نگاهي به ساختار و مسئوليتهاي قرارگاه پدافند خاتم‌الانبیا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۸۶, ۷:۴۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

نگاهي به ساختار و مسئوليتهاي قرارگاه پدافند خاتم‌الانبیا

پست توسط Shahbaz »

    [External Link Removed for Guests]  
مقدمه:
وجود كشوري به نام ايران اسلامي با وضعيت سوق الجيشي خاص، متكي به قدرت لايزال الهي و راي مردمي داشتن نظام حكومت اسلامي، با ويژگيهاي استقلال سياسي و اقتصادي و اهداف و آرمانهاي پاك و مقدس (عدالت خواهي ، كفرستيزي، استقلال خواهي و دفاع از مشروعيت مبارزات حق طلبانه)، همواره با منافع قدرت‌هاي دنياي مادي در تضاد بوده، تهديد مداوم و مستمر آن در ابعاد مختلف همواره وجود داشته و خواهد داشت.

با عنايت خاص پروردگار و پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و در سايه هدايتهاي رهبر كبير و بنيانگذار انقلاب اسلامي، قانون اساسي ج.ا.ا تدوين و بر اساس اصل 143 قانون مذكور، ارتش جمهوري اسلامي ايران پاسداري از استقلال و تماميت ارضي و نظام ج.ا.ا كشور را بر عهده دارد.

با استناد به قانون يادشده و بر اساس ماده 11 قانون آجا، نيروي هوايي ارتش ج.ا.ا بعنوان مسئول پاسداري از قلمرو فضايي كشور تعيين گرديد.
با افزايش اقتدار ج.ا.ا در عرصه هاي بين المللي و شكوفايي كشور و نظام مقدس در خودكفايي‌هاي صنعتي و نظامي، بويژه انرژي هسته اي و دستيابي به دانش هاي نوين، دشمنان انقلاب و مهين اسلامي هجمه هاي سياسي عليه كشور و نظام اسلامي را در دستور كار قرارداده و همواره در صدد ضربه زدن به آرمان ها و اهداف مردم شريف و مصمم ايران اسلامي بوده اند.

راه اندازي ماشين جنگي استكبار در كشورهاي منطقه (عراق و افغانستان) دشمنان اين مرز و بوم را بر آن داشت تا تهديدات نظامي عليه ج.ا.ا را در دستور كار داشته و با تقويت پايگاههاي هوايي در كشورهاي همجوار و ناوهاي مجهز به هواپيماهاي جنگنده در خليج فارس، طرحهاي حمله به تاسيسات هسته‌اي و نقاط حياتي كشور را مورد توجه قرار دهند .

در اين مقطع زماني حساس، وجود فرماندهي معظم كل قوا كه هدايت هاي پيامبرگونه و داهيانه معظم له همواره در طول دوران دفاع مقدس موجب اعتلاي قدرت نظامي ج.ا.ا بوده است ، سبب گرديد تا بار ديگر با اتخاذ تدبير هوشمندانه و عنايت ويژه به نقطه مقابل قدرت دشمن، يعني پدافند هوايي و در اولويت قراردادن آن براي همه اركان كشور، نقشه شوم دشمنان با شكست مواجه گردد.

تقويت قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) (كه بر اساس تدابير و اوامر معظم له در سال 1371 مسئوليت هماهنگي فعاليت هاي پدافند هوايي ارتش و سپاه را بعهده گرفت) از اصلي ترين ملزومات اولويت پدافند هوايي بود كه با ابلاغ طرح تفكيك پدافند هوائي از آفند نهاجا در شهريور سال 1387 با فرمان حكيمانه فرمانده معظم كل قوا تحقق يافت.

قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) كه در ساختار سازماني قبلي هدايت و كنترل عملياتي يگانهاي پدافتد هوايي نيروهاي مسلح را بعهده داشت، در ساختار تشكيلاتي جديد با تحويل گرفتن كامل يگانهاي پدافند هوايي نهاجا و اعمال فرماندهي كامل بر يگانهاي مذكور، با در اختيار گرفتن فرماندهي اطلاعات و شناسايي، شبكه راداري، موشكي و توپخانه‌اي و ديده باني و سامانه هاي پشتيباني رزمي و عمومي يگان هاي مذكور، از طـــريق سيستم فرماندهي و كنترل پدافندهوايي (1 ADOC، 2 SOC ، 3 CRCها ، 4 CPها) مسؤوليت كنترل عمليات هوايي كشور را بعهده داشته و كليه جنگ افزارها و يگان هاي پدافند هوايي سپاه و ارتش نيز كمافي سابق تحت فرامين عملياتي قرارگاه پدافند هوايي عمل خواهند نمود.

