ساخت پهپادهاي قابل كنترل اززيردريايی،دستوركارارتش قرارگرفت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

ساخت پهپادهاي قابل كنترل اززيردريايی،دستوركارارتش قرارگرفت

پست توسط sinaset »

امير صدري در گفتگوي تفصيلي با فارس:
ساخت پهپادهاي قابل كنترل از زيردريايي‌ در دستور كار ارتش قرار گرفت
خبرگزاري فارس: معاون جهاد خودكفايي ارتش از برنامه‌ريزي اين نيرو براي طراحي و ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين قابل كنترل توسط زيردريايي خبر داد و گفت: در زمينه ارتقاء توان آشكارسازي تهديد نيز توفيقات خوبي داشته‌ايم.
 تصویر 
دريافت مدرك مهندسي از آلمان غربي در سال 58، اولين فرمانده آموزش ديده براي هدايت زيردريايي‌ها در ايران و فرمانده ناوچه موشك‌انداز در دفاع مقدس تنها گوشه‌اي از سوابق معاون فرمانده كل و رئيس جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش به شمار مي‌رود.
امير دريادار محمد صدري كه در كارنامه مسئوليتهاي خود، عناويني چون جانشين معاون عمليات نيروي دريايي ارتش و مشاور فرمانده وقت ارتش را نيز در كارنامه خود دارد در گفتگوي تفصيلي با خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس، به بيان سير تحول و رشد ارتش جمهوري اسلامي ايران طي سالهاي اخير پرداخته است.
 تصویر * از تحريم تا ورود به ژنريك سازي آرايه‌ها

امير صدري در ابتداي اين گفتگو ضمن تشريح شرايط نيروهاي مسلح كشورمان در پيش از انقلاب اسلامي اظهار داشت: قبل از انقلاب عمده امور به دست مستشاران خارجي دنبال مي‌شد و كاركنان فني ايراني مجاز نبودند حتي قطعه‌اي را كه از روي تجهيزات عمده دفاعي باز مي‌كردند، با مداقه مورد بررسي قرار داده يا رفع اشكال كنند.
صدري با بيان اينكه پس از انقلاب اسلامي همه مستكبرين دنيا بسيج شدند تا اين انقلاب نوپا را از ميان بردارند، افزود: پرسنل خدوم و بدنه ارتش كه همه از بطن ملت هستند، در اين مقطع اقدام به آماده‌سازي و راه‌اندازي اقلام عمده دفاعي كردند كه مستشاران آنها را راه‌اندازي نكرده و بعد از ترك ايران از سوي آنها قابل استفاده نبود.
وي ادامه داد: سپس كار تحقيقات براي ساخت قطعات مصرفي شروع و مرحله طراحي، ساخت و جايگزيني قطعات آغاز شد تا اينكه به مرحله طراحي و ساخت زيرسامانه‌ها و تعميم دستاوردها به صورت فرابخشي پيگيري شد.
معاون جهاد خودكفايي ارتش در خصوص تعميم دستاوردها به صورت فرابخشي خاطرنشان كرد: يعني اگر قطعه‌اي در بخشي ساخته مي‌شد، اگر قابل استفاده در بخش‌هاي ديگر نيز بود اين كار صورت مي‌گرفت.
صدري با اشاره به مرحله ساخت آرايه‌ها در ارتش نيز اظهار داشت: آرايه به مجموعه سامانه‌ها گفته مي‌شود كه با هم در ارتباط هستند و از كثرت آنها، يك واحد مثل واحد شناوري ساخته مي‌شود كه تجهيزاتي مانند رادار، ‌توپ، سونار و انواع ديگر سيستم‌ها را داراست.
صدري در ادامه گفت: پس از اين مرحله موضوع ژنريك سازي آرايه‌ها خيلي مهم است. اين ژنريك‌سازي كه در دستور كار ما است يعني وقتي براي مثال در چند نوع يگان شناور، اگر سيستم‌هايي مثل اطفاي حريق از يك نوع باشد، هم هزينه توليد كم مي‌شود و هم بحث آموزش و پشتيباني آن راحت‌تر است و اين اتفاق از همان اول كار مد نظر قرار داشت.

