زيردريايي‌هاي سبك ايران مجهز به سلاح‌هاي خاص و تيم‌هاي ويژه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 533
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۸, ۱:۳۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 809 بار
سپاس‌های دریافتی: 2689 بار

زيردريايي‌هاي سبك ايران مجهز به سلاح‌هاي خاص و تيم‌هاي ويژه

پست توسط shadow.of.death »

امير سياري گفت: زيردريايي‌هاي كلاس غدير ايران به سلاح‌هاي خاص مجهز بوده و تيم‌هاي‌ عمليات ويژه همراه دارند كه هرجا كه لازم باشد آنها را براي انجام ماموريت پياده كنند.


به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، امير حبيب‌الله سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش با اشاره به اقدامات صورت گرفته براي حراست از سهم ايران در درياي خزر اظهار داشت: بنا بر منافعي كه در درياي خزر داريم، ارگان‌هاي مسئول پيش‌بيني‌هاي لازم براي بهره‌برداري در منطقه‌اي كه تحت كنترل ما است را انجام داده‌اند و ما هم برابر وظيفه خود از 20درصد سهم درياي خزر كه متعلق به ايران است، بايد حفاظت و حراست كنيم كه در حال انجام اين كار هستيم.
سياري در ادامه تصريح كرد: قوانين حاكم بر درياهاي بسته كاملا بايد توسط كشورهاي همسايه آن دريا مشخص شود، رژيم حقوقي درياي خزر هم توسط كشورهاي همسايه دريا تنظيم مي‌شود كه درحال انجام است.
وي با بيان اينكه اين قانون شامل درياي‌هاي نيمه بسته هم مي‌شود، گفت: مثلا خليج فارس درياي نيمه‌ بسته محسوب مي‌شود و اكثر قوانين حاكم بر درياي نيمه بسته بايد توسط كشورهاي حاشيه آن شكل بگيرد.

* پيشرفت خوبي در ساخت زيردريايي داشته‌ايم

سياري در ادامه با اشاره توانايي‌هاي نيروي دريايي ارتش در بخش زيرسطحي اظهار داشت: نيروي دريايي ارتش اكنون از زير دريايي‌هاي كلاس كيلو به نام زير دريايي جمهوري اسلامي نوح، يونس و طارق و از زير دريايي‌هاي سبك كلاس غدير برخوردار است كه كاملا توليد داخل است و 7 آذر هم 2 فروند ديگر به نيروي دريايي اضافه شد و از توانمندي بسيار خوبي برخوردار است. با توجه به اينكه مدت زيادي نيست كه از دانش طراحي و توليد زيردريايي برخوردار شديم، پيشرفت خوبي در بحث ساخت داشته‌ايم.
وي ادامه داد: اين زير دريايي‌ها با توجه به سبك بودنشان در عمق عملياتي مورد نياز خود قوس مي‌كنند و شعاع عملياتي خاص خود را دارند.امروزه با توجه به پيشرفت فناوري، تعداد نفراتي كه در يگان‌هاي شناور مشغول به كار هستند به حداقل رسيده و زير دريايي كلاس غدير نيز كمترين نفرات را سازماندهي كرده تا با خود به دريا ببرد.
سياري متذكر شد: اين سامانه‌ها و افراد، بايد به سلاح‌هاي خاص مجهز بوده و يا تيم‌هاي‌ عمليات ويژه خاص همراه داشته باشند كه هرجا كه لازم باشند آنها را براي انجام ماموريت پياده كنند.

