ايران درتوليدموشكهاي بالستيك به مرزپايان ناپذير دركميت رسید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

ايران درتوليدموشكهاي بالستيك به مرزپايان ناپذير دركميت رسید

پست توسط sinaset »

جانشين فرمانده كل سپاه انقلاب اسلامي:
ايران در توليد موشكهاي بالستيك به مرز پايان ناپذيري در كميت رسيد
خبرگزاري فارس: جانشين فرمانده كل سپاه با بيان اينكه در حوزه موشكهاي بالستيك به مرز پايان ناپذيري در كميت رسيديم، گفت: يعني خطوط توليد ما بسيار روان و كاملا براساس استعداد ملي عمل مي كنند. در پدافند هوايي پيشرفت‌هاي فوق العاده‌اي داشتيم.
 تصویر 
به گزارش خبرگزاري فارس، سردار حسين سلامي جانسين فرمانده كل سپاه در گفتگوي تفصيلي با پايگاه اطلاع رساني سپاه پاسداران به موضوعاتي از قبيل تهديدات اخير، تحريم‌هاي شوراي امنيت، سطح آمادگي نيروهاي مسلح و فعاليت‌هاي سپاه در عرصه سازندگي پرداخت كه متن كامل آن به شرح زير است:

* با توجه به سخنان مقام معظم رهبري در ديدار فرماندهان و مسئولين سپاه بمناسبت روز پاسدار كه فرمودند: "اين نهاد را كسي خلق نكرد بلكه در بستر زمان شكل گرفت "، ماموريت ها و وظايف اين نهاد چه حيطه هايي را شامل مي شود و فلسفه وجودي آن چيست؟

در مورد فلسفه وجودي سپاه بايد عرض كنم ايده تاسيس سپاه كه جزء اعجازهاي الهي نگرش ها و انديشه هاي فوق العاده قوي و آينده نگرحضرت امام(ره) بود، از اين ناشي مي‌شد كه امام (ره) يك نگرش قوي از تجربه انقلاب‌هاي سراسر عالم داشتند، يعني يك نگرش تاريخ شناسانه به آسيب هاي انقلابات سراسر دنيا كه نشان مي داد اگر ساز وكار و ساختار مناسبي براي حفاظت از انقلاب و دستاوردهاي آن وجود نداشته باشد حركت انقلاب ها دچار يك مسير دايره اي خواهد شد كه اين مطلب را مقام معظم رهبري هم در سخنانشان در روز پاسدار به صورت يك منحني بالستيك ترسيم فرمودند كه انقلاب هاي ديگر عالم دچار آن شدند. يعني نقطه اوج آن انقلاب ها بعد از گذشت مدتي دچار سقوط شده است.
نكته ديگر آنكه امام (ره) مي دانستند انقلاب اسلامي چه تحول عظيمي در سياستها و ساختارها و رهيافتها و روندهاي منطقه اي و جهاني به جا گذاشت و خواهد گذاشت.
اين امر طبيعتاً عكس العمل قدرتهايي را به دنبال خواهد داشت كه انقلاب توانست به حريم آنها وارد بشود. يعني نياز بود كه يك نيروي نظامي و امنيتي از جنس انقلاب باشد، با انقلاب متولد شده باشد و دقيقاً هم سرشت با انقلاب باشد تا بتواند در مقابل تهديداتي كه در بستر زمان تغيير شكل مي دهند و همين طور انبساط و انقباض در حجم آنها صورت مي گيرد مقابله كند.
اساساً همه ساختارهايي كه حضرت امام(ره) تعبير كردند و ما در قانون اساسي به طور شفاف آنها را ملاحظه مي كنيم، همه سازوكارهايي هستند براي حفظ هويت و ماهيت اسلامي و حفظ نظام ارزشي و دستاوردهايي كه نظام ايجاد كرده است اعم از ساختار نظام براساس حاكميت و ولايت فقيه، شوراي نگهبان و ساير نهادهاي حكومتي ازجمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و بسيج كه دو معجزه ي بزرگ حضرت امام هستند.
ماموريت هاي اصلي و فلسفه وجودي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از منظر امام دفاع مسلحانه از دستاوردهاي انقلاب اسلامي در ابتداي راه بود و امروز با توسعه هايي كه در افق توانمنديهاي سپاه توسط رهبر حكيم و عزيزمان ايجاد شده است علاوه بر دفاع مسلحانه كه دفاع سخت هست دفاع نرم از انقلاب اسلامي نيز به آن اضافه شده است. بنابراين يك نقطه اتكايي براي انقلاب ساخته شده كه يكي از تضمين هاي عدم انحراف انقلاب از مسير اصلي خود است.
چراكه دفاع از دستاوردهاي انقلاب يعني استقلال، آزادي و نظام مقدس جمهوري اسلامي وظيفه اي است كه بايد توسط سازمانهاي قابل پرظرفيت و همگون با سرشت انقلاب اسلامي انجام شود و سپاه بحمدالله توانسته است اين ظرفيت را در خود ايجاد كند.

