تحلیلگر آمریکایی:اوباما در مسیر نومحافظه کارانِ جنگ طلب

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

تحلیلگر آمریکایی:اوباما در مسیر نومحافظه کارانِ جنگ طلب

پست توسط HORLIKAN »

رابرت پری، کُنسرتیوم نیوز*

چه از روی عمد باشد و چه ناخواسته، باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در حال حرکت در یک مسیر ترسیم شده توسط نومحافظه کارانِ افراطی و جنگ طلب در قبال ایران است. دقیقا مسیری که جورج بوش در قبال عراق دنبال کرد که شامل افزایش تحریم ها، امتناع از ادامه حرکت در مسیر گزینه های مسالمت آمیز و حمایت از تبلیغات واهی رسانه های خبری آمریکا بود.


دولت اوباما هم اکنون از تصویب دور چهارم تحریم ها علیه ایران رضایت خود را اعلام کرده و انتظار دارد از طریق کنگره آمریکا نیز تحریم های سخت تری را علیه ایران اعمال کند. اوباما ممکن است فکر کند تصویب چهارمین دور از تحریم ها علیه ایران در سازمان ملل برای وی در میان نومحافظه کاران و دولت اسرائیل اعتبار ایجاد می کند اما پس از تصویب این تحریم های جدید به احتمال فراوان دولت ایران تصمیم خواهد گرفت در راستای غنی سازی اورانیوم درصد بالا گام بردارد. این دقیقا برعکس انتظار اوباما است. حال آنکه تلاش ایران برای غنی سازی اورانیوم (که براساس اصول بین المللی حق مسلم این کشور است) ممکن است بهانه دیگری به دست نومحافظه کاران جنگ طلب و افراطی در آمریکا و اسرائیل برای به راه انداختن یک جنگ دیگر در خاورمیانه بدهد.


همچنانکه نومحافظه کاران افراطی و جنگ طلب در آمریکا و اسرائیل خواهان تغییر نظام در عراق بودند، آنها به دنبال " تغییر نظام" در ایران نیز هستند. در زمان حمله به عراق لطیفه ای میان نومحافظه کاران افراطی و جنگ طلبان در آمریکا و اسرائیل دهان به دهان می چرخید که می گفتند:" خوب اکنون پس از عراق نوبت چه کشوری است؟ سوریه یا ایران؟ و پاسخ می دادند: بله نوبت ایران است."


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر افراطی و جنگ طلب اسرائیل آشکارا اعلام کرده که وی معتقد است ایران هسته ای تهدیدی برای اسرائیل محسوب می شود و با این بهانه می خواهد طرح حمله نظامی احتمالی به ایران را توجیه کند. بسیاری از تحلیل گران و کارشناسان امور نظامی معتقدند که پیامدهای اقتصادی، ژئوپلتیکی و نظامی حمله احتمالی به ایران غیرقابل تصور است بنابراین ارتش آمریکا از این موضوع هراس دارد که بروز این مناقشه ممکن است باعث ایجاد یک جنگ منطقه ای در خاورمیانه شود و لطمات استراتژیک جدی به ایالات متحده وارد کند. حال اینکه آیا اوباما این خطرات را درک کرده یا نکرده مسئله دیگری است. اما آنچه مشخص می باشد این است که اوباما دولتش را با شماری از افراطیون در قبال ایران از هیلاری کلینتون وزیرخارجه گرفته تا رام امانوئل مسئول دفترش در کاخ سفید تشکیل داده است.


اگر هم صدای میانه رویی در کابینه آمریکا در قبال ایران وجود داشته باشد که بخواهد اظهارنظر کند یا استراتژی مسالمت آمیزی در قبال ایران ترسیم کند، به این صدا اجازه سخن گفتن داده نمی شود و این افراد میانه رو مجبور می شوند در برابر شمار زیاد افراطیون در کاخ سفید سکوت پیشه کنند.


برخی تحلیل گران بر این باورند که باراک اوباما در قبال ایران فردی سازش پذیر است اما تاثیرپذیری وی از جنگ طلبان و افراطیون در آمریکا و اسرائیل وی را به یک رئیس جمهور مطیع و سازش ناپذیر با ایران تبدیل کرده است. این تحلیل گران می گویند نامه اخیر اوباما به لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل که در آن اوباما برزیل و ترکیه را به حرکت در راستای توافق نامه تهران تشویق کرده، نشان می دهد اوباما اگر بخواهد می تواند در قبال ایران سازش را در پیش بگیرد. اما برای نمونه هیلاری کلینتون توافق نامه اخیر میان ایران- ترکیه- برزیل را رد می کند و یا برخی از روزنامه های افراطی آمریکا از جمله نیویورک تایمز و واشینگتن پست این توافق نامه را مورد تمسخر قرار دادند.