* همكاري نزديك نيروهاي ارتش براي حفاظت از مرزهاي ايران

فرمانده نيروي دريايي ارتش در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به يگان هوادرياي نيرو دريايي خاطرنشان كرد: در نيروي دريايي، يگاني به نام هوادريا سازماندهي شده كه توانمندي در اختيار داشتن انواع بالگردها و هواپيماهاي بال ثابت تا يك سطح مشخص را دارد و اضافه بر آن براي پشتيباني بايد از هواپيماهاي جنگنده نيروي هوايي استفاده كنيم.
وي ادامه داد: ما در طول 8 سال دفاع مقدس هم ارتباط و همكاري نزديكي با نيروي هوايي داشتيم و در همه عمليات‌ها پشتيباني آتش سطح نيروي دريايي به عهده نيروي هوايي بود و امروز هم همين طور است.
سياري در ادامه اظهار داشت: همزمان كه ما براي حضور در سطح و زيرسطح دريا پيشرفت مي‌كنيم و شعاع عملياتي خود را افزايش دهيم، حتما لازم است كه نيروي هوايي هم همپاي نيروي دريايي توانمندي‌اش را توسعه دهد و شعاع عملياتي‌اش را براي پشتيباني از نيروي دريايي افزايش دهد.
وي افزود: نيروي زميني هم به همين تربيت وقتي ما به ساحل برسيم كنترل مرزها به عهده نيروي زميني است، ما از ساحل به جلو ادامه مي‌دهيم، بنابراين هميشه يك هماهنگي صد درصدي بين 3 نيروي زميني، هوايي و دريايي ارتش و قرارگاه پدافند هوايي بايد وجود داشته باشد.

* ناوگروه اعزامي به شمال هند در مواقع نياز از بالگرد‌ استفاده مي‌كند

فرمانده نيروي دريايي ارتش با اشاره به ناوگروه اعزامي به شمال هند اظهار داشت: يگان‌هايي كه اعزام شده‌اند، توانمندي همراه بردن بالگرد را دارند و بالگرد روي اين كشتي‌ها مستقر است و در مواقع مورد نياز از آن استفاده مي‌كنند.
وي افزود: ما از نظر ژئوپولوتيكي داراي ويژگي‌هاي خاصي هستيم و بسيار امكان خاصي در بحث استفاده از منطقه جنوب داريم كه جمع اين شرايط در كمتر جايي شايد وجود داشته باشد و از نظر فناوري در بين كشورهاي همسايه و منطقه خودمان حرف اول را مي‌زنيم چون هيچ كدام از كشورهاي همسايه و منطقه ما توانمندي ساخت يگان شناور سطحي و زير سطحي ندارند و هر كس هر تجهيزاتي دارد همه خريداري شده است.
سياري ادامه داد: از نظر نيروي انساني هم همين‌طور است چون اين كشورها توانمندي آموزش و پرورش نيروي انساني دريانورد مورد نياز حتي يگان‌هاي شناوري كه در اختيارشان قرار گرفته‌ است را ندارند.
وي در ادامه گفت: امروز اين توانمندي وجود دارد كه نيازهاي خودمان را برطرف كنيم مانند ساخت انواع ناوچه‌هاي موشك‌انداز و زير دريايي، ما در منطقه حرف اول را مي‌زنيم و توانمندي بالايي را داريم.

* تكنولوژي زيردريايي كلاس غدير برترين تكنولوژي در اين سطح است

سياري در خصوص زير دريايي غدير گفت: شايد قريب به يك دوم زير دريايي‌هايي كه خريداري شده قدرت مانور و نفوذ دارد و كاملا ساخت كاركنان نيروي دريايي، متخصصين صنايع دريايي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و دانشگاه‌هاي كشور است، تكنولوژي اين زيردريايي برترين تكنولوژي زيردريا است.
وي ادامه داد: هر كشوري كه بخواهد به قدرت دريايي تبديل شود بايد چند ويژگي داشته باشد، يكي اينكه سواحل مناسبي در اختيار داشته باشد دوم اينكه عمق مناسبي در آن سواحل وجود داشته باشد، ويژگي اقليمي و جمعيت مناسبي داشته باشد، علم ساخت و ساز در اختيار داشته باشد و ناوگان نظامي و تجاري خوبي داشته باشد و مؤثرتر از همه ايده و تفكر رهبران مملكت نسبت به تسلط بر درياها است.
فرمانده نيروي دريايي ارتش در پايان خاطرنشان كرد: امروز همه اين ويژگي‌ها در جمهوري اسلامي ايران وجود دارد بويژه تفكر رهبر انقلاب در استفاده از درياها كه ايشان عنوان فرمودند دريا عامل توسعه است و نيروي‌دريايي بايد راهبردي باشد و به همين دليل ما بايد راهبردي بشويم و البته هستيم و از اين عامل توسعه براي مملكت استفاده كنيم.[External Link Removed for Guests]
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”