تاپيك جامع *رزمايش ولايت 89 *

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

تاپيك جامع *رزمايش ولايت 89 *

پست توسط sinaset »

 / دريادار سياري در نشست خبري:
رزمايش دريايي ارتش در 250 هزار كيلومتر از سواحل كشور برگزار مي‌شود
خبرگزاري فارس: فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: رزمايش بزرگ ارتش در وسعت 250 هزار كيلومتر مربع از سواحل كشورمان فردا آغاز مي‌شود.
تصویر

به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، امير دريادار حبيب‌الله سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش كه صبح امروز سه‌شنبه در نشست خبري رزمايش ولايت 89 حضور يافته بود، با اعلام اين خبر گفت: اين رزمايش به مدت 8 روز برگزار خواهد شد و انواع يگانهاي سطحي، زيرسطحي و هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در آن حضور دارند.
وي محدوده اين رزمايش را سواحل جنوبي كشورمان و بخش شرقي تنگه هرمز اعلام كرد.
اخبار تكميلي متعقبا ارسال خواهد شد.
انتهاي پيام/

منبع:خبرگزاری  
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Major
Major
پست: 278
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۴۶ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18 بار
سپاس‌های دریافتی: 903 بار

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل فرادشروع می

پست توسط KRITER »

مانور بعدی هم انشااله توی دریاچه ی ورزشگاه ازادی تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on KRITER, ويرايش شده در 0.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل فرادشروع می

پست توسط sinaset »

سردار جزايري:
قسمت دوم رزمايش دريايي در پهنه‌هاي گسترده و پراكنده صورت مي‌گيرد

خبرگزاري فارس: معاون فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد كل نيروهاي مسلح با اشاره به برگزار رزمايش دريايي در سواحل جنوبي كشور گفت: جمهوري اسلامي ايران در قسمت دوم رزمايش دريايي خود، پهنه‌هاي گسترده و پراكنده را مورد تمرين قرار مي‌دهد.
تصویر
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از معاونت فرهنگي و تبليغاتي دفاعي ستاد كل نيروهاي مسلح، سردار سيد مسعود جزايري، اظهار داشت: عدم همراهي كشورها با بعضي دولت‌هاي سلطه گر و تحت تاثير صهيونيزم جهاني، شرط اصلي پايداري در مناطق مختلف جهان است.
جزايري با اشاره به برگزار رزمايش دريايي در سواحل جنوبي كشور گفت: جمهوري اسلامي ايران در قسمت دوم رزمايش دريايي خود، پهنه‌هاي گسترده و پراكنده را مورد تمرين قرار مي‌دهد.
معاون فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد كل نيروهاي مسلح افزود: ايران و ساير كشورهاي حاشيه خليج فارس و درياي عمان امكانات و قدرت برقراري امنيت و فراهم آوردن محيطي امن و پايداري بردي بهره‌مند شدن همه جهانيان از اين مناطق مهم و استراتژيك را دارند.
وي در ادامه تصريح كرد: دوستان ما در بخش‌هاي دورتر منطقه بايد بتوانند در آب‌هاي آزاد با آرامش و فارغ از خواسته‌هاي غير قانوني بعضي رژيم‌هاي سلطه‌گر، داد و ستد كنند، مع الاسف تعدادي دولت‌هاي شرور اين راهبرد را خلاف منافع نامشروع خود مي‌دانند.
جزايري افزود: منافع كوتاه مدت، ميان مدت و دراز مدت كشورها در حفظ ثبات و آرامش در مناطق مختلف جهان است، عدم همراهي ساير كشورها با بضعي دولت‌هاي سلطه گر و تحت تاثير صهيونيزم جهاني، شرط اصلي اين پايداري محسوب مي‌شود.
معاون فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد كل نيروهاي مسلح در پايان اظهار داشت: رزمايش‌هاي نيروهاي مسلح در چارچوب برنامه ساليانه و دفاع مستحكم صورت مي‌پذيرد.

