اسرار نظامی آنکارا - تل آویو، مانع حرکت ضد اسرائیلی ترکیه؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1249
تاریخ عضویت: شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸۵, ۷:۴۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1699 بار

اسرار نظامی آنکارا - تل آویو، مانع حرکت ضد اسرائیلی ترکیه؟

پست توسط Achilles »

ترکیه و اسرائیل قرار داد پانصد میلیون دلاری امضاء کرده اند ، به غیر از هواپیماهای شناسایی و اطلاعاتی هرون HERON و پدهای شناسایی پرژه بزرگ دیگری وجود ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی - خبری ایران بالکان (ایربا) ترکیه از اسرائیل تکنولوژی های حساسی دریافت می کند؛ بعد از وقوع تنش و بحران روابط (حمله به کشتی ها)، آینده مناقصه های مربوطه نامشخص است.

فرماندهی نیروی هوایی ترکیه بعد از حادثه حمله به کشتی مرمره آبی از اساتید و کارشناسان سیستم هواپیماهای هرون که به اسرائیل فراخوانده شده و رفته بودند ، درخواست کرد که به ترکیه بازکردند ولی مقامات اسرائیلی گفتند که اگر امنیت جانی کارشناسان و اساتید آموزشی اسرائیلی را تامین کنید ما آنها را به ترکیه اعزام خواهیم کرد.

مثلاً باید نیروی حفاظتی 24 ساعته کارشناسان اسرائیلی را تحت حفاظت خود قرار دهند. کارشناسان اسرائیلی باید در منازل ، محل کار رفت و آمد و مکان های توریستی تحت حفاظت تیم های ویژه حفاظتی قرار گیرند.

فرماندهی نیروی هوایی ترکیه نیز شرایط مقامات اسرائیلی را رد کرده و اعلام کرد که نمی توان امتیازات خاصی را برای اساتید آموزشی و کارشناس فنی اسرائیل در نظر گرفت و فقط پروتکل رسمی اجراء خواهد شد .

پرسنل ترک علیرغم اینکه درباره کنترل ، هدایت ، جمع آوری اطلاعات و ارزیابی اطلاعات سیستم هواپیماهای هرون و مرکز فرماندهی و کنترل زمینی آنها آموزش کافی دیده اند ، ولی به طور کامل نمی توانند هواپیماهای هرون را مورد بهره برداری قرار دهند.

به عبارت صحیح تر کارشناسان فنی ترک نمی توانند با هواپیماهای هرون اطلاعات لازم را جمع آوری کنند؛ نیروی هوایی ترکیه قبل از کشته شدن 11 سرباز در حکاری به ریاست ستاد کل ارتش و سایر نهادهای دولتی مربوطه اعلام کرده بود که با هرون ها نمی توانند اطلاعات جمع آوری کنند؛ مستشاری صنایع دفاعی ترکیه برای خرید 10 فروند هواپیماهای شناسایی و اطلاعاتی هرون قرار دادی با شرکت تولیدی Israil Aerospace Industris -IAI به مبلغ 183 میلیون دلار امضاء کرده است.

تامین 30 میلیون دلار این مبلغ را شرکت هوایی ترک TAI بر عهده دارد؛ اسرائیل 6 فروند هرون ها را تحویل داده و 4 فروند آن باقی مانده و با شرکت کارشناسان نظامی و فنی نیروهای هوایی ترکیه دراسرائیل تحت آزمایشات مختلف قرار دارند؛ آنکارا در سال 2004 طرح تولید هواپیماهای بدون خلبان شناسایی و اطلاعاتی را آغاز کرده ولی برای دست یابی به تکنولوژی هواپیمایی اسرائیل باید سالها تلاش کند، زیرا هواپیماهای هرون اسرائیل در ارتفاع 8 هزار متری (8 کیلومتری ) پرواز می کنند. سازمان تروریستی پ.ک.ک نیز سلاح هایی که بتواند آنها را سرنگون کند در اختیار ندارد.
هرون ها پرواز 24 ساعته با 350 کیلومتر برد دارند.

مقامات وزارت دفاع ترکیه می گویند در 20 سال اخیر ترکیه از اسرائیل 5/4 میلیارد دلار سلاح و ادوات نظامی خریداری کرده است. قرار داد طرح های بزرگ نظامی و دفاعی ترکیه و اسرائیل خاتمه یافته ولی طرح های کوچک و حساس از لحاظ تکنولوژیک ادامه دارد؛ یکی از مقامات وزارت دفاع ترکیه در همین خصوص گفت: لغو قرار دادهای نظامی و دفاعی مفهومی ندارد. قرار داد طرح نظامی و دفاعی مشترک در دستور کار نیست.