* انطباق پذيري سپاه و انعطاف سپاه براي انجام ماموريت هاي مختلف را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

ما در يك زمان مي بينيم كه سپاه در مسايل تجزيه طلبانه كردستان ورود پيدا مي كند. زماني يك جنگ همه جانبه و كاملاً سخت و حتي در مقاطعي شاهديم كه در عرصه سازندگي كشور نيز سپاه پاسداران انقلاب اسلامي حضور پيدا مي كند.
حوادث تاريخ انقلاب در شكل گيري و تكامل سپاه بسيار موثر بود. يعني علاوه بر معماري رهبر كبير انقلاب اسلامي و هدايت هاي ارزشمند رهبر عظيم الشان‌مان، رخدادهـا و حوادث بـزرگ در شكـل دهـي بـه شخصيت و ساختار سپاه بسيار موثر بود. سپاه در بستر زمان مجبور بود براي تهديدهاي مختلف عكس العمل هاي فوري، موثر و صحيح را به طور بالقوه دارا باشد.
سپاه دقيقاً همانند نهر جاري است كه هميشه وقتي به مانعي مي خورد از حركت نمي ايستد و به طور طبيعي شكل شرايط موجود را به خود مي گيرد. به عبارت ديگر يك سياست در ساختار سپاه از ابتدا حاكم بود و اين مربوط مي شود به اين كه سپاه مجموعه اي از افراد با تفكرات و روحيات كاملاً انقلابي است كه خودشان را براي مبارزه با يك تهديد مشخص توصيف و تعريف نمي كنند بلكه سپاه متناسب با اقتضائات هر صحنه موفقيت عكس العمل را در خود ايجاد مي كرد. اين انعطاف و شكل پذيري باعث مي شد كه سپاه نه يك سازمان ثابت بلكه يك سازمان پويا، يادگيرنده و نوشونده متناسب با زمان باشد.
كسي نمي تواند از سپاه يك تصوير كاملا يكسان از نظر ساختاري و تفكر راهبردي، انديشه هاي تاكتيكي، سيستم ها و سلاحها ببيند. اين درحالي است كه عناصر ثابتي وجود دارند كه هويت و شالكه سپاه را شكل مي دهد.
اضلاع اين هندسه عبارتند از دلهاي مشتاق كه مربوط مي شود به به هم پيوستگي همه دلها. لسان صادق ـ يعني گفتگوي راست و صريح ـ و اخلاص در عمل و بودن در متن مردم و درحقيقت اين ويژگي ها باعث شده است كه سپاه نمادي باشد از حس متراكم مقاومت ملي. اين عناصر از سپاه يك سازمان كاملاً چابك با قدرت عكس العمل فوري به هر حادثه اي، قدرت شكل پذيري در شرايط مختلف و قدرت تغيير تفكر راهبردي ساخته است كه در هر دوره متناسب با حجم حادثه و مقياس عمل مي تواند دقيقاً الزامات دفاع از انقلاب را در عرصه هاي متنوع فراهم آورد.
اين شاخصه ها از انحصارات سپاه نسبت به همه ارتشهاي دنيا است.
شما اگر ارتش آمريكا را ملاحظه كنيد مي بينيد كه آنها فقط براساس يك تهديد شكل گرفته اند. فضاي مقابله با تهديد ارتش شوروي در جنگ سرد و بنابراين وقتي وارد فضاي جديد شدند همين ارتش با همه آن مقياس عظيم قدرت فيزيكي به دليل نداشتن يك تفكر انعطاف پذير و يك سيستم تغييرپذير در بحرانهايي كه براي آن از قبل آماده نشده بود متوقف شد و امروز آثار شكست ارتش آمريكا به وضوح در اين صحنه هاي جديد قابل ملاحظه است.
در نقطه مقابل سپاه قرار دارد كه دقيقاً در تمام صحنه هايي كه ايجاد شد توانست موفق عمل كند. يك روز در توطئه هاي تجزيه طلبانه كردستان و جاهاي ديگر، يك روز ترورهاي خياباني در شهرها، يك روز ايجاد جنگ، يك روز ايجاد ناامني هاي پراكنده اجتماعي و امنيتي و يا تهديد نرم و تهاجمات فرهنگي. همه اين موضوعات مسائلي بودند كه سپاه مجبور بود به دليل آنكه اين ها اركان انقلاب را هدف گيري مي كردند وارد اين عرصه شود و موفق شـد اختلاف بين تئـوري و عمـل را در حيـن عمـل برطرف كند.
درحقيقت سپاه به سرعت عمل مي كرد. اين عمل را به تئوري تبديل مي نمود و اين تئوري را پرورش مي داد و درنهايت با تراكم تجربه هاي متنوع يك حركت مارپيچي روبه بالا را ايجاد مي كرد كه اين خصوصيت الحمدالله امروز در درون سپاه نهادينه شده است. يعني اصلاً جزء ذاتي شخصيت و ساختار سپاه است.
مقام معظم رهبري در سخنانشان بر حفظ شاكله معنوي سپاه تاكيد فراوان داشتند. شايد اين ويژگي را هم بايد به سپاه اضافه كرد كه برخلاف بسياري از ارتش هاي دنيا و يا اصلاً كل ارتش هاي دنيا كه بسيار متصلب و خشك هستند، سپاه علاوه بر ويژگي هاي معنوي كه دارد داراي احساساتي است كه مي تواند در جلوگيري از تهاجم فرهنگي و حفظ باورهاي جامعه و تامين فضا براي حفظ نهاد خانواده موثر باشد. يا مثلاً فعاليتهاي سپاه در عرصه سازندگي و محروميت زدايي كه همي اين ها نشاندهنده اين امر است كه احساسات اعضاي سپاه براي كمك به جامعه خيلي دخيل بوده است.

