالله صالح خواست غرب و آمريكاست چرا كه منافع آنها را تامين مي‌كند، اما منافع عربستان، شيعيان زيدي و جنوبي‌ها تامين نمي‌شود، يعني منافع سه عامل قدرت در يمن تامين نخواهد شد بنابراين علي عبدالله صالح نمي‌تواند بر مسند قدرت باقي بماند مگر اينكه راه حلي براي تعامل با اين سه جريان معارض پيدا كند.

در ادامه نشست بررسي تحولات يمن "سعدالله زارعي " كارشناس مسائل خاورميانه نيز به بيان ديدگاههاي خود در اين زمينه پرداخت.

* آمريكا و غرب به دنبال مديريت بحران در يمن

فارس: پس از قيام الحوثي‌ها بازيگران منطقه‌اي و بين‌المللي چه واكنشي نشان دادند؟
زارعي: ما در منطقه خاورميانه مخصوصاً حوزه عربي شاهد يك كشاكش نزديك بين انقلاب اسلامي و غرب يا آمريكا هستيم، اين رقابت يا كشمكش در منطقه به گونه‌اي بوده كه تا به حال منطقه شبه جزيره، تقريباً بر كنار بوده است. از يك طرف جمهوري اسلامي چندان علاقه‌اي نداشته كه در اين منطقه شاهد تنش باشد و در حال حاضر نيز اينگونه است و از سوي ديگر اين شبه جزيره، كه 40 درصد نفت دنيا از آن صادر مي‌شود و نزديكي تنگه استراتژيك "باب المندب "، باعث شده كه غربي‌ها با حساسيت بالا تحولات آن را دنبال كنند. آمريكا در اين منطقه بيش از مناطق ديگر دموكراسي را قرباني ثبات و حفظ وضع موجود كرده است.
هرگاه آمريكا در ساير كشورها همچون عراق يا سوريه با پايداري خاندان اسد و همينطور اقتدار جنبش حزب‌الله در لبنان و يا فلسطين با شكست روبرو شده، تمركز خود را روي خليج فارس قرار داده است تا مديريت منطقه را از دست ندهد. جنبش حوثي، آرام آرام در اوضاع شبه جزيره تحول بزرگي ايجاد كرد و به همين دليل آمريكا براي مقابله با آن دست به اقداماتي زد. آمريكا در مقابل جنبش حوثي از دو روش بهره برد، اول اينكه با دقت در موضوع حوثي‌ها نگريسته و كشورهاي عربي را از تعجيل در تصميم‌گيري اجتناب داد و از طرف ديگر در جهت مهار جنبش الحوثي و شيعيان يمن تمام ظرفيت‌هاي خود را به طور غير علني پاي كار آورده و تلاش كرد تا مديريت اوضاع را در دست گيرد.
آمريكا و برخي كشورهاي غربي در همين راستا پس از بمباران صعده و مناطق اطراف آن به عربستان هشدار داده و ورود آشكار سعودي‌ها در جنگ يمن را زير سئوال بردند. اين موضع نشان مي‌دهد كه غرب، خود خواستار كنترل و مديريت بحران است و با دقت مسائل را پيگيري مي‌كند، اين مسئله در عين حال جايگاه و اهميت جنبش حوثي‌ها را نشان مي‌دهد.
آمريكا تلاش مي‌كند تا جنبش حوثي‌‌ها را يك جريان كور، خشن و با اهداف سياسي افراط گرايانه مذهبي بنامد و درصدد است تا موضوع يمن را در يك مقياس محدودي تعريف كرده تا آن را مديريت كند اما واقعيت اين است كه اين جنبش توانست به استراتژي كلان آمريكا در منطقه ضربه جدي وارد كند.

