رونمايي از سوخت نمونه رآكتور تهران و نسل سوم سانتريفيوژ

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

رونمايي از سوخت نمونه رآكتور تهران و نسل سوم سانتريفيوژ

پست توسط KRITER »

به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي كشورمان بعدازظهر امروز جمعه در چهارمين جشن ملي هسته‌اي كشور طي سخناني گفت: پيش از هر سخني بر خود فرض مي‌دانم تا ستايش و سپاس خويش را به پيشگاه خداوند متعال عرضه دارم كه توفيق خدمتگزاري به ملت بزرگ ايران را در اين جايگاه حساس و مهم و در اين موقعيت خطير به اينجانب ارزاني داشت.
وي با تبريك و شادباش فرا رسيدن سال نو و روز ملي فناوري هسته‌اي به محضر مقام معظم رهبري، رياست محترم جمهوري و تمامي دلبستگان عزت و عظمت ايران اسلامي، افزود: به نمايندگي از سوي مجموعه‌ تلاشگران صنعت هسته‌اي كشور مقدم ميهمانان را گرامي داشته و از حضور تمامي شما در چهارمين مراسم بزرگداشت اين روز بزرگ ملي سپاسگزاري مي‌كنم.
صالحي ادامه داد: يقين دارم كه از رهگذر الطاف خداوندي و در پرتو رهنمودهاي مسوولان بلندپايه نظام اين مجال همواره براي ما فراهم است تا بتوانيم در مسير اعتلا و سربلندي روزافزون ميهن عزيز اسلامي گام برداشته و در سايه‌ حمايت و همدلي ملت سرافراز ايران و تلاش و همگامي نخبگان، انديشمندان و همچنين اصحاب رسانه و رسانه‌ ملي همچون گذشته از گردنه‌هاي سخت و فراز و نشيب‌هاي اين مسير دشوار اما پرافتخار به سلامت گذر كنيم.
وي گفت: اميد است تا اين رهيافت و رويكرد راهبردي در مسير دستيابي جمهوري اسلامي ايران به فناوري صلح‌آميز هسته‌اي و ساير فناوري‌هاي نوين وسيله‌اي شود تا همه ما ايراني‌ها با انديشه‌ها، افكار و سلايق گوناگون متعهد و يكپارچه و در صفوف به هم فشرده در راستاي تامين منافع ملي كشورمان و پاسداري از مصالح نظام گام برداريم.
رئيس سازمان انرژي اتمي در ادامه با بيان اينكه به منظور تامين مواد اوليه سوخت هسته‌اي در سال‌هاي اخير برنامه جامع اكتشاف اورانيوم در حوزه‌هاي مختلف زمين شناسي كشور، تهيه و تدوين شده است، گفت در راستاي اجراي اين برنامه به فضل الهي در اواخر سال 1388 در منطقه اكتشافي ناريگان در استان يزد ذخاير اورانيوم قابل توجهي شناسايي و كشف شد كه عمليات اكتشافي و تكميلي آن هم اكنون در حال انجام است. همچنين در ساير حوزه‌هاي زمين شناسي كشور از جمله حوضه‌هاي رسوبي مستعد در مناطق مختلف كشور، عمليات اكتشاف اورانيوم در فاز‌هاي مختلف به صورت فراگير در حال پيگيري است.

* بهره‌برداري از معدن ساغند يزد در آينده نزديك

وي افزود: در حوزه استخراج سنگ معدن اورانيوم، عمليات آماده سازي و تجهيز اورانيوم ساغند يزد با اتخاذ تمهيدات ويژه با شتاب بالايي در حال پيگيري و اجرا مي‌باشد كه در پرتو الطاف الهي بهره‌برداري از معدن ياد شده در آينده نزديك آغاز خواهد شد.
صالحي ادامه داد: همچنين عمليات استخراج كانسنگ اورانيوم از معدن گچين بندرعباس و توليد كيك زرد U308 در مقياس صنعتي در كارخانه توليد كيك زرد بندرعباس ‌HUP در حال انجام است و محصولات توليد شده اين كارخانه در آينده‌ نزديك تحويل مجتمع تبديلات اورانيوم ‌اصفهان UCF خواهد شد.
وي در ادامه سخنان خود خاطرنشان كرد: در حوزه تبديلات اورانيوم در كارخانه اصفهان UCF علاوه بر تداوم توليد UF6 اقدامات لازم براي توليد پودر اكسيد طبيعي و فني شده اورانيوم با سرعت بيشتري در حال پيگيري است. همچنين زيرساخت لازم براي توليد سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران در دستور كار قرار گرفته است كه اقدامات عملياتي آن با سرعت هر چه بيشتر در حال انجام مي‌باشد.

