ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۸۵, ۲:۵۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4259 بار

ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط Fariborz »

 همت‌هاي بزرگ هرکار به ظاهر ناشدني راممکن مي‌كند 


 تصویر 
"ناوشکن جماران" ، نخستين ناوشکن طراحي شده و ساخته شده بدست متخصصان افتخار آفرين نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران و نخبگان و دانشمندان توانمند ايراني، در مراسم ويژه‌اي ، با فرمان حضرت آيت‌الله خامنه‌اي ، فرمانده معظم کل قوا، رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد و جمهوري اسلامي ايران به جمع معدود کشورهاي جهان پيوست که از قابليت طراحي – ساخت و تجهيز رزمناوها و ناوشکن‌هاي پيچيده و مجهز برخوردارند.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) دراين مراسم فرمانده کل قوا در بازديد از بخش‌هاي مختلف ناوشکن جماران، از نزديک با ويژگي‌هاي اين دستاورد عظيم ملي آشنا شدند.

ناوشکن جماران از جمله رزمناوهاي با ماموريت سه منظوره است که در عرصه‌هاي ضد هوايي – ضد سطحي و ضد زيرسطحي از تجهيزات کاملاً پيشرفت برخوردار است.

علاوه بر متخصصان و دانش آموختگان مراکز آموزشي نيروي دريايي، نخبگان و دانشمندان ده‌ها دانشگاه و مرکز علمي، تحقيقاتي و صنعتي و متخصصان بخش خصوصي نيز در طراحي و توليد ناوشکن جماران همکاري داشته‌اند.

ناوشکن جماران که در کلاس خود، در شمار ناوهاي پيشرفته محسوب مي‌شود، و از قابليت حمل و سوختگيري بالگرد نيز برخوردار است، بخشي از سامانه‌هاي اصلي اين ناوشکن تنها در انحصار چند کشور است اما متخصصان ايراني موفق شدند اين انحصار بين‌المللي را بشکنند و کشور را به دانش طراحي و ساخت اين سامانه‌هاي مهم مجهز کنند.

ناوشکن جماران، حاصل تلاش بي‌وقفه و سنگين علمي ، تحقيقاتي و تخصصي است و بيش از يک ميليون و چهار صد هزار انواع قطعه – دستگاه و سامانه‌هاي پيچيده داخلي در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) حضرت آيت‌الله‌ خامنه‌اي در اين بازديد با قدرداني از نيروهاي جوان و پر نشاط نيروي دريايي تاکيد کردند: کليد اقتدار و پيشرفت کشور ، سپردن کارها به جوانان مومن و دل‌هاي پر اميد و انگيزه‌هاي پرشور آنان است.

در طول بازديد، فرماندهان و مسوولان نيروي دريايي توضيحات لازم را بيان مي کردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي سپس در جمع فرماندهان نيروهاي مسلح و جمعي از دست‌اندرکارانِ طراحي و ساخت ناوشکن جماران، اين روز را روزي شيرين ، مبارک و نويد بخش خواندند و افزودند: اين دستاورد مهم که نتيجه اميد، اعتماد و توکل به پروردگار است، نسل جوان ما را مصمم‌تر از پيش خواهد کرد و اين عزم و اميد و اراده، حتي از توليد ناوشکن نيز ، مهم‌تر و شيرين‌تر است.

ايشان ، شناخت توانايي‌ها و استعدادهاي خودي، قدرشناسي علمي از اين نعمت بزرگ و شجاعت ورود به کارهاي عظيم را " اساس و مبناي پيشرفت و اقتدار کشور" دانستند و خاطر نشان کردند برخي خواست‌ها در ابتدا، بلندپروازانه به نظر مي‌رسد اما همت‌هاي بزرگ در پرتو ايمان و اعتماد، هر کار به ظاهر ناشدني را ممکن مي‌سازد و به همين علت يقيناً کارهاي آينده در عرصه ساخت رزمناوها، به مراتب عظيم‌تر و با ارزش‌تر خواهد بود.

ايشان ، با يادآوري صدها سال قدمت ايران در صنعت دريانوردي، تسلط حکمرانان فاسد و خودکامه در طول قرن‌هاي اخير را باعث ضعف ايران در اين عرصه برشمردند و تاکيد کردند: اسلام و جمهوري اسلامي اجازه نمي‌دهد توانايي ، حيثيت و آبروي ايران و ايراني در جهان از بين برود و بازگشت روح عزت و هويت به ملت و کشور در سي سال اخير، مديون همين نگاه و تفکر است.

رهبر انقلاب اسلامي برچيده شدن سفره چپاول منافع و منابع ايران را علت اصلي خشم مستکبران عالم برشمردند و افزودند: قبل از انقلاب، زورگويان جهاني، ايران را سفره‌اي بي صاحب مي‌دانستند و هرچه مي‌خواستند آن را چپاول مي‌کردند اما ملت بيدار شده ايران، اکنون بساط اين غارت و چپاول را برچيده است و سلطه گران جهاني نيز اين ملت را به جرم استقامت و استقلال طلبي مورد خشم و توطئه قرار داده‌اند.

ايشان ايستادگي ملت ايران را ، آزمايشي تاريخي و درسي بزرگ براي نسل‌هاي آينده خواندند و افزودند: ناکامي زورگويان جهاني در مقابل استقامت و پايداري ملت ايران، ثابت کرده است که اگر ملتي با احساس هويت، تکيه بر قدرت ذاتي خود و اتکاء بر ايمان الهي به صحنه بيايد هيچ قدرتي نمي تواند بر عزم و اراده او غلبه کند.

رهبر انقلاب اسلامي ، با اشاره به خشم و درماندگي دشمنان ملت ايران پس از حماسه عظيم مردم در ‌٢٢ بهمن ، افزودند: در آن روز بياد ماندني ، ده‌ها ميليون "دل مومن و حنجره پر استقامت ، يکصدا نفرت از استکبار را فرياد زدند و بر ايمان و عزت اسلامي پافشاري کردند و اين حقيقت زيبا و ماندگار ، سلطه گران بخصوص آمريکا را درمانده و مايوس و خشمگين کرده است.

ايشان ، حرف‌هاي روزهاي اخير رييس‌جمهور و ديگر مقامات آمريکايي را نشانه عصبانيت و نا اميدي از ملت ايران خواندند و افزودند: حرف‌هاي کهنه و مهمل درباره ساخت سلاح اتمي در ايران، نشان مي‌دهد دشمنان ملت حتي در زمينه تبليغاتي نيز در نهايت ناتواني، به تکرار افتاده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامي تاکيد کردند: جمهوري اسلامي در پاسخ به اين گونه مهملات، احساساتي نخواهد شد؛ چراکه ما بارها گفته‌ايم مباني و اعتقادات ديني ما اين‌گونه سلاح‌ها را به عنوان سمبل نابودي حرث و نسل، ممنوع و حرام مي‌داند و به همين علت ماهيچ اعتقادي به سلاح و بمب اتم نداريم و دنبال آن نمي‌رويم.

ايشان افزودند: ما بر خلاف تبليغات زورگويان مستبد جهاني، دنبال بيدار کردن روح حماسه و عزت در همه امت اسلامي هستيم همچنان‌که تاکنون نيز تلاش‌هاي ملت و نظام اسلامي موجب بيداري اسلامي و نفرت روزافزون از مستکبران به ويژه امريکا شده است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، با اشاره به ادعاي دروغ امريکايي‌ها و برخي ديگر از کشورهاي غربي درباره اقدامات ايران برضد همسايگانش افزودند: همسايگان ما نيز مي‌دانند که اين ادعاها دروغ است و امريکا و رژيم صهيونيستي با اين اختلاف افکني‌ها ، تلاش مي‌کنند نگاه امت اسلامي را از دشمنان اصلي جهان اسلام يعني امريکا و اسرائيل منحرف کنند.

رهبر انقلاب اسلامي در تبيين سياست جمهوري اسلامي ايران در قبال خليج فارس افزودند: کشورهاي منطقه، برادران و همسايگان ما هستند و ما معتقديم مجموعه خليج فارس مي ‌واند با سياست خردمندانه جمعي، به سود همه ملت‌ها و کشورهاي منطقه اداره شود.

ايشان ، بيگانگان را ، مخدوش کننده امنيت منطقه دانستند و افزودند: اختلاف‌انگيزي و حيله‌ورزي ، سياست مستمر بيگانگان است اما ما اميدواريم که مانند بسياري از مواقع که توطئه‌ها و حيله‌هاي تفرقه‌افکنانه آن‌ها ناکام مانده ، بعد از اين هم با هوشياري همه کشورها ، اين طرح‌ها خنثي شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، جمهوري اسلامي را کشوري متکي بر دل‌هاي مردم خواندند و افزودند: بر اساس قوانين تخلف‌ناپذيز طبيعت ، هنگامي که صدايي واحد و مقتدرانه از حنجره يک ملت ، بيان مي شود اين امواج در تاريخ و هستي ماندگار خواهد شد.