* افزايش 500 برابري حوثي‌ها

جنبش الحوثي در يمن به يك طايفه بزرگ متصل است كه زيدي‌ها هستند. زيدي‌هايي كه از نظر سابقه سياسي 11 قرن حاكم بوده و كماكان يكي از ماموريت‌هاي اصلي خود را تشكيل يك حكومت زيدي‌ مي‌دانند. زيدي‌ها از نظر فرهنگي خود را در يك موقعيت برتري ارزيابي مي‌كنند، بنابراين با غرور نسبت به تصميم‌گيري‌ ديگران نسبت به خود مي‌نگرند و هر چيزي را به راحتي قبول نمي‌كنند. زيدي در يمن و عربستان داراي طرفداراني هستند و اسماعيلي‌ها و زيدي‌ها به يكديگر نزديكي‌هايي داشته و نسبت به يكديگر احساس مسئوليت مي‌كنند. در شرق عربستان نيز شيعيان اثني عشري به طور بالقوه حاميان زيدي‌ها مي‌باشند. جمعيت حوثي‌ها از فاصله زماني 1982 تا امروز از 200 نفر به ده‌ها هزار نفر نيروي تربيت يافته رسيده است.
شافعي‌ها برخلاف زيدي‌ها نسبت به تاسيس حكومت شافعي تمايلي نشان نمي‌دهند و در نتيجه زيدي‌ها رقيب جدي براي تشكيل حكومت در يمن ندارند. در خصوص اينكه آيا زيدي‌ها قصد تشكيل حكومت دارند يا نه اطلاعاتي در دست نيست و تا به حال نيز مشخص نبوده، اما بايد گفت كه جنبش مردمي الحوثي موضوعي نيست كه با برخوردهاي نظامي هر چند گسترده و با جنگ افزارهاي پيشرفته از بين برود و يا حتي ضربه سختي دريافت كند.
فارس: جنگ ششم يمن چه تفاوتي با جنگ‌هاي گذشته دارد؟
زارعي: اين جنگ از 20 مرداد آغاز شد، در فاصله جنگ پنجم تا آغاز جنگ ششم دولت علي عبدالله صالح همواره اعلام مي‌كرد كه در صدد سركوبي گروه الحوثي است و هيچگاه اين جريان را به عنوان يك گروه قانوني تلقي نكرده و حاضر به هيچگونه تعاملي با آنها نشد. با آغاز جنگ، علي عبدالله صالح اعلام كرد كه كار را تا ريشه كن كردن الحوثي‌ها ادامه مي‌دهد و در اين ماجرا نيروي هوايي با تعداد زيادي هواپيما و هلي كوپتر به سمت مناطق صعب العبور عازم شده و بمباران‌هاي زيادي انجام مي‌دادند. در كنار آن هم نيروهاي پياده زيادي را براي پاكسازي در مناطقي كه نيروهاي حوثي وجود داشتند، گسيل كردند و پي در پي نيز از فتوحات خود سخن ‌گفتند اما به زودي متوجه شدند كه امكان موفقيت در جنگ وجود ندارد و گروه حوثي ورزيده‌تر از گذشته و به صورت چريكي به مقابله مي‌پردازد.