*رونمايي از نمونه اوليه نسل سوم سانتريفيوژ

صالحي در ارتباط با فعاليت‌هاي بخش غني سازي در سال 88 نيز خاطرنشان كرد: توليد اورانيوم غني شده با غناي كمتر از 5 درصد با به كارگيري سانتريفيوژهاي نسل اول ادامه دارد كه كه اين نسل از ماشين‌هاي سانتريفيوژ داراي توان جدا سازي حدود 8/1 مي‌باشد.
وي اضافه كرد: در راستاي بهينه سازي ماشين‌هاي سانتريفيوژ در جهت افزايش توان جداسازي ماشين‌هاي نسل دوم توليد و آزمايش شدند. اين ماشين‌ها داراي توان جدا سازي حدود 5 مي‌‌باشند كه توان جداسازي آنها در مقايسه با نسل اول تقريبا سه برابر است.
رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: در ادامه اين تحقيقات همكاران توانمند ما در سازمان انرژي اتمي ايران توانستند به لطف الهي ماشين نسل سوم را نيز طراحي كنند. اين ماشين آزمايش‌هاي مكانيكي خود را با موفقيت به پايان رسانيده است. انتظار مي‌رود به فضل الهي و بر اساس محاسبات، ماشين مورد نظر در آزمايش‌هاي گازدهي پيش رو از توان جدا سازي حدود 10، كه تقريبا شش برابر توان جداسازي ماشين‌هاي نسل اول است برخوردار شود.
وي يادآور شد: نكته حائز اهميت در اين نسل از ماشين‌هاي سانتريفيوژ، دستيابي به قطر 200 ميليمتر است. نتيجه اين دستاورد اين است كه علاوه بر افزايش توان جداسازي، مقدار توليد در واحد زمان در اين ماشين‌ها نيز افزايش خواهد يافت. انشاالله در مراسم امروز از نمونه اوليه اين نسل از ماشين‌هاي سانتريفيوژ توسط رياست جمهوري رونمايي خواهد شد.
صالحي در ادامه سخنان خود در چهارمين جشن هسته‌اي، اظهار داشت: با عنايت به ضرورت تامين مواد اوليه براي ساخت سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران، يعني اورانيوم با غناي 20 درصد و با توجه به عدم همكاري بين‌المللي در اين راستا، رئيس جمهور محترم آقاي احمدي‌نژاد دستور فرمودند كه تامين اين نياز مبرم بومي شود. لذا يك زنجيره در كارخانه غني سازي نيمه صنعتي نطنز براي اين منظور آماده‌سازي و راه اندازي شد كه بحمد‌الله هم اكنون به خوبي مشغول به كار و توليد مي‌باشد.
وي ادامه داد: اين توفيق چشمگير و موفقيت بزرگ گامي بلند در راستاي رفع وابستگي به كشورهاي بزرگ صنعتي مي‌باشد كه جا دارد تحقق آن را به ملت بزرگ و شريف ايران اسلامي تبريك بگويم.

* فردو روند تكميلي خود را طي مي‌كند

صالحي در ادامه اظهار داشت: در راستاي انجام اقدامات پيشگيرانه در پيامد تهديدات و جنگ رواني برخي كشورها عليه فعاليت‌هاي صلح آميز هسته‌اي كشورمان و براي جلوگيري از ايجاد هرگونه اختلال و وقفه‌ در فرآيند تامين سوخت رآكتور هسته‌اي، تصميم گرفته‌ شد ساخت تاسيسات مربوط به فعاليت غني سازي در سايت فردو در دستور كار قرار گيرد. اين تاسيسات در حال حاضر روند تكميلي خود را طي مي‌كند، افزون بر اين دولت محترم تصميم گرفته است سايت‌هاي مشابه ديگري را در نقاط مختلف كشور كه از پدافند طبيعي مناسبي برخوردار باشند، تاسيس كند، مكان‌يابي اوليه و مراحل ابتدايي ارزيابي مكان‌هاي جديد نيز صورت پذيرفته است.

