پیشرفت های چشم گیرصنایع دفاعی(واطلاعاتی در رابطه با "کرار")

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۸۷, ۴:۲۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22106 بار

پیشرفت های چشم گیرصنایع دفاعی(واطلاعاتی در رابطه با "کرار")

پست توسط sinaset »

پیشرفت های چشم گیر صنایع دفاعی

میزگرد با حضور :
سردار مهندس سید مهدی فرحی معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان صنایع هوا فضا
مهندس محمد اسلامی معاون امور صنعتی و تحقیقات وزارت دفاع
 [External Link Removed for Guests] 
رادیو گفت و گو: رونمایی از تجهیزات جدید دفاعی کشور، همچون نخستین هواپیمای بدون سرنشین جت موسوم به کرار، نشانه پیشرفت روزافزون مهندسان و تلاشگران این صنایع درعرصه های نظامی و دفاعی است.

اقای فرحی ، تا الان کدامیک از صنایع جدید وزارت دفاع رونمایی شده؟

فرحی : این سوال شما سوال کلی است. مجموعاً صنایع دفاعی کشور در طی 30 سال بعد از انقلاب، رشد و رونق بسیار خوبی پیدا کردند و به لطف خدا و همت نخبگان و خبرگان کشور،پیشرفت های زیادی را در
عرصه های مختلف ایجاد کردند و مایه افتخار و غرور ملی کشور شدند....از زیر دریا تا فضا در تمام عرصه ها در طول سی سال گذشته گام های بسیار بلندی برداشته شده، به گونه ای که بسیاری از این حوزه ها، قبل از انقلاب اصلاً وجود نداشته است . مثل عرصه هوا فضا که از صفر شروع شده و بعد از 30 سال امروز به نقطه بالندگی رسیده است .
ما در 5 حوزه درعرصه هوا فضا، مشغول فعالیت هستیم. در عرصه های ضد زره ، موشک های دریایی ، موشک های بالستیک زمینی، با سوخت جامد و مایع ، موشک های پدافند هوایی و نهایتاً بحث عرصه فضایی و ماهواره برها .

رادیو گفت و گو: با وجود تحریم چطور به اینجا رسیدیم؟

فرحی: اتفاقاً رمز موفقیت همین بوده که احساس کردیم همه درها به روی ما بسته است. البته تحریم به این معنای که در اذهان برخی باشد، شاید این طور نیست. اتفاقاً در بسیاری مواقع تحریم باعث شده ما راحت تر به خیلی از مسائل خودمان برسیم. چون بالاخره دنیای ارتباطات،دنیای بیزینس است و ارتباطی که میان افراد مختلف و شرکتهای مختلف و بازرگانی های مختلفی که در سطح دنیا وجود دارد ، نمی گذارد این تحریم ها شکل خود را پیدا کند.
من این را عرض کنم، موشک قیام یک که هفته پیش تست شد و پاسخ صد درصدی داد و یکی از افتخارات ملی ایران شد، صد درصد ساخت داخل است و به عنوان مسئول اجرایی این دو پروژه عرض می کنم که موشک قیام یک هیچ وابستگی از سفر تا 100 خود به هیچ جای دنیا ندارد و همه زائیده فکر و خلاقیت و نو آوری و توانمندیهای داخل کشور است. ما با منطق هسته و شبکه سعی کردیم صنایع دفاعی خودمان را تبدیل به هسته های دانا کنیم و کشور را به شبکه توانا تبدیل کنیم. با هسته دانا و همچنین شبکه توانا عملا بسیاری از نیازمندیهای خودمان را برطرف کنیم.

رادیو گفت و گو:اشاره به موشک قیام یک کردید که هفته گذشته رونمایی شد. شنیدم که این موشک بدون بالک است. این موشکی که این ویژگی را دارد،در چه رده ای از موشک ها رده بندی می شود؟

فرحی: این را در یک جمله بگویم که اهل فن و متخصصین این کار می دانند که تولید و طراحی موشک بدن بالک،یعنی وارد یک لیگ دیگر شدن در عرصه موشک های بالستیک. یعنی ما از یک سطح،به یک سطح دیگر ارتقاء یافتیم.

