القدس‌العربي: امنيت خليج فارس با ايران بدون آمريكا تامين ..

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 24
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۸۸, ۱۱:۱۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 22 بار
سپاس‌های دریافتی: 34 بار

القدس‌العربي: امنيت خليج فارس با ايران بدون آمريكا تامين ..

پست توسط ehsan9001 »

به گزارش فارس، روزنامه القدس العربي در مقاله‌اي به قلم "مضاوي الرشيد " نويسنده سعودي، تاكيد كرد كه امنيت منطقه بدون حضور و مشاركت ايران تامين نمي‌شود.
اين روزنامه با بيان اينكه منطقه خليج فارس به مجموعه امنيتي جديد نياز دارد، تاكيد كرد كه اين مجموعه بايد شامل مشاركت كشورهاي عربي و كشور ايران و به دور از مشاركت آمريكا باشد.
اين روزنامه افزود: براي همين خاطر بايد اين دو [كشورهاي عربي و ايران] خود را از امنيت آمريكا و خواسته‌هاي آن و انديشيدن به امنيت منطقه آنان و منافع آنان جدا كنند.
بنا بر نوشته القدس العربي، واقعيت اين است كه منطقه خليج فارس به نظام امنيتي جديدي نياز دارد كه ايران بخشي از آن باشد بويژه كه شوراي همكاري خليج فارس در برقراري امنيت در اين منطقه با شكست روبه رو شده است.
نويسنده اين مقاله به همكاري كشورهاي عربي با رژيم سابق عراق در تحميل هشت سال جنگ به ايران اذعان و تصريح كرد كه پس از پيروزي انقلاب ايران درسال 1979 شماري از دولت‌هاي عربي راهبرد جنگ با ايران را برگزيدند و نتيجه اين جنگ چيزي نبود جز كشتن بسياري از شهروندان طرفين، نابودي ثروت‌هاي نفتي و هدر دادن توان شماري از ملت‌هاي عرب و نيز ملت ايران.
مضاوي الرشيد نوشت، پس از اشغال عراق درسال 2003 موضوع امنيت منطقه خليج فارس پيچيده‌تر شد اما در هر صورت همه بايد بدانند كه امنيت اين منطقه در درجه اول به كشورهاي آن مربوط مي‌شود و به دشمنان هيچ‌يك از اين كشورها ارتباط ندارد.
وي افزود، اكنون زمان آن رسيده است كه رهبران همه كشورهاي منطقه خليج فارس اين حقيقت بديهي را بفهمند كه منافع ايران و كشورهاي عرب ايجاب مي‌كند كه در چارچوب اشتراكات فرهنگي و نيز منافع مشترك اقتصادي خود، مجموعه امنيتي مشتركي را در اين منطقه پايه‌ريزي كنند.
وي افزود: همچنانكه كشورهاي عربي گذشته خود را با امپراطوري عثماني فراموش كردند و روابط خوبي با تركيه، ميراث‌دار اين امپراطوري برقرار كردند، بايد مشكلات گذشته خود با ايران را به فراموشي بسپارند و با دراز كردن دست همكاري به سوي تهران از فرصت‌هايي كه از اين طريق براي طرفين ايجاد مي‌شود استفاده كنند. اكنون زمان برگزاري كنفرانسي منطقه‌اي با شركت همه كشورهاي منطقه خليج فارس به دور از هرگونه دخالت قدرت‌هاي خارجي فرا رسيده است زيرا صرفا در سايه اين كنفرانس و همكاري همه كشورهاي اين منطقه است كه امنيت در آن برقرار مي‌شود
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”