* رونمايي از اولين نمونه سوخت مجازي رآكتور تحقيقاتي تهران

وي همچنين گفت: در بخش توليد مجتمع سوخت هسته‌اي نيز به فضل پروردگار تمام زير ساخت‌هاي توليد مجتمع سوخت فراهم شده است و در حال حاضر برنامه آماده سازي ساخت مجتمع سوخت براي رآكتور تحقيقاتي تهران در حال انجام مي‌باشد. اميد است بر پايه برنامه زمانبدي شده به حول و قوه الهي بتوانيم سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران را در موعد مقرر تامين كنيم. در اين راستا امروز مقام محترم و رياست جمهوري از اولين نمونه سوخت مجازي رآكتور تحقيقاتي تهران كه به نوبه خود دستاورد بزرگي است رونمايي خواهند كرد.

* بارگذاري سوخت نيروگاه بوشهر به زودي انجام مي‌شود

رئيس سازمان انرژي اتمي درباره نيروگاه بوشهر نيز گفت: در ارتباط با فعاليت‌هاي مربوط به نيروگاه اتمي بوشهر، لازم به ذكر است كه واحد يكم نيروگاه اتمي بوشهر به يمن الطاف الهي مراحل تست‌ خطيري مانند تست فشار 250 آتمسفر مدار اول، تست فشار 110 آتمسفر مدار دوم و تست استحكام و مقاومت كره فلزي را با موفقيت پشت سر گذاشته و در حال آماده سازي جهت بهره برداري مي‌باشد ان شاء‌الله بارگذاري سوخت نيز به زودي انجام خواهد شد و اميد است در تابستان سال جاري اين رآكتور توليد برق را آغاز كند.
وي همچنين خاطرنشان كرد:‌ در ارتباط با طراحي و احداث نيروگاه 360 مگاواتي نيز خاطرنشان مي‌سازد كه طراحي پايه‌ اين نيروگاه در سال 88 پايان پذيرفت و طراحي تفصيلي آن آغاز و در حال انجام است. ساير نيازها مانند امكان سنجي تامين تجهيزات و احداث پروژه‌هاي جانبي آن انشاالله در سال جاري آغاز خواهد شد.

* كارخانه آب سنگين اراك طبق برنامه كاري پيش مي‌رود

صالحي در ادامه سخنان خود در جشن روز ملي فناوري هسته‌اي، درباره پسمانده‌هاي هسته‌اي، گفت: در ارتباط با موضوع پسمانداري صنعت هسته‌اي نيز شايان ذكر است كه در سال 88 عمليات طراحي و آغاز مراحل اجرايي احداث تاسيسات دفن پسمانده‌هاي پرتوزا سرعت قابل توجهي يافته و ضمن مكان يابي براي اين بخش عمليات آماده‌سازي آن نيز آغاز شده است.
وي درباره كارخانه توليد آب سنگين اراك نيز گفت: اين كارخانه در حال حاضر طبق برنامه كاري تعيين شده و با راندمان مطلوب در جهت تامين نياز رآكتور تحقيقاتي اراك مشغول به كار مي‌باشد و لازم به يادآوري است كه طراحي، ساخت و بهره‌برداري از اين كارخانه پيچيده به صورت بومي يكي از افتخارات ماندگار كشورمان است.

