هرگونه جنگ احتمالي در منطقه محدود نخواهد بود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 965
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۸۸, ۸:۴۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2776 بار
سپاس‌های دریافتی: 3436 بار

هرگونه جنگ احتمالي در منطقه محدود نخواهد بود

پست توسط victory67 »

تصویر

خبرگزاري فارس: وزير امور خارجه كشورمان با تأكيد به اينكه ايران در كنار سوريه و ديگر كشورهاي منطقه ايستاده و آماده دفاع از خود در مقابل هرگونه جنگ افروزي در منطقه است، گفت كه هرگونه جنگ احتمالي در منطقه از جانب رژيم صهيونيستي محدود نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاري فارس، منوچهر متكي وزير امور خارجه كشورمان يكشنبه شب در گفت‌وگو با شبكه خبري العالم، با اشاره به تحركات و تهديدهاي رژيم صهونيستي بر عليه لبنان و سوريه، آن را نشانه نيت اين رژيم براي آغاز جنگ‌هايي در منطقه دانست و هشدار داد كه رژيم صهونيستي و حاميانش در صورت آغاز چنين جنگي مرتكب اشتباهي بزرگ خواهند شد.
وي كنگره و مقامات آمريكا را به صدور قوانين و اتخاذ تصميماتي متهم كرد كه به بحراني‌تر شدن اوضاع در نقاط مختلف جهان منجر شده و اين كشور را به شدت منزوي كرده است.

* خوابهاي پريشان غرب براي منطقه

متكي با اشاره به سخنان اخير رئيس جمهوري اسلامي ايران درباره تلاش برخي قدرت‌ها براي به راه انداختن جنگ در منطقه اظهار داشت: بازيگراني در خارج از منطقه با همراهي مزدوران خود يعني رژيم صهيونيستي همواره درصدد ايجاد تفرقه، بحران و تنش در منطقه ما هستند.
وي با اشاره به اهداف جنگ افروزان تصريح كرد: برخي از جنگ‌ها و نزاع‌ها كه بر منطقه ما تحميل شده است، جنگ هايي بوده كه از آنها اهدافي اقتصادي دنبال مي‌شود.
متكي افزود: هنگامي كه آنها صدام، ديكتاتور معدوم عراق را ترغيب كردند جنگي عليه ايران و پس از آن عليه كويت به راه اندازد، بازيگران خارج از منطقه به دنبال بهره‌برداري و تجارت جنگ‌ها بودند.
وزير امور خارجه ايران با اشاره به خوي سوداگري استعمار گفت: قدرتهاي فرصت طلب همواره هنگامي كه جنگ متوقف مي‌شود در تكاپو مي‌افتند تا از فرآيند بازسازي بهره ببرند.
وي خاطرنشان كرد: گاهي بحران‌هاي ديگري مانند بحران اقتصادي موجب مي‌شود كه آنها با ايجاد جنگ آن بحران‌ها را حل كنند.
متكي گفت: آنان در چنين شرايطي در اقدامي غيرانساني تلاش مي‌كنند توليد را از عرصه كالا و تجارت معمول به سوي تسليحات سوق دهند.
وزير امور خارجه ايران افزود: سناريويي كه اخيرا گوشه‌ها و پرده‌هايي از آن از سوي جمهوري اسلامي فاش شد، اشاره به خواب‌هاي پريشاني دارد كه براي منطقه از سوي غرب طراحي شده است.
متكي اظهار داشت: ما اين حركت را از حدود يك سال قبل در قالب تهديدهاي رژيم صهيونيستي به لبنان، غزه و سوريه شاهد بوديم.
وي خاطرنشان كرد: در سفري كه رئيس جمهوري اسلامي ايران به سوريه داشتند و جلسه مشتركي را "بشار اسد " رئيس جمهوري سوريه و "سيد حسن نصرالله " دبيركل حزب الله لبنان در دمشق برگزار كردند، يكي از موضوعات اين جلسه بررسي مباحث مربوط به تهديدات مطرح در منطقه و اعلام مواضع مشترك و تأكيد بر همبستگي در منطقه بود.

* سفر احمدي نژاد به بيروت

وزير امور خارجه كشورمان اظهار داشت: محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري اسلامي ايران به زودي و در اولين فرصت مناسب از لبنان ديدن خواهد كرد و انتظار مي‌رود كه سفر رئيس جمهوري بعد از ماه مبارك رمضان باشد.