* حمايت همه جانبه علماي زيدي از حوثي‌ها

بمباران‌هاي هوايي تاكنون ضربات زيادي به مردم يمن زده، اما دولت يمن متوجه شد كه كمترين ضربه را به جنبش حوثي وارد شده است. عهد شكني علي عبدالله صالح و زير پا گذاشتن توافقات قبلي و بمباران مناطق مختلف در استان صعده و استان‌هاي همجوار موج جديدي را در حمايت مردم از حوثي‌ها بسيج كرده به گونه‌اي كه ما شاهد بوديم در جريان جنگ ششم صعده از مخالفت علماي زيدي با جنبش مقاومت حوثي خبري نيست در حاليكه در جنگ‌هاي قبلي علماي زيدي عملاً به دو دسته موافق و مخالف تقسيم مي‌شدند كه اين موضوع كار حوثي‌ها را دشوار مي‌كرد و علامه بدرالدين را در موضع ضعف‌ قرار مي‌داد.
جنبش حوثي‌ها در جنگ ششم با پتانسيل بيشتر، استفاده از ظرفيت‌ چريكي بالاتر و با استفاده از تجربه جنگ‌هاي قبلي مقاومت مي‌كند. اين موضوع باعث شد كه علي عبدالله صالح پاي كشورهاي ديگر را به ميان بكشد، از آن جمله ايران را محكوم كرد كه به حوثي‌ها كمك كرده و آنها را تحريك به جنگ‌ مي‌كند.
علي عبدالله صالح حساسيت غرب به ويژه آمريكا و همينطور كشورهاي عربي به خصوص عربستان را روي نقش ايران مي‌دانست و اين دستاويزي بود تا كمك‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي را براي دولت يمن كسب كند. از سوي ديگر دولت يمن در اين مقطع تلاش كرد تا از طريق يك عمليات رواني نيروهاي حوثي را با نيروهاي القاعده مرتبط نشان دهد كه كشته شدن تعدادي از شهروندان انگليسي، آلماني و كره‌اي در صعده و انتساب آن به حوثي‌ها در اين راستا صورت ‌گرفت. عبدالله صالح مي‌خواست از ظرفيت مبارزه با تروريسم در عرصه بين‌المللي استفاده كرده و به سركوب حوثي‌ها بپردازد.
نكته ديگري كه در اين جنگ اتفاق افتاد اين بود كه دولت‌هاي عربستان و اردن براي اولين بار به صورت آَشكاري وارد درگيري شدند، بهانه آنها حمله حوثي‌ها به الدخان بود كه در عربستان است اما در حقيقت تمايل عربستان براي ايفاي يك نقش كليدي در جنگ عامل ورود به جنگ بود.
امروز پس از گذشت 4 ماه عمليات كلاسيك عليه جنبش حوثي، هر چند از يك اقدام منطقه‌اي برخوردار شده، نمايان شد كه اقدام نظامي نمي‌تواند موضوع را حل كند. به همين دليل طي هفته‌هاي گذشته يك گرايش ديپلماتيك بوجود آمد و برخي كشورهاي منطقه تلاش كردند تا با ايفاي نقشي ديپلماتيك به حل مساله كمك كنند. به طور مشخص قطر و كويت در اين راستا داوطلب ايفاي نقش شدند و در دولت علي عبدالله صالح هم گرايشاتي به سمت گفتگو مشاهد شده، اما هنوز به مرحله ظهور نرسيده و به نظر مي‌رسد تا حصول توافق راه زيادي در پيش باشد.

فارس: زيديه چه اشتراكاتي با شيعيان اثني عشري دارد؟
زارعي: در متون مذهبي، اعم از متون شيعيان اثني عشري و زيديه، زيديان به عنوان شعبه‌اي از شيعيان شناخته شده‌اند بنابراين اطلاق شيعه به زيدي‌ها كاملاً درست و مستند است، كما اينكه اطلاق شيعه به اسماعيليان نيز درست است اما اگر تعريف ما از شيعه تعريف رايج انثي عشري است با اسماعيليه و زيديه تفاوت زيادي دارد. اسماعيليه از نظر فقهي به شيعيان امامي نزديكتر است و زيديه در اصول. زيديه موضوعي به نام خمس ندارد و نماز آنها به لحاظ استفاده از مهر به اهل سنت نزديكتر است. اشتراكاتي هم در اصول اعتقادي بين ما و آنها وجود دارد از جمله اينكه در اصل مهدويت اعتقادات يكي بوده و آنها به فردي از نسل سادات معتقدند.
مسئله ديگري كه ما و زيديه را از نظر سياسي گره مي‌زند، نگاه به حكومت و تاسيس يك حكومت ديني است كه بايد حكومت صالحي را در جامعه بوجود آورد. اين اصول، زيدي‌هاي اصيل را وادار مي‌كند كه از شخصيت‌هايي چون امام خميني، مقام معظم رهبري، سيد حسن نصرالله و آيت الله سيستاني حمايت كنند. پرچم زيدي‌ها و شعارهايي آنها كه روي يك پارچه سفيد حك شده، مورد اشتراك ما و آنها است.
اگر به سخنان حسين بدرالدين توجه كنيم، مي‌بينيم كه او به شدت از انقلاب اسلامي ايران، مبارزه با آمريكا، رژيم صهيونيستي و روز قدس حمايت كرده است. رهبر فعلي اين جريان هم همين عقيده را دارد. ممكن است كه در ادبيات سياسي كساني دچار اشتباه شده و زيديه را خارج از شيعيان بدانند. برخي نيز عبدالملك و حسين الحوثي را از زيديه به اثني عشري متمايل مي‌دانند كه اين درست نيست.
برخي نيز تلاش مي‌كنند حوثي‌ها را يك فرقه سياسي بنامند كه نه زيدي و نه شيعه نيستند و تلاش براي تصاحب حكومت را داشته و براي اهداف خاصي به اين موضوع متوسل مي‌شوند.