ايشان در بخش ديگري از سخنانشان، استحکام و اتقان در کارها را مورد تاکيد قرار دادند و با اشاره به نشاط و تحرکي که کارهاي بزرگ مانند ساخت ناوشکن جماران، در ذهن‌ها و دل‌ها ايجاد مي‌کند افزود: تلاش کنيد اين حرکت علمي – صنعتي از شتاب نيفتد و پي در پي منشاء کار و ابتکار و پيشرفت شود.

رهبر انقلاب اسلامي، تکيه بر نيروي انساني پر انگيزه و متعهد را جبران کننده بسياري از کمبودها خواندند و با اشاره به تجربيات سي ساله مديريت کشور افزودند: بايد برخي ضعف‌ها و نقايص را با کشف منابع بالقوه انساني و عيني ترميم و جبران کرد.

فرمانده کل قوا با تبيين ضروريات و اولويت‌هاي نيروي دريايي افزودند، با تلاش مستمر و" عزم و اراده و جديت" ، نيروي دريايي را به مرتبه‌اي در شان ملت بزرگ ايران برسانيد و مطمئن باشيد که اين کار با ايمان و توکل به خدا ، امکان‌پذير است.

در ابتداي اين مراسم ، هنگام ورود فرمانده کل قوا به محوطه کارخانجات نيروي دريايي ارتش در منطقه يکم دريايي بندرعباس ، سرود جمهوري اسلامي نواخته شد و ايشان در مقابل يادمان شهداي نيروي دريايي، علو درجات شهيدان اسلام و انقلاب اسلامي را مسئلت کردند.

حضرت آيت‌الله‌ خامنه‌اي سپس از يگان‌ها و نيروهاي فني – تخصصي مستقر در ميدان سان ديدند.

در اين مراسم ويژه، همچنين سرلشکر صالحي فرمانده کل ارتش ضمن خير مقدم به فرمانده کل قوا، گفت: کارکنان نيروي دريايي ارتش با تاسي به افتخار آفريني هاي ملت بزرگ ايران، و با بهره گيري از توان علمي و تحقيقاتي خود ، زنجيره توليد رزم ناوهاي موشک‌انداز را آغاز کرده است.

ناخدا مهندس علي غلامزاده مسوول پروژه موج، هم در گزارشي از روند طراحي ساخت ناوشکن جماران گفت: دانش طراحي و ساخت انواع ناوشکن در کشور نهادينه شده است و اکنون آمادگي داريم ساخت ناوهاي پيشرفته با کلاس بالاتر را در دستور کار قرار دهيم.

دريا دار دوم رستگاري فرمانده کارخانجات نيروي دريايي ارتش هم اعلام کرد کارکنان خدوم اين مجتمع علاوه بر مشارکت در ساخت ناوشکن جماران در حال تعمير و آماده سازي چند شناور سطحي و زير سطحي هستند که اين اقدامات در زمره دانش‌هاي پيشرفته نظامي قرار دارد .

دريادار سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش هم گفت / اين نيرو با درک ضرورت خودکفايي در عرصه هاي تجهيزات دريايي ، آبهاي نيلگون خليج فارس را به عرصه اي براي تجلي " ما مي توانيم " تبديل کرده است.[FONT=Times New Roman]خبرگزاري دانشجويان ايران  
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۸۵, ۲:۵۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4259 بار

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط Fariborz »

 ويژگي‌ها، اهميت، ‌ميزان كارايي و ماموريت ناوشكن جماران 


 تصویر 
                       فرمانده نيروي دريايي ارتش، ساخت ناوشكن جماران و الحاق آن به نيروي دريايي ارتش را از جمله بزرگترين دستاوردهاي داخلي نظامي كشور دانست و به تشريح ويژگي‌ها، اهميت، ‌ميزان كارايي و ماموريت اين ناوشكن پرداخت.            ناوشكن جماران اولين ناوشكن رزمي ساخت داخل كشور است             غلامرضا خادم بي‌غم در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) اظهار كرد:‌ ناوشكن جماران اولين ناوشكن رزمي ساخت داخل كشور است كه به طور كامل به دست متخصصان داخلي طراحي و ساخته شده است.
وي با بيان اين‌كه " ناوشكن جماران يكي از نيازهاي اصلي اين نيروي راهبردي يعني نيروي دريايي است" افزود: با توجه به ماموريت نيروي دريايي ارتش يعني حفاظت از منافع جمهوري اسلامي ايران در درياها و خطوط مواصلاتي در آب‌هاي داخلي و بين‌المللي، طبيعتا ساخت اين ناوشكن در كارخانه‌هاي نداجا بسيار مهم و نشان دهنده ايمان، خودباوري و تحقق شعار "ما مي‌توانيم" است.

اين فرمانده ارشد نيروي دريايي ارتش بر انجام مراحل طراحي و ساخت ناوشكن جماران در داخل كشور، تاكيد كرد و گفت: تمام مراحل ساخت اين ناوشكن به دست توانمند متخصصان داخل كشور، اعم از متخصصان نيروي دريايي،‌ مراكز آموزشي و صنايع دريايي وابسته به وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح انجام شده است.      

با الحاق ناوشكن جماران، توان رزمي نيروي دريايي ارتش افزوده خواهد شد    
بي‌غم با اشاره به اهميت ساخت ناوشكن جماران اظهار كرد: به جرات مي‌توانم بگوييم كه ساخت اين ناوشكن نه تنها كمتر از پروژه‌هاي داخلي ديگر كشورمان ندارد بلكه اهميت آن بسيار بسيار بالاتر است و حضور فرمانده كل قوا در مراسم الحاق اين ناوشكن به توان رزمي نيروي درياي ارتش نيز نشانگر اين اهميت است.    با تاكيد بر اين‌كه " با ملحق شدن اين ناوشكن قطعا توان رزمي نيروي دريايي ارتش در پاسداري از منافع جمهوري اسلامي ايران در منطقه و آب‌هاي بين‌المللي افزوده خواهد شد" افزود: با ادامه ساخت فروندهاي بعدي ناوشكن توان رزمي نيروي دريايي ارتش افزايش بيشتري پيدا خواهد كرد.

جانشين فرمانده نيروي دريايي ارتش با اشاره به حضور اين نيرو در آب‌هاي بين‌المللي به ويژه خليج عدن يادآور شد: در حال حاضر برادران ما در نيروي دريايي ارتش در حال گشت‌زني و حفاظت از كشتي‌هاي تجاري و نفتكش كشورمان در آب‌هاي خليج عدن هستند كه با پديده‌ دزدان دريايي مواجه است و در حال حاضر ششمين ناوگروه نيروي دريايي ارتش در خليج عدن حضور دارد و ماموريت خود را انجام مي‌دهد.      
ماموريت ناوشكن جماران در راستاي ماموريت اصلي نيروي دريايي است                ‌ غم همچنين درباره ماموريت اصلي ناوشكن جماران خاطرنشان كرد: ماموريت اين ناوشكن كاملا مشخص است و در راستاي ماموريت اصلي نيروي دريايي قرار دارد. ماموريت نيروي دريايي كه در زمان دفاع مقدس هم آن را به خوبي انجام داديم، ايجاد امنيت براي خطوط مواصلاتي دريايي و حفاظت از منافع جمهوري اسلامي ايران در آب‌هاي داخلي و بين‌المللي است. امروز كه در زمان صلح قرار داريم اين خطوط مواصلاتي اهميت ويژه‌اي دارند؛ چراكه بيشترين صادرات و واردات كشور ما از طريق درياها انجام مي‌شود و منابع بسيار حساسي به خصوص در شمال اقيانوس هند و درياي جنوبي كشورمان قرار دارد كشتي‌هاي تجاري و نفتي ما بايد از اين نقاط عبور كنند كه بعضا با مشكلات و موارد مواجه مي‌شوند كه از جمله آن‌ها مي‌توان به همين پديده دزدان دريايي در خليج عدن و تنگه باب‌المندب اشاره كرد.              ناوشكن جماران ماموريت خود را از فردا (شنبه) آغاز مي‌كند  [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman]             تصريح كرد: ما تلاش مي‌كنيم كه امنيت را براي تردد كشتي‌هاي تجاري ايراني ايجاد كنيم. ما موظف هستيم تا جايي كه مي‌توانيم توان خود را در اين زمينه افزايش دهيم تا در هر لحظه و هر كجا بتوانيم امنيت كامل را براي كشتي‌هاي كشورمان ايجاد كنيم. ماموريت ناوشكن جماران نيز همين خواهد بود و كار خود را از همين فردا (شنبه) آغاز خواهد كرد و در خدمت نظام جمهوري اسلامي ايران خواهد            توانايي انجام عمليات‌هاي زيرسطحي، سطحي و هوايي  [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman]                فرمانده با سابقه نيروي دريايي ارتش كشورمان در ادامه گفت‌وگوي خود با ايسنا، به ويژگي‌هاي ناوشكن جماران اشاره كرد و گفت: ناوشكن جماران يك ناوشكن چندمنظوره است كه هم براي عمليات‌هاي زيرسطحي و سطحي و هم براي عمليات‌هاي هوايي ساخته شده است.   
قابليت حمل يك فروند بالگرد             دارا بودن يك فروند بالگرد را از جمله ويژگي‌هاي ناوشكن جماران دانست و اظهار كرد: ناوشكن جماران داراي قابليت حمل يك فروند بالگرد است كه اين ويژگي موجب افزايش برد عملياتي اين ناوشكن مي‌شود و بدين ترتيب مي‌تواند عمليات‌هايي با برد بيش از 3 هزار كيلومتر را انجام دهد. اين ناوشكن با دارا بودن قابليت پدافندي بالا، هم مي‌تواند نسبت به خود و هم نسبت به ديگر شناورهاي اطراف خود پدافند انجام دهد و همچنين مي‌تواند در عمليات‌هاي مختلف آفندي و پدافندي شركت كند.   


