ساخت رادارهای غیرفعال(Passive) و ماورای افق(OTH) در ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۸۷, ۱:۴۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

ساخت رادارهای غیرفعال(Passive) و ماورای افق(OTH) در ایران

پست توسط shola »

ایجاد دو پژوهشکده در حوزه دفاعی در دانشگاه شریف

رئیس سمینار فناوری سیستمهای راداری از راه اندازی دو پژوهشکده در این دانشگاه خبر داد و گفت: یک پژوهشکده با همکاری نیروی هوایی سپاه و پژوهشکده دیگر با همکاری صا ایران در حوزه های پدافند هوایی و مخابرات دفاعی راه اندازی می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد مهدی نایبی صبح امروز سه شنبه در حاشیه سمینار فناوری سیستمهای راداری در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیتهای پژوهشی این دانشگاه در حوزه سیستمهای راداری افزود: از سالهای قبل پژوهشکده شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف فعالیتهایی را در زمینه رادار OTH یا Over The Horizon (ماورای افق) و همچنین رادار "پسیو"( Passive) آغاز کرده بود که اجرایی شد.

رادار Passive انواعی از رادارهایی هستند که بدون اینکه از خود تشعشعاتی صادر کنند می توانند اهداف را شناسایی و ردیابی کنند.

وی از راه اندازی پژوهشکده شهید کاظمی در آینده در دانشگاه صنعتی شریف خبر داد و اظهار داشت: این پژوهشکده با همکاری نیروی هوایی سپاه راه اندازی خواهد شد و در زمینه پدافند هوایی فعالیت می کند. در این همکاری قرار است پروژه های پدافند هوایی سپاه که نیاز به مطالعات و بررسی های تئوری دارد به این پژوهشکده سپرده شود.

نایبی به جزئیات این پژوهشکده اشاره کرد و یادآور شد: این پژوهشکده شامل پنج گروه تحقیقاتی آیرودینامیک، پیشرانه، سازه، هدایت و کنترل و مخابرات و کامپیوتر است.

رئیس سمینار فناوری سیستمهای راداری، راه اندازی پژوهشکده مشترکی با شرکت صاایران را از دیگر اقدامات این دانشگاه نام برد و خاطرنشان کرد: این پژوهشکده در زمینه الکترونیک و مخابرات دفاعی فعال خواهد بود. مقدمات ایجاد این پژوهشکده فراهم شده است که به زودی راه اندازی خواهد شد.

به گفته وی قبل از ایجاد این پژوهشکده پروژه های مشترکی با همکاری این دانشگاه و صاایران تعریف و اجرایی شده است.

ورود ایران به ساخت رادارهای باند متوسط و بلند/ وضعیت سامانه ضدموشکی

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه کشور توانمندی تولید رادارهای زمینی دریایی را در باندهای مختلف دارد گفت: کشور نیاز به تولید رادارهای در ارتفاع و باند کوتاه، متوسط و بلند دارد که بخشی از این نیازها برطرف شده و بخشی دیگر در دستور کار است.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار احمد وحیدی در حاشیه مراسم افتتاح سمینار فناوری سیستمهای راداری در دانشگاه صنعتی شریف رادار را از فناوریهای کلیدی در دنیای امروز نام برد و افزود: فناوری رادار، فناوری مهمی است که در حوزه های هوایی، دریایی، زمینی و فضایی کاربرد دارد و یکی از کلیدی ترین فناوریهای روز دنیا محسوب می شود به گونه ای که در بررسی وضعیت توانمندی فناوری کشورها یکی از مواردی که به آن توجه می شود میزان توانمندیهای آنها در حوزه رادار است.

