ساخت سامانه‌هاي پدافند هوايي بومي با برد بلند در آينده نزديك

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1929
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۸۹, ۹:۰۱ ب.ظ
محل اقامت: IRAN
سپاس‌های ارسالی: 2144 بار
سپاس‌های دریافتی: 7631 بار
تماس:

ساخت سامانه‌هاي پدافند هوايي بومي با برد بلند در آينده نزديك

پست توسط HORLIKAN »

تصویر

خبرگزاري فارس: فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) با بيان اينكه در رابطه با سامانه‌هاي پدافند هوايي برد بلند اقدامات خوبي را از گذشته شروع كرده‌ايم، گفت: ان‌شاءالله در آينده نزديك خودمان اين سامانه ها را توليد خواهيم كرد.


به گزارش خبرگزاري فارس، امير احمد ميقاني فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) در خصوص تبيين ويژگي‌ها ومختصات شبكه يكپارچه پدافند هوايي كشور، اين شبكه را مجموعه اي دانست كه جهت فرماندهي وكنترل بر عمليات كليه يگانها و تجهيزات پدافند هوايي كشور طراحي شده است كه از طريق امكانات و ساز وكارهاي ايجاد شده، فرمانده قرار گاه پدافند هوايي مي‌تواند عمليات كليه يگانهاي خود را هدايت ونظارت كند.

ميقاني عمليات هوايي را با توجه به ماهيت آن، نيازمند دقت و سرعت بالا معرفي كرد و افزود: در عمليات هوايي با اهدافي از هواپيماهاي تاكتيكي گرفته تا موشك‌هاي بالستيك و كروز روبرو هستيم كه با سرعت بالا و جهت حمله به مراكز حياتي و حساس در حركتند، بنابراين بايستي يك سيستم هماهنگ بتواند اطلاعات مربوط به آنها را در اسرع وقت جهت اتخاذ تصميم صحيح و اجراي عمليات مقابله‌اي سريع به يگانهاي پدافند هوايي در سراسر كشور برساند.

وي ادامه داد: بي شك هدايت وكنترل سامانه‌هاي پدافندي (اعم از هواپيماهاي طرح پدافندي، مجموعه عظيم راداري، سامانه‌هاي جمع آوري اطلاعات، يگانهاي موشكي، هزاران جنگ افزار پدافندي با قابليت‌ها و ماموريت‌هاي متفاوت و هزاران عنصر ديده‌بان هوايي و...) كه جهت مقابله با حملات هوايي استفاده خواهند شد هماهنگي بسيار بالايي را نياز دارد و اين مهم اساس و هدف طراحي شبكه يكپارچه پدافند هوايي است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) خاطرنشان كرد: در اين شبكه يكپارچه پدافند هوايي است كه ايجاد امنيت در فضاي كشور براي هواپيماهاي خودي و مجاز و ناامن كردن اين فضا براي هواپيماهاي بيگانه و متجاوز احتمالي با بهره‌گيري از سامانه‌هاي پدافندي شكل مي‌گيرد.

* هماهنگي كامل يگان‌هاي پدافند هوايي نيروهاي مسلح با فرماندهي قرارگاه خاتم الانبياء(ص)

ميقاني درباره نحوه تعامل يگان‌هاي مختلف نيروهاي مسلح در مواقع بروز بحران و هماهنگي آنها تحت يك شبكه يكپارچه پدافند هوايي، نيز تصريح كرد: مسووليت دفاع از آسمان كشور به عهده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) ارتش است كه اين ماموريت را با نيروهاي تحت تابعيت و كنترل عملياتي خود انجام مي‌دهد و نيروهاي پدافندي ارتش، سپاه، ناجا و بسيج تحت كنترل عملياتي اين قرارگاه قرار دارند.