*رفع تبعيض و اعطاي آزادي‌ مذهبي دو خواسته حوثي‌ها

زيدي‌هاي در درجه اول بخشي از مسلمين هستند و در درجه دوم بخشي از شيعيان، كه هر گاه خواسته‌هاي منطقي داشته باشند بايد به آنها كمك كرد البته اگر انحراف اساسي در بين گرو‌هي به وجود آيد، فارغ از مذهب آنها بايد به مقابله با آنها برخاست. در واقع محور حق بودن خواسته است. حوثي‌ها دو خواسته كليدي دارند كه حكومت در اين مورد برخورد سلبي و منفي دارد كه يكي از آنها رفع تبعيض از استان صعده است، صعده ثروتمندترين استان يمن و در عين حال محروم‌ترين استان اين كشور است.
خواسته دوم آنها اعطاي آزادي‌هاي مذهبي به نيروهاي زيدي است كه مي‌خواهند مساجد و فعاليت‌هاي خود را داشته باشند كه حكومت يمن از مدت‌ها قبل با اعزام روحانيون از مصر فضاي تنفسي زيدي‌ها را در مساجدشان تنگ كرده ‌است، اين دو خواسته درخواست‌هاي قابل احترامي هستند كه به هيچ وجه بوي تجزيه‌طلبي و براندازي نمي‌دهد. اينكه بقيه كشورها و ملت‌ها در جهت خاموش كردن بحران موجود از اين دو خواسته حمايت هم كنند خيلي دور از انتظار و غيرمنطقي نيست.

* ادعاي كمك ايران به حوثي‌ها براي توجيه برخورد خشن دولت يمن

فارس: برخي معتقدند كه دولت يمن در راستاي وارد كردن ايران به بازي خود و عربستان، عمداً فشارهايي را به ايران وارد مي‌كند، اين موضوع تا چه اندازه درست است؟
زارعي: سياستي كه دولت يمن در مواجهه با اين جريان معارض در صعده دارد، سياست كاملاً شناخته شده‌اي است. معمولاً دولت‌ها وقتي از حل يك موضوع داخلي عاجز مي‌شوند، تلاش مي‌كنند تا با انتساب آن جريان به خارج از كشور، از يك طرف راه برخورد با آن را در داخل هموار كنند و از سوي ديگر شكست‌هاي خود را از آن جريان پوشش داده و تحت الشعاع قرار دهند. اين سياست در عرصه بين‌المللي و مخصوصاً خاورميانه مشخص و شناخته شده است.
دولت علي عبدالله صالح از زماني كه متوجه شد جريان حوثي‌ها ريشه دارتر از آن است كه بتوان آن را از سر راه برداشت، تلاش كرد كه اين جريان را به ايران و ليبي نسبت دهد، اما جغرافياي يمن به گونه‌اي است كه از جغرافياي ايران كاملاً دور بوده و در يك وضعيت غيرقابل دسترسي قرار دارد، يمن از يك طرف در مرزهاي زميني عربستان و عمان محصور است كه اين دو كشور طبعاً اجازه نفوذ ايراني‌ها از مرزهاي خود به يمن را نمي‌دهند و از سوي ديگر يمن در مرزهاي جنوبي و غربي با اقيانوس هند و درياي سرخ مواجه است و با توجه به احاطه سنگين دريايي، قدرت‌هاي بين‌المللي و منطقه‌اي بر اين آبراه امكان ورود ايران به اين منطقه وجود ندارد. در عين حال بايد به اين نكته اشاره كرد كه استان صعده هيچ مرز دريايي و زميني غير از عربستان ندارد بنابراين اساساً امكان كمك ايران به صعده وجود ندارد، مگر كمك‌هايي كه به طور رسمي و تحت اشراف دولت يمن صورت مي‌گيرد كه در سال‌هاي گذشته اين كمك از طريق هلال احمر، كميته امداد و وزارت امور خارجه به يمن ارسال شد، كه همه آنها تحت اشراف دولت مركزي يمن بوده است. اين كمك‌ها‌ به هيچ وجه ماهيت سياسي نداشته و هيچ ارتباطي هم در طول اين دوران بين نيروهاي كمك رسان ايراني و نيروهاي مبارز صعده صورت نگرفته است بنابراين متهم كردن جمهوري اسلامي ايران بيشتر موجب خنده مخاطب مي‌شود تا اينكه او را به اشتباه اندازد اما حكومت يمن براي توجيه اقدامات خشن خود و كشتار زنان و كودكان صعده دخالت خارجي را مبناي اعمال خود معرفي مي‌كند. نكته ديگر اين است كه دولت علي عبدالله صالح كه برخوردار از يك ارتش 370 هزار نفري است و امكانات زميني و هوايي بالايي نيز دارد، نتوانسته اين گروه را مهار كند تا جائيكه در جنگ ششم ناچار شده پاي قدرت‌هاي بين‌المللي و برخي كشورهاي منطقه‌اي همچون عربستان را با متهم كردن حوثي‌ها به تروريسم به اين جنگ باز كند.
يك جنبه از اين اتهام كه حوثي‌ها از جانب ايران حمايت مي‌شوند در واقع كوچك كردن شكست بزرگي است كه دولت يمن از حوثي‌ها متحمل شده است. چرا كه شكست از يك گروه براي يك دولت بسيار سخت است، ولي وقتي گفته مي‌شود دولت يمن با يك كشور به نام جمهوري اسلامي ايران درگير است، شكست در مقابل آن توجه پذيرتر مي‌شود.
در جنگ 33 روزه وقتي ارتش رژيم صهيونيستي از رويارويي با حزب‌الله ناتوان ماند و شكست‌هاي پي در پي را متحمل مي‌شد، حزب‌الله را متهم مي‌كرد كه از حمايت‌هاي سوريه و ايران برخوردار است و اين موضوع در مورد غزه نيز كه يك منطقه بسته است صدق مي‌كند. متهم كردن حوثي‌ها به اينكه تحت حمايت ايران با دولت يمن درگير هستند، براي تخفيف شكست ارتش يمن و عربستان است تا خفت شكست را كاهش دهند.