رادیو گفت و گو:آقای مهندس اسلامی،ممکن است بفرمایید این جت بمب افکن کرار که رونمایی شد،چه مشخصاتی دارد؟

اسلامی:این جت می تواند برای مأموریتهای گوناگون هم از نوع هدف،هم از نوع شناسایی و هم از نوع مأموریتهای ویژه که عملیات رزمی هست به کار گرفته شود. ورژن های مختلف این هواپیما در سقف پرواز 25 هزار پا تا بیش از 40 هزار پا می تواند به پرواز در آید. و مدت پروازی هم گوناگون است. بستگی دارد به اینکه شما چه محموله ای را بگذارید و چقدر سوخت بخواهید برای آن تزریق کنید میتواند مداومت پروازی داشته باشد.
  [External Link Removed for Guests] 
رادیو گفت و گو:با راه اندازی این تجهیزات،چند درصد قدرت دفاعی ما در حال حاضر افزایش می یابد؟

اسلامی:قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران،ریشه در استراتژی دفاعی و دکترین امنیتی ملی دارد، که دفاع بازدارنده است. تجهیزات جدید و نوظهوری که می آید، می تواند آرایش تهدید را تغییر داده و به مخاطره بیاندازد. حکمی که این پرواز استراتژیک پیدا می کند، از جنس بازدارندگی است. یعنی شما دشمن دورایستا را،با هر اندازه ای که در سکوی خودش ایستاده است ، می توانید هدف قرار دهید. با هر فاصله ای که از شعاع کشور شما باشد.

رادیو گفت و گو:توان لجستیکی این هواپیما چقدر است؟

اسلامی:این هواپیما، می تواند 250 کیلوگرم بمب را در یک مسافت 800 کیلومتری با خود حمل کند. اگر شما مسافت را اضافه کنید، می توانید محموله را کوچکتر گذارید یا از موشک های سبک دیگر استفاده کنید، که با آن بتوانید نقطه بزنید.

رادیو گفت و گو:اگر بخواهیم با کشورهای پیشرفته مقایسه کنیم، دانش فنی کشورمان در ساخت هواپیماهای بدون سرنشین در چه مرحله ای است؟ مثلاً الان برد این هواپیما چقدر است؟

اسلامی:تراز ما در جهان،در هواپیمای بدون سرنشین،امروز جزء آن 6 تای اصلی طراح و تولید کننده این نوع هواپیماها هستیم.... وبرد این هواپیما یک رابطه مستقیم با میزان باری دارد که در آن استفاده می کنیم. اگر برای شناسایی باشد،می تواند 1000کیلومتر برود ،1000کیلومتر برگردد. اگر مأموریت های دیگری داشته باشد این کم می شود. کم ترین برد آن 400کیلومتر رفت و 400کیلومتر برگشت است . محموله در آن داشته باشد، بتواند برود یک مأموریتی را انجام دهد و بعد به مقصد برگردد.
  [External Link Removed for Guests] 
رادیو گفت و گو:رسانه های غربی یک مقداری ایجاد تشکیک کردند در میزان قدرت دفاعی ما. می توانید در این رابطه صحبتی کنید؟

اسلامی:این رجزخوانی است. قدرت دفاعی ما،قدرتی است که باید تهدید را پاسخ دهد. آنها هم هر روز رجزخوانی می کنند،ایجاد رعب می کنند، جنگ روانی علیه ملت ایران انجام می دهند. از همه ابزارها و ظرفیتهایی که در نهادهای بین المللی علیه ملت ایران به صورتی سوء استفاده می کنند. تحریم وضع می کنند،تعقیب مراقبت می گذارند، بازرسی می کنند....طبیعی است که حرف هم در ردیف همان حرف های باطل و یاوه گویی هایی است که انجام می دهند .
اگر که اینها به قدرت دفاعی ما شک دارند،شما فیلم را خودتان می توانید از تلویزیون پخش شد . 3 سال پیش پرواز های ما ا از بالا سر ناو اینها فیلمبرداری کرد، اصلاً متوجه نشده بودند. بعد از یک ربع که فهمیدند، ناوشان را تخلیه کردند.