پس از نامه اوباما به لولا داسیلوا، رئیس جمهور آمریکا حتی نتوانست از موضع خود در این نامه دفاع کند و دولتش در راستای اعمال تحریم های جدید علیه ایران گام برداشت. آشکار است که اوباما دقیقا همان نگرشی را که نومحافظه کاران جنگ طلب و افراطی به جورج بوش در قبال ایران تحمیل کرده بودند، در پیش گرفته است. نگرشی که در سال 2003 منجر به آغاز جنگ عراق براساس ادعاهای واهی و بی پایه و اساس و همچنین کشته شدن صدها انسان بی گناه به خاطر منافع واشینگتن و نومحافظه کاران شد.


روزنامه نیویورک تایمز اخیرا در سرمقاله خود از تصویب دور جدید تحریم ها علیه ایران تقدیر کرد اما نسبت به این موضوع انتقاد کرد که این تحریم ها برای فشار آوردن به ایران کافی نیستند. نیویورک تایمز حتی امیدوار است که آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های سخت تری را علیه ایران اعمال کنند. این روزنامه حتی از نقش میانجی گرایانه و مسالمت آمیز ترکیه و برزیل در توافق نامه اخیر تهران انتقاد کرده اند. این دیدگاه روزنامه نیویورک تامیز دقیقا بازتاب این تفکر نومحافظه کاران افراطی و جنگ طلب است که می گویند هر نوع حرکت در مسیر صلح و سازش و فاصله گرفتن از تقابل، نشانه ضعف و بی تجربگی می باشد.


"توماس فریدمن" ستون نویس مشهور روزنامه نیویورک تایمز اخیرا در مقاله ای نوشت که آمریکا باید هر کاری که می تواند انجام بدهد تا به مخالفان در ایران کمک کند. این مقاله فریدمن نیز نشان می دهد که وی در مسیر نومحافظه کاران جنگ طلبان و افراطیون آمریکا و اسرائیل در قبال ایران گام برمی دارد. فریدمن پیش از جنگ عراق نیز در این مسیر حرکت کرده بود و خواهان تغییر نظام در عراق شده بود. پیشتر روزنامه نیویورک تایمز نقش کلیدی در به راه انداختن جنگ عراق ایفا کرد و با انتشار گزارشها و مقالات جانبدارانه و بی پایه و اساس زمینه را برای توجیه حمله به عراق فراهم کرد. به طریق مشابه این روزنامه به همراه رسانه های آمریکا در حال هدایت تبلیغات نادرست و بی پایه و اساسی هستند مبنی بر اینکه که در انتخابات سال گذشته ایران تقلب شده و تلاش می کنند با این ادعای واهی فضای داخل ایران را متشنج جلوه بدهند. این در حالی است که براساس یک بررسی معتبر انجام شده از سوی دانشگاه مریلند مشخص شد که مستندات اندکی وجود دارد که ثابت کند در انتخابات ایران تقلب صورت گرفته بنابراین مشخص می شود که در انتخابات ایران به هیچ وجه تقلب صورت نگرفته و ادعای رسانه های غرب به ویژه آمریکا نادرست و بی پایه و اساس است.


در هر صورت اوباما نشان داده است که در مسیر تعیین شده از سوی نومحافظه کاران افراطی و جنگ طلبان آمریکا و اسرائیل در قبال ایران حرکت می کند. اوباما با اجازه دادن به دولتش در رد توافق نامه ایران- ترکیه- برزیل و به جای آن حرکت در مسیر اعمال تحریم های جدید علیه ایران، عملا نگرشی را در پیش گرفته که سیاست خارجی اش را در یک مسیر منحرف به سوی تشدید بحران ها رو به جلو حرکت می دهد.

الف*رابرت پری مقاله نویس کهنه کار در مورد تحولات جهان است. از وی تاکنون چندین کتاب در مورد دوران ریاست جمهوری جورج بوش پسر و جنگ عراق منتشر شده است.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”