انتهاي پيام/
=============
ريادار سياري در نشست خبري:
رزمايش نيروي دريايي ارتش از تنگه هرمز تا شمال اقيانوس هند برگزار مي‌شود
خبرگزاري فارس: فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: رزمايش ولايت 89 در منطقه‌اي به وسعت 250 هزار كيلومتر مربع از تنگه هرمز تا آب‌هاي سواحل پاكستان و هندوستان و از جنوب تا مدار 22 درجه برگزار مي‌شود.
تصویر
به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، امير دريادار حبيب‌الله سياري فرمانده نيروي دريايي صبح امروز در نشست خبري به منظور تشريح اهداف رزمايش نيروي دريايي ارتش با عنوان ولايت 89 برگزار شد، تفاوت اين رزمايش با رزمايش‌هاي ديگر را در راهبردي‌ بودن آن و انجام اين رزمايش در آب‌هاي آزاد دانست و افزود: رزمايش ولايت 89 در 6 مرحله و به مدت 8 روز با مشاركت يگان‌هاي مختلف نيروي دريايي ارتش و نيروهاي هوايي، زميني و پدافند هوايي برگزار مي‌شود.
سياري با بيان اينكه كنترل اين رزمايش براي اولين بار از منطقه دوم دريايي ولايت در جاسك انجام خواهد شد، افزود: رزمايش ولايت 89 در منطقه‌اي به وسعت 250 هزار كيلومتر مربع از تنگه هرمز تا آب‌هاي سواحل پاكستان و هندوستان و از جنوب تا مدار 22 درجه برگزار مي‌شود.
وي نمايش اقتدار نظام اسلامي در آب‌هاي آزاد درياهاي جنوب، توسعه و ارتقا حضور در آب‌هاي آزاد، كنترل كامل كشتيراني در منطقه رزمايش، تأمين امنيت دريايي، مقابله با تهديدات زيست‌محيطي و تروريسم دريايي، پشتيباني رزمي از نيروهاي مسلح در آب‌هاي دور، ارتقا توان رزمي و ايجاد هماهنگي بين نيروها را از جمله رزمايش ولايت 89 دانست و گفت: در اين رزمايش آخرين دستاوردهاي نيروي دريايي مانند ناوشكن جماران بكارگيري شده و تسهيلات و تجهيزات اين نيرو مورد تست و ارزيابي قرار خواهد گرفت.
فرمانده نيروي دريايي ارتش به‌كارگيري ناوشكن جماران در اين رزمايش را از جمله ويژگي‌هاي مهم آن بر شمرد و افزود: در اين رزمايش قصد داريم جدي‌بودن نظام در دفاع از منافع كشور در آب‌هاي آزاد را به تمام جهانيان نشان دهيم.
سياري پيام اين رزمايش براي كشور‌هاي منطقه را پيام صلح و دوستي عنوان كرد و افزود: ما خواهان برگزاري رزمايش‌هاي مشترك با كشورهاي همسايه هستيم تا به جهان نشان دهيم كه براي برقراري امنيت در اين منطقه احتياج به حضور كشورهاي بيگانه نيست.
وي همچنين تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران براي هيچ كشوري در منطقه تهديد محسوب نشده و آن‌ها نيز تهديدي براي ما نيستند اما جمهوري اسلامي ايران در برابر هر تهديدي مقابله جدي خواهد كرد.
فرمانده نيروي دريايي ارتش افزود: مرحله اول اين رزمايش از چند روز قبل با عنوان عمليات رواني شروع شده و در مراحل دو و سه گسترش نيروها را خواهيم داشت و در مرحله چهارم كه مرحله بسيار مهمي خواهد بود وارد فاز تاكتيكي مي‌شويم.
سياري افزود: در مرحله پنجم پرتاب انواع موشك‌ها و اژدر‌هاي نيروي دريايي ارتش را خواهيم داشت كه در اين مرحله بسياري از سامانه‌هاي ناوشكن جماران نيز تست مي‌شود و در مرحله آخر كه مرحله نمايش قدرت خواهد بود انواع شناور‌هاي سطحي، زيرسطحي، ناوشكن‌ها، هواپيماها و بالگرد‌هاي‌ نيروي هوايي رژه خواهند رفت.
وي در خصوص اشراف اطلاعاتي نيروي دريايي ارتش در منطقه تحت مأموريت خود گفت: ما هر اتفاقي در منطقه و فرامنطقه را رصد كرده و تمامي توانمندي‌هاي كشورهاي حاضر در آب‌هاي اين منطقه را بررسي مي‌كنيم.
سياري همچنين به موضوع شناسايي اخير يكي از هواپيماهايي اين نيرو از ناو هواپيما‌بر آمريكا در آب‌هاي درياي عمان اشاره كرد و افزود: معمولاً ناو‌هاي هواپيما‌بر آمريكا در منطقه درياي عمان و جنوب پاكستان مستقر هستند كه از همين منطقه عليه كشورهاي افغانستان و پاكستان به انجام عمليات‌هاي پروازي مي‌پردازند.
وي گفت: هواپيماي فرنشيپ F27 نيروي دريايي ارتش در اين منطقه با پرواز بر روي ناو هواپيما‌بر آمريكايي آن را به صورت كامل شناسايي و تعداد زيادي عكس از آن گرفت كه اين اقدام با اعتراض آنها روبرو شد اما ما پاسخ قاطعانه‌اي به آنها داديم.
سياري انجام پرواز‌هاي شناسايي و گشت‌هاي كنترل را حق جمهوري اسلامي ايران دانست و افزود: اين ناو‌ هواپيما‌بر در آب‌هاي آزاد حضور داشت كه هر كس مي‌تواند در اين آب‌ها حاضر شود.
فرمانده نيروي دريايي ارتش با اشاره به اهميت منطقه دوم دريايي ولايت در جاسك گفت: منطقه جنوب شرق كشور براي ما اهميت فراواني دارد و همزمان بايد به طرف ايجاد بنادر اقيانوسي نيز حركت كنيم.
سياري افزود: بهترين بنادر مي‌تواند در جاسك و كنارك مي‌تواند احداث شود كه خط تجاري شمال به جنوب است و باعث رونق اين مناطق خواهد شد.
وي با بيان اينكه اين موضوع در بعد نظامي نيز اهميت فراواني دارد، خاطرنشان كرد: در حال احداث اين بنادر در منطقه جاسك و كنارك هستيم كه كار عمراني آنها در حال انجام است.
انتهاي پيام/