مجهز بودن به موشك‌هاي مختلف، سامانه‌هاي جنگال، انواع رادار، اژدر و سامانه‌هاي ضد زيردريايي                فرمانده نيروي دريايي با بيان اين‌كه "از ديگر ويژگي‌هاي ناوشكن جماران مي‌توان به عدم حضور و به كارگيري كارشناسان خارجي در طراحي و ساخت آن اشاره كرد" گفت: اين ناوشكن با به كارگيري موشك‌هاي مختلف سطح به هوا و سطح به سطح، قدرت پدافندي بالايي دارند. قابليت ماندگاري زياد در دريا با فورس‌هاي بالا يعني ماندگاري در درياهاي متلاطم به مدت طولاني ، قابليت مانور سريع با سرعت بالا، مجهز بودن به سامانه‌هاي مختلف جنگال (جنگ‌هاي الكترونيكي) و رادار هوايي و سطحي و همچنين مجهز بودن به اژدر و سامانه‌هاي ضد زيردريايي از ديگر ويژگي‌هاي قابل توجه ناوشكن جماران است و اين ويژگي‌ها مي‌تواند نيازمندي‌هاي يك ناوشكن را برطرف كند.   

وي اضافه كرد: با توجه به تحريم‌هايي كه وجود داشته است، شايد در ابتداي اين پروژه مشكلاتي ايجاد شده باشد ولي به لطف خدا با پشتكار جوانان، ‌دانشمندان و متخصصان ما توانستيم تجهيزاتي را بر روي ناوشكن قرار دهيم كه به روز باشد و مي‌توان گفت كه در منطقه از ناوشكن‌هاي كاملا متمايز است و انشاءالله ماموريت خود را به نحو احسن انجام خواهد داد.         ساخت ناوشكن مشابه جماران در آبهاي شمال               ‌غم در ادامه در برابر اين پرسش كه آيا ساخت نمونه‌هاي ديگري از ناوشكن جماران در دستوركار صنايع دريايي كشور و كارخانه‌هاي نيروي دريايي ارتش قرار دارد يا خير؟ پاسخ داد: بله، چنين برنامه‌اي پيش‌بيني شده است و در حال حاضر يك فروند ناوشكن ديگر در شمال كشور در حال ساخت است و پيشرفت خوبي داشته است. اين ناوشكن در حال ساخت مشابه ناوشكن جماران است و البته با توجه به تغيير سيستم‌ها در طول زمان ، درزمان بهره‌برداري مجهز به تجهيزات به روزتر خواهد بود. چرا كه ما در تلاش هستيم كه با توجه به تهديدات ، نيروي دريايي را به روز نگه داريم تا بتوانيم به خوبي مقابله كنيم.       فرمانده نيروي دريايي ارتش افزود: ساخت شناورهاي مختلف نظير ناوشكن‌ در برنامه‌هاي كاري ما قرار دارد و هم در صنايع دريايي وزارت دفاع اين كار انجام مي‌شود و هم ما پيشنهاد و اطمينان داده‌ايم كه توانايي انجام اين كار در كارخانه‌هاي نيروي دريايي ارتش نيز وجود دارد. چنانچه اولين فروند از ناوچه‌هاي موشك‌انداز -كه در حال حاضر در شمال كشور ماموريت محافظت از منطقه 20 درصد و سكوي عريض و طويلي كه در حال اكتشاف است- نيز به دست برادران نيروي دريايي ارتش ساخته شده است. ساخت اين شناورها در حال حاضر به طور كامل در كشور و در كارخانجات ما بومي شده است و انشاءالله گام‌ هاي بعدي را هم به همين شكل بر خواهيم داشت.

وي با اشاره به اينكه نيروي دريايي ارتش هم وظيفه پاسداري از منافع كشور در آبهاي شمال و هم در آبهاي جنوب را به عهده دارد تصريح كرد: بر اين اساس ما حتما بايد در آبهاي شمال نيز شناورهاي مختلفي داشته باشيم و در حال حاضر در منطقه چهارم نيروي دريايي ناوچه‌هاي موشك‌انداز كلاس پيكان ، قايق‌هاي گشت و ناوچه‌هاي توپ‌دار گشتي حضور دارند و با توجه به وسعت منطقه نياز به يگان‌هاي بزرگتري نيز داريم و بر همين اساس پروژه دوم ساخت ناوشكن را در منطقه شمال اجرا مي‌كنيم تا اين منطقه نيز مجهز به ناوشكن چند منظوره شود.      
پروژه طراحي و ساخت ناوشكن جماران از سال 1376 آغاز شد   


بي‌غم در ادامه گفت‌وگوي خود با ايسنا درباره زمان آغاز پروژه طراحي و ساخت ناوشكن جماران گفت: اين پروژه از سال 1376 آغاز شد. در آن سال مقام معظم رهبري از كارخانجات نيروي دريايي بازديدي داشتند و امر فرمودند كه اين نيرو آغاز به ساخت ناوشكن چند منظوره كنند كه قابليت‌هاي مختلفي داشته باشد. پيرو اوامر فرمانده كل قوا، از همان زمان كار مطالعه و طراحي آغاز شد كه البته در ابتداي راه مشكلات و گلوگاه‌هاي زيادي به دليل تحريم‌ها وجود داشت و طبيعتا موجب كندي كار در برخي مواقع شد ولي به هر حال اين پروژه تحقق پيدا كرد.

اين فرمانده ارشد نيروي دريايي افزود: با توجه به اين كه تمام قطعات و قسمت‌هاي بسيار مهم و حساس ناوشكن جماران بومي شده و مي‌توان گفت كه 98 درصد بومي است، بنابراين فكر نمي‌كنم كه در پروژه‌هاي بعدي و ساخت فروندهاي ديگر مشكل خاصي وجود داشته باشد و انشاءالله فروندهاي بعدي در زمان كوتاه‌تري ساخته خواهد شد.            
عزم نيروي دريايي ارتش براي ساخت شناورهاي زيرسطحي             همچنين با اشاره پروژه‌هاي ديگر اين نيرو اظهار كرد: مجموع پروژه‌هاي نيروي دريايي ارتش در ساخت شناورهاي دريايي اعم از سطحي، زيرسطحي و هوايي خلاصه مي‌شود و ما در همه‌ي اين ابعاد فعاليت مي‌كنيم به ويژه در زمينه شناورهاي زيرسطحي كه به سلاح‌هاي استراتژيكي معروف هستند، تلاش زيادي مي‌كنيم و به جز زيردريايي‌هايي كه خبر آنها تاكنون منتشر شده است، قول ساخت نمونه‌هاي ديگري در وزارت دفاع داده شده و بعضا در حال انجام است.   
جانشين نيروي دريايي ارتش در پايان گفت: ان‌شاءالله كاركنان نيروي دريايي ارتش تمام سعي و تلاش خود را خواهند كرد و همه توان خود را به كار خواهند بست تا بتوانند ماموريت خطير پاسداري از منافع جمهوري اسلامي ايران در درياها را به نحو احسن انجام دهند و امنيت را در اين بخش براي كشور عزيزمان به وجود بياورند.              [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman]   [FONT=Times New Roman]خبرگزاري دانشجويان ايران                    
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۸۵, ۲:۵۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4259 بار

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط Fariborz »

 امير رستگاري : ناوشكن جماران توانايي مقابله با تهاجمات هسته‌اي و ميكروبي را دارد 


 تصویر 


  دريادار رستگاري رئيس كارخانجات نيروي دريايي ارتش جمهوري اسامي ايران در گفتگو با خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، در خصوص ويژگي‌هاي ناوشكن جماران كه به عنوان عظيم‌ترين پروژه دفاعي كشور صبح امروز جمعه با حضور حضرت آيت‌الله خامنه‌اي فرمانده معظم كل قوا و مسئولان عاليرتبه نظامي در خليج فارس به آب انداخته شد، اين ناوشكن را حاصل كار و تلاش 1ميليون و 200 هزار نفر ساعت كار و تلاش 1000 نفر از نخبگان علمي در رشته هاي مختلف عنوان و تصريح كرد: ناوشكن جماران نسبت به بسياري از ناوشكن‌هاي جهان از جمله ناوشكن‌هاي كلاس "واستر " پيشرفته‌تر است.  
 