* مباحث آموزشي در ارتش از طريق شبيه‌سازها دنبال مي‌شود

وي درباره موضوع شبيه‌سازها و اهميت استفاده آن در مباحث آموزشي نيز خاطر نشان كرد: يك نفر كه در ارتش جذب مي‌شود، مثلا براي آموزش خلباني اگر شبيه‌ساز همان هواپيما را نداشته باشيم اجباراً بايد او را با هواپيماي اصلي آموزش دهيم كه در اين صورت علاوه بر مصرف سوخت، قطعات زودتر مستهلك‌ مي‌شوند و از آن مهم تر ريسك كار نيز بالا مي‌رود چرا كه يك فرد كم‌تجربه را سوار هواپيماي واقعي كرده‌ايم. بنابراين با طراحي شبيه‌سازها، هزينه‌ها به نحو چشمگيري پايين مي‌آيد.
معاون جهاد خودكفايي ارتش با تايكيد بر اينكه اقدام به طراحي و ساخت شبيه‌سازهاي مورد نياز در دهه‌هاي اخير در ارتش مسبوق سابقه نبوده‌اند،‌ افزود: اين شبيه‌سازها با قابليت‌هاي بالايي ساخته مي‌شوند كه هم سيستم حركتي و هم شكل آنها شبيه وسيله اصلي است و هم ساختار همان وسيله را با يك درجه‌اي از تشابه مي‌توانند شبيه‌سازي كنند.
صدري ادامه داد: اين اقدامات در حوزه‌هاي مختلف از جمله موشكي، پدافندي، خودرويي، تجهيزات زرهي، توپخانه زميني، هوايي و دريايي، مهندسي رزمي، ليزر، اپتيك و سونار صورت گرفته است.
 تصویر * ارتش به مقوله زيرسطحي‌ها ورود جدي‌تر خواهد كرد

وي با بيان اينكه در ابتداي كار فقط به مسائل اوليه و نيازهاي فوري پرداختيم، اذعان داشت: پس از آن به درجه‌اي از بلوغ رسيديم و توانستيم از در يك حركت هم‌افزا از توان مراكز علمي نيز استفاده كرده و امروز به لطف خدا توانايي طراحي و ساخت اقلام عمده دفاعي در داخل كشور فراهم شده است كه مصداق بارز آن را در 30 بهمن ماه سال گذشته در تشريف ‌فرمايي فرمانده معظم كل قوا به بندرعباس براي افتتاح رزم‌ناو جماران به نمايش درآمد.
معاون جهاد خودكفايي ارتش، رزم‌ناو جماران را حاصل حدود يك دهه تلاش تحقيقاتي دانست كه موجب شد تا مجموعه‌اي از سامانه‌ها بر روي اين واحد تجميع شده و قادر به انجام مأموريت تعريف شده است.
صدري خاطر نشان كرد: در بدو كار حوزه فعاليت ما در جهاد خودكفايي به حوزه زميني، هوايي (شامل پدافند و پروازي) و نيز دريايي محدود مي‌شد و هيچ گونه حرفي درباره بخشهايي چون زيرسطحي‌ها مطرح نبود.
صدري با بيان اينكه امروز ورود به اين حوزه ها مد نظر ما است، اظهار داشت: اين حوزه‌ها، حوزه‌هاي برترساز هستند و براي مثال در خصوص تقويت و ارتقاء توان زيرسطحي‌ها، تحقيقات چشمگيري نيز داشته‌ايم.

* تدبير "عمردهي انقلابي به تجهيزات نظامي " نصب‌العين نيروهاي مسلح است

وي تدبير مقام معظم رهبري مبني بر عمردهي انقلابي به تجهيزات نظامي را نصب‌العين تمامي نيروهاي مسلح عنوان كرد و گفت: اين همان موضوعي است كه ما در معاونت جهاد خودكفايي با دقت آن را دنبال مي‌كنيم.
معاون جهاد خودكفايي ارتش افزود: مهم اين است كه بايد ديد كدام يك از تجهيزات به درد مواجهه با تهديدات آتي مي‌خورد و هر چقدر كه لازم است بايد ارتقاء داده شوند كه اين امر در دستور كار ما قرار دارد.
صدري تصريح كرد: وقتي به مؤلفه‌هاي توان رزم پرداخته مي‌شود اين مؤلفه‌ها دو بخش دارد كه يكي آمادگي رزمي است كه در واقع به تعداد و آموزش اطلاق مي‌شود و برخي نيز موارد غيرفيزيكي است كه شامل روحيه و توان افراد مي‌شود.
وي با تاكيد بر اينكه سلاح و پرسنل به تنهايي نمي‌تواند توان رزم را ارتقا دهد، گفت: آنچه تعيين‌كننده است اراده انسان‌هاي مومن و ولايتمداري است كه حاضرند براي عقيده و وطن خود همه چيزشان را در طبق اخلاق قرار دهند.
معاون جهاد خودكفايي ارتش تاكيد كرد: همين امروز هم عامل اصلي كه موجب شده است، بر روي نيروهاي مسلح حساب ويژه باز كنيم همين روحيه نيروي انساني است كه در آن افراد مي‌توانند با اراده خود تاثير سلاح‌ها را بالا ببرند.
 تصویر * به دنبال ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين قابل كنترل از زيردريايي‌ها هستيم

