مارهایی که بمب خنثی می کنند!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 124
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۸, ۲:۳۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 305 بار
سپاس‌های دریافتی: 323 بار

مارهایی که بمب خنثی می کنند!

پست توسط simab1348 »

 تصویر محققین آمریکایی با الهام از حرکات بدن مارهای طبیعی مارهای روباتیکی ساخته اند که در عملیات مختلف خنثی کردن مواد منفجره به سربازها کمک خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مارها ترسناکند و تنها می توانند بخزند اما قطعا قادر به خنثی کردن بمب و یا حضور در عملیات جستجو و نجات نیستند، با این حال مارهای روباتیک شاید بتوانند این داستان را تغییر دهند.

در پروژه‌ای به نام "Robotic Tentacle Manipulator " مهندسین آزمایشگاه تحقیقات نظامی آمریکا در حال ایجاد روباتهای مار گونه خودکاری هستند که می توانند به جای سربازان در موقعیتهای خطرناک حاضر شوند تا در عملیتهای جستجو و نجات و شناسایی خطرات احتمالی ناشی ازIED ها (تجهیزات قابل انفجار تقویت شده) به آنها کمک کنند.

شناسایی نوع مواد منفجره یکی از دردسرسازترین مشکلات نظامیان آمریکایی در عراق و افغانستان بوده است که مدتها عامل اصلی مرگ نیمی از نظامیان آمریکایی در منطقه به شمار می رفت. اکنون برای جستجو و غیر فعال کردن این مواد منفجره به جای فرستادن سربازها و ایجاد احتمال آسیب دیدگی برای آنها، مارهای روباتیک قادر به انجام این کار هستند.

مارهای روباتیک مجهز به حسگرها و سیستم ردیاب و تجسس لیزری به نام LADAR هستند که تصاویر سه بعدی از شکل اجسام و ویژگی های فیزیکی آنها ارائه می کند. حسگرهای حساس لمسی به روباتها اجازه می‌دهد تا اشیا را حس کرده و تعادل خود را برقرار کرده واجسام را بچرخانند.

این روباتها نسبت به انواع دیگر روباتها از فواید بیشتری برخوردارند:

- ابعاد آنها قابل تغییر است یعنی امکان ساخت آنها در ابعاد کوچک و یا بزرگ وجود دارد.

- می توانند بر روی سطوح ناهموار حرکت کرده و یا از پله ها بالا بروند.

- تعدادی از این مارها می توانند برای اسکن یک اتاق و دست کاری یک جسم در یک منطقه به صورت تیمی عمل می‌کنند.

- آنها می توانند مشکل باز کردن در را در روباتها رفع کنند. وجود مفصل‌های متعدد در این مارهای روباتیک می‌تواند در گرفتن و چرخاندن انواع دستگیره‌های در موثر واقع شود.

بر اساس گزارش ان بی سی، توانایی این روباتهای خودکار در برقراری ارتباط با یکدیگر یکی از اصلی ترین موارد مورد مطالعه دانشمندان به شمار می رود.


لازم به ذکر است مدتی پیش نیز شبکه دو اسراییل فاش کرد که که صنایع نظامی اسراییل نوعی افعی مصنوعی را ساخت که در سر آن دوربین فیلمبرداری قرار دارد و مجهز به دستگاه احساس خطر و درک است و می تواند مبارزان لبنانی و فلسطینی را تعقیب کند.

شبکه دو تلویزیون اسرائیل اعلام کرد: «جسم این افعی پارچه‌ای و به رنگ محیط اطرافش بوده و قادر است از سوراخ‌ها عبور کند و قطر آن از یک ظرف شیشه‌ای تجاوز نمی‌کند. همچنین این افعی مصنوعی می‌تواند در حالت‌های دشوار به افعی انتحاری تبدیل شود و بمبی که در داخل خود دارد را منفجر کند».
این افعی مصنوعی توسط یک کامیپوتر ساده توسط هر نظامی اسرائیلی و در هر مکانی می‌تواند اوامر را دریافت کرده و سربازان می‌توانند آن را هدایت کنند.
دانشمندان فیزیولوژیست اسراییل حرکات افعی را در حالت‌های مختلف جغرافیایی در نظر گرفته و اطلاعات خود را در اختیار سازندگان افعی مصنوعی قرار دادند و آن را به نوعی ساختند که مانند یک افعی طبیعی بوده که زاده محیط زیست محلی خود است.

تلویزیون اسراییل آورد که طول افعی دو متر بوده و هنوز در مرحله تجربه اولیه است و با تولید آن در واحدهای ارتش اسراییل به کار گرفته خواهد شد.
لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”