امير رستگاري افزود: ناوشكن جماران داراي سامانه‌هاي پردازش راداري، رادارهاي تاكتيكي سطحي، زير سطحي و هوايي، قدرت بالاي كنترل آتش، و مجهز به انواع سامانه‌هاي اژدرافكن و توپ‌هاي دريايي پيشرفته است و مي‌تواند علاوه بر حمل بالگرد و كمك به سوخت‌رساني بالگردها، در مقابل تهاجم‌هاي هسته‌اي و ميكروبي نيز مقاومت كند.  


 

ناوشكن جماران از يك ميليون و 400 هزار قطعه تشكيل شده است  
  گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، ناوشكن جماران كه صبح امروز جمعه با حضور فرمانده معظم كل قوا به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد مجهز به موشكهاي ضد كشتي، سطح به هوا و نيز انواع اژدر و توپهاي دريايي از جمله فجر 27 به عنوان مدرن‌ترين توپ دريايي جهان است.  
  جماران 94 متر طول و قريب 1500 تن وزن دارد و يك رادار پيشرفته نيز براي انجام هر چه بهتر ماموريتها، روي آن نصب شده است. اين ناوشكن مي تواند با سرعت 30 گره دريايي حركت كرده و 120 تا 140 پرسنل و خدمه نيز در آن فعاليت خواهند كرد.  
  گفته مسئولان اين پروژه مهم دريايي، جماران از حدود يك ميليون و 400 هزار قطعه، سامانه و مجموعه تشكيل شده است.
مقام معظم رهبري پس از بازديد كامل از ناوشكن جماران، در دفتر يادبود اين شناور جملاتي را مرقوم كرده و سپس به درخواست كاركنان اين ناوشكن، چفيه ايشان در "جماران " به يادگار گذاشته شد.  
 

آقا فرمودند ناوشكني با قابليت حمل بالگرد و موشك بسازيد  
 تصویر 

 


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله العظمي خامنه اي، امير دريادار حبيب‌الله سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش به مناسبت الحاق ناوشكن جماران يه ناوگان دريايي ارتش، در گفتگويي به تشريح ويژگي‌هاي اين پروژه عظيم پرداخت كه متن اين گفتگو به شرح زير است:

پروژه‌ ناوشكن جماران چه روندي را طي كرده تا به موقعيت امروز رسيده است؟ به كار گيري اين ناوشكن چه تحولي در عرصه‌ قدرت نظامي جمهوري اسلامي ايران در حوزه‌ي دريا محسوب مي‌شود؟

- به طور كلي ساخت ناوشكن در نيروي دريايي از وضعيت خاصي برخوردار است. ناوشكن در نيروي دريايي جزء عناصر تجهيزات محور محسوب مي‌شود؛ يعني بايد تجهيزات مناسب در اختيار داشته باشيم تا بتوانيم براي ساخت آن اقدام كرده و در درياها حضور داشته باشيم.   
البته اين به معناي بي‌توجهي به نيروي انساني نيست، چرا كه اگر شما بهترين تجهيزات را هم داشته باشيد ولي نيروي انساني كارآمد نداشته باشيد از كارايي خوبي برخوردار نخواهيد بود.   
حال اگر تجهيزات‌تان توليد داخل باشد و در كنار آن نيروي انساني كارآمد و خوبي هم داشته باشيد، مي‌توانيد بهترين بهره‌ را از آن ببريد.   
با همه‌ اين تفاسير نيروي دريايي تجهيزات محور است و بايد تجهيزات لازم را داشته باشد تا بتواند روي سطح آب و يا زير آب حضور جدي داشته باشد و بتواند از منافع مملكت دفاع كند. خب براي اين‌كه تجهيزات داشته باشيم بايد چه كنيم؟ در طول ساليان قبل از انقلاب ما نيروي دريايي قدرتمندي نداشتيم؛ علت آن هم اين بود كه توان توليد در داخل مملكت را نداشتيم كه بتوانيم تجهيزات را خودمان بسازيم و استفاده كنيم.   
در آن سال‌ها اگر تجهيزات دريايي هم در اختيار داشتيم، همه‌اش ساخته‌ دست ديگران بوده است. نكته مهم اينجاست كه تعمير و نگهداري آن را هم خودشان انجام مي‌دادند و نرم‌افزارش هم در اختيار خودشان بوده است. ما به عنوان يك كاربر معمولي از اين‌ تجهيزات استفاده مي‌كرديم و بيشتر از اين هم اجازه نداشتيم؛ ضمن اين‌كه در نهايت مأموريتي هم كه انجام مي‌گرفته است در خط و زنجيره‌ي خواسته‌ ديگران بوده است.   
بعد از اين‌كه انقلاب پيروز مي‌شود ما كاملاً مستقل عمل مي‌كنيم و خواسته‌هايي هم كه از سوي بيگانگان به ما تحميل مي‌شد همه از بين مي‌رود.   
تعمير، نگهداري و نرم‌افزار تجهيزاتي هم كه در اختيار داشتيم همه در دست ديگران بود. حالا ببينيد ما در آن زمان چه وضعيتي داشتيم. براي اين‌كه بتوانيم از تجهيزات موجود استفاده كنيم با مشكلات زيادي رو به رو بوديم. ولي با همان درس خودباوري و خوداتكايي كه از انقلاب ياد گرفته بوديم، خيلي سريع بر تجهيزات موجود تسلط پيدا كرديم و از آن به بهترين نحو ممكن استفاده كرديم و توانستيم در عرصه‌ دريا در همان 67 روز اول جنگ دشمن‌مان را شكست دهيم.   
در واقع به خاطر اعتماد به نفس و خودباوري كه در كاركنان نيروي دريايي به وجود آمده بود، توانستيم به اين موفقيت دست پيدا كنيم.   
اما استفاده‌ مستمر از اين تجهيزات بالاخره ملزوماتي هم داشت به طور مثال نياز به تعمير و نگهداري و يا نياز به تعويض قطعه. اينها مسائلي بود كه نمي‌شد به آن بي‌توجه باشيم. خب آيا كسي به ما كمك مي‌كرد؟ آيا كسي به ما قطعه مي‌فروخت؟ آيا كسي به ما نرم‌افزار مي‌داد؟ جواب همه اين سوالات منفي است. هيچ كشوري در دوران دفاع مقدس حاضر به اين كار نبود.   
فرمانده‌ معظّم كل قوا هم در سخنانشان فرمودند كه حتي حاضر نبودند كه به ما سيم خاردار بدهند. حالا شما فرض كنيد، با اين اوضاع مي‌توانيد قطعه‌ا‌ي حساس از يك ناوشكن را بخريد؟ قطعا امكان‌پذير نبود.   
به هر حال ما وارد دفاع مقدس شديم و با خودباوري و شجاعت تجهيزات را تعمير و نگهداري كرديم. اما نيازمندي‌ها روز‌ به روز زيادتر مي‌شد و آن‌جا بود كه فرمان تشكيل جهاد خودكفايي در نيروهاي مسلح توسط رهبر معظم انقلاب صادر شد.   
اين حركت موثر باعث شد كه ما بيشتر به طرف ساخت قطعات و دستگاه‌هاي مورد نيازمان برويم. گام اول با صدور دستور تشكيل جهاد خودكفايي، ساخت قطعات بود.
توليد قطعات كه شروع شد، نيازمان به خريد قطعه برطرف شد و توانستيم دستگاه‌ها را به خوبي نگهداري كنيم. اما بعد از ساخت قطعه در اجراي همان فرمان به دنبال ساخت سامانه رفتيم. در واقع با گردآوري يك سري از قطعات، دستگاه‌هايي را به وجود آورديم و سامانه ساختيم. بعد هم توانستيم اين سامانه‌ها را به روز كنيم و روي يگان‌هاي شناورمان به كار بگيريم. چون اگر شما تجهيزات داشته باشيد ولي به فناوري روز مجهز نباشيد باز هم حرفي براي گفتن در پهنه‌ درياها نداريد.   
در نهايت بعد از ساخت سامانه به اين فكر افتاديم كه به دنبال ساخت خود يگان باشيم. به اين ترتيب از جزء شروع كرديم و به كل رسيديم، يعني به جايي كه حالا بايد خود ناو را بسازيم.   
همان اول صحبتم هم اشاره كردم كه ديگران چيزي به ما نمي‌دادند و ما هم به طور طبيعي نبايد تفكرمان به اين سمت مي‌رفت كه بخواهيم از آنها چيزي بخريم. تجربه هم به ما ثابت كرده بود كه شما هر چه قدر وسيله بخريد و در زنجيره‌ دفاعي استفاده بكنيد، قطعا داراي گلوگاه‌هايي است كه اگر اتفاقي بيفتد و اوضاع بحراني و جنگي شود، اين گلوگاه در اختيار دشمن است. در حاليكه به قطعات و تجهيزات نياز داريد دست شما را خالي مي‌گذارند. شما در حالت دفاع مي‌توانيد روي وسايلي كه متعلق به خودتان است حساب كنيد كه و از صفر تا صد آن را مديريت كنيد؛ اگر غير از اين باشد آن‌جايي كه نياز داريد، يا كمك نمي‌كنند يا اين‌كه در تنگنا قرار مي‌دهند.   
بر همين اساس اين برنامه در تهيه و توليد وسايل مورد نياز چرخه‌ي دفاع وجود دارد و ما توانستيم بر همين مبنا پيش برويم.   
ما از اين جهت بايد وارد عرصه‌ ساخت يگان جديد مي‌شديم كه تعدادي از نيروهاي شناورمان در طول هشت سال دفاع مقدس صدمه ديدند و تعدادي از آنها نيز از نظر قدمت خدمتي، سن‌شان بالا رفته بود و بايد جايگزين مي‌شدند. به طور مثال اگر عمر مفيد يك ناو 30 سال باشد و 20 سال هم بيشتر از حد ممكن از آن استفاده كرده باشيد ديگر نمي‌توان از آن انتظار بيشتري داشت.   
اين تفكر را باز فرمانده‌ معظّم كل قوا در نيروهاي مسلح و به ويژه در نيروي دريايي به وجود آوردند كه دستور ساخت ناوشكن را صادر كردند. حالا چرا ناوشكن؟ ما كلاس‌هاي ديگري از ناو را هم داريم. ناوهاي پشتيباني، لجستيكي، ناوهاي نيروبر، ناوچه و... ولي گل سرسبد نيروي دريايي در سطح آب، ناوشكن است. با اين تفسير، حضرت آقا مي‌آيند و دستور مي‌فرمايند كه برويد ناوشكني با طراحي بالگرد و موشك بسازيد.   
همين‌ جا اگر دقت كنيد، به عمق نگاه ايشان پي ‌ببريد؛ چرا كه مي‌شد اين فرمان به اين صورت‌ باشد كه ناوشكن بسازيد، ولي ايشان تاكيد مي‌كنند بايد با طراحي بالگرد و موشك باشد. عمق نگاه از آنجايي مشخص است كه يك ناوشكن براي اين‌كه امروز در درياها حضور داشته باشد و اقتدارش را نشان بدهد، لازمه‌اش اين است كه هم موشك داشته باشد و هم بالگرد. چون اگر بالگرد داشته باشد، شعاع عملياتي‌اش هم افزايش پيدا مي‌كند. اگر انواع موشك‌ها را هم داشته باشد قدرت رزمي‌اش بالا مي‌رود. وقتي هم كه ناوشكن شما مجهز به موشك باشد، ديگر سلاح‌هاي زير مجموعه موشك را هم به طور طبيعي دارد.

