توقیف هواپیمای مشکوک به حمل سلاح برای ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 854
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۴ دی ۱۳۸۶, ۶:۴۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 361 بار
سپاس‌های دریافتی: 834 بار

توقیف هواپیمای مشکوک به حمل سلاح برای ایران

پست توسط renger »

یک مقام ارشد امنیتی در کابینه تایلند اعلام کرد به احتمال بسیار مقصد هواپیمای حامل سلاح توقیف شده در این کشور، ایران بوده است.
به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، این هواپیما روز جمعه گذشته برای سوختگیری در فرودگاه بانکوک فرود آمده بود که توسط مقامات تایلند توقیف شد. مبداء این هواپیما کره شمالی بود ولی تاکنون مشخص نشده مقصد این هواپیما کجا بوده و خریدار این محموله سلاح کیست.
این مقام تایلندی عضو هیئت بررسی این موضوع ادامه داد: برخی از کارشناسان معتقدند ایران به احتمال بسیار مقصد این محموله سلاح بوده است. ایران پیش از این نیز از کره شمالی خرید کرده است.
وی که خواست نامش اعلام نشود؛ اضافه کرد: گروه بررسی کننده این موضوع گفتند با توجه به نوع اسلحه ضبط شده از جمله قطعات موشک "تایبودونگ -2 "به احتمال بسیار ایران مقصد این هواپیمای حامل سلاح بوده است.
رویترز به نقل از تحلیلگران امنیتی نیز می نویسد: موشک دور برد تایبودونگ کره شمالی حاصل تلاش های مشترک با ایران بوده است. همزمان با این روند، به روزسازی موشک های شهاب -5 و شهاب -6 نیز انجام می شده است.
برخی از اعضای کنگره آمریکا پیش از این نسبت به همکاری گسترده کره شمالی با ایران در زمینه موشکی ابراز نگرانی کرده بودند. سابقه این همکاری به دوره جنگ 8 ساله ایران و عراق برمی گردد. براساس برخی خبرهای غیررسمی کره شمالی در آن مقطع به ایران موشک های اسکاد تحویل داده بود.
محموله ضبط شده از این هواپیما متشکل از 35 تن سلاح در قالب 145 صندوق بوده است.
در همین حال ، دادگاه تایلند بازداشت کادر پرواز این هواپیما را برای 12 روز دیگر تمدید کرد. کادر این هواپیما متشکل از چهار تبعه قزاقستانی و یک نفر از اتباع بلاروس هستند.
هر کدام از این افراد در صورتی که اتهام آنها درباره انتقال غیرقانونی سلاح سنگین اثبات شود با 10 سال زندان روبه رو خواهند شد.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”