«آیا اسرائیل در برابر ایران تنهاست؟»

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

«آیا اسرائیل در برابر ایران تنهاست؟»

پست توسط HORLIKAN »

تحلیل یک روزنامه صهیونیستی:
«آیا اسرائیل در برابر ایران تنهاست؟»
در شرایطی که ماه ژوئن و تا پیش از آن که لبنان ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل را به عهده بگیرد، می‌تواند بهترین زمان برای تصویب این طرح باشد. دولت اوباما تا کنون از اعمال تحریم‌های فلج کننده‌ای که خود به همراه قدرت‌های دیگر جهان مطرح ساخته، خودداری کرده است... این در حالی است که گفته می‌شود آمریکا نمی‌خواهد اجازه دهد اسرائیل و عربستان، این بار واشنگتن را به جنگ دیگری علیه ایران بکشاند؛ جنگی که ممکن است منجر به کشته شدن شمار بسیاری از جوانان آمریکایی شود.

سرویس بین‌الملل ـ «آیا اسرائیل در برابر ایران تنها مانده است؟»؛ این عنوان مقاله‌ای است از روزنامه ‌هاآرتص که روز گذشته به چاپ رسید.

به گزارش «تابناک»، مقاله روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» این گونه آغاز می‌شود: بیانیه‌ها و اقدامات اخیر واشنگتن درباره موضوع هسته‌ای ایران و شواهد امر، نشان از آن دارد که اسرائیل در رویارویی با بحران هسته ای ایران، تنها مانده است.
اوباما از یک سو بارها اعلام کرده است که آمریکا نسبت به امنیت اسرائیل متعهد است و قول داده که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواهد شد؛ اما در مقطع کنونی، می‌بینیم هر تاریخی که کاخ سفید تعیین کرده، گذشته و این نگرانی هست که دولت آمریکا این مسأله را پذیرفته که ایران یا به بمب اتمی دست خواهد یافت یا دست کم قابلیت ساخت آن را به دست می‌آورد و درست پیش از ساختن آن، موافقت خود را با توقف آن اعلام می‌کند.


هاآرتص در ادامه می‌افزاید: آمریکا هر زمان فرصت پیش می‌آورد، به بیان مخالفت خود با اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران می‌پردازد و بر این باور است اگر اسرائیل حمله کند، ایران به طور قطع از اهداف هسته‌ایش دست نخواهد کشید.

«ميشله فلورنوي»، معاون وزیر دفاع این کشور نیز به تازگی گفته است که ایالات متحده طرح حمله نظامی به ایران را منتفی اعلام کرده؛ این مسأله نشان می‌دهد آمریکا به گونه‌ای در حال کنار آمدن با ایران است.

هرچند فلورنوی گفته است، همچنان گزینه نظامی مطرح است، با نگاهی به سخنان رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا می‌توان دریافت که اسرائیل در چه وضعیت بحرانی قرار دارد.

این روزنامه صهیونیستی در ادامه به نقل از روزنامه «نیویورک تایمز» می‌نویسد: گیتس در ماه ژانویه در یادداشت سه صفحه‌ای محرمانه‌ای به جیمز جونز، مشاور امنیت ملی آمریکا، هشدار داد که آمریکا برای کنار آمدن با تهدیدات هسته‌ای ایران برنامه بلندمدتی ندارد. گیتس در ادامه به این مسأله اشاره کرد، در صورتی که ایران به توسعه قابلیت تولید سلاح هسته‌ای دست یابد که در شرف دستیابی به آن نیز هست، آمریکا با مشکل روبه رو خواهد شد.

گیتس در مصاحبه با ABC گفت: «اگر ایران به مرز دستیابی به این قابلیت برسد، چگونه می‌توان اطمینان داشت که اقدام به ساخت بمب هسته‌ای نمی‌کند.»

این در حالی است گفته می‌شود آمریکا نمی‌خواهد اجازه دهد اسرائیل و عربستان، این بار واشنگتن را به جنگ دیگری علیه ایران بکشاند؛ جنگی که ممکن است، منجر به کشته شدن شمار بسیاری از جوانان آمریکایی شود.

از سوی دیگر، مذاکرات کنونی بر سر مسأله تحریم‌ها، پرسش‌هایی درباره سیاست‌های آمریکا مطرح ساخته است. هفته گذشته، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در حالی از آمریکا خواست تا تحریم‌های سختی علیه ایران مد نظر قرار دهد که در نشست چند روز گذشته خود با مقامات اسرائیلی درباره به تصویب رسیدن این طرح در ماه آتی ابراز تردید کرد.

در شرایطی که ماه ژوئن و تا پیش از آن که لبنان ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را به عهده بگیرد، می‌تواند بهترین زمان برای تصویب این طرح باشد، دولت اوباما تا کنون از اعمال تحریم‌های فلج کننده ای که خود به همراه قدرت‌های دیگر جهان مطرح ساخته خودداری کرده است.

مقامات اسرائیل در بیت‌المقدس نمی‌توانند علت تلاش اوباما به کشاندن افکار جامعه بین‌الملل به اختلافات موجود بر سر ساخت تعداد محدودی واحد مسکونی در بیت‌المقدس را که در پایان نیز در معاهده صلح بخشی از اسرائیل باقی خواهند ماند، درک کنند.

هاآرتص در ادامه نوشت: هرچند اظهارات مثبت نتانیاهو در هفته گذشته درباره آینده مذاکرات با فلسطینیان و حضور اوباما در نشست جونز با ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل را می‌توان نشانه‌ای از تلاش برای از میان بردن تنش‌های اخیر میان روابط واشنگتن ـ تل آویو دانست، همچنان این پرسش هست که وجود اختلاف نظر پیرامون روند صلح و مسأله هسته ایران به این معناست که اسرائیل باید به تنهایی به سایت‌های هسته ای ایران حمله کند؟

برای این پرسش نیز دو پاسخ هست؛ از یک سو بحران موجود با دولت اوباما، نتانیاهو را یا به تصمیمات خطرناک وادار خواهد سازد و یا از انجام هر گونه کاری به تنهایی خودداری خواهد کرد.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”