اسامه كجاست؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

اسامه كجاست؟

پست توسط RAHVAR »

هشت سال تعقيب و گريز رهبر القاعده
اسامه بن لادنرهبر بزرگ‌ترين و خطرناك‌ترين گروه تروريستي جهان يعني القاعده چند روزياست كه دوباره خبرساز شده اين بار نه انتشار ويدئويي از اسامه يا از سويمعاون وي دكتر ايمن الظواهري بن‌لادن را در صدر اخبار نشانده بلكه اينمقامات ارشد آمريكايي هستند كه در اظهاراتي متناقض رهبر القاعده را مجددابه تيتر يك بسياري از رسانه‌ها تبديل كرده‌اند.

ابتدا رابرت گيتسوزير دفاع آمريكا مدعي شد كه اين كشور اطلاعي از بن‌لادن در دست ندارد ويك روز بعد از آن جيمز جونز مشاور امنيت ملي ايالات متحده گفت كه احتمالرفت‌وآمد متناوب بن‌لادن در مرزهاي پاكستان و افغانستان وجود دارد وسرانجام ديروز ژنرال مك‌كريستال فرمانده نيروهاي آمريكايي در افغانستانمدعي شد كه تا بن‌لادن زنده است القاعده نيز هر روز تقويت مي‌شود.

ويكشته شدن بن لادن را در نابودي القاعده مهم دانست. ظاهرا دور جديدي ازبازي آمريكا – بن‌لادن شروع شده است. هشت سال از پيكار شديد ايالات متحدهدر افغانستان مي‌گذرد و اين كشور از همه تلاش‌هاي اطلاعاتي، نظامي، سياسيو مالي خود بهره برده تا بتواند اثري از اسامه بن‌لادن رهبر سازمانتروريستي القاعده بيابد. اما با اين وجود چرا ايالات متحده در دستيابي بهاين هدف خود ناكام مانده است.

آيا اين مساله به توان سازماندهي وشبكه‌اي بودن ساختار القاعده و ناتواني كارگزاران اطلاعاتي و امنيتيايالات متحده به نفوذ در آن برمي‌گردد يا اينكه بيشتر بهانه‌اي است در دسترهبران آمريكايي تا حضور نظامي خود در منطقه را همچنان ادامه دهند.بن‌لادنكجاست و چگونه سازمان جهاني خود را به گونه‌اي اداره مي‌كند كه توانرديابي او وجود ندارد؟

ايالات متحده با وجود برخورداري از تواناطلاعاتي و امنيتي بالا همچنان به دنبال اوست و در طول مدت هشت سال حضورنظامي افغانستان هنوز نتوانسته اطلاعات جامعي از محل اختفاي وي بيابد وهرگاه مي‌خواهند از مخفيگاه بن‌لادن سخن بگويند از احتمالات و شايدها سخنمي‌گويند.

لئون پانتا رئيس سيا با بيان اينكه عمليات تعقيببن‌لادن همچنان ادامه دارد، مي‌گويد: هر روز اين سوال را از نيروهايشمي‌پرسد كه بن‌لادن كجاست و هميشه هم يك جواب را مي‌شنود، نمي‌دانيم!

جيمزجونز، مشاور امنيت ملي ايالات متحده در تازه‌ترين موضع‌گيري در اين‌بارهاظهار داشته «احتمال» مي‌رود كه رهبر القاعده به تناوب از محل اختفاي خوددر پاكستان به افغانستان رفت‌وآمد كرده باشد. پيش از او رابرت گيتس وزيردفاع آمريكا نيز گفته بود ما اطلاعات كاملي از بن‌لادن نداريم و اگرداشتيم او را مي‌گرفتيم.

با پايان يافتن اشغال افغانستان به وسيلهشوروي، اسامه بن‌لادن در دهه 1990 جبهه ديگري را در مبارزه با اشغالگرانسرزمين‌هاي اسلامي گشود و با صدور بيانيه‌هاي متعددي در سال‌هاي 1996 و1998 از ايالات متحده به خاطر اشغال سرزمين وحي، حمايت از اسرائيل بهعنوان دشمن اسلام و مسلمين نام برد و از عزم خود براي «جهاد» عليهنصراني‌ها و يهوديان سخن گفت. به دنبال آن حملات تروريستي متعددي توسطنيروهاي وابسته به القاعده عليه منافع و اتباع ايالات متحده در داخلآمريكا (حمله به مركز تجارت جهاني 1993) حمله به سفارتخانه‌هاي آمريكا دركنيا و تانزانيا، پايگاه نظامي آمريكا در ظهران عربستان و... انجام شد.

درمقابل ايالات متحده نيز با شليك 75 موشك به پايگاه القاعده در جلال‌آباد وخوست افغانستان و همچنين كارخانه داروسازي الشفا در سودان در سال 1997 بهپيكار عليه آن برخاست. ايالات متحده 55 ميليون دلار براي سر بن‌لادن جايزهتعيين و تمامي دارايي‌هاي وي را مسدود كرد. در سال‌هاي 1999 و 2000اطلاعات جامعي از رفت‌وآمدهاي بن‌لادن وجود داشت و حتي سامانه‌هايماهواره‌اي بن‌لادن را در قندهار رصد كرده بودند و همه چيز براي دستگيرياو آماده بود و پيشنهاد آن به بيل كلينتون رئيس‌جمهور وقت آمريكا داده شدولي رئيس‌جمهور از صدور اين تصميم امتناع ورزيد.

با حمله نيروهايالقاعده به ناو كول ايالات متحده در سواحل يمن در 12 اكتبر 2000،دستگاه‌هاي امنيتي و اطلاعاتي آمريكا گزارش‌هاي خطرناكي را از گسترهفعاليت القاعده در سراسر جهان ارائه دادند. با اين حال كاخ سفيد چندان بهاين گزارش‌ها وقعي نمي‌گذاشت تا اينكه 11 سپتامبر 2001 به وقوع پيوست.

هرچندالقاعده در ابتدا از پذيرفتن مسئوليت آن خودداري كرد ولي با انتشاربيانيه‌اي در سايت اينترنتي خود آن را «جهاد»ي عليه ايالات متحده و مظاهرتمدن غربي دانست. به دنبال چنين رويداد دهشتناكي بود كه ايالات متحده تحترهبري نومحافظه‌كاران نبرد خود را عليه القاعده و رهبر آن بن‌لادن آغازكرد.
   تصویر     
  
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 67
تاریخ عضویت: دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۸۸, ۱:۴۶ ق.ظ
سپاس‌های دریافتی: 57 بار

Re: اسامه كجاست؟

پست توسط armshdrj7n »

خوش باوريد،اسامه بن لادن تربيت شده امريكاست،خلاصه از اخرش بگم--دوتا ساختمان فرسوده و یه بازی کثیف --- دو کشور افغانستان وعراق وهنوز بازی ادامه دارد :-(
موفق باشید
:razz: ایران :razz:
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”