* تاكيد مقام معظم رهبري بر اين است كه اين ويژگي ها و به خصوص شاكله معنوي بايد حفظ شود سپاه براي تحقق اين هدف چه برنامه هايي دارد؟

سپاه يك سازمان بسيار پرحرارت و گرم است. يعني انسان وقتي وارد سپاه مي شود اين حرارت معنوي و عاطفي و به هم پيوستن دلها را بسيار سريع و دقيق ملاحظه مي كند. اصلاً يك حس دريافت اين شورو شوق به انسان دست مي دهد كه جمال عارفانه سپاه را در اين حس مي توان به وضوح مشاهده كرد. چيزي كه خميرمايه اصلي ساختمان اين بناي عظيم را شكل مي دهد. اين به خاطر آن است كه همه بچه هاي سپاه براساس يك آرمان به هم پيوند خورده اند. سپاه در آرمان كاملاً يكپارچه است يعني همان آرزويي كه فرمانده كل سپاه دارد پايين ترين عضو سپاه از نظر نقش و سلسله مراتب نيز همان آرزو را داراست.
دايره آرزوهاي بچه هاي سپاه شخصي و فردي نيست. حتي سازماني هم نيست. اين آرزوها كاملاً آرماني، انقلابي، اسلامي و مردمي است يعني چيزي كه بچه هاي سپاه را مثل يك چسب محكم نفوذناپذير به هم متصل كرده است؟ بله! سپاه سعي كرده است كه همه جا از آموزه هاي خود حركت براي رضاي خدا و رضايت مردم را اصل قرار دهد و اين باعث شده است كه اين شوق آفريني منتهي به جوشش يك عشق بي انتها بشود كه بچه هاي سپاه براي فداكاري هاي عاشقانه و بدون هيچ چشمداشتي آماده كرده است.
حتي وقتي كه تغيير بين نسلي در سپاه اتفاق مي افتد اين عشق و شور و حال آرماني و عارفانه نيز دقيقاً منتقل مي شود. از طرف ديگر بصيرت يعني داشتن معيار و ميزان براي تشخيص راه در مواقعي كه فضا غبارآلود است در سپاه وجود دارد و بچه هاي سپاه بسيار بابصيرت و داراي قدرت تشخيص حق از باطلند و دليل اين امر نيز آن است كه نگاهشان در مسير حركت كاملاً به ولي امرشان است و ولي امر سرچشمه جوشاني است از حكمت بالغه الهي. اين امر را ما با تمام وجود حس مي كنيم. اين ويژگي ها باعث شده است كه آموزه هاي ديني، بصيرت سياسي، عمق بخشي معنوي، جوشش عاطفي و ايثار و فداكاري مفاهيم عادي و جاري در سپاه باشد. اين يك پديده ايستا نيست كه متعلق به نسل خاص از سپاه باشد بلكه يك پديده جاري در سازمان سپاه است. اصلاً سپاه بدون اين امر حيات پيدا نمي كند. مثل تر بودن كه ذات آب هست اين ويژگي ها نيز در ذات سپاه ساري و جاري است.