رادیو گفت و گو:سردار فرحی، موشک قیام یک با توجه به ویژگی های ان ، در چه رده ای از موشک ها قرار می گیرد؟

فرحی:عرض کردم که ما با بحث طراحی و ساخت موشک قیام یک،عملاً وارد یک لیگ برتری نسبت به آنچه که تا الان موشک سازی انجام می دادیم، شدیم و کسانی که صاحب نظران این موضوع انرا به خوبی درک می کنند. ...
اینکه بدون بالک است اولاً چند حسن دارد،یکی اینکه سطح راداری موشک خیلی کوچک می شود و عملاً رادارگریزی موشک بیشتر می شود. مانور پذیری موشک بیشتر می شود، چون اجزای کمتری دارد و به راحتی می تواند در مسیر خودش مانور دهد و همچنین موشک تیزتر و چابک تر و هوشمندتری است. و فرمانی که ما به آن دادیم،به راحتی می تواند انجام دهد،چون بال کمتری دارد و عملاً می تواند خود را به راحتی با آن انطباق دهد ضمن اینکه چون آر سی اف کوچکتری دارد می تواند در مقابل موشک های ضد موشک مقاومت بیشتری کند

رادیو گفت و گو:آر سی اف چیست؟

فرحی:سطح راداریی که رادار دشمن می تواند تشخیص دهد. در حقیقت رادارکراس سکشن است که رادار دشمن می تواند موشک را تشخیص دهد. هرچه سطح مقطع موشک بزرگتر باشد، عملاً رادار بهتر می تواند تشخیص دهد. هرچه کوچکتر باشد کمتر می تواند تشخیص دهد. بنابراین وقتی بدون بالک است عملاً کوچکتر می شود.موشک های ضد موشک به جهت اینکه نمی توانند این را تشخیص دهند یا دیر تشخیص می دهند،فرصت از بین بردن موشک را ندارند. اما اینکه حالا بدون بالک چگونه کنترل می شود. پدیده ای است به نام تی وی سی،که عملاً بالک های درونی داخل موشک دارد ،انتهای موتور ،آن جایی که موقع پرتاب از آن آتش بیرون می زند، بالک هایی آنجاست و با آن مکانیزم،عملاً کنترل موشک انجام می شود. ضمن اینکه مرکز ثقل موشک را ما از مکان قبلی خود پایین تر آوردیم که موشک پایدار تر شود ضمن اینکه سیستم هدایت کنترل و اتوپایلوت مان را هم بهبود دادیم و مکانیزم های آن فوق العاده پیشرفته شده است .


رادیو گفت و گو: نانو فناوری،این نوع ساخت موشک را ما از کجا گرفتیم؟

فرحی:می توانم ادعا کنم که این موشک در دنیا بی نظیر است. یعنی شما چنین موشکی را در هیچ مجله ای،در هیچ سایتی، اخباری و اطلاعاتی نمی توانید پیدا کنید. از جهت شیپ و مشخصات فیزیکی و مکانیکی آن. اگر پیدا کردید حتماً به ما ارجاع دهید که ما هم استفاده کنیم.

رادیو گفت و گو:شما رئیس سازمان صنایع هوایی هستید. در مورد ماهواره ها صحبت کنید.بعد از ماهواره امید که به فضا فرستادیم ، آیا پروژه جدید دیگری در زمینه هوا فضا داریم؟

فرحی:ما برنامه ده ساله و برنامه 20 ساله فضایی داریم. که آقای رئیس جمهور و از سال 1384 تنفیذ کردند ،این برنامه ده ساله و بعد از آن برنامه 20 ساله، تنظیم شده و تا به امروز دقیقاً مطابق برنامه جلو آمدیم. ماهواره امید را در 14 بهمن 87،به فضا پرتاب کردیم و در مدار 250 کیلومتری آن را به مدار زمین تزریق کردیم. و مدت زمانی که در فضا بود، 2.5 ماه بود، در حال که پیش بینی ما کمتر از دو ماه بود. برنامه پرتاب ماهواره بعدی را برای سال 89 که امسال باشد داریم. ان شاءالله در نیمه دوم امسال پرتاب ماهواره دیگری را خواهیم داشت. علاوه بر اینکه کاوشگر را و موجودات زنده را خواهیم داشت که سال گذشته هم انجام دادیم . الان بیش از 7 دانشگاه کشور،در حال طراحی انواع ماهواره های مختلف هستند، از نانو ماهواره تا میکرو ماهواره همچنین کارخانجات تولید سوخت مخصوص فضایی که این کار در حال انجام است و ما ان شاءالله امسال،اولین دستاوردمان را در عرصه جدیدتر تقدیم مردم خوب کشورمان می کنیم.