[External Link Removed for Guests]
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
[External Link Removed for Guests]
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

رژيم عربستان 75 نفر از مردم بي گناه يمني را به شهادت رساند

پست توسط KRITER »

[External Link Removed for Guests]
محمد عبدالسلام" سخنگوي رسمي شيعيان الحوثي در گفتگوي تلفني با خبرنگار ايرنا با اعلام اين خبر گفت: نظاميان سعودي پس از ناکامي در مبارزه با مجاهدان يمني در اقدامي غير انساني ظهر امروز، مناطق غير نظامي راجح را هدف حمله هوايي قرار دادند که بر اثر آن 75 نفر که اکثر آنها را زنان و کودکان تشکيل مي دادند به شهادت رسيده و بيش از يکصد نفر نيز زخمي شدند.
سخنگوي مبارزان يمني تاکيد کرد که اين اقدام با استفاده از اطلاعات ماهواره اي که رژيم صهيونيستي در اختيار سعودي ها قرار داده ، صورت گرفته است.
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 854
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۴ دی ۱۳۸۶, ۶:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 361 بار
سپاس‌های دریافتی: 834 بار

کماندوهای آمریکایی در راه یمن

پست توسط renger »

 [External Link Removed for Guests] 
 خليج‌فارس- گروه بين‌الملل:
كماندوهاي ويژه ارتش ايالات متحده به‌زودي براي آموزش ارتش يمن راهي اين كشور خواهند شد
به نوشته روزنامه انگليسي اينديپندنت، برخي مقامات ارشد آمريكايي به اين روزنامه گفته‌اند كه يمن به‌طور بالقوه مي‌تواند پناهگاه گروه تروريستي [External Link Removed for Guests] در آينده شود؛ اگرچه هنوز امن است.
كشورهاي عربي همسايه يمن اخيرا اعلام كرده‌اند كه 12 عضو القاعده را در مرزهاي يمن بازداشت كرده‌اند. عمان اخيرا نيروهاي امنيتي خود را در مرزهاي يمن افزايش داده است تا از ورود افراد مظنون به انجام تحركات تروريستي به خارج از مرزهاي اين كشور جلوگيري كند.
ايالات متحده در توجيه حضور نظامي خود در يكي ديگر از كشورهاي حساس منطقه خاورميانه، ادعا مي‌كند كه از ترس افتادن يمن در چنگ القاعده، فعلا گروه كوچكي از نيروهاي مخصوص خود را براي آموزش ارتش يمن و بهبود وضعيت امنيتي اين كشور راهي صنعا خواهد كرد.
يك مقام ارشد ارتش آمريكا هم در گفت‌وگو با ديلي تلگراف گفت: القاعده يمن را پايگاه رزرو فعاليت‌هاي تروريستي خود در افغانستان و پاكستان كرده است. اين همان توجيهي است كه براساس آن كشور عربستان هفته‌هاست يمن را زير آتش سنگين هواپيماهاي خود گرفته‌است.