* اگر امكان دارد چند مصداق از اين ويژگي انطباق پذيري سپاه را براي ما ذكر كنيد چون مثلاً فلسفه حضور سپاه در عرصه سازندگي شايد براي خيلي ها چندان ملموس نباشد. مقداري در اين زمينه توضيح مي دهيد؟

سپاه هم استعدادهاي انساني سرشاري دارد كه عنصر خلاقيت، تعهد و ايمان انقلابي را دارا هستند و هم انگيزه اي در سپاه وجود دارد مبني براينكه كه كشور بايستي همه بندهاي تعلق و وابستگي به كشورهاي خارجي را از بين ببرد. علاوه برآن استعداد تجهيزاتي نيرومند و ساختارهاي قوي خصوصاً براي سازندگي دارد.
بنابراين دو محور را سپاه در دستور كار خود قرار داده و به عنوان يكي از مولفه هاي كمك به تقويت در بهبود كارآمدي نظام در حل مسايل فوري جامعه و مسايل راهبردي اصلي، همدوش و دركنار دولت خدمتگزار فعاليتهاي سازندگي را در دستور كار خود دارد.
به همين دليل امروز قرارگاه سازندگي سپاه با موسسه هاي عظيم و نيرومند وارد ميدان شده است تا افق هايي را باز كند براي جايگزين شدن بخش هاي سازندگي سپاه به جاي شركت ها و موسسات خارجي كه وقتي وارد كشور مي شوند مي خواهند انحصار فناوري و مدل هاي عمراني را در اختيار بگيرند و ثروت هاي ملي ما را با خود ببرند. قرارگاه مركزي خاتم الانبياء (ص) يك مسئوليت سنگين دارد و آن هم اين است كه به سمت پروژه هاي عظيم ملي حركت كند كه اين پروژه ها را عمدتاً خارجي ها انجام مي دهند.
يعني جايگزين خارجي ها در امر سازندگي كشور بشود و گامهاي بزرگي را در عرصه خودكفايي كشور بردارد كه مصداقهاي بسياري را براي اين قضيه مي توان پيدا كرد.

* مي شود چند نمونه از اين مصداقها را مطرح كنيد؟

مثلاً مساله آب رساني از سد كرخه به بخشهاي بسياري از شهرهاي اطراف از جمله آبادان و خرمشهر كه اين اصلاً آرزوي ديرينه مردم استان خوزستان بوده است. آب رساني از سرشاخه هاي دز به سمت قم و شهرهايي كه در مسير قرار دارند. امروز سپاه در حفر تونل هاي طويل حرف اول را مي زند. تونل هايي كه بعضاً بيش از 20 كيلومتر طول دارند. الان در اليگودرز تونلي 9 كيلومتري به دست متخصصين سپاه ساخته شده است كه نمونه اي از اين قبيل است. همچنين اخيراً يك تونل انتقال آب 20 كيلومتري در منطقه گلپايگان را به اتمام رساندند. آب رساني از سد گاويشان به كرمانشاه نمونه ديگري است كه همه اينها نشان مي دهد سپاه قصد دارد بحث مهار آب هاي ملي و دريافت انرژي از آب در يك مقياس ملي را به سرانجام رساند بگونه اي كه كشور متكي به بيگانه نباشد.

* غير از آب رساني چه پروژه هاي ديگري را مدنظر داريد؟

بحث خط 7 لوله سراسري صلح كه در چند روز آينده افتتاح مي شود، كارخانه هاي فولاد و مس در بافق و ميانه، سد گتوند كه 2000 مگاوات برق توليد خواهد كرد ساخت طرح توسعه بندر شهيد رجايي كه با اتمام اين طرح ظرفيت حمل كانتينر در كشور 500 برابر خواهد شد. ساخت واحدهاي پتروشيمي در جهرم و فسا، متروي مشهد و تبريز و بسياري از پروژه هاي ديگر.
علاوه براين، قرارگاه در بحث محروميت زدايي نيز فعال است و اين گونه نيست كه فقط پروژه هايي با مقياس اين چنيني را مدنظر داشته باشد. چون الان يك هجمه اي متوجه سپاه است كه انگار سپاه فضا را براي بخش خصوصي تنگ كرده اين در حالي است ورود سپاه تنها به پروژه هايي است كه تا پيش از اين در اختيار خارجي ها بود.

* الان چنددرصد از ظرفيت سپاه مشغول فعاليتهاي اين چنيني هست؟

سپاه دقيقاً بخشي از آن توان مهندسي خود را كه فعلا در عرصه دفاعي نيازي به آن ندارد براي كمك به توسعه سريع ملي ما به خدمت گرفته است. اين در همه ارتش هاي دنيا وجود دارد و همه كساني كه ما را به اين كار متهم مي كنند.