مجله آکسیون به چند طرح مشترک دیگر که بین ترکیه و اسرائیل همچنان در جریان است، دسترسی پیدا کرده است: آسلسان ASELSAN بعنوان عامل اصلی طرح مشترک ترکیه و اسرائیل برای تولید و نصب pod پدهای کشف و شناسایی الکترواپتک Elektro-Optik هواپیماهای 4-F و 16-F با شرکت اسرائیلی Elbit-IAI قرداد بسته؛ از دیگر از طرح های مشترک، هواپیماهای هرون است، مبلغ این قرارداد 300 میلیون دلار است. نصب این سیستم بر روی هواپیماهای جنگی ترکیه باعث می شود که هواپیماها بدون ورود به حوزه هوایی عراق ، اطلاعات تصویری از مواضع پ.ک.ک مستقر در عراق را شناسایی و ثبت کند.

لاله کمال، کارشناس امور دفاعی می گوید: احتمالا اسرائیل پدهای کشف الکترواپتک را به ترکیه تحویل نخواهد داد، تل آویو اعلام کرده که ممکن است هواپیماهای نظامی ترک با استفاده از این سیستم در دریای مدیترانه اهداف اسرائیل را مورد شناسایی قرار دهند. (اسرائیل به استقرار موشک های پدافند هوایی ترکیه در بندر اسکندرون اعتراض کرده است.)

طرح مشترک دیگر اسرائیل و ترکیه، مدرنیزه کردن تانک های M-60 به مبلغ 686 میلیون دلار بوده است؛ این طرح مدتی قبل تکمیل شد ولی ترکیه برای تامین قطعات یدکی تانک هایش همچنان به اسرائیل نیاز دارد. کارشناسان نظامی می گویند تانک ها بطور کامل بازسازی شده و موتور، جعبه دنده، زنجیر و سیستم کنترل آتش 170 تانک ترک به طور کامل از سوی اسرئیلی ها مدرنیزه شده و بدنه و برجک تانک ها نیز با زره رآکتیو تجهیز شده اند.

با توجه به این موارد به نظر می رسد در صورت قطع همکاری های نظامی ترکیه و اسرائیل ، بکارگیری تانک ها که در مناطق جنوب شرقی مستقر شده اند دشوار تر خواهد شد. بر اساس طرح " نگاه عقاب" نیروی هوایی ترکیه 4 فروند هواپیمای آواکس هشدار سریع و کنترل سیستم ، ساخت شرکت بوئینگ آمریکا را خریداری و تحویل خواهد گرفت؛ اسرائیل باید سیستم نرم افزاری و کامپیوتری جدیدش را روی این هواپیماها نصب کند، شرکت هوایی ترک TAI عامل این طرح، 4 فروند آواکس را به مبلغ 5/1 میلیارد دلار خریداری کرده است.

شرکت اسرائیلی IAI-Elta سیستم پشتیبانی الکترونیک آواکس را تامین و نصب خواهد کرد، سیستم پشتیبانی الکترونیک به معنی خنثی سازی و پدافند الکترونیکی در مقابل پارازیتهای ارسالی علیه آواکس است، اسرائیل برای نصب این سیستم 25 میلیون دلار دریافت خواهد کرد. شرکت استرالیایی BA Systems ، مناقصه سیستم پشتیبانی الکترونیک را به دست آورده بود ولی موفق به اجرای آن نشد.

به هر صورت اگر روابط نظامی و دفاعی با اسرائیل قطع شود ، طرح بهره برداری از آواکس ها نیز از دور خارج خواهد شد .

به گزارش ایربا، طرح دیگر مشترک بین آنکارا و تل آویو، مدرنیزه کردن 4 فروند هلی کوپترسیکورسکی متعلق به فرماندهی عملیات مخصوص وابسته به ریاست ستاد کل ارتش ترکیه است. شرکت هوایی ترک TAI به عنوان شرکت عامل با شرکت البت Elbit اسرائیل قرار دارد مدرنیزه کردن هلی کوپترها بر اساس سفارشات فرماندهی نیروهای مخصوص ارتش را امضاء کرده است؛ بر اساس این طرح، کابین خلبان سیکورکی با شیشه مخصوص تجهیز خواهد شد تا حوزه دید وسیعتر و بهتری داده باشد . علاوه بر آن تانکر سوخت یدکی نیز بر روی این وسیله نصب خواهد شد . اسرائیل سیستم های نرم افزاری هلی کوپترهای سیکورسکی را تکمیل کرده است اما این در حالی است که ترکیه به تامین قطعات و پشتیبانی سیستم الکترونیکی شرکت اسرائیلی البیت نیاز دارد .

