انتقال صدها بمب آمریکا به دیه گو گارسیا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1249
تاریخ عضویت: شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸۵, ۷:۴۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1699 بار

انتقال صدها بمب آمریکا به دیه گو گارسیا

پست توسط Achilles »

[External Link Removed for Guests]

آمریکا صدها فروند بمب ویژه تخریب تاسیسات زیر زمینی را در هفته های اخیر به جزایر" دیه گو گارسیا " در اقیانوس آرام منتقل کرده است .

به گزارش[External Link Removed for Guests] روزنامه " ساندی هرالد " برتانیا با اشاره به این موضوع می نویسد که واشنگتن در ماه ژانویه سال جاری میلادی ( دی – بهمن 1388) 10 کانتینر محموله بمب های مخصوص برای تخریب تاسیسات زیر زمینی را از پایگاه نیروی دریایی خود واقع در کالیفرنیا به مقصد جزیره دیه گو گارسیا در 1000 مایلی جنوب سری لانکا واقع در اقیانوس هند ، بارگیری کرده است .

این روزنامه مدعی است که هدف اصلی انتقال این محموله نظامی به این جزیره استفاده از آنها برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته ای و دیگر تاسیسات نظامی ایران است . از این مقدار بمب تنها 387 عدد بمب " یلو " مخصوص تخریب تاسیسات زیر زمینی بوده است .

جزیره دیه گو گارسیا از جزایر ماوراء بحار بریتانیا محسوب می شود که طی قرار دادی بین آمریکا و انگلیس در سال 1971 ، واشنگتن اجازه یافت تا پایگاهی نظامی را در این جزیره برای کنترل و احاطه بر منطقه اقیانوس هند ، دریای عمان و خلیج فارس دایر کند . هم اکنون بیش از3200 نظامی آمریکایی به همراه 50 نظامی بریتانیایی در این جزیره حضور دارند .

بر اساس این گزارش محموله ارسالی هفته های اخیر به جزیره دیه گو گارسیا شامل 195 بمب هوشمند هدایت شونده " بلو 110 " و 192 بمب 2000 " بلو 117 " می شوند .

" دان پلچ " مدیر مرکز مطالعات بین المللی و دیپلماسی در دانشگاه لندن در این باره به نشریه سیدنی هرالد گفت : " این بمب ها برای نابود کردن تاسیسات اتمی و نظامی ایران منتقل شده اند " .

این کارشناس انگلیسی که اخیرا تحقیقی درباره جنگ احتمالی آمریکا و ایران انجام داده در این باره می افزاید : " بمب افکن های آمریکایی امروز آماده اند که ظرف مدت چند ساعت 10 هزار هدف در ایران را بمباران کنند ".

بر اساس این گزارش نیروهای نظامی آمریکا آماده حمله به ایران هستند و تنها منتظر اعلام دستور از سوی باراک اوباما رییس جمهوری این کشور هستند که از نظر ناظران ، این دستور ممکن است در صورت شکست کامل گفتگوها و رویکرد دیپلماسی با ایران صادر شود .

" یان دیویس " مدیر مرکز " ناتو واچ " در لندن در این باره گفت که ارسال این محموله ها به دیه گو گارسیا نگران کننده است . وی می افزاید : " ما باید از واشنگتن بخواهیم که درباره انتقال این بمب ها به این پایگاه توضیح دهد و همچنین باید از وزارت امور خارجه بریتانیا نیز بخواهیم که نظر خود را درباره استفاده از پایگاه دیه گو گارسیا برای حمله به ایران توضیح دهد " .

" آلان مکینون " استاد موسسه اسکاتلندی کمپین خلع سلاح هسته ای در این باره معتقد است که افشای این خبر بسیار نگران کننده است .
وی می افزاید : " واضح است که ایالات متحده همچنان بر طبل جنگ با ایران می کوید و این مساله از اظهارات اخیر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا کاملا روشن است " .

وی می افزاید : " شرایط کنونی و بحث های کنونی حول و حوش ایران دقیقا مطابق با بحث هایی است که در سال های 2002 و 2003 و پیش از حمله به عراق مطرح می شد .

وزارت دفاع بریتانیا پیش از این اعلام کرده بود که واشنگتن ممکن است از این پایگاه ها برای حمله نظامی به برخی اهداف استفاده کند و این کاری بود که وشنگتن در جریان دو جنگ خود با رژیم صدام در سال های 1991 و 2003 انجام داد .

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که به شدید ترین وجهی به هر گونه تجاوز نظامی به کشورمان واکنش نشان خواهد داد به نحوی که متجاوزان از اقدام متجاوزانه خود پشیمان شوند .
برخی کارشناسان سیاسی نیز معتقدند این قبیل خبرها برای تأثیرگذاری بر روندهای سیاسی منتشر می شوند.
تشبیه شرایط کنونی به محیط سیاسی قبل از حمله به عراق نیز نمی تواند چندان منطبق بر واقع باشد چه آن که اساساً هیچ مقایسه ای نمی توان بین توان بازدارندگی کنونی ایران و قدرت دفاعی بی مقدار عراق در پایان دوران صدام متصور شد.

با این اوصاف ، حفظ آمادگی برای مقابله با هرگونه تهاجمی علیه تمامیت ارضی ایران ، موضوعی است که ایرانیان در سراسر تاریخ بدان شهره بوده اند.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”