* بي نيازي از واردات راديوداروها

وي در خصوص فعاليت‌هاي هسته‌اي در عرصه‌هاي پزشكي، صنعت و كشاورزي گفت: اجراي طرح ملي توليد راديوداروها با همكاري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با هدف تشخيص و درمان بيماري‌هاي صعب العلاج صورت گرفته و در اين راستا پروژه‌هاي تحقيق، توسعه و توليد راديوداروهاي تشخيصي و درماني و كيت‌هاي بيومولكولي و چشمه‌هاي راديوايزوتوپ پزشكي نظير ژنراتور موليبدن 99 و يد 131 و ديگر راديوداروهاي درماني و تشخيصي در حال انجام است به طوري كه كشور از نظر واردات بي نياز شده است. همچنين چشمه‌هاي راديواكتيو براي كاربردهاي مختلف پزشكي، كشاورزي، صنعتي و انواع كيت‌هاي راديودارويي با استفاده از رآكتور تحقيقاتي تهران و شتاب‌دهنده كرج در حال توليد است كه به 120 مركز درماني و بيمارستاني تحت پوشش براي تشخيص و درمان ساليانه بيش از 850 هزار بيمار ارسال مي‌شود.
وي همچنين گفت: اجراي طرح ملي طراحي و ساخت رآكتور آزمايشي گداخت با همكاري معاونت علمي - فناوري رياست جمهوري به منظور گسترش مرزهاي دانش، توليد و كسب فناوري در زمينه گداخت هسته‌اي صورت گرفته است.
صالحي ادامه داد: اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي در زمينه روش‌هاي آناليز، دزيمتري و اندازه‌گيري پارامترهاي هسته‌اي و طراحي و ساخت دستگاه آناليز پرتابل محيطي صورت گرفته است.
رئيس سازمان انرژي اتمي همچنين به طراحي و ساخت سيستم‌هاي آشكارسازي هسته‌اي و دزيمتري و دستگاه‌هاي آناليز از جمله نمايشگر آلودگي بدن و دستگاه تصوير برداري گسيل پوزيترون براي مقاصد تحقيقاتي و دستگاه ضخامت سنج آنلاين يا كاربرد صنعتي، اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي در زمينه بهبود خصوصيات كمي و كيفي توليدات زراعي، باغي و دامي با استفاده از روش‌هاي هسته‌اي، انجام پروژه‌هاي تحقيق و توسعه در زمينه طراحي و ساخت سيستم‌هاي پرتودهي خاص و پرتودهي تجهيزات يكبار مصرف پزشكي، مواد غذايي خشك، گياهان دارويي و ادويه‌جات توسط سيستم‌هاي پرتودهي گاما و الكترون، اجراي پروژه‌هاي تحقيق و توسعه در عرصه طراحي و ساخت شتابدهنده‌ها نظير شتاب‌دهنده الكترون و شتابگر الكترواستاتيك، طراحي و ساخت دستگاه نشت‌ياب هوشمند هسته‌اي براي خطوط انتقال مواد نفتي و بومي سازي توليد چشمه‌هاي كبالت 60 با اكتيويته پايين مورد استفاده در سيستم‌هاي اندازه‌گيري هسته‌اي در صنايع اشاره كرد.
وي در ادامه و در خصوص ايمني هسته‌اي با بيان اينكه امروزه هر چند استفاده از انرژي هسته‌اي و پرتو‌هاي يونساز و غير يونساز امري اجتناب‌ناپذير شده و با شتاب خيره كننده‌اي در مسير پيشرفت مي‌باشد، اظهار داشت: اما آنچه كه اين فناوري را از ساير فنون متمايز مي‌‌كند، مخاطرات پرتوهاست كه در صورت عدم توجه كافي و در نبود يك برنامه گسترده و فراگير در زمينه ايمني هسته‌اي، مي‌تواند سبب ساز بروز حوادث جبران‌ناپذيري شود. از اين رو، عنايت ويژه به رعايت موازين و مقررات ايمني هسته‌اي و پرتوي همواره در صدر برنامه‌ريزي‌هاي سازمان انرژي اتمي ايران در عرصه به كارگيري علوم و فنون هسته‌اي قرار دارد.
صالحي ادامه داد: در اين راستا نظام ايمني هسته‌اي كشور با هدف حفاظت از كاركنان بهره‌بردار از تاسيسات پرتوي و همچنين شهروندان جمهوري اسلامي ايران، حفاظت از محيط زيست و برنامه‌ريزي در مسير عدم بروز هرگونه مخاطرات احتمالي براي نسل آينده در برابر اثرات زيان بار پرتوها، به تدوين ضوابط، صدور پروانه‌ و مجوزهاي مرتبط در زمينه‌ به كارگيري فنون هسته‌‌اي پرداخته است و با انجام بازرسي‌هاي فراگير، اين فعاليت‌ها را تحت نظارت مستمر دارد.
وي گفت:‌در حال حاضر بيش از 3000 مركز پزشكي و 2000 مركز صنعتي و پژوهشي كه از منابع پرتو استفاده مي‌كنند، تحت نظارت‌هاي قانوني نظام ايمني هسته‌اي كشور قرار دارند. علاوه بر اين متجاوز از 25000 نفر نيز به عنوان پرتو كار در سطح كشور تحت پوشش دزيمتري و كنترل فردي قرار دارند.
صالحي با بيان اينكه فعاليت‌هاي پژوهشي و اجرايي متعددي نيز در زمينه ايمني هسته‌اي صورت گرفته به چند نمونه در اين زمينه اشاره كرد از جمله ادامه تدوين نقشه پرتوزايي كشور در فصول مختلف طي سال‌هاي متوالي، بررسي ساليانه راديواكولوژي سواحل درياي خزر و خليج فارس،نصب و راه‌اندازي سيستم‌هاي اندازه‌گيري پرتوزايي در 13 نقطه كشور كه مقرر است تا پايان سالجاري به 63 نقطه افزايش يابد. همچنين نصب و راه‌اندازي 7 عدد دروازه‌هاي كنترل ورود مواد پرتوزا در نقاط مهم ورودي كشور كه مقرر است انشاء‌الله تا پايان سالجاري به 17 عدد افزايش يابد.
وي ادامه داد: با عنايت به اينكه موضوع ايمني هسته‌اي مسئله‌اي جهاني است، همكاري‌هاي بسيار نزديكي با كشورهاي منطقه و در سطح بين‌المللي با آژانس‌ بين‌المللي انرژي اتمي انجام شده است. مسئولان كشورهاي عضو سازمان منطقه‌اي حفاظت از محيط دريايي خليج فارس و درياي عمان‌‌‌ (ropm‌e) طي دو مرتبه بازديد از نيروگاه اتمي بوشهر از ايمني اين نيروگاه اطمينان حاصل كرده‌اند.