در طول ساخت ناوشكن با چه محدوديت‌هايي روبرو بوديد؟

- در طول ساخت محدوديت‌هايي وجود داشت و چون تجربه‌ اول‌مان بود، با مشكلاتي مواجه بوديم، اما تسلط بر موضوع و اعتماد به نفس براي رفع اين معايب و مشكلات بسيار حائز اهميت بود. در طول اين مدتي كه ناوشكن در حال ساخت بود، به طور مستمر از رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب استفاده مي‌شد.
ايشان در جايي هم فرمودند شما هر چه قدر پيش‌ برويد، پنجره‌هاي ديگري از علم و دانش و صنعت در ساخت ناوشكن براي شما باز خواهد شد و نگاه شما عوض مي‌شود. واقعاً هم‌ اين اتفاق افتاد و در اجراي همان فرمان، امروز اين ناوشكن ساخته شده است.

در مورد رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب در جريان كار آيا نمونه‌هاي عيني وجود دارد كه به آن اشاره كنيد؟

- بله. در طول مدتي كه بحث ساخت اين ناوشكن را دنبال مي‌كرديم، در بعضي از مقاطع گزارشاتي به صورت حضوري و يا مكتوب به عنوان فرمانده‌ي معظّم كل قوا محضرشان تقديم مي‌شد، كه ميزان پيشرفت كار را ارائه مي‌‌كرديم. معمولاً ايشان با نگاه دقيقي كه به قضيه داشتند، موضوع را دنبال مي‌كردند.   
اگر هم مشكلات موجود براي ايشان بازگو مي‌شد دائما با اقتدار تاكيد مي‌كردند كه برويد و دنبال كنيد، اين مشكل هم حل مي‌شود و واقعاً هم حل مي‌شد.
هر جا با كمبود و كسري مواجه مي‌شديم، شايد بگويم مهم‌ترين مسئله وضعيت روحي و روحيه‌‌ كاركنان ومتخصصان بود، كه معمولاً با تزريق روحيه‌اي كه حضرت آقا در اين رابطه‌ها مي‌كردند، پرسنل و دست‌اندركاران بيشترين تأثير و انرژي را مي‌گرفتند.   
يعني اعتماد به نفس و توكل مهمترين فاكتورهاي مدنظر ايشان بود.   
بله. اينكه ايشان در سخنان‌شان هم دائم مي‌فرمايند كه به خدا توكل كنيد و به او دل ببنديد و تلاش كنيد تا كار را جلو ببريد، به همين مسئله بازمي‌گردد. اعتماد به نفسي هم كه از سلسله مراتب و رده‌ها‌ي بالا به كاركنان زيرمجموعه منتقل مي‌شود، خيلي مهم و حائز اهميت است؛ به ويژه در يك كاري كه كاملاً نو و جديد است و سابقه‌اي هم نداشته است.

در مورد ويژگيهاي اين ناوشكن نيز اگر نكته‌اي وجود دارد، بفرماييد.

- علاوه بر اينكه شعاع عملياتي بسيار خوبي دارد از قدرت مانور بسيار بالايي نيز برخوردار است. سلاح‌هاي مختلف آن چه سطحي، چه هوايي و چه زيرسطحي، سلاح‌هاي به روز و مناسبي است. قابليت حمل بالگرد آن نيز به شعاع عملياتي‌اش اضافه‌ كرده است. از جهت امكانات ارتباطي نيز از وضعيت بسيار مناسبي برخوردار است و از سرعت بسيار خوبي بهره‌مند است. داراي قدرت ماندگاري بالا در شرايط نامناسب جوي در اقيانوس‌ها نيز هست.   
با همه اين تفاسير دو ويژگي‌ برجسته‌ي ديگري كه ناوشكن جماران دارد عبارت است از اينكه اولاً ساخت آن به طور كامل به دست توانمند متخصصين نيروهاي دريايي صورت گرفته است و بعضي از قسمت‌هايش نيز با هماهنگي صنايع دفاع و نخبگان و متخصصان دانشگاهي انجام شده است و صد در صد بومي و وطني است.
ثانياً در جريان ساخت و به نتيجه رساندن اين پروژه، هيچ كدام از كشورهاي خارج نه كمك فكري به ما كردند و نه كمك ابزاري. هر چيز كه نياز داشتيم تماماً در داخل مملكت و كارخانجات نيروي دريايي ساخته شد.   
به هر حال اين افتخاري است كه بعد از سالها در اين كشور موفق به ساختن ناوشكن شديم. همانطور كه پيشتر هم گفتم ناوشكن به عنوان گل سرسبد يگان‌هاي شناور سطحي در دريا شناخته مي‌شود. چه از نظر ظاهر و چه از جهت تجهيزات و قدرت مانور و فعاليت.   
توان كشورهاي ديگر خصوصا كشورهاي همسايه در ساخت ناوشكن چگونه است؟

- كشورهاي محدودي در دنيا توان ساخت ناوشكن را دارند. در منطقه هم اگر كشورهايي تواني در ساخت و ساز ناوشكن دارند، به تنهايي اين كار را نكردند؛ يعني به صورت ابزاري و يا فكري از ديگران كمك گرفتند. اما مهم اينجاست كه ما به تنهايي اين كار را انجام داديم و همه چيز را خودمان ساختيم و به اين‌جا رسيديم.   
بايد به اين نكته هم اشاره كنم كه اين افتخار تنها براي نيروهاي مسلح و ارتش نيست؛ بلكه اين ملت و مملكت هستند كه به اين توانمندي دست پيدا كردند. بايد به ملت تبريك گفت و اين توانمندي را به آنها تقديم كرد. تبريك به اين دليل كه فرزندانشان به چنين توانمندي، افتخار و اقتداري دست يافتند كه قابل ارائه در سطح جهاني است.

