جزییاتی از تبادل جاسوس میان روسیه و امریکا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1120
تاریخ عضویت: جمعه ۲۶ مهر ۱۳۸۷, ۹:۳۹ ق.ظ
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8401 بار

جزییاتی از تبادل جاسوس میان روسیه و امریکا

پست توسط javadfakoori »

  از تبادل جاسوس میان ایالات متحده و   روسیهبا کشف و متلاشی شدن شبکه‌ جاسوسی‌اش در آمریکا، با تمسخر با این قضیهبرخورد کرد. پوتین به بیل کلینتون با کنایه گفته بود: «خوب زمانی واردمسکو شدی. پلیس آمریکا درست در این زمان جنجالی به راه انداخته و آدم‌هارا خیلی راحت به زندان می‌اندازد.»/ یک سرهنگ پیشین ضداطلاعات ارتش به نام"سرگئی اسکریپال" نیز در فهرست یازده نفره ‌قرار دارد. او نیز به اتهامخیانت در حفظ اسرار نظامی به ۱۳ سال زندان در اردوگاه محکوم شده است/"افبی ای" تخمین زده است که دست کم هشتاد زوج دیگر در آمریکا مشغول جاسوسیبرای روسیه باشند...  سرویس بین الملل ـانتشار یک خبر توسط خبرگزاری روسی به سرعت در سراسر جهان پیچید. در اینخبر آمده بود که روسیه در فکر تبادل جاسوس است و احتمالا در روز پنجشنبه(۸ ژوئیه / ۱۷ تیرماه) عملیات مبادله صورت خواهد گرفت. با این خبر اذهانعمومی به یاد روزهای جنگ سرد می‌افتد: "مردانی دست در جیب بارانی و آماده‌شلیک نزدیک یک پل ایستاده‌اند و از میان هوای مه‌آلود به آرامی فرد جاسوسنمایان می‌شود و آهسته به آنسوی دیگر پل می‌رود."

بهگزارش "تابناک"، خبرگزاری "اینترفاکس" با انتشار خبر بالا به عبارتی نوعیبمب خبری منفجر کرد، "دویچه وله" با نقل این خبر نوشت: از نظرخانم "آنااستاویتسکایا" که وکیل دعاوی حقوق بشر است، این قضیه در سال ۲۰۱۰ به گونه‌دیگری عمل می‌کند، یعنی کمتر هیجان‌انگیز خواهد بود. خانم "استاویتسکایا"وکیل مدافع دانشمند اتمی "ایگور سوتیاگین" است که در سال ۲۰۰۴ در روسیه بهاتهام خیانت به ۱۵ سال حبس در اردوگاه محکوم شده است.

"استاویتسکایا"می‌گوید: پریروز به طور غیرمنتظره "ایگور سوتیاگین" را از اردوگاه جزاییدر منطقه‌ "ارخانگلسک" برده‌اند. او می‌بایست به سرعت وسائل‌اش را جمعمی‌کرده و سپس او را به محلی نامعلوم انتقال داده‌اند.

این وکیلمدافع می‌افزاید: من دیروز نصف روز تلاش کردم تا از مسئولان اردوگاه ایناطلاعات را بیرون بکشم که او را به کجا و به چه علت انتقال داده‌اند.

"سوتیاگین"را به زندانی در مسکو انتقال داده بودند. به گفته‌ خانم "استاویتسکایا"،وی در آنجا با نمایندگان ایالات متحده آمریکا و سازمان مخفی برون مرزیروسیه ملاقات کرده بود،‌ «به او گفته‌اند، ما می‌خواهیم شما را با کسانیمبادله کنیم که در آمریکا به اتهام جاسوسی دستگیر شده‌اند».

