تحقيق درباره آزمايشهاي تسليحاتي مخفيانه امريكا و انگليس آغاز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

تحقيق درباره آزمايشهاي تسليحاتي مخفيانه امريكا و انگليس آغاز

پست توسط hani1459 »

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از آسوشيتدپرس از لندن، "تحقيقات در خصوص مرگ يك دانشمند انگليسي كه در جريان آزمايش هاي مخفيانه امريكا و انگليس به منظور ساخت بمب هاي دست ساز كشته شد، روز سه شنبه در لندن آغاز مي شود.
پيتر دين مسئول پزشكي قانوني تحقيقات را در خصوص مرگ تري جوپ اغاز خواهد كرد كه در سال 2002 در جريان آزمايش هاي تسليحاتي در جزيره اي دورافتاده كه به عنوان يك تاسيسات نظامي در سواحل شرقي انگليس از آن استفاده مي شد، جان باخت.
جوپ 46 ساله كه در آزمايشگاه مواد منفجره ارتش انگليس كار مي كرد در چهاردهم ماه اوت سال 2002 بر اثر انفجار ناگهاني يك بمب دست ساز در جريان ازمايشها به شدت دچار سوختگي شد و شش روز بعد بر اثر شدت جراحات وارده مرد.
به علت نگرانيها در خصوص حساسيت مدارك مرتبط با اين آزمايشهاي محرمانه تحقيقات در خصوص مرگ اين دانشمند انگليسي به مدت هشت سال به تاخير افتاد.
در پي تحقيقات در خصوص اين انفجار دو تن از مديران جوپ در سرويس علوم نظامي دولت آزمايشگاه فناوري علمي و دفاعي به قتل غيرعمد متهم شدند؛ هر چند كه هر دو اين افراد اين اتهام را تكذيب كردند.
دادستان ها در سال 2007 اتهام وارده بر ضد موريس مارشال دانشمند انگليسي را پس گرفتند ولي با اشاره به نگرانيهاي امنيتي از افشاي علل اين كار خودداري كردند.
گرث پترسون يكي از دادستان ها در سال 2007 در جلسه دادگاه در لندن اعلام كرد: اتهام عليه مارشال پس از بررسي اين مسئله در سطح بسيار بالا پس گرفته شد.
وي افزود: مشكلات حساسيت اين پرونده به گونه اي است كه من نمي توانم در دادگاهي علني وارد جزئيات آن شوم. اين اطلاعات شامل مدارك بيشتري در خصوص نتايج يك رشته از آزمايش هاي انجام شده توسط يكي از شاهدان دادستاني است.
رابرت ويگيل دانشمند نظامي نيز در سال 2005 از اتهام مشابهي تبرئه شد. زيرا قاضي حكم داد مدارك كافي بر عليه وي وجود ندارد.
انتظار مي رود مارشال و ويگيل مدارك خود را به كميسيون تحقيق ارائه دهند.
برخي از بخش هاي اين تحقيقات كه در حضور يك قاضي در دادگاهي واقع در هفتاد كيلومتري شرق لندن انجام مي شود به علل امنيتي بطور غيرعلني انجام مي شود.
وزارت دفاع انگليس با اعلام اينكه بخشي از مدارك محرمانه مورد استفاده در اين تحقيقات سانسور شده است، در عين حال نقش خود را در تاخير هشت ساله در اين تحقيقات تكذيب كرد.
ماهيت دقيق آزمايش هايي كه دانشمندان هنگام مرگ جوپ انجام مي داده اند هيچگاه توضيح داده نشد، ولي گمان مي رود اين طرح بخشي از همكاري انگليس با ازمايشگاه ملي لس الاموس امريكا در نيومكزيكو بوده است.
وزارت دفاع انگليس ادعاها را تكذيب كرده است، دال بر اينكه اين تيم در حال كار بر روي طرحي به منظور ازمايش اين مسئله بوده است كه آيا تروريست ها مي توانند بمب هاي كثيف بسازند.
در ساخت بمب هاي كثيف از مواد منفجره متعارف به منظور پخش كردن مواد پرتوزا استفاده مي شود. بخشي از كار اين تيم شامل تلاش ها به منظور ساخت بمب با استفاده از مواد پرتوزاي قابل دسترس از جمله اب اكسيژنه بوده است. از بمب هاي مشابهي بعدا در حملات انتحاري سال دو هزار و پنج در لندن استفاده شد و 52 كشته برجا گذاشت.
انتظار مي رود اين تحقيقات چهار هفته طول بكشد ".

فارس
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”