به تازگي عمان و اردن هم وارد اين نبرد شده‌اند. وزارت امور خارجه عمان اعلام كرده است كه اخيرا تحركات گسترده‌اي از جنگجويان القاعده در [External Link Removed for Guests] و [External Link Removed for Guests] به سوي يمن انجام شده است كه نشان از برنامه ويژه القاعده براي يمن دارد.
يك مقام ارشد وزارت خارجه عمان هم اعلام كرد: موضوع تحركات القاعده در يمن موضوعي است كه نياز به همكاري گسترده كشورهاي منطقه و همسايه اين كشور عربي دارد. يمن چند ماهي است كه مورد توجه رسانه‌هاي خبري غربي و همچنين عربي منطقه خليج‌فارس قرار گرفته‌است؛
دليل آن هم سركوب گسترده شيعيان زيدي شمال يمن توسط ارتش اين كشور با كمك ارتش عربستان است. اكنون با سخنان فرماندهان نظامي آمريكا، واشنگتن هم وارد اين بحران شده‌است.
گزارش‌هاي اطلاعاتي آمريكا حاكي است كه بيش از 12 نفر از رهبران ارشد القاعده در يمن زندگي مي‌كنند. ديپلمات‌هاي غربي همچنين اخيرا به دولت يمن هشدار داده‌اند براي افزايش كمك‌هاي جهاني به اين كشور و صرف كمك‌ها در مسير درست خود، تغييرات و اصلاحاتي را در ساختار حكومت خود ايجاد كند.
ديويد پترائوس، فرمانده نيروهاي مركزي آمريكا23 آذر در مؤسسسه بين‌المللي مطالعات راهبردي و امنيت منطقه‌اي در منامه بحرين گفت: از يمن در برابر شيعيان حوثي حمايت مي‌كنيم. يمن و مسئله درگيري دولت با شيعيان اين كشور از محورهاي سخنراني پترائوس در اين اجلاس بود.
وي همزمان با اين سفر با شبكه تلويزيوني العربيه نيز در اين باره گفت‌وگو كرد و در بخشي از اظهارات خود گفت: كشتي‌هاي جنگي آمريكا در آب‌هاي بين‌المللي يمن فقط براي نظارت نبوده بلكه مانع از رسيدن كمك‌هاي تسليحاتي به حوثي‌ها مي‌شوند. پترائوس افزود: ما همان طور كه به بيشتر كشورهاي منطقه كمك‌هاي امنيتي مي‌دهيم، كمك‌هاي امنيتي و آموزش‌هاي نظامي مختلف به يمني‌ها ارائه كرده‌ايم.
وي همچنين درباره حمايت از كشورهاي عربي خليج‌فارس درصورت حمله به اين كشورها گفت كه دليل نزديكي ما به كشورهاي خليج فارس وجود 10هزار نيروي آمريكايي در اين كشورهاست.
ما داراي ابزارهاي هشدار سريع موشك‌هاي بالستيك و پدافند هوايي مشترك هستيم و به تعهدات دفاعي خود عمل مي‌كنيم. اين اظهارات فرمانده نيروهاي مركزي آمريكا در منطقه در حالي صورت مي‌گيرد كه پيش از اين نيز ارتش عربستان با جنگنده‌هاي آمريكايي مواضع حوثي‌ها را در يمن بمباران كرده است.       خبر: [External Link Removed for Guests] 
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

نيروهاي آمريكايي حملات هوايي پنجشنبه يمن را انجام دادند

پست توسط KRITER »

خبرگزاري فارس: يك موسسه اطلاعاتي آمريكا به نقل از منابع خود در دولت آمريكا اعلام كرد كه نيروهاي آمريكايي در حملات روز پنجشنبه در يمن حضور داشتند.