* دستاوردهايي كه مرهون عنايات ويژه مقام معظم رهبري است

صالحي خاطرنشان كرد:‌فعاليت‌هاي مركز ايمني هسته‌اي كشور طي سال‌هاي 84 و 88 از سوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مورد ارزيابي قرار گرفته و در گزارش اخير آژانس قابليت و توانمندي نظام ايمني هسته‌اي كشور در راستاي انجام وظايف اين مركز و نظارت بر راه‌اندازي و بهره‌برداري نيروگاه‌ اتمي بوشهر مورد تاييد قرار گرفته است.
وي در پايان اظهار داشت: تمامي اين دستاوردها مرهون عنايات ويژه مقام معظم رهبري، حمايت جدي و پايمردي شجاعانه رياست جمهوري، تلاش‌هاي دولت‌هاي پيشين و ايمان و عزم و اراده پولادين ملت تاريخ ساز ايران است.
صالحي از زحمات و تلاش‌هاي ارزنده روساي پيشين سازمان انرژي اتمي ايران و مديران سختكوش و نيز كارمندان شريف آن اهم از شاغل و بازنشسته در طول سال‌هاي متمادي در راستاي تحقق اهداف صنعت هسته‌اي كشور صميمانه سپاسگذاري كرد و گفت: بي‌گمان دستاوردهاي سازمان انرژي اتمي ايران در مسير تحقق اهداف نظام جهت توسعه و پيشرفت روز افزون ايران اسلامي به عنوان نمونه و الگويي براي تحقق منابع ملي ايران، پيش روي فرزندان برومند اين مرز و بوم قرار دارد و عزم جزم پژوهشگران و فرهيختگان دانشگاهي و صنعتگران كشور براي ثبت افتخاراتي از اين دست شاهدي بر اين مدعاست.

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”