*برگزاري نشست گروه وين در آينده نزديك

متكي در بخش ديگري از سخنانش گفت: به نظر مي‌رسد مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درصدد برگزاري نشست گروه وين بر مبناي نامه ايران درباره تبادل سوخت هسته‌اي رآكتور تحقيقاتي تهران است.
وي با تاكيد به اينكه ايران در قبال مسئوليت‌هاي خود پاسخگو و متعهد است، روند موضوع هسته‌اي ايران را تا صدور بيانيه تهران درباره تبادل سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران تشريح كرد.
متكي به نامه ايران كه در اختيار مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار گرفت مبني بر آمادگي تهران براي شركت در نشست با اعضاي گروه وين، تصريح كرد: آقاي آمانو اين نامه را در اختيار اعضاي گروه وين قرار داده و به نظر مي رسد درصدد برگزاري نشست اين گروه است.
وي مبناي اين نامه را بيانيه تهران اعلام كرد و گفت كه هدف ايران از ورود به مذاكره با گروه وين تعيين و تصويب جزئيات تبادل سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران است.
وزير امور خارجه ايران اظهار داشت: ما فكر مي‌كنيم حضور تركيه و برزيل در نشست گروه وين مناسب است و از اين امر در صورت علاقه‌مندي طرفهاي ديگر استقبال كرديم.
متكي بيانيه تهران را كه بين سه كشور ايران، برزيل و تركيه امضا شده است را فرمولي خوب براي اعتماد سازي همه جانبه و چارچوبي درست براي تبادل سوخت خواند و افزود: بيانيه تهران داراي يك رويكرد سازنده و مبتني بر همكاري شكل گرفت اما متاسفانه طرفهاي مقابل مسير نادرستي را طي كردند و به جاي آن كه به حسن نيت و گام اعتماد ساز ايران پاسخ مثبت دهند، به سوي قطعنامه حركت كردند و تجربه شكست خورده خود را تكرار كردند.
وي در عين حال خاطرنشان كرد: عليرغم حركتي كه آنها انجام دادند ما اعلام كرديم اين بيانيه به قوت خود باقي و روي ميز است و مي‌شود به راهي كه آغاز شده ،ادامه دهيم.

* سيگنال مثبت گروه وين براي مذاكره

متكي با اشاره به اظهارنظر روسيه، آمريكا و فرانسه ( اعضاي گروه وين) و استقبال اين كشورها از برگزاري مذاكرات پس از نشست استانبول و ارايه نامه ايران به آژانس، گفت: بعد از اجلاس اخير وزيران خارجه ايران، تركيه و برزيل در استانبول و پاسخ تهران به آقاي آمانو، نوعي آمادگي اظهار مي‌شود، چيزي كه در يك ماه و نيم گذشته كمتر بيان شده بود.
وزير امور خارجه كشورمان خاطرنشان كرد: مي‌توان اين روند را به عنوان سيگنال مثبت براي بيان اراده سياسي گروه وين ارزيابي كرد.
وي با بيان اينكه غرب با رفتن به سوي قطعنامه پس از صدور بيانيه تهران مرتكب اشتباه شد، تصريح كرد: آنها با اين اقدام هم اكنون پاسخي براي افكار عمومي جهان در زمينه توجيه رفتار خود ندارند.
متكي اظهار داشت: آنها اعلام كردند هدفشان از صدور قطعنامه اين است كه تهران پاي ميز مذاكره بيايد در حالي كه در عمل آنها تركيه و برزيل را از پشت ميز مذاكره براي راي دادن به قطعنامه تحريم فراخواندند.
وزير امور خارجه با اشاره به كاربرد پزشكي رآكتور تحقيقاتي تهران و ارائه خدمات به صدها هزار نفر گفت: ما ناچار به تامين سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران هستيم و اين سوخت يا بايد توسط خودمان توليد و يا خريداري شود و يا مبادله كنيم.
وي با تاكيد بر اينكه در نشست سه جانبه استانبول هيچ بحثي درباره غني سازي 20 درصد ايران براي تامين سوخت راكتور تهران صورت نگرفته است، افزود: بحث غني سازي 20 درصد اساسا هيچ ارتباطي به نشست سه جانبه ايران، برزيل و تركيه ندارد و ما اين نشست را در راستاي تسهيل براي تبادل سوخت سه و نيم درصد و تحويل سوخت هسته‌اي رآكتور تهران انجام داديم.