* البته آنها مي گويند سپاه وارد فعاليتهاي اقتصادي سودآور شده است. حال شبهه آن است كه سپاه وارد شده تا يك كار انتفاعي براي خود بكند يا وارد شده تا كار ملي را به سرانجام رساند؟

اجازه بدهيد من بحث محروميت زدايي را تمام كنم تا برسم به اين سوال شما. در حوزه محروميت زدايي كارهاي بسيار زيادي با هزينه هاي خيلي اندك و اكثراً رايگان در حال انجام است و الان بحث اردوهاي هجرت واقعاً در استانهاي متعدد محرومي از كشور كارهاي بزرگي را انجام مي دهند تا ان شاء الله گردو غبار محروميت را از كل چهره كشور بزدايند.

* يعني كل درآمد پروژه هاي عظيم خرج محروميت زدايي مي شود؟

من نمي گويم كه قرارگاه درآمدزدايي ندارد چون اساساً درآمدزدايي ذات فعاليتهاي سازمان هايي است كه مي خواهند در مسير توسعه باقي بمانند اما آنچه كه سپاه در اين مسير به دست مي آورد عمدتا يا صرف پروژه محروميت زدايي مي كند يا اگر ضعف اعتباري در پروژه هاي دفاعي حياتي وجود داشته باشد به برطرف كردن آن مي پردازد. ما عموماً هدف گيري هاي اساسي مان در توسعه فناوري هاي همين ظرفيت هاي مهندسي است.
به اين معنا كه ما بايد تجهيزات مهندسي مدرن بگيريم تا بتوانيم كارهاي مدرن انجام بدهيم. ازطرف ديگر در بحث محروميت زدايي هم 3500 پروژه از طرف همين قرارگاه در مناطق محروم كشور در حال انجام است كه عمدتا شامل ساخت مدرسه،خانه بهداشت، حمام و خانه ها و حتي غسالخانه مي شود.
يعني پروژه هاي عام المنفعه. اما در خصوص بحث شما يك ايده اي وجود دارد كه مي گويد سپاه وقتي وارد اين حوزه ها مي شود يك نفع اقتصادي را دنبال مي كند و در واقع مي گويند سپاه در حال تبديل به يك موجود اقتصادي است. تبليغات وسيعي هم مي كنند.
هم از طرف بيگانگان و هم ازطرف كساني كه در داخل پژواك صداي بيگانگان هستند. در قرارگاه سازندگي سپاه سه عنصر محور فعاليتهاست. اول كيفيت است.
قرارگاه اين پروژه ها را واقعا با كيفيت هاي برتر جهاني انجام مي دهد. چون اين پروژه ها پروژه هاي پايدار ملي هستند و بايستي بتوانند ده ها و صدها سال چرخ هاي توسعه ملي را به حركت دربياورند. معيار دوم سرعت است. چون همان طور كه عرض كردم انقلابي گري و استفاده از مسيرهاي ميانبر و انگيزه ها و شوق قوي براي استقلال و خودكفايي در تركيب با مدرنيزه بودن سيستم مديريتي و تجهيزات سپاه و استعدادهاي انساني متخصص خلاق اين امكان را به سپاه داده است كه سرعت عمل خود را بالا ببرد. يعني نرخ زماني پروژه ها را پايين بياورد و استانداردهايي را در اين بخش از خود به جا بگذارد كه براي ساير بخشهاي كشور هم الگو باشد. نكته سوم قيمت كم است و اين به خاطر آن است كه سپاه به سود زياد فكر نمي كند.

* اگر اجازه بفرمائيد به بحث هاي ديگر بپردازيم. يكي از مسايلي كه الان خيلي در دنيا مطرح است بحث تروريسم است. مي بينيم كه آمريكا به بهانه تروريسم لشكركشي مي كند به افغانستان و عراق. اما آنچه كه خيلي برجسته است اين است كه سپاه در كشور ما خيلي برجسته و موفق در مبارزه با تروريسم عمل كرده است كه البته شايد در اين مورد اطلاع رساني خوبي نشده باشد. در اين زمينه توضيح مي دهيد؟