بازسازی سیستم هلی کوپترها 100 میلیون دلار است و سهم شرکت اسرائیلی از این مبلغ 25 میلیون دلار بوده است.

در خصوص بازسازی هواپیماهای F-4 ترکیه از سوی اسرائیل البته باید گفت که این طرح 5 سال قبل تکمیل شده و این طرح 650 میلیون دلاری به یک میلیارد دلار هم رسید! در هر حال گفته می شود ترکیه دیگر نیازی به پشتیبانی اسرائیل ندارد زیرا ترکیه می تواند قطعات F-4 را از کشورهای دیگر نیز تامین کند.

اما ادوات زرهی و نفربر زرهی ضد مین و مواد منفجره MRAP، تحت لیسانس شرکت اسرائیلی Hetehof توسط شرکت ترک BMC تولید می شود. فرماندهی نیروی زمینی ارتش ترکیه ادوات زرهی حفاظت شده و مقام در برابر انفجار مین و مواد منفجره را در مناطق جنوب شرقی برای مبارزه با تروریسم "پ.ک.ک" بکار گرفته اند؛ طرح های کوچک دیگری نیز بطور مشترک بین دو طرف در حال اجراست؛ بخش عمده ای از طرح های نظامی و دفاعی ترکیه و اسرائیل تکمیل شده و ترکیه هزینه های آن را پرداخت کرده است. ترکیه به طرحهای مشترک در حال اجراء نیز آوانس اختصاص داده و با توجه به این موارد اگر ترکیه بخواهد طرح های ناتمام را بدلایل اختلافات سیاسی با اسرائیل لغو کند ، بایست به اسرائیل خسارت بپردازد.

پس به نظر می رسد دولت حزب عدالت و توسعه بنا به درخواست ارتش ، این نوع طرحها را لغو نخواهد کرد.

لاله کمال کارشناس دفاعی و نماینده روزنامه طرف Taraf در آنکارا می گوید : تعداد زیادی طرح پنهان نظامی و دفاعی بین ترکیه و اسرائیل امضاء شده که اسرائیل عامل اجرایی این طرح ها نیست ولی تولید و تامین تکنولوژی های حساس مربوط به آن را بر عهده دارد. به عنوان نمونه 18 شرکت نظامی ترک تحت پوشش " وقف تقویت نیروهای مسلح ترکیه " TSK-GV ظاهرا" تعداد زیادی از طرحهای تولیدی و طراحی نظامی و دفاعی را برعهده گرفته است . درواقع ، شرکتهای اسراییلی طراح و تولید کننده ابزار آلات صنایع دفاعی و نظامی هستند و تحت پوشش شرکتهای نظامی ترک فعالیت می کنند. بنابراین شرکتهای نظامی و دفاع ترک مردم را فریب می دهند و مسئله خطرناکتر از این است که هزینه های نظامی و دفاعی خارج از نظارت مردم و نهادهای غیرنظامی قرار داده شده اند!

دولت ترکیه هنوز " درباره پیشگیری از شرکت صنایع دفاعی و نظامی اسراییل در مناقصه های بین المللی دفاعی و نظامی ترکیه تصمیمی اتخاذ نکرده ولی اگر شرکت های اسراییلی بخواهند درمناقصه ها شرکت کنند، دولت ترکیه احتمالا" طرح هارا به آنها واگذار نخواهد کرد.

اسراییل نیز بعد از تنش " داووس " تصمیم گرفته تکنولوژی حساس را به ترکیه منتقل نکند؛ مقامات صنایع دفاعی وزارت دفاع اسراییل نیز براین مسئله تاکید دارند؛ چنانکه مجله Janes Defence انگلیس مدتی قبل اعلام کرد، ترکیه می خواهد راکت های ضد تانک و سیستم موشکی " باراک - 8 " را ازاسراییل خریداری کند ولی اسراییل درخواست ترکیه را رد کرده است.