وی وضعیت کشور در حوزه فناوریهای راداری را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: خوشبختانه شرکتهای خصوصی، صنایع دفاعی، دانشگاهها و شرکتهای دانش بنیان پیشرفتهای خوبی در زمینه سیستم های راداری در حوزه های دریا پایه، زمینی و رادارهایی برای تشخیص در باندهای مختلف فرکانسی در ارتفاعات مختلف داشته اند به طوری که امروز با استفاده از این سیستمها می توان هدف را تشخیص داد و شناسایی کرد.

وحیدی حوزه رادار را نمونه مطلوبی از همکاری و مشارکت بخش خصوصی با دانشگاه دانست و خاطرنشان کرد: دستاوردهایی که در این حوزه عرضه شده است نمونه ای از تجلی وحدت و توانمندی علمی کشور در پاسخ به نیازهای کشور است.

وی به کاربردی کردن دستاوردهای پژوهشگران در صنایع دفاعی اشاره کرد و یادآور شد: تولیدات زیادی در حوزه رادار در باندهای مختلف داریم که در حال حاضر استفاده های وسیعی از دستاوردهای پژوهشگران در حوزه رادار می شود و قرار است با بهره گیری از توانمندیهای داخلی برنامه هایی تدوین شود تا پیشرفت کشور در این حوزه سرعت بیشتری گیرد.

آغاز فعالیت برای تولید رادار باند بلند

وحیدی با تاکید بر اینکه کشور به سیستم های راداری باند و ارتفاع کوتاه، متوسط و بلند نیاز دارد در پاسخ به مهر گفت: در حال حاضر فعالیتهایی در این زمینه آغاز شده است که بخشی از این نیازها برطرف شده است و بخش دیگر در فاز مطالعاتی و تحقیقاتی است.

رصد کامل خلیج فارس با رادار OTH ساخت دانشگاه صنعتی شریف

رئیس دانشگاه صنعتی شریف از طراحی و ساخت رادار OTH در این دانشگاه خبر داد و گفت: این رادار که در خلیج فارس نصب و راه اندازی شده قادر به رصد کامل این حوزه است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سعید سهراب پور صبح امروز سه شنبه در مراسم افتتاح سمینار فناوری سیستمهای راداری به بیان فعالیتهای این دانشگاه در حوزه رادار پرداخت و خاطرنشان کرد: رادار OTH یکی از دستاوردهای این دانشگاه است که در خلیج فارس نصب و راه اندازی شده است و قادر است از شمالی ترین نقطه تا جنوبی ترین آن را رصد کند.

وی به همکاریهای علمی دانشگاهها با دولت اشاره کرد و اظهار داشت: ساخت ناوچه جماران با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و ساخت ناوچه سینا با همکاری همه دانشگاهها انجام شد.

سهراب پور یکی از برنامه های این دانشگاه در حوزه سیستم های راداری را ایجاد پژوهشکده با همکاری دانشگاهیان و صنایع دفاع ذکر کرد و افزود: این اقدام باعث می شود که نخبگان جایگاه مناسبی برای تحقیقات در این حوزه داشته باشند.

رئیس دانشگاه شریف، این دانشگاه و دانشگاه صنعتی اصفهان را از اولین دانشگاههایی نام برد که اقدام به راه اندازی رشته هایی در حوزه فناوری رادار کرده اند و ادامه داد: این دو دانشگاه جزء اولین دانشگاههایی در کشور هستند که اقدام به راه اندازی رشته رادار در مقطع کارشناسی ارشد کردند. علاوه بر این دانشگاه صنعتی شریف اقدام به پذیرش دانشجو در رشته های جنگ الکترونیک و مخابرات رادار کرده است.

وی کادر گروه مخابرات دانشگاه صنعتی شریف را ازقوی ترین گروهها در کشور معرفی کرد و یادآور شد: در حال حاضر هفت شرکت خصوصی برآمده از دانشگاه صنعتی شریف هستند و فعالیتهای آنها به گونه ای بوده است که تاکنون بیش از 90 درصد پروژه های راداری بخش خصوصی توسط اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف اجرایی شده است.

مهر
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”