ببينيد، محل پرورش تروريسم نقاطي است كه ضعف حاكميت وجود داشته باشد يا اينكه راهبردها و استراتژي هاي خارجي در آن محيط ها عمل كنند. تلاش دشمنان ما اين بوده كه بخشي از محيط هاي كشور را كه دشمنان احساس مي كردند اين مناطق يك سري خط كشي ها و واگرايي هايي دارند و مي توانند به توسعه تروريسم بپردازند كار كنيم كه البته اين يك تناقض بين گفته ها و عمل آنهاست.
سپاه از تروريسم آسيب هاي زيادي ديده است. ولي امروز مقابله هايي كه سپاه در حوزه ضدتروريسم انجام مي دهد كاملا بعد جهاني دارد. تروريسم و مواد مخدر دو پديده با هم گره خورده است.
امروز كه آمريكايي ها افغانستان را به اشغال خود درآورده اند كشت و تجارت مواد مخدر چندين برابر شده است و حال كه سپاه ماموريت تامين امنيت منطقه جنوب شرق كشور را به عهده گرفته است و به كمك نيروي انتظامي و ساير نهادهاي اطلاعاتي امنيتي يك سد نفوذناپذير را برعليه مواد مخدر و جنايات سازمان يافته تشكيل داده است خيلي از كشورهاي ديگر از اين اقدام تاثير مثبت مي پذيرند.
البته خود سپاه در اين راه شهيد مي دهد و هزينه و نيروهاي زيادي را صرف مي كند. يا در منطقه شمال غرب كشور كه همسايگان ما مي دانند اگر سپاه در توسعه آن منطقه از لحاظ امنيتي تلاش نكند و محروميت زدايي را در دستور كار قرار ندهد شرارت و ناامني چه پديده هاي نگران كننده اي را براي همگان ايجاد مي كند.
بنابراين وقتي سپاه تامين امنيت اين مناطق را مي پذيرد اين نشاندهنده آن است كه سپاه دقيقا يك نهاد ضدتروريسم است ضمن اينكه خيلي از پاسدارهاي ما به دست تروريست هايي كه دست پرورده آمريكا بودند در اين راه جان خود را فدا كردند.
الان شما نگاه كنيد كه در پادگان اشرف عراق يك گروه كاملا تروريستي تحت حمايت كامل آمريكاست و اين در حالي است كه همه جهان سالها آنان را به عنوان تروريست مي شناختند.
سپاه مجبور است در اين ميدانها عمل كند تا رسالت اسلامي و انقلابي خود را به انجام برساند.
البته برخي جنايات و حركت هاي كور كه به دست فتنه گران و متعصبان جاهل وهابي و حمايت سازمانهاي جاسوسي بيگانه، به وقوع مي پيوندد مانند آنچه كه در روز ميلاد امام حسين (ع) در مسجد جامع زاهدان رخ داد، ضمن آنكه فاقد هرگونه ارزش عملياتي است نخواهد توانست در روند حركت امنيت افزايي سپاه و نظام در اين مناطق تاثير بگذارد. البته نظام بسيار مصمم است تا عاملين اين جنايات را به سزاي اعمال خود برساند.

* سردار وقتي كه ما در كنار تمامي اين موارد تلاش سپاه را درمقابله با جنگ نرم درنظر مي گيريم مي فهميم كه علت پروژه سپاه هراسي چيست؟ خب طبيعي است كه آنها مي ترسند از سپاه با انجام چنين ماموريت هاي متنوعي كه انجام مي دهد. به نظر شما آيا اين گونه اقدامات دشمنان در راستاي سپاه هراسي توانسته است به وجهه سپاه چه در منطقه و چه در داخل ايران لطمه اي بزند؟

سپاه بحمدالله به يك بناي بسيار بزرگي تبديل شده به شكلي كه از اقصا نقاط عالم ديده مي شود و آن خط اثر عملكردهاي قدرتمند سپاه كه توانسته است در مقابل همه اشكال و صورت بندي ها و آرايش هاي مختلف تهديد مسئوليت ها و رسالتهاي خود را انجام دهد، به عنوان يك دستاورد كليدي و يك نقطه اتكاي كليدي نظام مطرح است وبه صورت طبيعي به دليل اثرات و خصوصيات تعيين كننده و بارز سپاه در همه حوزه ها اعم از بازدارندگي، دفاع، امنيت و مقابله با جنگ نرم و نيروهاي سايبري دشمن توانمنديهاي سپاه را حس كرده است.
همه اين ها باعث شده است كه دشمن در تلاش همه جانبه خود براي تصرف ذهن ها و تسخير دلها و آلوده سازي فرهنگ انقلابي و ملي ما با شكست مواجه شود.
تلاش دشمن اين است كه پاكيزي رخسار سپاه را آلوده و ناپاك نشان دهد اما به دليل آنكه حركت سپاه حركتي شناخته شده است و همه مردم و همه جوامع مي دانند كه سپاه در چهارچوب معيارها و منافع انقلابي كشور عمل مي كند و به همين خاطر اين حركات تاكنون نتوانسته است در نوع حركت و برداشت و نگاه مردم ما و جهان اسلام تاثير منفي بگذارند.

