گزینه های سوریه برای مقابله با جنگ احتمالی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۷, ۱۲:۰۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

گزینه های سوریه برای مقابله با جنگ احتمالی

پست توسط @lirez@ »

 [FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]تصویرمنابع نزديك به نهادهاي تصميم‌گيري در دولت سوريه در گفت‌وگو با روزنامه كويتي "الراي العام "،در واكنش به اظهارات جنگ‌طلبانه رژيم صهيونيستي اعلام كردند: اسرائيل تهديد كرده كه ما را به عصر حجر بازخواهد گرداند اين تهديد به اين دليل صورت گرفته كه اين رژيم از جزئيات توانمندي نظامي سوريه، زرادخانه‌ و موشكهاي پيشرفته دمشق اطلاعي ندارد و از آمادگي ما براي مقابله با اسرائيل در هر جنگ تحميلي آتي آگاهي ندارد. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]اين منابع افزودند: درست است كه تهديد نظامي اسرائيل لحظه‌شماري آن براي آغاز جنگ آتي عليه سوريه و حزب‌الله بسيار اهميت دارد و توانمندي بالاي آن در مانورهاي نظامي آن در عرصه‌هاي مختلف زميني، هوايي، دريايي و امنيتي كاملا مشخص شده است اما حقيقت اين است كه سوريه نيز در اين مدت وقت را تلف نكرده است. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]منابع آگاه سوريه اعلام كردند: سوريه تمام تلاش خود را براي مقابله با طرح‌هاي سازش اسرائيل كه با هدف از بين بردن توانمندي نيروهاي عربي عنوان مي‌شد، وقف كرده است. طرح‌هايي كه از "كمپ ديويد " آغاز شد و پس آن در "اسلو " و "وادي عربه " ريشه دواند. به اين ترتيب سوريه كه در پشت آن جمهوري اسلامي ايران، حمايت حزب‌الله لبنان و ساير گروههاي مقاومت مانند حماس و جهاد اسلامي فلسطن قرار داشت، توانست يك ديوار مستحكم ، پايدار و غير قابل نفوذ در مقابل اسرائيل و هم‌پيمانان آن ايجاد كرد. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]اين منابع تاكيد كردند: برغم اينكه سوريه توانمندي‌هاي نظامي خود را برملا نكرده است و از سال 1973 ميلادي در خارج از دايره جنگ بوده است اما امروز دست‌بسته نيست بلكه در اين مدت همواره در حال افزايش و پيشرفته كردن توانمندي‌هاي موشكي و نظامي خود بوده است و بويژه پس از جنگ ژوئيه 2006 ميلادي كه با پيروزي حزب‌الله لبنان بر اسرائيل به پايان رسيد، آموزش روشهاي جنگي مختلف عليه اسرائيل را در دستور كار خود قرار داده است كه نتيجه آن پيشرفته و مدرنيزه شدن روشهاي جنگي سوريه و دور شدن از روشهاي كلاسيك مقابله بوده است. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]منابع مذكور با تاكيد بر اينكه نيروهاي امنيت ملي سوريه و لبنان به طور موازي و با همكاري يكديگر عليه هرگونه نفوذ نظامي و يا امنيتي اسرائيل مقابله خواهند كرد. اين منابع افزودند: اسرائيل كه به خود اطمينان دارد مي‌تواند سوريه را به عصر حجر بازگرداند از اين اقدامات غافلگيرانه فرماندهان نظامي سوريه اطلاعي ندارد و نمي‌داند كه چه چيزهايي در انتظار آن است. فرماندهان نظامي سوريه از مدتها پيش متقاعد شده بودند كه در هر جنگ آتي در منطقه، سوريه نيز ناخواسته درگير خواهد بود كه اين امر خود يك زنگ خطر بشمار مي‌آمد تا آنها خود را براي هرگونه مقابله با اسرائيل آماده كنند. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]اين منابع افزدند: گزينه‌هاي فرضي سوريه در واكنش به احتمالهاي مختلف در جنگ‌ آتي پس از بررسي توانمندي ارتش اسرائيل عبارت خواهد بود از: 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]1- شعله‌ور كردن آتش جنگ در تمام جبهه‌هاي مقابل؛ كه از مرزهاي لبنان و منطقه "الناقورة " در غرب آغاز مي‌شود و تا 16كيلومتري بلندي‌هاي جولان در شرق ادامه خواهد داشت. