پیشگامی روسيه در بازار جهانی پدافند هوایی دوربرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۸۶, ۶:۲۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14954 بار

پیشگامی روسيه در بازار جهانی پدافند هوایی دوربرد

پست توسط Shahryar »

  پیشگامی روسيه در بازار جهانی پدافند هوایی دوربرد 
   
 تصویر 
   

دلیل تقاضای بالا در بازار جهانی جهت خرید سیستم های پدافند موشکی دوربرد روسی به خاطر مشخصات عالی فنی-تاکیتیکی آنها و برتری بر سیستم های غربی پیش از هر چیز آمریکایی است. این مطلب در گزارش مرکز تحلیل معاملات جهانی تسلیحات که در اختیار «ریا نووستی» قرار داده شده، آمده است.
در این گزارش گفته می شود: " کارشناسان غربی بر برتری سیستم های روسی بر مشابه آمریکایی اعتراف می کنند که به اعتقاد آنها ابزار پدافند هوایی روسیه به چنان سطحی رسیده است که عملا امکان "بقای" نیروی هوایی آمریکا در صورت منقاشه نظامی را به صفر می رساند".

دلایل تاریخی از موارد توصیف کننده ارجحیت سیستم های پدافند هوایی روسی است. حضور سیستم های پدافند شوروی سابق در مناقشاتی مانند جنگ اعراب-اسرائیل و ویتنام تحرکی عمده به توسعه سیستم های امروزی پدافند هوایی سیار در روسیه داد. تحلیل استفاده از سیستم های پدافند هوایی در جنگها به تولید سیستم های نسل جدید منجر شد. بر اساس ارزیابی مرکز تحلیل معادلات جهانی تسلیحات سیستم های پدافند موشکی "اس-300" و "اس-400" موثرترین ابزار دفاعی برای تاسیسات حیاتی دولتی و نظامی ، پایگاه ها و واحد های نظامی، سکوهای پرتاب موشکی و دیگر مراکز در برابر حملات موشکی مختلف هستند.

در این مقاله ثبات بازار صادرات به دو عامل وابسته می دانند. اولا پیش از این بسیاری از کشورها توجه اصلی را به مدرنیزه کردن و خرید جنگنده های چند منظوره معطوف کرده و مدرنیزه سیستم های پدافند هوایی در مرحله دوم قرار داشت. حال در همین کشورها مسئله ایجاد سیستم های مدرن پدافند ضد هوایی و ضد موشکی در جایگاه اول قرار گرفته است. این مسئله به کشورهای خاور نزدیک، آفریقای شمالی، منطقه آسیا و آمریکای لاتین مربوط می شود.

دوما، افزایش خرید سیستم های پدافند هوایی به ریسک وقوع مناقشات در برخی از مناطق جهان به ویژه به خاطر اوضاع پیرامون ایران و کره شمالی مربوط است.
در حال حاضر در بازار جهانی دو کشور تولید کننده عمده پدافندهای موشکی دوربرد با یکدیگر رقابت می کنند. روسیه با "اس-300" و "اس-400" و آمریکا با "پاتریوت"، " PAC-3" و " THAAD".
در همین حال در این مقاله گفته شده که نباید تلاش های چین و اروپا در این زمینه را نادیده گرفت. از جمله چین با مجموعه های HQ-9 و کنسرسیوم "یوروسام" اروپا با مجموعه های موشک هدایت شونده "آستر-30" در کنار آمریکا و روسیه در مناقصه ترکیه موسوم به T-LORAMIDS جهت خرید سیستم های پدافند هوایی و ضد موشکی دوربرد شرکت می کنند (Turkish Long Range Air And Missile Defence System).

روسیه مکان اول رده بندی صدور سیستم های پدافند موشکی هدایت شوند دور برد را به خود اختصاص داده و آمریکا در مکان دوم این جدول ایستاده است. طی سال های 2006-2009 روسیه 160 دستگاه پدافند هوایی به ارزش 2,48 میلیارد دلار صادر کرده و طی سالهای 2010-2013 قرار است 120 دستگاه دیگر به ارزش 1,85 میلیارد دلار صادر کند. این در حالیست که اگر قرارداد تحویل "اس-300" به ایران نیز اجرا نشود، روسیه باز هم در جایگاه نخست تعداد صادرات سیستم های پدافد موشکی قرار خواهد گرفت.


خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 10 تیرماه
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”