* ولي نوك پيكان تحريمها به سمت سپاه است؛ اين مشكلي در انجام ماموريت هاي سپاه ايجاد نمي كند؟

اساساً هم كل نظام جمهوري اسلامي ايران و خاصه سپاه اساس حركت خود را بر بدترين سناريو گذاشته است. يعني ما هميشه فكر كرديم كه همه دروازه هاي دنيا به روي ما بسته خواهد شد.
اين پيش فرض طراحي راهبردي سپاه است. فرضيات راهبردي سپاه اين است كه دنياي امروز دنيايي است كه متحد متعهدي را در سطح دولتهاي تاثيرگذار براي جمهوري اسلامي ايران ممكن است ارائه نكند كه البته امروز اين حركت و اين روند در حال تغيير است كه تركيه و برزيل نمونه بارز آن است.
اما،ما فرض را بر بدترين حالت قرار داده ايم وچون اين حركت برپايه ظرفيت هاي ملي بنا نهاده شده بنابراين ما نگراني نداريم و اين حركت ها تنها انگيزه ما را براي حركت هاي خود اتكا افزايش خواهد داد.
يعني ما را وادار مي كند به اين كه بيش از گذشته به ظرفيت ها و قابليت هاي دروني خودمان تكيه كنيم. به حمد الله كشور ما كشور كوچكي نيست كه الزاماً بايستي متكي به تعامل با كشورهاي خارجي باشيم. علاوه بر اين تحريمها به هيچ عنوان چيز جديدي نيست. ما سي سال است كه در تحريم هستيم. مگر ما در جنگ چه داشتيم؟

* نمونه هاي متعددي از فناوريهاي بومي ساخت سپاه وجود دارد كه فكر مي كنم بخش عمده اي از آن به خاطر جنگ و البته به خاطر همين تحريمها بوده است كه باعث شده سپاه خود به دنبال اين مساله باشند نكته اي در اين زمينه داريد؟

هركشوري كه چند عنصر را داشته باشد قطعاً رشد خواهد كرد. آرمان قوي، رهبر قوي ، ملت مصمم و دشمن قوي. هركجا دشمن با ما قوي برخورد كرده است آنجا قوي شديم. مثلا در آن جايي كه دشمن يك جنگ جهاني را به ما تحميل كرد ما كاملا در حوزه دفاعي قوي شديم. هم در بخش بازدارندگي و هم در بخش دفاع و هم در زماني كه نياز است ما دكترين تهاجمي را با انگيزه دفاع را مورد توجه قرار دهيم.

* الان قدرت بازدارندگي ما چقدر است.چون الان بحث حمله به ايران هم خيلي مطرح مي شود. آيا ايران توان لازم براي بازدارندگي را دارد؟

دقيقاً ! ببينيد، بازدارندگي دو الگو دارد: يكي بازدارندگي براساس موازنه قدرت فيزيكي است و ديگري براساس موازنه قدرت توليد خطر است. مثال مي زنم: بين حزب ا... و رژيم صهيونيستي توازن قدرت فيزيكي وجود ندارد. اما توازن در قدرت توليد خطر به نفع حزب الله است. يعني آن قدر كه حزب الله مي تواند پيامدهاي ويرانگر را براي اسرائيل به بار بياورد، رژيم صهيونيستي قادر به اين كار نيست.

* البته به نظر مي رسد بايد قوي تر از اين مقياس باشيم.

بله! قطعاً. ارتفاع قدرت بازدارندگي ما فراتر از تصور جهاني است. ما در حوزه موشكهاي بالستيك به مرز پايان ناپذيري در كميت رسيديم. يعني خطوط توليد ما بسيار روان و كاملا براساس استعداد ملي عمل مي كنند. در پدافند هوايي پيشرفت هاي فوق العاده اي داشتيم.
در قدرت اثرگذاري بر امنيت منطقه خليج فارس، تنگه هرمز و حتي آبهاي آزاد توان ما به طرز چشمگيري افزايش پيدا كرده است. يعني الان توان دريانوردي و دفاعي ما اساسا داراي محدوديت نيست. تعداد شناورهاي رزمي كه ما مي توانيم وارد صحنه كنيم نيز همين طور. يعني ما همه راهكارهاي ممكن براي عمل نظامي را بستيم. من قبلا هم گفته ام.
اگر مردان نيروي زميني ما كه متصل هستند به شبكه دفاعي بسيج بخواهند در يك آرايه چندستونه بياستند هيچ كس نمي تواند انتهاي اين ستونها را ببيند. ما وقتي در دريا يك رزمايش برگزار مي كنيم نتيجه آن مي شود كه وزير خارجه آمريكـا تحت تـاثـير سيستم هاي مركبي كه سپاه در اين رزمايش به كار برد تغييـر استـراتـژي نظامي كشورش را اعلام كرد. قدرت عمل سپاه در همه عرصه ها؛ قدرت خطرآفرين بسيار تعيين كننده اي است.
بالاخره استراتژي دشمنان ما معلوم است و ما بر تمام مولفه هاي اين استراتژي مسلط هستيم و با يك اشراف اطلاعاتي نيرومند به اضافه يك قدرت دفاعي منعطف با يك دكترين عملياتي و تاكتيكي كه براساس عدم تقارن شكل گرفته و انسانهاي سرشار از عشق خدا به اضافه اتصال به قدرت پايان ناپذير اراده ملي داراي قدرتي مضاعف و غيرقابل تخمين براي دشمنان هستيم.