منبع:خبرگزاری فارس
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل فرادشروع می

پست توسط HORLIKAN »

برادرا اون از رزمايش در يايي سپاه اين هم از رزمايش ساحلي ارتش
فكر كنم اي دفعه قضيه جديه

تا حالا سابقه نداشته كه اين همه تو سايت هاي خبري بحث در مورد تهديدات انقدر داغ شده باشه . تازه تهديد كننده از حزب دموكرات خيرسرش :-( :-(
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل فرادشروع می

پست توسط میهن پرست »

هدف اصلی این رزمایش نشان دادن توان نیروی دریایی در ابهای ازاد است.حتی قراره یگان های زیر سطحی تا اقیانوس هند برن و انجا عملیات بکنن.در ضمن حضور جماران هم یک شور دیگری به رزمایش میده.
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2371
تاریخ عضویت: شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۷, ۱۱:۰۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 6261 بار
سپاس‌های دریافتی: 11083 بار

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل فرادشروع می

پست توسط yasermym »

از آنجا که مطرح کردن طرح تحریم ایران بر مبنای ممانعت از ارسال کالاهایی خاص (حتی بنزین) به ایران و بازرسی از کشتی های عازم به ایران می باشد، اجرای رزمایش هایی با این وسعت و در پهنه اقیانوس هند، علامتی برای نشان دادن آمادگی ایران برای رویارویی با اقدامات احتمالی ناوگان کشورهای متخاصم در محدوده وسیع تری از آبهای بین المللی است.
پس صرفا بحث مطرح بودن حمله نظامی نیست، یکی از دلایل مخالفان طرح تحریم های شدید علیه ایران نیز اعلام این نکته است که در صورت ممانعت از حرکت کشتی ها به سمت ایران این عمل بطور خودکار موجب بروز درگیری و در نهایت جنگ خواهد شد.
دانستني که تو را اصلاح نکند گمراهي است. حضرت علي (ع)

تصویر

 [FONT=tahoma, Verdana, Helvetica, Arial, sans-serif][COLOR=#444444]==================================
دانلود مقاله در
انجمن علمي تامين رايگان مقالات گيگا پيپر
[External Link Removed for Guests]
==================================    
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل فرادشروع می

پست توسط HORLIKAN »

ببخشيد يك سوال

ايا وقتي در اين رزمايش ها ناو هاي امريكايي با ناو هاي ايران برخورد ميكنن يا از بقل هم رد ميشوند ايا باهم كاري ندارند يا تغيير در رفتارشان اتفاق مي افتد.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3309
تاریخ عضویت: شنبه ۱۰ آذر ۱۳۸۶, ۵:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3096 بار
سپاس‌های دریافتی: 11996 بار

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل فرادشروع می

پست توسط Mil@d »

با توجه به سابقه چند ساله ارتش در اطلاع رسانی قطره چکانی!!! که سوابقش در همین سنترال موجود است!دوستان چندان انتظار نداشته باشند مثل رزمایش سپاه پر سر و صدا باشد!
در صورت ممانعت از حرکت کشتی ها به سمت ایران این عمل بطور خودکار موجب بروز درگیری و در نهایت جنگ خواهد شد.

بعید می دانم به این مرحله بکشد...نیروهای آمریکایی خاصه دستور شلیک به نیروهای ایرانی را تا زمان صدور فرمان مستقیم از واشنگتن ندارند!
پس درگیری میدانی و بدون پشتوانه و عقبه سیاسی از پایتخت امریکا بعید است!

