همه كشورهاي حوزه خليج‌فارس تحت پوشش رادارهاي ايران قراردارند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

همه كشورهاي حوزه خليج‌فارس تحت پوشش رادارهاي ايران قراردارند

پست توسط sinaset »

امير عليزاده در گفتگوي تفصيلي با فارس:
همه كشورهاي حوزه خليج‌فارس تحت پوشش رادارهاي ايران قرار دارند
خبرگزاري فارس: فرمانده پدافند هوايي منطقه جنوب شرق كشور با بيان اينكه همه كشورهاي حوزه خليج فارس تحت پوشش رادارهاي ايران قرار دارند، تاكيد كرد: پدافند جنوب شرق براي كنترل عملياتي تنگه هرمز و جزاير پنج گانه در آمادگي كامل به سر مي‌برد.
 تصویر 
منطقه جنوب شرق كشور از جمله نقاط حساس و استراتژيك در زمينه پدافند هوايي محسوب شده و از جمله نقاطي است كه هرگونه تحرك و جابجايي نيروهاي فرامنطقه‌اي در مناطقي چون شمال اقيانوس هند و درياي عمان، از اين منطقه رصد خواهد شد.
نظر به اهميت اين منطقه و تشريح اقدامات مهم صورت گرفته در پدافند هوايي جنوب شرق كشور، امير حبيب‌الله عليزاده فرمانده پدافند هوايي منطقه جنوب شرق كشور در گفت‌وگوي تفصيلي با خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس به بيان نحوه حراست شبانه‌روزي از مرزها و منافع جمهوري اسلامي ايران در اين منطقه پرداخت.
وي در ابتدا با اشاره به وظايف پدافند هوايي اظهار داشت: مسئوليت پدافند هوايي برقراري امنيت در فضاي كشور براي هواپيماهاي خودي و مجاز و ناامن كردن اين فضا براي هواپيماهاي بيگانه و متجاوز احتمالي با بهره‌گيري از سامانه هايي از قبيل رادارهاي دوربرد، موشك‌هاي استراتژيك‌ دوربرد و كوتاه‌برد، توپخانه، ضدهوايي و بخصوص ديده‌بانان است.
عليزاده ادامه داد: اصلي‌ترين سامانه براي تأمين امنيت در پدافند، رادار و كاركنانش به ويژه متخصصين كنترل شكاري هستند كه به صورت 24 ساعته و بدون تعطيلي نسبت به حراست از آسمان كشور اقدام مي كنند.
فرمانده پدافند هوايي منطقه جنوب شرق كشور با بيان اينكه تأمين امنيت در فضاي جنوب شرق در زمان حضور مقام معظم رهبري براي الحاق ناوشكن جماران به نيروي دريايي ارتش در بندر عباس به عهده اين منطقه بوده‌ است، گفت: وظيفه ما برقراري امنيت در فضاي كشور است كه در زمان سفر مقام معظم رهبري به بندرعباس نيز اين امنيت برقرار بود و هيچ مورد خاصي پيش نيامد و با توجه به اينكه تمام سامانه‌هاي خود را به كار گرفته بوديم، آمادگي صد درصد براي مقابله با هرگونه تهديد يا رويداد ناخواسته را داشتيم.

* هيچ مأموريتي در نيروهاي مسلح بدون دخالت پدافند هوايي انجام نمي‌شود

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به وظايف شبكه يكپارچه پدافند هوايي اظهار داشت: اين شبكه يكپارچه تمام سيستم‌هاي پدافندي نيروهاي مسلح را رهبري و عمليات آن را به عهده مي‌گيرد.
عليزاده افزود: هيچ مأموريتي در سطح نيروهاي مسلح انجام نمي‌شود مگر اينكه قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص) آجا در آن دخالت و حضور داشته باشد.
وي با يادآوري اينكه اگر فضاي كشور براي انجام عمليات امنيت نداشته باشد امكان انجام عمليات سطحي وجود ندارد، افزود: در رزمايش ولايت 89 هم به همين صورت بود و ما با بهره‌گيري از تمام سامانه‌ها نسبت به برقراري امنيت در فضاي 250 هزار كيلومتر مربعي رزمايش اقدام كرديم و از سامانه‌هاي بهينه شده و بومي سازي شده در پدافند استفاده كرديم.
فرمانده پدافند هوايي منطقه جنوب شرق كشور افزود: سياست ما افزايش توان رزمي ارتش در جهت بازدارندگي است.