با توجه به حضور گسترده آمريكا در خليج فارس و كشورهاي حاشيه آن واكنش‌هاي سياسي نسبت به اين مسئله را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ اين مسئله چه اثري در وجهه بين‌المللي و روابط ما دارد؟

- اين مسئله قطعاً در اقتدار نظام در عرصه‌ي جهاني موثر خواهد بود و بر همگان روشن مي‌شود كه جمهوري اسلامي ايران از نظر علم و دانش و فن‌آوري به جايي رسيده است كه قدرت طراحي و ساخت ناوشكن را دارد. همانطور كه شما وقتي موفقيت‌هاي علمي و هسته‌اي و يا فرستادن ماهواره را مطرح مي‌كنيد موجبات تقويت وجهه‌ي نظام را فراهم كرده‌ايد، اين مسئله هم همانگونه است. اين موفقيت‌ها علاوه بر تاثيرات شگرفي كه در عرصه‌ي بين‌الملل دارد، بر اين مسئله نيز دلالت مي‌كند كه اگر ما به اقتدار و توانمندي اين‌چنيني دسترسي پيدا مي‌كنيم، هيچ‌وقت فكر تعرّض به منافع ديگران نداريم؛ بلكه ما براي دفاع از كشورمان و منافع‌مان، تجيهزات را خودمان مي‌سازيم. اينكه ما دست نياز به سوي ديگران دراز نمي‌كنيم تا براي دفاع از مرزهاي آبي‌‌مان به ما تجهيزات بدهند؛ افتخار بزرگي است كه نصيب مملكت و ملت ما شده است. البته ديگران هم بايد به اين نقطه برسند. همسايگان ما همه بايد بدانند كه مي‌توانند روي پاي خودشان بايستند و اقتدارشان را خودشان براي خودشان به وجود بياورند. نه اين‌كه ديگران در كنارشان قرار بگيرند بيايند و بعد بگويند ما اقتدار داريم. اين اقتدار پوشالي به هيچ دردي نمي‌خورد. اقتدار بايد برخاسته از خود ملت و مملكت باشد.
به هر حال همه كسي كه فكر مي‌كند اين ساخت و سازها ممكن است كه به ضرر منافع‌شان باشد سخت در اشتباه‌اند. چرا كه ما از ابتدا نوع تفكرمان را در ساخت و سازها مشخص كرديم. ما براي دفاع از منافع خودمان به دنبال ساخت و ساز هستيم و فكر تعرّض به منافع هيچ كسي را هم نداريم .
دست نياز به سوي هيچ ‌كسي دراز نمي‌كنيم و هر جا هم كه لازم باشد، بايد بتوانيم از منافع‌مان دفاع كنيم. مقام معظم رهبري هم مي‌فرمايند "كه هر ملتي نتواند از خود دفاع كند، مرده است. " ما هم نمي‌خواهيم مرده باشيم؛ مي‌خواهيم از خودمان دفاع كنيم تا ملت زنده‌اي باشيم و همه دنيا متوجه شوند كه ما ملت زنده‌اي هستيم.


خبرگزاري فارس   
 
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۸۵, ۲:۵۸ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4259 بار

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط Fariborz »

 [COLOR=#632423][BLOCKQUOTE]  گزارش تصويری از الحاق رسمی جماران به نيروی دريايی [/BLOCKQUOTE] [External Link Removed for Guests] 
[External Link Removed for Guests][BLOCKQUOTE] [External Link Removed for Guests]      [External Link Removed for Guests] [/BLOCKQUOTE] [External Link Removed for Guests] 
   [BLOCKQUOTE] دوستان به علت حجم زياد تصاوير از قرار دادن آنها [COLOR=#0070c0]معذورم . با توجه به اينکه تمام خبرگزاريهای رسمی کشور از تصاوير سايت مقام معظم رهبری استفاده کرده اند ، در نتيجه تصاوير تکراری است . لذا ، از کليه عزيزانم خواهشمندم از ارسال تصاوير خودداری نمايند . با سپاس  تصویر [/BLOCKQUOTE]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط @lirez@ »

ناوشكن جماران، در مراسم ویژه‌ای با فرمان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده معظم كل قوا، رسماً به ناوگان دریایی ارتش ملحق شد. در حاشیه‌ی این مراسم، رهبر انقلاب، دست‌نوشته‌ای را در دفتر یادبود این ناوشكن، مرقوم فرمودند، كه متن آن به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

این تجربه‌ی گرانبها میتواند سرآغاز مباركی باشد برای فتح عرصه‌های ارزشمند دیگری كه نبوغ ذهنی و ایمان استوار شما دریادلان ارتش جمهوری اسلامی بی‌گمان به ملت بزرگ و كشور سرافرازتان هدیه خواهد كرد. به خود اعتماد كنید؛ قدردان توانائی‌های ذاتی و انسانی خود باشید؛ از موانع نهراسید، و بدانید كه نسل‌های آینده به خط‌ شكنی و اعتماد به نفس شما افتخار خواهند كرد. خداوند شما را مشمول توفیق و كمك خود قرار دهد.

سیدعلی خامنه‌ای

88/11/30
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط RAHVAR »

آغاز ساخت دومین ناوشکن جماران
وزیر دفاع گفت: صنایع دریایی، الکترونیک و اپتیک، مخابرات، جنگ ‌افزار و موشکی وزارت دفاع، در کنار نیروی دریایی ارتش و متخصصان بخش خصوصی، مشارکت همه جانبه و موثری در ساخت ناوشکن جماران داشتند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، از آغاز ساخت دومین فروند از ناوشکن جماران ، در صنایع دریایی وابسته به این وزارتخانه خبر داد.

سردار سرتیپ احمد وحیدی در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: پیش بینی می شود این ناو ایرانی، در یک سوم زمان ساخت ناوشکن جماران ساخته شود.

وی افزود: در دومین ناوشکن جماران، سامانه ها و زیرسامانه های بهینه سازی شده به دست متخصصان داخلی نصب، بکارگیری و پس از تکمیل به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تحویل خواهد شد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: مأموریت ساخت فروندهای دیگری از شناورهای کلاس موج نیز به صنایع دریایی وزارت دفاع ابلاغ شده که مراحل ساخت آن در دست اجراست.

سردار وحیدی با اشاره به الحاق نخستین ناوشکن جماران در روز گذشته به نیروی دریایی ارتش با حضور و فرمان فرمانده کل قوا گفت:‌ گستردگی و بکارگیری توانمندی های داخلی و بزرگی سامانه های به کارگرفته شده، از ویژگی های این ناو ایرانی است.

وی افزود: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و صنایع وابسته، تمام تلاش خود را در اجرای تدابیر مقام معظم رهبری در ساخت این ناوشکن به کار گرفتند و در ساخت ناوشکن جماران مشارکت جدی و فعال داشتند.

وزیر دفاع گفت: صنایع دریایی، الکترونیک و اپتیک، مخابرات، جنگ ‌افزار و موشکی وزارت دفاع، در کنار نیروی دریایی ارتش و متخصصان بخش خصوصی، مشارکت همه جانبه و موثری در ساخت ناوشکن جماران داشتند.

سردار وحیدی طراحی و ساخت سوپر استراکچر آلومینیومی به وزن 70 تن در صنایع دریایی شهید جولایی وزارت دفاع و نصب آن در بدنة ناوشکن، طراحی و ساخت شافت ناوشکن به طول 26 متر و قدرت انتقال 10 هزار اسب بخار و تجهیزات جانبی آن در صنایع حدید و فولاد آلیاژی وزارت دفاع و تجهیزات الکترونیکی و اپتیکی ناوشکن جماران شامل سونار، مخابرات زیرآبی را از اقدامات صنایع وابسته به وزارت دفاع در ساخت ناوشکن جماران اعلام کرد .