* قاعدتاً سطح بازدارندگي بايد به حدي رسيده باشد كه علاوه بر ايجاد امنيت براي كشور خودمان، خيال كشورهاي منطقه را هم براي تامين امنيت راحت كرده باشد كه اصلا نيازي به حضور نيروهاي خارجي احساس نشود نظر شما چيست؟

اصلا همين الان آنچه لنگرگاه امنيتي منطقه است ايران است. آمريكايي ها كه پنجاه درصد قدرت نظامي همه جهان را دارا هستند در كجا توانستند امنيت برقرار كنند؟ حضور آنها غير از توسعه ناامني هيچ دستاورد ديگري نداشته است.و امروز هم اگر اين منطقه از يك امنيت و ثبات نسبي برخوردار است به بركت اراده جمهوري اسلامي ايران براي توسعه امنيت برمبناي منطقه اي است كه توانسته است تا اندازه اي امنيت را برقرار كند. امروز اين ايران است كه توانسته است امنيت انرژي را در دنيا برقراركند. تحرك اقتصادي در عالم و امنيت كشتيراني مديون جمهوري اسلامي ايران است.

* به انرژي اشاره كرديد. اعلام آمادگي سپاه براي رفع بحران خليج مكزيك يادآوري شد، آيا اين بحث جدي بود؟

سپاه حرف را بلاعمل نمي زند. همه ديده اند كه سپاه اول عمل مي كند بعد حرف مي زند. خيلي وقتها هم عمل مي كند و حرفي نمي زند. يعني سپاه نمي تواند خود را در معرض آزموني قرار دهد كه از پس آن برنيايد. منتها لوازم و شروطي دارد كه بايستي ميدانهاي لازم در اختيار آن قرار بگيرد.

* پاسخ به اعلام آمادگي سپاه چه بود؟

پاسخ روشني دريافت نكرديم. آنها برغم پيشرفت هايي كه طي روزهاي اخير داشته اند تا حدودي در مهار دامنه نشت موفق شده اند اما بنا به نظر كارشناسان همچنان محيط زيست در معرص خطرات و آسيب هاي جدي است: ولي كماكان ما آماده ايم و ما مطمئن هستيم كه اين اتفاقي كه افتاده مي تواند به طور كامل قابل مهار باشد و با تجربياتي كه كشور ما از نشت نفت در دريا و خشكي دارد از اين حرف خود كاملاً مطمئن است و مي تواند به آنها كمك نمايد.

* به عنوان آخرين سوال، انعطاف پذيري سپاه قطعاً در آينده باعث ايجاد حوزه هاي كاري جديد خواهد شد. درخصوص آينده سپاه توضيحي داريد؟

بله! مولفه هايي كه سپاه امروز خود را براساس آن تنظيم مي كند و تغييرات ساختاري را در خود ايجاد مي كند اين است كه سپاه براي ماموريت در محورهاي مختلف اعم از حوزه سخت افزاري به كمك ارتش عزيزمان و نيز بخش هاي مختلف ديگر بتواند ظرفيت ها و انرژي هاي لازم را در خود ايجاد كند كه اين توسعه، توسعه به روزي است.
علاوه بر آن سپاه يك سلسله حركت ها را براي عمق بخشي انقلاب انجام مي دهد. يك سري حركت هاي ايجابي در مقياس داخلي كه فرهنگ سازي ملي براساس شاخصه هاي بسيج به عنوان نماد فرهنگ اصيل ملي ما كه هركجا پا مي گذارد موفق عمل مي كند.
صداقت، اخلاص، قاطعيت، شجاعت، آگاهي، مهرباني و معنويت جزء ذات اين حركت است. به همه اينها اضافه كنيد ايجاد يك شبكه اجتماعي نيرومند درمقابل تهديدات و تهاجمات نرم و آماده بودن براي نبرد سايبري كه اميدواريم ان شاء ا... بتوانيم مسئوليت هاي خود را به گونه اي انجام دهيم كه مرض رضاي خداوند و ملت شريف ايران قرار بگيرد.
ما هرگز خودمان را درون ملت ژنرال حس نمي كنيم. ما خادماني هستيم كه همواره نيازمند نگاهها و نوازشهاي صميمي ملت عزيزمان هستيم.
انتهاي پيام/
منبع خبرگزاری فارس
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”