* دستور اخطار به هواپيماي آمريكايي را سرلشكر صالحي صادر كرد

عليزاده با اشاره به اخطار به هواپيماهاي آمريكايي در جريان رزمايش ولايت 89 خاطرنشان كرد: قرارگاه پدافند هوايي به صورت 24 ساعته آماده مقابله با هرگونه تهديد بوده و در ايام برگزاري رزمايش نيز وقتي موضوع نزديك شدن هواپيماهاي آمريكايي به رينگ رزمايش به اطلاع فرمانده كل ارتش رسيد وي دستور داد كه به آنها اخطار داده شود و اين اخطار به هواپيماهاي آمريكايي از سوي پدافند داده شد و فرمانده كل ارتش هم اين موضوع را اعلام كرد و آمادگي پدافند هوايي در رزمايش به صورت عملي نشان داده شد.
وي ادامه داد: هواپيماهايي كه ما به آنها اخطار مي‌دهيم در منطقه حضور دارند ولي در آن روز به خصوص، تعداد هواپيماها زياد بود و اين هواپيماي آمريكايي قصد جاسوسي و كسب خبر از نحوه انجام رزمايش و چگونگي آمادگي نيروهاي مسلح را داشت كه با اخطار به موقع ما، هواپيماي مذكور منطقه را ترك كرد.
عليزاده افزود: آنها مي‌خواستند ببينند آمادگي ما در مقابله با نفوذشان به داخل رينگ رزمايش در چه حدي است كه با هوشياري پدافند هوايي و نيروهاي مسلح نفوذ به داخل رينگ رزمايش انجام نشد.

*همه هواپيماهاي حاضر در منطقه در زمان رزمايش تحت كنترل عملياتي پدافند بودند

فرمانده پدافند هوايي منطقه جنوب شرق كشور با اشاره به نقش پدافند در رهگيري هواپيماها، گفت: مأموريت پدافند، كشف، شناسايي، اقدام تاكتيكي و در صورت نياز انهدام است و در رزمايش ولايت 89 به هواپيماهاي كشور نارنجي عكس العمل نشان مي‌داديم يعني ابتدا كشفشان مي‌كرديم، بعد شناسايي، سپس رهگيري و در صورت نياز منهدم مي‌شدند.
عليزاده در ادامه خاطرنشان كرد: ‌همه هواپيماهايي كه در زمان رزمايش در منطقه حضور داشتند تحت كنترل عملياتي قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء بودند.

*پدافند جنوب شرق در كنترل عملياتي تنگه هرمز و جزاير پنج گانه آمادگي كامل را دارد

وي با بيان اينكه پروازهايي كه در منطقه انجام مي‌شود اگر از قوانين تخطي كنند با آنها برخورد مي‌كنيم، گفت: به طور كلي هيچ پرنده‌اي در فضاي كشور ايران پرواز نمي‌كند مگر آنكه با هماهنگي پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص) ارتش جمهوري اسلامي ايران باشد.
امير عليزاده با اشاره به حوزه فعاليت خود در جنوب شرق كشور تصريح كرد: منطقه جنوب شرق يكي از گسترده‌ترين مناطق پدافندي است كه با بهره‌گيري از تمام سلاح‌هايي كه در پدافند وجود دارد، آماده مقابله با تمام تهديدات است و در رزمايش‌ها و سفر رهبر انقلاب به بندرعباس اين موضوع را به خوبي نشان داده است.
وي تصريح كرد: پدافند جنوب شرق در كنترل عملياتي تنگه هرمز و جزاير پنج گانه آمادگي كامل را دارد.

* كشورهاي حوزه خليج فارس تحت پوشش راداري ايران قرار دارند

فرمانده پدافند هوايي منطقه جنوب شرق كشور در خصوص ميزان پوشش راداري منطقه، اظهار داشت: علاوه بر مرزها و آب‌هاي جنوب، همه كشورهاي حوزه خليج فارس تحت پوشش راداري پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص) قرار دارند.
عليزاده با اشاره به توليد تجهيزات پدافند هوايي در داخل كشور، گفت: تجهيزات پدافند هوايي بومي سازي شده است و ما امروز در زمينه تامين قطعات وابستگي خود را از خارج بريده‌ايم و به هيچ كشور بيگانه‌اي وابستگي نداريم.

* سامانه‌هاي ديده‌باني سيار در دريا مستقر شده است

وي در بخش ديگري از سخنانش در خصوص نقاط كور راداري منطقه جنوب شرق كشور خاطرنشان كرد: يكي از سامانه‌هاي مهم پدافند كه سرمايه‌گذاري خوبي در آن شده، سامانه ديده‌باني است كه اكنون با توجه به آمادگي و آموزش‌هاي لازم، اطلاعات ديده‌بانان ما به‌روز است و ما از اطلاعات ديده‌باني استفاده‌هاي فراواني مي‌كنيم.
فرمانده پدافند هوايي منطقه جنوب شرق كشور افزود:‌ ارتباطات بين ديده‌بان‌ها و مركز، ارتباطاتي چند لايه است و اطلاعات در كمترين زمان و به سرعت به شبكه يكپارچه پدافند هوايي منتقل مي‌شود.
عليزاده در پايان با بيان اينكه بحث ديده‌باني بحثي بسيار مهم است، تصريح كرد: از سامانه ديده‌باني در كل كشور استفاده مي‌شود و ما بر روي دريا نيز از سامانه ديده‌باني سيار براي دريافت اطلاعات بهره مي‌بريم.

* گفتگو از محمد مهدي يزدي
انتهاي پيام/
منبع:خبرگزاری فارس
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”