ایران ممکن است سال 2011 به سلاح هسته ای دست یابد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

ایران ممکن است سال 2011 به سلاح هسته ای دست یابد

پست توسط @lirez@ »

خبرگزاری «ریا نووستی»/ "ایهود باراک" وزیر دفاع اسراییل اعلام کرد که ایران در سال 2011 می تواند به سلاح هسته ای دست یابد. این مطلب را پایگاه اینترنتی "وای-نت" به نقل از وزیر دفاع اسراییل گزارش داد.
در این گزارش به بخش هایی از سخنان باراک در جلسه محرمانه کمیسیون امور خارجی و دفاع پارلمان اسراییل اشاره شده است. وی تاکید کرد: از نظر من تا اوائل سال 2010 ایران توان فنی لازم را پیدا خواهد کرد. این بدان معناست که اگر آنها بخواهند می توانند طی یک سال سلاح هسته ای تولید کنند.
وزیر دفاع اسراییل اطلاع داد که موسسه غنی سازی در حال احداث ایران در نزدیکی قم ("فردو") که اخیرا توسط مقامات این کشور به آن اشاره شد، عملا برای تسلیحات معمولی قابل دسترسی نیست. وی گفت: در آنجا همه چیز درون تونل هایی قرار دارد که به احتمال قوی در برابر حملات با ابزار کنوانسیونی (بعبارت دیگر تسلیحات معمولی که به سلاح کشتار جمعی ارتباطی ندارند) مقاوم هستند.
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز27 نوامبر با صدور قطعنامه ای ایران را به خاطر احداث دومین کارخانه غنی سازی اورانیوم محکوم کرده و از تهران خواست تا تایید کند که هیچگونه تصمیمی در خصوص احداث دیگر تاسیساتی که به آژانس اعلام نشده اند، اتخاذ نخواهد کرد. این قطعنامه که پیشنویس آن توسط آلمان تنظیم و مورد حمایت کلیه اعضای گروه "1+5" قرار گرفت، با حداکثر آراء(25 عضو از 34 عضو آژانس) صادر شد.
در بخشی از این قطعنامه آمده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواست تا به طور کامل و بدون درنگ قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد را اجرا و همچنین به خواسته های شورای حکام آژانس از جمله در خصوص امتناع فوری از بهره برداری از کارخانه دوم غنی سازی اورانیوم "فردو" در حوالی قم عمل نماید.
در این قطعنامه همچنین از ایران دعوت شده که با آژانس برای روشن شدن کلیه مسائل باقی مانده همکاری نموده و همچنین دستیابی کامل این سازمان به اطلاعات لازم در این راستا را فراهم آورد.
ایران روز 29 نوامبر خبر احداث ده کارخانه جدید غنی سازی اورانیوم را منتشر ساخت. دولت جمهوری اسلامی از سازمان انرژی اتمی کشور خواست تا احداث پنج کارخانه جدید را بلافاصله آغاز کند و برای احداث پنج کارخانه دیگر نیز تا دو ماه دیگر برنامه ریزی کند. پیش از این هم گزارش شده بود که این کارخانه ها مانند مرکز غنی سازی نطنز خواهند بود. در همین حال "محمود احمدی نژاد" رییس جمهور ایران اعلام کرد که کشورش باید از 250 تا 300 تن سوخت هسته ای در سال تولید کند.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: ایران ممکن است سال 2011 به سلاح هسته ای دست یابد

پست توسط @lirez@ »

روز گذشته، ایهود باراک، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی، مدعی شد: ممکن است ایران در سال 2011 به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

به گزارش «تابناک» و به نقل از پایگاه خبری «وای نت»، باراک در سخنان خود در جمع اعضای کمیسیون امور خارجی و دفاعی مجلس مشورتی رژیم صهیونیستی (کنست) گفته است: من باور دارم که در سال 2010 ایران پتانسیل توانایی‌های تکنولوژیک به دست خواهد آورد. این به آن معنی است که اگر آنها بخواهند می‌توانند در یک سال سلاح هسته‌ای را ایجاد کنند.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در این جلسه افزوده است : "خیلی متاسفم که جامعه جهانی جایگاه اسرائیل در منطقه را درک نمی کند و ما را در مقابل ایران حمایت نمی کند و ما انتظار داریم جامعه جهانی از تظاهرات در ایران علیه حکومت حمایت کنند."

وی جنگ در بهار 2010 علیه حماس و حزب الله را حتمی خواند اما گفت : "ما هم قوی هستیم و هم منفعلانه عمل نخواهیم کرد ضمن اینکه درباره تشکیل دو دولت مستقل فلسطینی و اسرائیلی نیز فکر می کنیم."
ایهود باراک همچنین در این سخنان مدعی شده است: سایت غنی‌سازی در حال احداث ایران در نزدیکی قم (فردو)، عملا با تسلیحات معمولی نمی‌توان به آن آسیبی رساند. در آنجا همه چیز درون تونل‌هایی است که به احتمال قوی در برابر حملات با ابزار کنوانسیونی (سلاح‌های متعارف و غیر هسته‌ای و هیدروژنی) مقاوم هستند.

این پایگاه خبری می‌افزاید: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز 27 نوامبر با صدور قطعنامه ای ایران را به خاطر راه‌اندازی دومین کارخانه غنی‌سازی اورانیوم محکوم کرده و از تهران خواست تا تأیید کند که هیچ گونه تصمیمی درباره راه‌اندازی دیگر تأسیساتی که به آژانس اعلام نشده‌اند، نخواهد گرفت. این قطعنامه که پیش نویس آن توسط آلمان تنظیم و مورد حمایت کلیه اعضای گروه «1+5» قرار گرفت، با حداکثر آرا (25 عضو از 34 عضو آژانس) صادر شد.

در بخشی از این قطعنامه آمده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست تا به طور کامل و بدون درنگ قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را اجرا و همچنین به خواسته‌های شورای حکام آژانس از جمله در خصوص امتناع فوری از بهره‌برداری از کارخانه دوم غنی‌سازی اورانیوم «فردو» در حوالی قم عمل کند.

در پایان این گزارش می‌آید: ایران روز 29 نوامبر 2009 خبر احداث ده کارخانه جدید غنی سازی اورانیوم را منتشر ساخت. دولت جمهوری اسلامی از سازمان انرژی اتمی کشور خواست تا راه‌اندازی پنج کارخانه جدید را بلافاصله آغاز کند و برای احداث پنج کارخانه دیگر نیز تا دو ماه دیگر برنامه ریزی کند. پیش از این هم گزارش شده بود که این کارخانه‌ها مانند مرکز غنی‌سازی نطنز خواهند بود.
در همین حال، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که کشورش باید از 250 تا 300 تن سوخت هسته‌ای در سال تولید کند.

هرچند ادعاهای مقامات صهیونیستی موضوع جدیدی نبوده و دارای سوابق مشابه و متعددی است؛ اما طرح دوباره این موضوع و آن هم در اوضاع کنونی، نشانگر موج جدیدی از فشار بین‌المللی در پرونده هسته‌ای کشورمان است، به ویژه آنکه گروه 5+1 نیز پیش از این و بنا بر ضرب‌الاجل پیشین خود، تنها تا پایان سال جاری میلادی ـ کمتر از سه روز دیگر ـ را برای پاسخگویی ایران درباره تبادل سوخت هسته‌ای تعیین کرده بود.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”