هواپيماهاي بدون سرنشين موضوع ديگري بود كه معاون جهاد خودكفايي ارتش در گفتگوي يك ساعته خود با خبرگزاري فارس به آن پرداخته و گفت: اين پرنده ها با اعمال نظر به جثه كوچك‌شان، خيلي توسط سيستم‌هاي آشكارساز مانند رادارها قابل شناسايي نيستند خصوصا كه در طراحي، سازه و موادي كه در بدنه آن استفاده مي‌شود، رعايت مسائل پنهان‌كاري شده باشد.
صدري با بيان اينكه قطعا اين موضوع يكي از موارد جدي است كه در دستگاه‌هاي تحقيقاتي پيگيري مي‌شود، خاطر نشان كرد: به لطف خدا هم در حوزه زميني و هم در حوزه هوايي اقدامات خوبي در زمينه پرنده‌هاي بدون سرنشين انجام شده است.
وي همچنين عنوان كرد: بحث رادارگريزي تنها مربوط به طراحي بدنه و مواد نيست چرا كه مثلا اگر موتوري هم داشته باشد كه گرما توليد كند و يا مجهز به سامانه‌هاي فعال براي سنجش ارتفاع و يا ارسال اطلاعات به ايستگاه‌هاي زميني باشد، اينها مخل بحث رادارگريزي است كه بايد لحاظ شود.
معاون جهاد خودكفايي ارتش ادامه داد: در سنوات گذشته در عرصه دريايي نيز از هواپيماهاي بدون سرنشين استفاده مي‌شد كه با سرعت بالا و پايين به عنوان هدف و يا براي چك سيستم‌هاي سلاح استفاده مورد استفاده قرار مي گرفتند.
صدري تصريح كرد: امروز دنيا به دنبال هواپيماهاي بدون سرنشين است كه قابل كنترل از زيردريايي، زير آب و عرشه يگان‌هاي شناور باشد و ما نيز ورود به اين حوزه‌ها را در نظر داريم، چراكه اينها مواردي است كه قابل دستيابي است.

* توانايي دريافت اطلاعات از كف درياها را داريم

وي در خصوص استفاده از شناورهاي بدون سرنشين با بيان اينكه ما در گذشته نيز از اين تجهيزات استفاده كرده ايم، تصريح كرد: الان نيز انواع و اقسام شناورهاي زيرسطحي را در اختيار داريم كه به وسيله كابل استفاده مي‌شوند و مي‌توانند تصاويري را از كف دريا ارائه دهند ولي امكان ماندگاري آنها در دريا زياد نيست و حتما بايد يگاني با آنها همراه باشد.

* به صورت روزانه با معاونت جهاد خودكفايي نيروها در ارتباط هستيم

صدري در خصوص نوع تعامل معاونت‌هاي جهاد خودكفايي در نيروهاي ارتش، اداره تحقيقات صنعتي و جهاد خودكفايي را معاون فرمانده كل ارتش معرفي كرد و گفت: اين معاونت در اين چرخه به عنوان بالاترين مرجع تحقيقاتي محسوب مي‌شود.
وي ادامه داد: ما به صورت روزانه با اداره تحقيقات و خودكفايي نيروها در ارتباط هستيم و از توان آنها براي حل مشكلات يكديگر به صورت مشترك استفاده مي‌كنيم.
معاون جهاد خودكفايي ارتش با بيان اينكه استفاده از برخي تجهيزات بين نيروها مشترك است، تصريح كرد: تمام دستگاه‌هاي تحقيقاتي نيروها با يكديگر در تعامل هستند و اگر در يك نيرويي به دستاوردي رسيدند كه قابل تعميم و تسري در ديگر نيروها باشد، اين كار حتما انجام مي‌شود.