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]بدين ترتيب ميدان نبرد آتي به دو بخش تقسيم خواهد شد كه عبارتند از: 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]الف: جبهه لبنان؛ كه در اين بخش از تاكتيك دفاع ثابت براي جلوگيري از پيشرفت اسرائيل استفاده خواهد شد كه اين شيوه دفاعي با جغرافياي ميدان نبرد نيز متناسب است. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]ب: جبهه سوريه؛ كه در آن از تاكتيك دفاع متحرك كه با جغرافياي سوريه و مسطح بودن زمين سوريه متناسب است و نيز با توجه به برتري نيروي هوايي اسرائيل استفاده خواهد شد زيرا پيشروي سريع در ميدان نبرد مانع ورود تانكها و تجهيزات ضدزرهي اسرائيل و استفاده مناسب از شكارچيان تانكهاي اسرائيل خواهد شد و زمينه براي تكرار ماجراي گورستان تانكهاي "ميركاوا " در جنگ ژوئيه 2006 ميلادي فراهم خواهد شد. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]بر اساس تخمين‌هاي ارتش سوريه چنين اقدامي موجب تشويق به پيشروي بيشتر خواهد شد و ميدان جنگ به مساحتي بيش از 60 كيلومتر مربع افزايش خواهد يافت و اين مساحتي است كه اسرائيل خودروهاي نظامي خود را وارد عمل خواهد كرد كه در اين صورت نيروي هوايي سوريه وارد عمل خواهد شد و مسئوليت ايجاد يك چتر هوايي مستحكم براي انجام ماموريت شكارچيان تانكهاي اسرائيلي را برعهده خواهد گرفت. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]2- واكنش نرم و سريع عليه هرگونه هدف قرار گرفتن احتمالي زيرساختهاي سوريه؛ در اين حالت فرماندهي نظامي سوريه با شليك موشك اهداف مشابه اسرائيلي را هدف قرار خواهد داد. زيرا سوريه قادر است بيش از 60 فروند موشك بالستيك را روزانه بسوي اهداف اسرائيلي شليك كند و در صورتي كه اسرائيل جرات حمله به سوريه را بخود دهد اين موشكها عليه جبهه داخلي و در عمق خاك سرزمين اشغالي فلسطين پرتاب خواهند شد. سوريه علاوه بر استفاده از موشكهاي بالستيك مي‌تواند روزانه بيش از 600 موشك تاكتيكي را عليه اهداف مشخص در داخل اسرائيل شليك كند. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]در صورت حمله اسرائيل به سوريه، پدافند دفاعي اسرائيل در سايه غبارهاي شديدي كه در نتيجه آتش‌سوزي‌هاي متعدد درسرزمين‌هاي اشغالي بوجود خواهد آمد قادر به رهگيري اين تعداد موشك نخواهد بود. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]3- فرماندهان نظامي سوريه در صورت ديوانه شدن فرماندهان نظامي اسرائيل و استفاده آنها از موشكهاي غيرمتعارف از اقدامي مشابه استفاده خواهند كرد و موشك‌هاي غير متعارف را به سوي اسرائيلي‌ها شليك خواهند كرد. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]4- سوريه همچنين يك نقشه جنگ براي هدف قرار دادن مناطق ساحلي اسرائيل طراحي كرده است كه در صورت آغاز جنگ اسرائيل عليه لبنان و سوريه از اين نقشه استفاده خواهد شد و در آن از موشك‌هاي زمين به دريا و محاصره دريايي اهداف نظامي و غير نظامي دريايي اسرائيل استفاده خواهد شد و تمام بندرهاي اسرائيلي بسته خواهند شد. 
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]منابع آگاه نزديك به طرفهاي تصميم‌گيري در سوريه با بيان اين امور و اشاره به جنگ 33 روزه، تاكيد كردند: جبهه لبنان به تنهايي توانست نيروي نظامي اسرائيل را شكست دهد و موجب عقب‌نشيني رژيم صهيونيستي در تمام جبهه‌هاي نبرد شد. حال مي‌توان تصور كرد كه در صورت اتحاد مقاومت لبنان و فرماندهي نظامي سوريه عليه دشمن مشتركشان [اسرائيل] چه اتفاقي روي خواهد داد؟...در چنين شرايطي پيش‌بيني آينده جنگ دشوار نخواهد بود و كاملا مشخص است كه آيا سوريه به عصر حجر باز مي‌گردد يا اسرائيل به عصر انسانهاي اوليه بازخواهد گشت.  
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”