رادیو گفت و گو:سرعت رشد، این صنعت در کشور ما چگونه ارزیابی می شود در مقایسه با سایر کشورها؟

فرحی: سرعت رشد فناوری هوافضایی،در سطح کشور ما بی نظیر بوده.

رادیو گفت و گو:ما این اطلاعات را به کشورهای دیگر می دهیم؟

فرحی:هنوز این کار را نکردیم. امسال ان شاءالله بناست که ما یک ماهواره 40 کیلوگرمی را به مدار 350 کیلومتری زمین، در 6 ماهه دوم سال 89 پرتاب کنیم. این ماهواره قابلیت این را دارد که بشود با آن ارتباط مخابراتی برقرار کرد که این به نسبت ماهواره قبلی که فقط یک کانال مخابراتی ضعیف داشت خیلی قویتر است و ارتباطات دوطرفه را می شود برقرار کرد. ضمن اینکه ارتباط تصویری ،شناسایی را می تواند از سطح زمین انجام دهد که آن هم یک قدم بزرگ است.

رادیو گفت و گو:نقطه توقفی وجود ندارد.

فرحی:یک مسیر تکاملی دارد و ما تا به امروز که حدود 4 سال از آن برنامه 10 ساله می گذرد، دقیقاً طبق برنامه جلو آمدیم و امیدواریم که سالهای بعد را هم طبق برنامه ادامه دهیم.

رادیو گفت و گو:بفرمائید نانوماهواره ها و میکرو ماهواره ها و ماهواره های کوچک چیست و در این برنامه 10،20 ساله کجا قرار داریم. سوال بعدی من بحث تعامل با دانشگاه است.

فرحی:میکرو ماهواره ها و نانو ماهواره ها،ماهواره های دانشجویی هستند که بیشتر در اشل آزمایشگاهی، و اشل تحقیقاتی و اشل فرهنگ سازی و بومی سازی ماهواره ها انجام می شود. البته قابلیت عملیاتی و اجرایی هم دارند. امروز 7 دانشگاه کشور مشغول این کار هستند .
در مورد ارتباط ما با محققین ، احساسمان این است که رمز موفقیت ما در عرصه فضایی این بوده که ما عرصه کار را خیلی باز کردیم و فقط منحصر به چند صد صنعت دفاعی کشور نکردیم. ما امروز به جرأت می گوییم که تمام کشور ما به نوعی در افتخار تولیدات صنعت دفاعی مشارکت دارند. یعنی ما در جای جای کشور، هر شهرک صنعتی کشور، هر دانشگاه صنعتی که برویم حتماً بویی از دفاع می بینیم. غیرممکن است که شما در مجموعه های صنعتی کشور بروید، یا در پروژه های مختلف دانشجویی کشور بروید،پروژه های دفاعی را نبینید. ما امروز در مجموعه دفاع بیش از 1000پروژه دکترا را فقط داریم هَندل می کنیم
بر گرفته از سایت رادیو گفتگو به آدرس :
[External Link Removed for Guests]
به نقل از irirg.ir
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 305
تاریخ عضویت: شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۸۹, ۱۲:۴۴ ب.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 263 بار
سپاس‌های دریافتی: 1222 بار
تماس:

Re: پیشرفت های چشم گیرصنایع دفاعی(واطلاعاتی در رابطه با "کرا

پست توسط !MOS »

:smile:
hikmat313.blogfa.com

 
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: پیشرفت های چشم گیرصنایع دفاعی(واطلاعاتی در رابطه با "کرا

پست توسط میهن پرست »

باید یک خسته نباشید جانانه به این عزیزان گفت.و اینکه احتمالا پرتاب ماهواره بره برای 22 بهمن که یکم انتظار ما بیشتر میشه.اما این ماهواره گویا قابلیت عکس برداری داره اما فکر نکنم برای مسائل نظامی کاربردی داشته باشه.انشالله این روند پیشرفت هر چه بیشتر تسریع بشه.
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”