وزیر دفاع افزود: کنترل آتش توپ های 76 ، 40 و 20 میلیمتری، پردازشگر راداری، عمق‌ سنج، ساعت شناور، بادسنج، سرعت‌ سنج، جایرو مغناطیسی، رادارهای ناوبری باندهای اس و ایکس، یکپارچه سازی رادار هوایی، سامانه کامل هواشناسی، سکوی موشک و اژدر، قبضه سینه، پاشنه و قطب ‌نمای مغناطیسی، بخشی از تجهیزات بومی است که در صنایع الکترونیک وزارت دفاع ساخته و در ناوشکن جماران نصب و راه‌ اندازی شده است.

وزیر دفاع گفت: طراحی و ساخت ناوشکن جماران، گام مهم دیگری در افزایش اقتدار، خودباوری و عزت ملی و تحقق بخشیدن به تدابیر و هدایت های فرماندهی کل قوا بود.

سردار وحیدی افزود: تعامل، وحدت و همدلی متخصصان وزارت دفاع و نیروی دریایی ارتش در طراحی و اجرای این طرح دفاعی، از ویژگی برجسته این ناوشکن است.

مراحل ساخت ناوشکن جماران به عنوان نخستین ناو ایرانی، در سال 1376 به دستور فرمانده کل قوا آغاز شد و این ناوشکن پس از ساخت، روز گذشته با حضور مقام معظم رهبری به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پیوست.
   تصویر     
  
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط RAHVAR »

  رهبر انقلاب در دفتر یادبود ناوشکن  در حاشیه‌ مراسم به آب انداختن ناوشکن جماران، رهبر انقلاب،دست‌نوشته‌ای را در دفتر یادبود این ناوشکن، مرقوم فرمودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، متن این دست خط بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
این تجربه‌ی گرانبها میتواند سرآغاز مبارکیباشد برای فتح عرصه‌های ارزشمند دیگری که نبوغ ذهنی و ایمان استوار شمادریادلان ارتش جمهوری اسلامی بی‌گمان به ملت بزرگ و کشور سرافرازتان هدیهخواهد کرد. به خود اعتماد کنید؛ قدردان توانائی‌های ذاتی و انسانی خودباشید؛ از موانع نهراسید، و بدانید که نسل‌های آینده به خط‌ شکنی و اعتمادبه نفس شما افتخار خواهند کرد. خداوند شما را مشمول توفیق و کمک خود قراردهد.
سیدعلی خامنه‌ای
88/11/30
 تصویر 
   تصویر     
  
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط sinaset »

تعجب همراه با نگرانی رسانه‌های عربی از موفقیت تازه ایران

در همین باره، سایت خبری «العرب آنلاین»، اما خبری جالب توجه را درج کرده و می‌نویسد: پس از انتشار اخبار به آب‌اندازی «جماران»، «دان هالوتس»، ژنرال اسرائیلی که تا سال 2007 قدرتمندترین نظامی اسرائیل به شمار می‌رفت، در اظهاراتی گفت: من شک دارم که اسرائیل بتواند خود را به سرعت برای مقابله با ایران آماده کند و نیز تل‌آویو توانایی نابود کردن تأسیسات هسته‌ای ایران را داشته باشد.
سرویس بین‌الملل ـ انتشار خبر ورود ناوشکن «جماران» به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، بازتاب‌های گسترده‌ای در رسانه‌های عربی منطقه داشت. واکنش‌ها به این خبر تاکنون از دو عنصر مهم تشکیل شده است؛ نخست اعتراف به دستیابی بومی ایران به تکنولوژی پیشرفته تسلیحاتی و دیگری، نوعی تعجب همراه با نگرانی از سرعت پیشرفت ایران.

به گزارش «تابناک»، روزنامه سعودی «الشرق الاوسط»، با انتشار این خبر در تحلیل کوتاهی نوشت: ناوشکن 1400 تنی جماران که توانایی فرمانگیری از 140 افسر را دارد، مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات جنگ الکترونیکی است و با ورود آن به آب‌های خلیج فارس، همه ناوهای منطقه به حالت نیمه آماده‌باش درخواهند آمد.
اما «القدس العربی» نوشت: با ورود این ناوشکن کاملا ایرانی، انحصار تولید ناوشکن فوق مدرن شکسته شد و ایران پس از سال 1979 که آخرین ناوشکن‌های آمریکایی در اختیار ارتشش قرار گرفته بود، بار دیگر و بدون کمک گرفتن از خارجی‌ها اختیار آب‌های خلیج فارس را در دست گرفته است.

این روزنامه عربی، چاپ لندن، از اینکه موقعیت جغرافیایی به آب انداختن «جماران» اعلام نشده، اظهار شگفتی کرد و افزود: این موضوع نشان دهنده فوق سری بودن عملیات این ناوشکن است و بی‌ارتباط با تهدیدات منطقه ای علیه ایران نیست.

«الرای العام» چاپ کویت اما تحلیل متفاوتی در این باره ارایه داد و نوشت: کارشناسان روسی، از توانایی حمل «موشک‌های با برد بلند» را با این ناوشکن اطلاع داده‌اند و اگر این اخبار درست باشد، هیچ یک از کشورهای منطقه تا شعاع 2000 کیلومتر از جنوب ایران ایمن نخواهند بود.

«الاهرام»، چاپ مصر نیز دقیقا خبر «الشرق الاوسط» را منتشر کرده و می‌افزاید: به آب انداختن این ناوشکن در شرایطی که ایران از سوی همه کشورهای اروپایی تهدید می‌شود[!] می‌تواند تا اندازه بسیاری، تغییر لهجه‌ها علیه ایران را به دنبال داشته باشد تا خبر بعدی پیشرفت ادوات جنگی ایران!

«الرایه»، چاپ قطر هم به انتشار این خبر پرداخته و البته به گونه‌ای دو پهلو با تأیید توانمندی‌های نظامی ایران تلاش کرده است، این موفقیت جدید کشورمان را تهدیدی برای منطقه نشان دهد. این نشریه قطری، این گونه به موضوع پرداخته است: هرچند ایران تلاش می‌کند خود را از ساخت و در اختیار گرفتن ادوات جنگی هسته‌ای مبرا نشان دهد، با به آب‌اندازی ناوشکن جماران ـ که توانایی حمل موشک‌های با برد بالا و کلاهک‌های هسته ای است ـ عملا خود را به عنوان یک کشور هسته‌ای در منطقه معرفی کرد و اگر نمی‌توان از توانایی شلیک جنگ افزار هسته‌ای توسط جماران اظهارنظر قطعی کرد، اما از سخنان سران ایران این گونه می‌توان دریافت که «جماران» هرچند بالفعل هسته‌ای نیست، اما بالقوه یک ناوشکن نابودکننده و هسته ای با توانایی‌های بسیار زیاد است.

الزمان، چاپ بغداد هم خبر نخست خود را به «جماران» اختصاص داد و با آوردن جزییات این ناوشکن از اینکه موقعیت جغرافیایی به آب‌اندازی آن مشخص نشده است، اظهار شگفتی کرد.

در همین باره، سایت خبری «العرب آنلاین» اما خبری جالب توجه را درج کرده و می‌نویسد: پس از انتشار اخبار به آب اندازی «جماران»، ژنرال اسرائیلی «دان‌هالوتس» که تا سال 2007 قدرتمندترین نظامی اسرائیل به شمار می‌رفت، در اظهاراتی گفت: من شک دارم که اسرائیل بتواند خود را به سرعت برای مقابله با ایران آماده کند و نیز تل آویو، توانایی نابود کردن تأسیسات هسته‌ای ایران را داشته باشد.
«هالوتس» به مقامات اسرائیلی پیشنهاد داده در برابر ایران عاقلانه رفتار کنند.

«سی.ان.ان» عربی نیز نوشت: توانایی سه‌گانه «جماران»، نشان از فوق مدرن بودن آن دارد و البته باید در عمل توانایی آن تأیید شود. این سایت عربی، «جماران» را اقیانوس پیما (بارجه) خوانده است.

«السفیر»، چاپ لبنان نیز خبر «جماران» را به نقل از «رویترز» و «آسوشیتدپرس» نقل کرد و از اینکه خبرنگاران خارجی برای مراسم به آب‌اندازی این ناو فوق‌العاده پیشرفته دعوت نشده بودند، گلایه کرده است.