"امروز نيازمان در درجه اول پدافند است مسايل پدافند را اهميت بدهيد.به مسئله پدافند بطور جد بپردازيد، مسئله پدافند را جدي بگيريد، بخصوص پدافند زمين به هوا. " فرمانده معظم كل قوا. [External Link Removed for Guests]  
* ساختار قرارگاه پدافند هوايي

در ساختار جديد قراگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) مناطق 9 گانه پدافند هوايي سازماندهي گرديده كه هريك از مناطق با بهره گيري از كليه امكانات ويگانهاي پدافند هوايي نيروهاي مسلح ( ارتش، سپاه و ناجا) مسئوليت دفاع هوايي از منطقه سرزميني تحت مسئوليت را بعهده دارد . فرماندهي هاي اين مناطق، فرامين تاكتيكي را از طريق SOC به مجموعه پدافند هوايي منطقه ابلاغ و با بهره‌گيري از سامانه هاي راداري و ساير سامانه‌هاي جمع آوري و پردازش اطلاعات هوايي (5COMENT، 6ELINT ، 7 RPC) فضاي منطقه را تحت مراقبت و كنترل داشته و در صورت نياز با بهره گيري از هواپيماهاي اسكرامبل، موشكهاي زمين به هوا و قدرت آتشبارهاي توپخانه اي مكانيزه الكتريكي و مكانيكي با هرگونه تعرض به منطقه تحت ماموريت مقابله مي نمايند.

گستره منطقه تحت مسئوليت هر منطقه پدافندهوايي بعضاً چند استان را در بر گرفته و در هريك از مناطق نيز چند گروه پدافند هوايي ( هر گروه پدافند هوايي معادل يك تيپ مي باشد) سازماندهي شده اند كه همگي تحت فرماندهي كامل فرماندهي منطقه بوده، مضافاً بركنترل عملياتي يگان‌هاي پدافند هوايي ساير نيروهاي مسلح منطقه بعهده فرماندهي پدافند هوايي منطقه مي باشد كه تدابير عملياتي و تاكتيكي را در لحظه و از طريق شبكه فرماندهي و كنترل (SOC، CRCها و CPها) اعمال مي نمايد.

* مأموريت قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌ الانبياء (ص)

قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌ الانبياء (ص) مأموريت دارد با بهره برداري از كليه امكانات ملي و با در اختيار گرفتن كليه يگانهاي پدافند هوايي نيروهاي مسلح بعنوان خط مقدم و اولين مركز مقاومت و دفاع كشور در مقابلـــه با تهاجم هوايي احتمالي نيروهاي فرا‌منطقه اي اقدام نمايد.

قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌ الانبياء (ص) به عنوان متولي اصلي دفاع هوايي كشور نقـش هدايت امور عملياتي پدافند هوايي در زمان صلح و جنگ را بعهده داشته و تأمين كننده پوشش هوايي مراكز حياتي، حساس و مهم كشور با بهره گيري از اعمال فرماندهي و كنترل هوشمند در اقصي نقاط ميهن اسلامي مي باشد.
مأموريت دفاع هوايي شامل اقدامات اساسي و عمده اي است كه هر يك با داشتن تجهيزات كاملاً تخصصي و كارشناسان خبره صورت مي‌پـــذيرد اين اقدامـــــات به شرح زير مي‌باشد:

* كشف، شناسايي، رهگيري، درگيري و انهدام

در حوزه كشف اشياء پرنده ، سامانه هاي پيشرفته راداري ثابت و تاكتيكي گسترش داده شده در مناطق مختلف كه همگي با ارتباطات چند لايه بصورت شبكه هاي امن با يكديگر در ارتباط مي باشند، بصورت 24 ساعته فضاي كشور را تحت كنترل داشته و هرگونه پرواز مشكوك و خارج از برنامه را جهت تجزيه و تحليل در اختيار شبكه شناسايي قرار مي‌دهند.