به عنوان نمونه دیگر زمانی یک شرکت ترک از شرکت IMI که مدرنیزه کردن تانک های M-60 رابرعهده داشت، پوشش زرهی درخواست کرده ولی شرکت اسراییلی از فروش آن به ترکیه خودداری کرده است. در همین چارچوب یکی از مقامات وزارت دفاع اسراییل نیز گفته است ، همکاری دفاعی و نظامی اسراییل و ترکیه در مانند سابق ادامه نخواهد داشت.

اسراییل می خواهد درسال جاری هشت میلیارد دلار سود از صادرات تکنولوژی دفاع بدست آورد . ترکیه یکی از پنج کشور خریدار تسلیحات نظامی و صنایع دفاعی اسراییل بوده ولی اکنون ترکیه ازاین لیست خارج شده است؛ لاله کمال کارشناس دفاعی می گوید : دولت حزب عدالت و توسعه درسال 2004 سه مناقصه تولید تانک، هواپیمای بدون خلبان و هلی کوپتر را لغو و طرح تولید داخلی را در دستور کار خود قرارداده است.

تاریخچه همکاری ترکیه و اسراییل :

تاریخ توسعه ، روابط نظامی ترکیه واسراییل به سالهای 1990 و 1991 می رسد.

کنگره آمریکا قطعنامه تحریم تسلیحاتی ترکیه را تصویب کرده و ترکیه را به سوی اسراییل هدایت کرد .

ترکیه نیز برای دستیابی به تکنولوژی پیشرفته نظامی و دفاعی به اسراییل روی آورد .

آمریکا از انتقال سیستم های الکترونیک و نرم افزای هواپیماهای جنگی اف - شانزده به ترکیه خودداری کرد ، ولی اسرائیل انتقال این سیستم ها به ترکیه را پذیرفت . هیات های نظامی ترکیه مداوم به اسراییل سفرکرده و قراردادهای مختلفی را امضاء کردند .

هیات های نظامی و دفاعی اسراییل نیز به ترکیه سفرکردند ، ولی اکثر این ارتباطات و قراردادها پنهان نگه داشته شد . شرکت های صنایع دفاعی اسراییل که به صورت شرکت های نظامی وغیرنظامی تاسیس و فعالیت می کنند، قبل ازرفت و آمد و امضاء قرارداد با شرکت ها و هیات های نظامی ترکیه ، اطلاعات شخصی و خصوصی آنها را جمع آوری و مخاطبین خود را شناسایی می کردند .

گفته می شود شرکتهای صنایع نظامی و دفاعی اسراییل درخدمت موساد هستند واطلاعات جمع آوری شده رابه موساد منتقل می کنند .

مدرنیزه کردن هواپیماها و تانک های M-60 از سوی شرکت هوایی IAI و شرکت IMI باعث شد که این شرکت های اسراییلی از ورشکستی نجات پیدا کنند .

اسراییل تولیدکننده تسلیحات سنگین نظیرتانک و هواپیما نیست . تنها عملیات مدرنیزه کردن و هماهنگی و تکمیل سیستم هارا برعهده گرفته است . اسراییل همچنین تکنولوژی حساس جانبی را تولید می کند .

به گزارش ایربا، مثلا" اسراییل برای مدرنیزه کردن تانک M-60 ترکیه موتور و جعبه دنده و دیفرانسیل را از شرکت آلمانی MTU خریداری و برروی تانکها نصب کرده و سیستم قدرتی تانک را توسعه نداد . اسراییل همچنین در تولید موشک های هدایت شونده با قدرت انهدامنقطه ای موفقیت کسب کرده است .

مقامات دفاعی و صنایع دفاعی ترکیه می گویند اسراییل درحوزه صنایع نظامی تنها منبع تامین کننده تکنولوژی حساس نظامی نیست.

همکاری دفاعی و نظامی ترکیه واسراییل بعد از کودتای 28 فوریه 1997 به اوج خود رسید . بحران اخیر ناشی از حمله به کشتی های کمک رسانی ، باعث شد ،اسراییل بازار تسلیحاتی خود در ترکیه را ازدست بدهد . ترکیه درسال های اخیر درتولید صنایع

نظامی و دفاعی توان رقابت و موازی سازی با اسراییل را کسب کرده است .

ترکیه از سال 2004 تاکنون طرح های تولیدات داخلی صنایع نظامی و دفاعی را آغاز کرده و بودجه لازم را اختصاص داده است .

ترجمه: سید علی قائم مقامی - ایران بالکان (ایربا)
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”