افشاي نام دستور دهنده بمباران شمال ويتنام

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

افشاي نام دستور دهنده بمباران شمال ويتنام

پست توسط hani1459 »

با وجود خلع مقام فرمانده ارتش امريکا به جرم بمباران بدون مجوز شمال ويتنام، اکنون ثابت شده که نيکسون صادرکننده اين فرمان بوده است.

به گزارش واشنگتن پست، ژنرال جان لاول که در بيش از 40 سال پيش فرمانده عمليات بمباران هوايي شمال ويتنام بوده، پس از بررسي مجدد بي‌گناه شناخته شده است.

اين فرمانده چهار ستاره ارتش امريکا در تابستان سال 1972 پس از چندين بررسي پنتاگون و کنگره، به جرم صدور دستور بمباران بدون مجوز شمال ويتنام در سال 1971 از مقام خود خلع شده بود.

اما لاول تا زمان مرگ خود در سال 1979 تاکيد داشت که وي به دستور مقامات اين اقدام را انجام داده است.

دو زندگينامه‌نويس به تازگي مدارکي يافته‌اند که نشان مي‌دهد که لاول به دستور مقامات کاخ سفيد اين بمباران را انجام داده و اين دستور نيز از طرف شخص فرمانده کل در آن زمان يعني رئيس جمهور وقت ريچارد نيکسون صادر شده است.

در 26 ژوئن سال 1972 نيکسون به هنري کيسينجر، وزير امور خارجه وقت امريکا مي‌گويد: "راستش را بخواهي من احساس خوبي نسبت به قرار دادن وي در اين شرايط و سپس سرزنش او ندارم."

اما به هر حال وي نخواست در حضور عموم بايستد و از اين ژنرال دفاع کند.

کيسينجر که هنوز زنده است، تا به حال هيچ‌گاه درباره اين مساله مورد بازخواست قرار نگرفته است.

در جلسه‎اي که در 29 ژوئن همان سال از نيکسون درباره حمله هوايي به فرماندهي لاول و موارد پيش آمده سوال شده بود، وي پاسخ داد که اين حمله "بدون مجوز انجام شده است."

وي همچنين اضافه کرده بود که "براي وي (ژنرال لاول) مناسب است که از مقام خود خلع و بازنشسته شود."

پيش از مرگ لاول مسئوليت فجاياي نظامي اين بمباران را بر عهده گرفت اما با اين حال، همواره تاکيد داشت که مرتکب تخلفي در اجراي فرمان‌هاي نظامي مقامات امريکايي نشده است.

گفتني است در اين باره باراک اوباما، رئيس جمهور امريکا از سناي اين کشور خواسته است تا آبروي رفته و درجه گرفته شده اين ژنرال جنگ ويتنام را به وي که سال‌ها پيش مرده است، بازگرداند.

اين دستور اوباما روز چهارشنبه(13 مرداد) پس از بررسي مجدد اقدامات ژنرال جان لاول و افشاي حقايق جديد درباره سياست‌هاي نظامي مقامات اين کشور در جنگ ويتنام، اعلام شده است.

پرس تی وی
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”