در حوزه شناسايي كه با همكاري سازمان هواپيمايي كشوري و ساير نيروهاي نظامي و انتظامي صورت مي‌پذيرد، در كوتاهترين زمان وضعيت اشياء مشكوك مشخص و در طبقات خودي ، مظنون و يا متخاصم جاي مي گيرند.

پس از اطمينان از مظنون و يا متخاصم بودن، شئ پرنده به سامانه هاي سلاح پدافند هوايي (هواپيماهاي رهگير-موشك ها و يا سامانه‌هاي توپي) سپرده مي شود تا در صورت عدم تابعيت از دستورات شبكه مورد هدف قرارگرفته و نهايتا‌ً منهدم ميگردند.

قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) در حال حاضر با بهره گيري از صدها سامانه ي راداري و سامانه هاي جمع آوري اطلاعات سيگنالي با دقت و هوشياري كامل كنترل عملياتي فضاي كشور ج.ا.ا را زير نظر داشته ، تا در صورت هر گونه تعرضي از هواپيماهاي رهگير، موشك هاي آماده شليك و سامانه هاي توپي آماده بكار خود عليه هر گونه تجاوزي با قدرت و اقتدار اقدام نمايد.

* آشنايي با ديگر مأموريت‌ها و مسئوليت‌هاي قرارگاه پدافند خاتم‌ الانبياء (ص)

_ بهره برداري از كليه امكانات ملي براي پشتيباني از يگانها و سازمانهاي متولي پدافند عامل و غير عامل هوايي .
_ انجام هماهنگي هاي كلان بين سازمان هاي مختلف نيروهاي مسلح در زمينه پدافند هوايي و انجام هماهنگي بين نيروهاي مسلح و سازمان‌هاي غير نظامي پدافند شونده.
_ بررسي و تعييـــــن مناطق محـــدوده و ممنوعه پروازي براساس تصــويب فرماندهي معظم كل قوا.
_ جهاد علمي و تحقيقات و كسب فناوري‌هاي نوين براي بهينه سازي سلاح و تجهيزات و سامانه ها و روش ها .
_ جمع‌آوري اطلاعات الكترونيكي آشكار و پنهان نظامي .

قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌ الانبياء (ص) در شرايط حاضر و براساس تهديدات ناهمگون ، دفاع هوايي كشور را با تغييرات اساسي در ساخــــتارهاي سازماني موجود و در راستاي كيفي سازي و افزايش تحرّك يگانهاي پدافند ، برنامه ريزي نموده و توفيق نسبي و قابل توجهي را در موارد زير حاصل نموده است .
- بهره گيري از نيروي انساني مستعد و هوشمند .
- آمادگي انجام اقدامات مقابله اي جنگالي و حفاظت اطلاعات رايانه اي فرماندهي و كنترل.
- جمع آوري اطلاعات با بهره مندي از سامــــانه‌هاو سنســـــــورهاي سيگنالي، الكترومغناطيسي، پسيو، ليزري و...
- محروم سازي دشمن در دست يابي به فعاليت هاي پدافند هوايي نيروهاي خودي .
- كاهش شديد اثرات حملات هوايي دشمن .
- هدايت هاي متمركز و اجراي غير متمركز در تمامي ابعاد رزمي ، پشتيباني رزمي و عمومي .
- افزايش وسعت عمل پدافند هوايي با ايجاد تنوع در سامانه ها (ارتفاع خيلي بلند، بلند ، متوسط و كم .)
- بهره مندي از سامانه هاي هوشمند ديده باني اپتيكي و بصري در سطح بسيار وسيع و در اقصي نقاط كشور.
- افزايش قابليت تحـرك در يگان‌هاي پدافند‌هوايي در سطوح رزمي و پشتيباني رزمي و عمومي .
در خاتمه اميدواريم با الطاف بيكران يگانه عالم هستي و در سايـــــه توجهات حضرت
بقيه الله اعظم(عج) و رهنمودهاي حكيمانه فرمانده معظم كل قوا و تلاش هاي شبانه‌روزي كاركنان غيور پدافند هوايي موجبات رضايت حضرت حق و مردم شريف ايران اسلامي را فراهم نمائيم .


فارس(محمدرضا عاروان)
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”