اینپایگاه خبری می افزاید: روز پنجشنبه، روز پایان مهلت است؛ یا علیه افرادیکه در آمریکا به اتهام جاسوسی دستگیر شده‌اند اقامه‌ دعوا خواهد شد، یاقضیه را به شیوه‌ دیگر خاتمه می‌دهند. از قرار معلوم توافق‌ها در سطوحبالا صورت گرفته است. یازده نفر از آمریکا و یازده نفر نیز از روسیه، کهآمریکایی‌ها علاقمند به خروج آنها از کشور هستند، قرار است در روز پنجشنبهمبادله ‌شوند.

به گفته‌خانم "استاویتسکایا"، پیش‌شرط مبادله اعتراف به جرم به صورت کتبی است."سوتیاگین" تاکنون از اعتراف به جاسوسی امتناع کرده است. این دانشمندفیزیک هسته‌ای در سال ۱۹۹۹ دستگیر شد. وی متهم است، اطلاعات مخفی نظامی رابه یک عامل بریتانیایی که در ارتباط با سازمان مخفی آمریکا بوده، داده است.

بهگزارش فرستنده رادیویی روسی "اکو مسکو"، یک سرهنگ پیشین ضداطلاعات ارتش بهنام "سرگئی اسکریپال" نیز در فهرست یازده نفره ‌قرار دارد. او نیز بهاتهام خیانت در حفظ اسرار نظامی به ۱۳ سال زندان در اردوگاه محکوم شده است.

اینکهافرادی در روسیه به خاطر خیانت، با جنجال رسانه‌ای دادگاهی شده و امروز ازطریق اتریش یا بریتانیا مبادله می‌شوند یا مورد عفو قرار می‌گیرند،پرسش‌هایی را برمی‌انگیزد.

رهبری روسیه با کشف و متلاشی شدن شبکه‌جاسوسی‌اش در آمریکا، با تمسخر با این قضیه برخورد کرد. "ولادیمیر پوتین"،نخست وزیر روسیه، به رئیس جمهوری پیشین آمریکا، "بیل کلینتون" با کنایهگفته بود: «خوب زمانی وارد مسکو شدی. پلیس آمریکا درست در این زمان جنجالیبه راه انداخته و آدم‌ها را خیلی راحت به زندان می‌اندازد.»

ولی چندی بعد، از به تور افتادن چند ماهی کوچک سخن رانده شد، که از قرار معلوم ارزش‌آنها بیش از اینها بوده است.

درهمین باره، شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی برای بررسی ماجرای جاسوسیروسیه در آمریکا با "الکساندر نکرسوف" مشاور سابق کرملین گفتگو کرد."الکساندر نکرسوف" درباره احتمال تبادل جاسوسان بازداشتی روسیه در امریکابا یک جاسوس آمریکایی در روسیه گفت: ما هنوز نمی دانیم که چه تعداد ازجاسوسان مبادله خواهند شد اما نکته جالب توجه این است که با سازماندهی طرحتبادل ، تائید می شود افرادی که در آمریکا در بازداشت بسر می برند جاسوسهستند.

وی افزود: وقتی که "اف بی آی" این افراد را بازداشت کردبه طرزی غیر معمول به جای آنکه از انها بازجویی کند آنها را تحویل نظامقضایی آمریکا داد و با توجه به اینکه روس ها خیلی سریع تبادل جاسوسانبازداشتی را مطرح کردند باید بگویم موضوع عجیب است.

این مشاور سابقکرملین تصریح کرد: "اف بی ای" تخمین زده است که دستکم هشتاد زوج دیگر درآمریکا مشغول جاسوسی برای روسیه باشند .روس ها درباره این مسئله خیلیصحبت نمی کنند اما آنها پشت صحنه می گویند که در روسیه هم افرادی هستند کهبرای آمریکا جاسوسی می کنند.

هرچند این موضوع از بعد از فروپاشیشوروی سابق تا کنون کم سابقه بوده است اما، با این حال رهبری آمریکا وروسیه تأکید دارند که این مسئله نباید در مناسبات دو کشور تأثیر بگذارد وپیشرفت‌ها و نزدیکی تاکنونی را خدشه‌دار سازد.

 
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیستآسمان اصفهان
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”