* آمادگي ايران براي گفت وگو

متكي كه در برنامه يكشنبه شب ( من طهران) "از تهران " شبكه العالم شركت كرده بود، گفت: قرار است درباره جزئيات تبادل سوخت با گروه وين مذاكره كنيم و اين آمادگي را داريم كه با وساطت مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي اين نشست آغاز و در آنجا مباحث مربوطه مطرح شود.
وزير امور خارجه اظهار داشت: بند نهم بيانيه تهران به مذاكرات پنج به علاوه يك اشاره دارد از اين رو هنگامي كه اين بيانيه مطرح شد انتظار اين بود كه گروه وين به صورت متقابل وارد گفت‌وگو شود و مي‌توانست در آن فضا مذاكرات 1+5 شكل بگيرد.
وي گفت: متاسفانه حركت آنها به سوي قطعنامه موجب شد كه مذاكرات 1+5 به سپتامبر موكول شود و هم اينكه از سوي ايران پيشنهاد جديدي مطرح شد تحت عنوان اينكه مذاكرات 1+5 بايد با ساختار جديدي شكل بگيرد.
متكي افزود: براين اساس ما كشورهاي جديدي معرفي كرديم و با آنها در حال رايزني هستيم تا اين كشورها در مذاكرات 1+5 حضور داشته باشند.
وي تصريح كرد: اين مذاكرات جداي از مذاكرات گروه وين است، بنابراين در گروه وين صرفا بحث تبادل سوخت مطرح است.

* تاكيد بر تقويت روابط ايران و عربستان

وزير امور خارجه با اشاره به همكاريهاي سياسي، اقتصادي، منطقه‌اي و بين‌المللي ايران و عربستان گفت كه نقاط اشتراك ميان دو كشور در اين چارچوب اهميت دارد و مي‌توان اختلافات را دوستانه حل كرد.
متكي همچنين با تأكيد بر اينكه روابط ايران و عربستان در زمان حاضر بحراني نبوده و مشكل بزرگي در ميان نيست، ضرورت تلاش مضاعف براي تثبيت و تقويت دو كشور را يادآور شد.
وي درباره بحران تشكيل دولت عراق نيز گفت: ايران معتقد است همه گروههاي سياسي بايد در كابينه آتي حضور داشته و براي ايجاد امنيت و ثبات كشور تلاش كنند.

* ايران از همگرايي در منطقه استقبال مي كند

وزير امور خارجه در پاسخ به اين پرسش كه ارزيابي شما از تحركات اخير در منطقه از جمله سفر پادشاه عربستان به سوريه و لبنان، سفر پادشاه عربستان و رءيس جمهور سوريه و همينطور اميرقطر به لبنان چيست؟ گفت: ايران همواره همراه و در كنار همه تحركات خوب، مثبت و سازنده در منطقه است و سواي از حضور مستقيم يا غيرمستقيم خود در اين عرصه از همگرايي كشورها استقبال و حمايت مي‌كند.
وي با بيان اينكه معتقديم كه تلطيف مناسبات بين كشورها و ارتقاي آن براي منطقه مفيد است، اظهار داشت: هر حركت منطقه‌اي كه به ثبات منطقه و همبستگي، توسعه و پيشرفت كشورها كمك كند بدون شك گام مثبتي خواهد بود.

* سفر منطقه‌اي پادشاه عربستان گام مثبتي بود

متكي خاطرنشان كرد: سفر اخير "عبدالله بن عبدالعزيز " پادشاه عربستان سعودي به سوريه و لبنان و ديگر كشورهاي منطقه گام خوب و مثبتي بود.
وزير خارجه افزود: پادشاه عربستان پس از سوريه به همراه بشار اسد رئيس جمهور سوريه به لبنان سفر كرد و مردم لبنان و منطقه منتظر هستند كه آثار مثبت اين سفر و سفرهاي مشابه به ثبات، آرامش و وحدت ملي لبنان كمك كند.
وي گفت: ما خودمان را همراه و در كنار همه گام‌هاي مثبتي كه در منطقه با هدف ثبات و كمك به همبستگي منطقه اي برداشته مي‌شود، احساس مي‌كنيم و جزيي از اين حركت هستيم.

* سياسي شدن دادگاه رفيق حريري به نفع لبنان نيست

متكي در عين حال نسبت به سياسي شدن دادگاه بين‌المللي رسيدگي كننده به ترور رفيق حريري نخست وزير اسبق لبنان هشدار داد و گفت كه سياسي شدن پرونده ترور حريري به نفع لبنان نيست.
وي افزود: پيش از اين، هدف از راه‌اندازي اين دادگاه ضربه زدن به سوريه بود اما اينك بيگناهي سوريه از دست داشتن در اين موضوع كاملا مشخص شده است.

انتهاي پيام/خ
  تصویر تصویرزندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رودتصویر تصویر 
  تصویر تصویرصحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یادتصویر تصویر     
  
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”