سابقه رویارویی نیروهای ایرانی و امریکایی در سالهای بعد از اشغال عراق در نشریت غربی موجود است و خودم هم یکبار برایش در همین سنترال تاپیک زدم که اگر اشتباه نکنم 22 مورد بود که تا مرز درگیری پیش رفت ولی بی خیال شدند! :-) پس اراده نبرد مستقیم هنوز وجود ندارد!
  بی  
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل فرادشروع می

پست توسط sinaset »

 نشست خبري فرمانده نيروي دريايي  جام جم آنلاين :امير دريادار سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش در نشست خبري صبح امروز سه‌شنبه خود با تائيد پرواز يك هواپيماي ارتش بر فراز ناو هواپيمابر آمريكا(آيزنهاور) گفت: هواپيماي سرنشين دار "اف 27 " نيروي دريايي ارتش با حضور بر فراز اين ناو هواپيمابر، اقدام به تصوير برداري كامل از آن كرد و عليرغم اعتراض اين ناو، ما قاطعانه تاكيد كرديم كه اين كار حق ماست.  گزارش تصویری   [External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests][External Link Removed for Guests]  :جام جام  
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل فرادشروع می

پست توسط sinaset »

با اعلام دريادار سياريرزمايش دريايي "ولايت 89 " نيروي دريايي ارتش آغاز شد
خبرگزاري فارس: رزمايش دريايي ولايت 89 با شركت يگان‌هاي مختلف نيروي دريايي، نيروي هوايي، نيروي زميني و پدافند هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران در آبهاي جنوب كشور آغاز شد.
تصویر

به گزارش خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، اين رزمايش پيش از ظهر امروز با اعلام رمز مقدس "يا زهرا " توسط امير دريادار حبيب الله سياري فرمانده نيروي درياي ارتش در منطقه وسيعي از آبهاي جنوب كشور آغاز شد.
در اين رزمايش كه در 6 مرحله و در محدوده تنگه هرمز تا شمال اقيانوس هند برگزار مي‌شود، يگان‌هاي رزمي پيشتيباني، لجستيكي، راداري، الكترونيكي، موشك‌هاي سطحي، زير سطحي و هوا درياي نيروي دريايي ارتش با پشتيباني جنگنده‌هاي نيروي هوايي، بالگردهاي هوانيروز و پدافند هوايي ارتش با برگزاري يك رزمايش منسجم و تاكتيكي، اقتدار نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران را در پهنه وسيع آبهاي جنوب كشور به نمايش مي‌گذارند.
برگزاري جلسه توجيهي و ابلاغ ماموريت به فرماندهان حاضر در رزمايش، بارگيري موشك‌ها، اژدرها، مين‌ها و ديگر تجهيزات، گسترده يگان‌هاي رزمي پشتيباني سيار، سامانه‌هاي متحرك فرماندهي، راداري و موشكي و نيز گسترش تيم‌هاي عمليات ويژه و تكاوران دريايي با قايق‌هاي تندرو در آبهاي منطقه عملياتي از جمله اقدامات نخستين روز رزمايش دريايي ولايت 89 بودند.
روز دوم از مرحله نخست اين رزمايش فردا پنجشنبه برگزار خواهد شد.
انتهاي پيام/

منبع:خبرگزاری فارس
=======
ناوشکن جماران آغازگر رزمايش ولايت 89
بندرعباس- ناوشکن جماران به عنوان آغاز گر رزمايش دريايي ولايت 89 ارتش جمهوري اسلامي، در اين رزمايش خودنمايي مي کند.
تصویر
به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا، امير دريا دار حبيب الله سياري فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي صبح امروز با حضور بر روي عرشه ناوشکن جماران،با کسب اجازه از فرمانده کل قوا و استعانت از ائمه اطهار و درود به روان پاک شهداي دريادل ارتش جمهوري اسلامي، با اعلام رمز "يا زهرا" (س) فرمان آغاز رزمايش را صادر کرد.
مراحل ديگر رزمايش در منطقه عمومي جاسک و کنارک و همچنين درياي عمان و اقيانوس هند برگزار مي شود.
سيام / 9103/1723
منبع:خبرگزاری ایرنا
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل فرادشروع می

پست توسط @lirez@ »

با تشکر از تلاش دوست عزیز سینا :razz:

بهتره عنوان تایپیک ویرایش شود.

این اسپم منو هم حذف کنین تا یک بنده خدا که همیشه مخفی هست به بنده گیر نده ::ss
Furious Poster
Furious Poster
پست: 364
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸۷, ۵:۴۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3003 بار
سپاس‌های دریافتی: 602 بار

Re: رزمايش دريايي ارتش در250 هزاركيلومتر ازسواحل شروع شد

پست توسط chad »

انگار رو کم کنیه تصویرولی اونجور که امیر سیاری میگفت انگاری یه مسابقه بین ناخداهای ارتش هست که هرکه سریعتر اون یکی رو رهگیری کنه کارش درست تره پس با همچین هدفی در رزمایش عکس انچنانی نباید انتظار داشت. تصویر
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”