* شعار "يك بمب براي يك هدف " يك توانمندي مطلوب در بحث مهمات جنگي است

صدري در ادامه به موضوع پي.‌جي‌.ام ‌ها يا مهمات‌هاي با هدايت هوشمند پرداخت و با اشاره به شعار "يك بمب براي يك هدف "، افزود: زماني براي زدن يك هدف مي‌بايست هواپيما صدها تن بمب را بر سر آن مي‌ريخت كه شايد گاهي به هدف نيز برخورد نمي‌كرد ولي براي كاهش هزينه‌ها و كنترل خسارت به مواردي كه مورد نظر نيست، توجه به پي‌جي‌ام‌ها در دستور كار همه سيستم‌هاي نظامي قرار گرفت.
وي خاطر نشان كرد: اين يك امر مطلوب است كه مي‌توان در كوتاهترين زمان، مراكز ثقل هدف را تخريب كرده و تنها به همان نقطه خسارت وارد كرد و ديگر احتياجي به حجم انبوه و سنگين بمباران نيست.

* بايد توان آشكارسازي تهديد در هر شرايطي را داشته باشيم

معاون جهاد خودكفايي ارتش با بيان اينكه در محيطي كار مي‌كنيم كه در معرض تهديد سامانه‌هاي جنگالي است، افزود: لذا بايد قابليت‌هاي ضد جنگال را بالا برده و تلاش كنيم تا سامانه‌هاي راداري خود را در اين زمينه به نحوي توانمند كنيم كه در هر شرايطي قادر به آشكارسازي تهديدات باشد.
صدري تاكيد كرد: بايد بتوان هر تهديدي را در هر اندازه، در هر ارتفاع، در هر موقع شبانه‌روز و در هر موقعيت جنگالي، آشكار كرد كه در اين زمينه توفيقات خوبي به دست آورده‌ايم.

* به دنبال گسترش همكاري‌ها با مراكز دانشگاهي و صنعتي كشور هستیم

وي همچنين در خصوص نوع تعامل ادارات جهاد خودكفايي ارتش با مراكز دانشگاهي و صنعتي كشور، اظهار داشت: در راستاي اجراي منويات فرمانده معظم كل قوا آئين‌نامه‌اي در ستاد كل تدوين شد كه ما مي‌توانيم با مراكز دانشگاهي و صنعتي همكاري‌هاي سازمان يافته داشته و از توان آنها در انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي استفاده كنيم.
معاون جهاد خودكفايي ارتش با بيان اينكه ما به دنبال استفاده از تمام صنايع ناشناخته كشور هستيم كه بتوانند در رفع گلوگاه‌ها ما را ياري كنند، افزود: در همين زمينه بازديدها و تعاملات فراواني با مراكز دانشگاهي و صنعتي مختلف داشته‌ايم و توصيه مي‌كنيم اطلاعات مراكز صنعتي ناشناخته، شناسايي و در قالب يك مجموعه ارائه شوند تا نه تنها بخش دفاع بلكه همه بخش‌ها بتوانند از توانايي‌ آنها استفاده كنند.

* منصرف‌سازي دشمن از حمله، اصلي‌ترين هدف نيروهاي مسلح است

صدري در پايان نگاه و راهبرد نيروهاي مسلح كشورمان ما برگرفته از تعاليم اسلامي و يك دكترين بازدارنده دانست و تاكيد كرد: نيروهاي مسلح ما با كسي سر جنگ ندارند و آنچه انجام مي‌دهند تنها براي دفاع از اين مرز و بوم است.
وي خاطر نشان كرد: هدف اصلي ما منصرف‌سازي دشمن از تجاوز به خاك كشورمان است كه در اين زمينه بسيار موفق بوده‌ايم.
معاون جهاد خودكفايي ارتش با بيان اينكه امروز نيروهاي مسلح ما در وضعيت خوبي قرار دارند، خاطر نشان كرد: اين توانمندي‌ها نبايد از سوي ديگر كشورها به عنوان تهديد نگريسته شود بلكه اين امور تنها براي دفاع از موجوديت جمهوري اسلامي ايران است.

* گفتگو از مهدي بختياري
انتهاي پيام/
منبع:خبرگزاری فارس
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۸۷, ۱:۴۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12308 بار

Re: ساخت پهپادهاي قابل كنترل اززيردريايی،دستوركارارتش قرارگر

پست توسط shola »

[External Link Removed for Guests]
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”