تصویر
به گزارش فارس، يك منبع پايگاه اطلاعاتي "استراتفور " در دولت آمريكا اعلام كرد كه نيروهاي آمريكايي حملات 17 دسامبر در نزديكي روستاي "الماجله " را انجام دادند.
پيش از اين منابع محلي در يمن اعلام كرده بودند كه جنگنده‌هاي آمريكا در اين عمليات شركت داشتند.
بر اساس اين گزارش، اين حمله هوايي با حمله زميني نيروهاي يمني نيز همراه بود.
مقامات دولتي يمن مدعي شدند كه در اين مكان كه مورد حمله قرار گرفت يك اردوگاه آموزشي نيروهاي القاعده وجود داشت و تعدادي از افراد گروه القاعده در آن اردوگاه حضور داشتند.
استراتفور نوشت: حملات هوايي در يمن در اوايل نوامبر پس از آنكه عربستان به يمن عليه "الحوثي‌ها " كمك كرد، گسترش يافت.
اين گزارش افزود: نيروي هوايي عربستان با جنگنده‌هاي اف-15 كه ساخت آمريكا است پرواز مي‌كنند كه ممكن است اين به عنوان عمليات آمريكا تلقي شود.
گزارش اين موسسه اطلاعاتي آمريكا نوشت: منابع استراتفور در دولت آمريكا اعلام مي‌كنند كه عمليات جنگنده‌هاي فوق توسط آمريكا صورت گرفته است. اگر اين نكته رسما تاييد شود، افزايش اساسي را در فعاليت نظامي آمريكا در يمن نشان خواهد داد. عربستان سعودي به شدت با آمريكا براي كمك در درگيري‌هاي يمن رايزني كرده است.
بر اساس اين گزارش، سازمان سيا در نوامبر 2002 حمله‌اي را عليه يك خودرو در استان "مريب " انجام داد و مدعي شد كه آن خودرو افراد مرتبط با القاعده را حمل مي‌كرد. اين حمله با واكنش شديد مردم يمن مواجه شد كه تظاهرات‌هايي را در آن زمان برگزار كردند. مردم يمن در آن اعتراض‌ها اعلام كردند كه "علي عبدالله صالح "، رئيس جمهور يمن مهره و بازيچه‌اي بيش در جنگ آمريكا با تروريسم نيست.
استراتفور ادامه داد: اين حمله اخير در "ابين " كه حدود 60 نفر تلفات داشت احتمالا بر دولت شكننده صالح فشار وارد خواهد كرد. مقامات ابين نيز اعلام كرده‌اند كه شنبه 19دسامبر با هماهنگي جنبش جنوبي جدايي‌طلب راهپيمايي عظيمي برگزار خواهند كرد. اين مقامات حمله روز پنجشنبه را قتل عام مي‌دانند.
بر اساس اين گزارش، دولت يمن همچنين شكننده و ضعيف است.
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 533
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۸, ۱:۳۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 809 بار
سپاس‌های دریافتی: 2689 بار

حوثی ها یک پایگاه نظامی دیگر را تصرف کردند

پست توسط shadow.of.death »

پایگاه اطلاع رسانی صعده آنلاین روز شنبه نوشت: نیروهای الحوثی به یک پایگاه نظامی عربستان حمله کردند و بر آن تسلط یافتند.
به گزارش ایرنا به نقل از صعده آنلاین، عربستان این پایگاه نظامی جدید را در روستای مرزی الخوبه راه اندازی کرده است.
این پایگاه اطلاع رسانی افزود: در بیانیه ای که از سوی دفتر "عبدالملک الحوثی" منتشر شد، آمده است، ارتش عربستان از این پایگاه رانده شد و نیروهای الحوثی تجهیزات نظامی آن را به غنیمت گرفتند.
در این بیانیه همچنین آمده است: هدف ما تسلط بر بخشی از خاک عربستان نبوده ولی مقابله با دشمن سبب شد، تجاوزگران را از مکانی که به ما حمله کرده اند، عقب برانیم .
بر اساس بیانیه، هواپیماهای عربستان روز جمعه 58 بار مناطق الجَابِری، و جبال الرُمَیح، والدُخَّان و المُدُود، الملاحیط، و بنی صَیَّاح را بمباران کردند.
بیانیه دفتر عبدالملک الحوثی خاطرنشان کرد:‌ بمباران منطقه مران از سوی هواپیماهای آمریکایی نیز همچنان ادامه دارد. نیروهای آمریکایی در 20 عملیات هوایی 9 منزل را در این روستا منهدم کردند.
این بیانیه می افزاید: عربستان نیز روز گذشته 210 موشک به مناطق قَوَّى ، الجَابِری ، جبال الدُخَّان، المُدُود و الرُمَیح شلیک کرده است.
در همین حال هواپیماهای آمریکایی با بمباران منطقه المهاذر، سه نفر از جمله پیرمرد و پیرزنی را شهید کردند.
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
[External Link Removed for Guests]
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