منبع
[External Link Removed for Guests]
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط sinaset »

سلام دوستان
دوستان دیشب شبکه دو سیما با فرمانده نیروی دریایی صحبت می کرد
ایشون فرمودند که در اینده نزدیک موج 2 هم افتتاح میشه
باتشکر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط میهن پرست »

فکر میکنم موج دو در دریای خزر به اب انداخته بشه.و از صمیم قلب دست متخصصان نیروی دریایی ارتش رو میبوسم.راستی اقا مهدی 2 روزی بود سنترال سکته کرده بود.من که هر کاری میکردم سایت باز نمیشد.راستش بد موقعی سکته کرد هر چی شوق و ذوق بحث درباره جماران داشتیم پرید. ::sa
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 436
تاریخ عضویت: جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۸۵, ۹:۱۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 484 بار
سپاس‌های دریافتی: 517 بار

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط vaispard »

روه هاي كارشناسي و هسته هاي علمي ، متشكل از زبده ترين و بهترين متخصصان نيروي دريايي گرد هم آمدند و تدوين مجموعه كارهاي مقدماتي را دستور كار خود قرار دادند.
پس از مطالعه بسيار دقيقي بر روي انواع ناوشكن هاي جديد و پيشرفته دنيا ، بر اساس نياز هاي نيروي دريايي و متناسب با امكانات بومي و شرايط محيطي و منطقه اي به طراحي و ساخت ناوشكن اقدام كردند . اين ناوشكن طوري طراحي شد كه در زمره پيشرفته ترين ناوشكنهاي روز دنيا و برتر از ناوشكن هاي هم كلاس خود قرار داشته باشد ، از اين رو پس از تعيين استراژي ساخت ، مراحل طراحي و تدوين بدنه و تحليل مدل هيدروديناميكي ناوشكن با بهره گيري از نرم افزار هاي بومي شده تمامي مواد خام و اوليه ساخت ناوشكن در آزمايش هاي متالوژي و با استانداردهاي روز دنيا مطابقت داده شدند.
مرحله بعدي كنترل ناوشكن ، از جمله اتاق عمليات و پنل فرماندهي ، سامانه رانشي ، دستگاههاي راداري الكترونيكي و دستگاههاي مخابراتي اختصاص دادند. اين مطالعات با همكاري مراكز صنعتي و دانشگاهي كشور تكميل شد.
بسياري از سامانه هاي اين ناوشكن همچون سامانه رزم الكترونيك و فن آوري هاي رايانه اي براي نخستين بار در كشور توليد شد و به همين دليل زمان بيشتري براي ساخت آنها صرف شد. تهيه صدها تن فولاد دريايي نصب روسازه ها، پارتيشن هاي داخلي ، پرچم هاي آلومينيمي ، دربهاي نفوذ ناپذير ، سامانه هاي پيشرفته اب شيرين ، كمپسورهاي هواي فشرده، سامانه هاي رانش و انواع تجهيزات هيدرو ديناميكي نسل جديد، سامانه هاي اطفاء حريق سامانه هاي خنك كننده ، سامانه هاي متعادل كننده ، سامانه هاي كمك ناوبري پر دقت در بخش عمق يابي ، سرعت سنجي و هوا شناسي ، نصب انواع سامانه هاي مخابراتي و راديويي پيشرفته بخشي از اقداماتي است كه بر اساس بر نامه زمان بندي شده ور مراحل گوناگون روي ناوشكن نصب شده است.
كارشناسان ،فرماندهان و كاركنان نيروي دريايي ارتش در حالي پروژه عظيم ناوشكن را به مرحله اجرا در آوردند كه هيچ كدام از متخصصان خارجي فكر نمي كردندكه ايران با وجود شرايط تحريم و عدم همكاري فني و تحقيقاتي كشور هاي صاحب اين فن آوري بتوانند در اين زمينه موفق شوند.
ناوشكن جماران از توانمندي هاي ويژه اي برخور دار است كه از آن جمله مي توان به سامانه هاي پيشرفته مخابراتي هوايي ، سطحي و زير سطحي و سامانه هاي جامع رد نگار و سامانه هاي راداري اشاره كرد.برخورداري از سامانه هاي موشكي سطح به سطح و سطح به هواي با برد بلند و متوسط ، توپ دريايي اتوماتيك ، سامانه پيشرفته دفاع در برابر حملات شيميايي ، ميكروبي و هستهاي و مجهز به در بهاي نفوذ ناپذير و حمام هاي((ش.م.ه)) از ديگر قابليت هاي اين ناوشكن است.
همچنين ناوشكن جماران قابليت حمل و سوخت رساني به بالگرد را داراست كه اين قابليت براي نخستين بار در ناوشكن با اين كلاس صورت پذيرفته و مي تواند انواع بالگردها بويژه بالگردهاي سازماني نيروي درياييي ارتش را بر روي جايگاه مخصوص دريافت كند.
اين ناوشكن پيشرفته كه با سرعت و برد عملياتي بالا در صدر ناوشكن هاي هم كلاس خود قرار گرفته در طي سه مرحله به نيروي دريايي ارتش پيوسته است .
مرحله نخست آزمايش عملياتي اوليه و راه اندازي سيستم هاي موجود در آن بود كه با موفقيت اين مرحله انجام شد.
پس از انجام مراحل اوليه راه اندازي ، تمامي سامانه هاي ناوشكن بر اساس استانداردهاي بين المللي مورد آزمايش قرار گرفت ، همه قطعات و سيستمه براي مرتبه دوم در كنار اسكله آزماش شدندو مورد عيب يابي احتمالي قرار گرفتند و سرانجام تست نهايي ناوشكن مطابق با دستور العمل آزمايش دستگاهها ، در دريا انجام گرفت اين مراحل شامل آزمايش هاي مربوط به عملياتي و همچنين كارايي تجهيزات ناوبري ، مخابراتي و تسليحاتي ناوشكن جماران بود كه با موفقيت تست نهايي شد. وبالاخرهناوشكن جماران تنها با صرف هزينه يك پنجم نمونه خارجي آن به پيشگاه امام راحل و شهدا ، ايثار گران و ملت عزيز ايران اسلامي تقديم گرديد.
آخرین ويرايش توسط 1 on vaispard, ويرايش شده در 0.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 436
تاریخ عضویت: جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۸۵, ۹:۱۲ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 484 بار
سپاس‌های دریافتی: 517 بار

Re: ناوشکن جماران رسماً به ناوگان دريايي ارتش ملحق شد

پست توسط vaispard »

منابع خبري روسيه :
ساخت ناوشكن جماران نشان موفقيت پيشرفت هاي علمي وفني درايران است

مسكو-شماري ازمنابع خبري روسيه امروزشنبه با انتشارگزارش هايي در باره ساخت وبهره برداري ازناوشكن جماران نوشتند:ايران هر چند هدف
تحريم هاي آمريكا و متحدانش قراردارد ;اما ساخت اين ناوشكن نشانگر موفقيت و پيشرفت هاي علمي و فني در ايران است
به گزارش ايرنا ازمسكو; پايگاه خبري " اينفوكس " روسيه مي نويسد:ناوشكن جماران بهترين كشتي جنگي درنوع خوداست كه توسط متخصصان مراكز دانشگاهي
و تحقيقاتي ايران ساخته شده و تعدادي ديگر از اين كشتي ها درحال توليد هستند
اين پايگاه خبري نوشت :ساخت اين شناور دريايي نشان مي دهد كه ايران به رغم آنكه هدف تحريم هاي آمريكا و متحدانش قراردارد;اما كشوري خودكفا است واين كشور بسوي موفقيت هاي علمي و فني گام برمي دارد
"ايتارتاس" نيزافزود:ناوشكن ايراني با حضور رهبر عالي ايران مورد بهره برداري قرارگرفت و مجهز به پيشرفته ترين سيستم هاي الكترونيكي و تسليحاتي است
اين منبع افزود:اكثركشتي ها و شناورهاي ايران قبل ازانقلا ب اسلا مي در آمريكا ساخته شده بودند;اما امروزه ايران بسوي ساخت و توليدچنين كشتي
هايي گام برداشته است
" اينترفكس " ديگر خبرگزاري روسيه نيز مي افزايد:كارشناسان ايراني كشتي جديد ناوشكن جماران را ساختندكه به دستگاههاي پرتاب موشك هاي پيشرفته مجهز
مي باشد و ازقدرت و توانايي مقابله باجنگ هاي الكترونيك نيز برخورداراست
اين منبع افزود:ساخت اين شناور نشانه پيشرفت هاي ايران درزمينه هاي علمي و فني است
پايگاه " ميگ نيوز" هم نوشت :آمريكاازنمايش دستاوردها و پيشرفته هاي نظامي ايران نگران است و واشنگتن و غرب ;اين كشور را به تلا ش براي دستيابي
به سلا ح هسته اي متهم مي كنند و اين درحالي است كه ايران با رد اين اتهامات ;آمريكارامخالف پيشرفت اين كشور مي داند
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”