جنگ صعده به دليل حضور نظامي پنهان آمريكا در يمن آغاز شد

پست توسط KRITER »

خبرگزاري فارس: يك كارشناس مسائل يمن حضور نظامي-امنيتي پنهان آمريكا در يمن را دليل شعله ور شدن جنگ صعده دانست.

تصویر
"محمود پير بداغي " در گفت‌وگو با خبرنگار بين‌الملل فارس با اشاره به دخالت‌هاي آمريكا و عربستان در جنگ صعده گفت: واشنگتن و رياض هركدام يك هدف مشترك دارند و يك اهداف خاص. از جمله اهداف مشترك آنها سركوب كردن جنبش الحوثي است تا گروهي مثل حزب‌الله لبنان در يمن بوجود نيايد و آنها مجبور نشوند به آن امتيازي دهند و سهمي در قدرت داشته باشد.
وي افزود: هدف خاص سعودي‌ها از دخالت در مسائل داخلي يمن آن است كه عوامل طرفدار خود را در صنعا به قدرت برسانند. مثل خاندان الاحمر اما آمريكايي‌ها خواهان تداوم قدرت رئيس جمهور كنوني يمن و پس از او پسرش هستند. چرا كه علي عبدالله صالح تاكنون ثابت كرده منافع آمريكايي‌ها را حفظ كرده است.
اين كارشناس مسائل يمن تصريح كرد: از آنجايي كه خاندان الاحمر گرايش‌هاي سلفي دارند چنانچه اين خاندان قدرت را در صنعا به دست بگيرد زمينه براي فعاليت القاعده در يمن فراهم مي‌شود و اين مسئله با سياست‌هاي آمريكا تضاد پيدا مي‌‌كند. به همين دليل آمريكايي‌ها با سعودي‌ها در خصوص آينده قدرت در صنعا اختلاف نظر دارند. شايد همين اختلاف باعث شده است كه جنگ صعده بدين شكل توسعه پيدا كند.
وي درباره ريشه‌هاي جنگ صعده گفت: اين جنگ به دليل حضور نظامي آمريكا در يمن شروع شد. وقتي كه رزمناو آمريكايي "كول " در سواحل يمن هدف حمله (القاعده) قرار گرفت. آمريكا به بهانه مبارزه با تروريسم به صورت پنهان در يمن مستقر شدند. يعني پليس فدرال آمريكا و سازمان سيا به طور محرمانه در يمن دست به فعاليت نظامي و اطلاعاتي و امنيتي زدند. اين حضور نظامي و امنيتي امريكا سبب اعتراض مرحوم حسين الحوثي از رهبران جنبش الحوثي شد.
وي در پايان با اشاره به حضور نيروهاي القاعده و سلفي مذهب‌ها در سومالي و جنوب يمن گفت: اين مسئله سبب مي‌شود تا آمريكا طي سال‌هاي نه چندان دور حضور نظامي گسترده‌اي در منطقه پيدا و چنانچه بخواهد پايگاه نظامي در اين منطقه ايجاد كند، احتمالا جيبوتي و سومالي ميزبان آن خواهند بود و اگر بخواهد در يمن پايگاهي ايجاد كند. اين پايگاه در يكي از پادگان‌هاي ارتش يمن خواهد بود. چرا كه مردم اين كشور به شدت روحيه ضد آمريكايي جهادي دارند و اين مسئله براي آمريكا خيلي سنگين است.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”