وي همچنين اظهار داشت: وظايف هر يك از نيروها كه به نحوي در شبكه يكپارچه پدافند هوايي مسئوليت‌هايي دارند، به خوبي مشخص شده واساساً فلسفه وجودي شبكه يكپارچه پدافند هوايي ايجاد هماهنگي در سطح كليه نيروها است كه نيروها يكپارچه عمل كنند و در تمامي شرايط (عادي، بحران و جنگ) يگان‌هاي پدافندي در شبكه قرار دارند و از دستورات شبكه متابعت مي‌كنند.

* تاكتيك‌هاي كنترلي پدافند هوايي كشورمان در دنيا منحصر به فرد است

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) با بيان اينكه اساساً هر كشوري كه خواهان حفاظت از قلمرو هوافضايش باشد نياز به شبكه يكپارچه دفاع هوايي دارد، گفت: هر كشوري متناسب با سطح توان نظامي خود از اين امكانات برخوردار است و هر چقدر شبكه توانمندتر باشد درصد مخاطرات پروازهاي داخلي كاهش يافته و امكان سوء استفاده دشمن از شبكه منسجم به حد اقل مي‌رسد.

ميقاني به روزنامه اطلاعات افزود: شبكه يكپارچه پدافند هوايي قرارگاه پدافند هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران كه كليه مبادي مرتبط با فضاي كشور نيز به آن متصل هستند داراي ويژگي‌هاي خاصي از جمله قابليت هدايت و كنترل يگانهاي پدافند هوايي با بهره گيري از سامانه‌هاي امن ارتباطي و با استقلال تاكتيكي در مناطق مختلف، تصميم‌گيري سريع، هوشمند و متمركز، تحرك و قابليت انعطاف بالا، بومي بودن و وابسته نبودن به امكانات خارجي است كه در بحث تاكتيكي نيز به لحاظ طراحي تاكتيك‌هاي كنترلي متفاوت كه وظايف عناصر اجرايي شبكه را در مواقع بحراني نيز مشخص كرده، منحصر به فرد است.

* هيچ نقطه كوري براي ورود هواپيماهاي رادار گريز دشمن به كشورمان وجود ندارد

وي همچنين به توانمندي‌هاي راداري و ديده‌باني پدافند هوايي كشورمان در خصوص كشف و ره‌گيري انواع هواپيماهاي رادار گريز اشاره كرد و افزود: در اين زمينه توانمندي‌هاي راداري ما درحديست كه نقطه كور راداري در كشور نداريم و روز بروز هم در حال تقويت اين وضعيت هستيم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) با تاكيد بر اينكه جهت كشف هواپيماهاي رادارگريز درابعاد مختلف تكنيكي و تاكتيكي اقدامات گسترده و موفقي درمجموعه قرارگاه پدافند هوايي انجام شده و پروژه‌هاي عديده‌اي نيز در دست اجراست، خاطرنشان كرد: ارتش جمهوري اسلامي ايران در سال‌هاي اخير به سامانه‌هاي راداري و سيگنالي با قابليت كشف اينگونه پرنده‌ها تجهيز شده و از طرف ديگر جهت تقويت وضيعت فعلي نيز پروژه‌هاي متفاوتي در دست اجراست كه بعضاً مراحل پاياني را پيش رو دارند.

ميقاني كه به روزنامه اطلاعات گفتگو مي‌كرد در رابطه با شبكه ديده‌باني كشور نيز گفت: اين شبكه بطور هوشمندانه‌اي در سراسر كشور ساماندهي شده و به سامانه‌هاي هوشمند الكترونيكي ديده باني مجهز گرديده كه اطلاعات هرنقطه‌اي را در مدت چند ثانيه در اختيار شبكه قرار مي‌دهد و در اين خصوص نيز در موضعيت مناسبي قرار داريم.

* توانمندي چشمگير پدافند هوايي در كشف و انهدام موشك‌هاي كروز

وي به اهميت نقش پدافند هوايي در در خصوص ساخت رادارهاي پسيو تصريح كرد: خوشبختانه صنعت ساخت رادار در كشور در سطح بسيارمطلوبي قرار دارد به گونه‌اي كه ما هر روز شاهد ارائه محصولات متنوع، با قابليت بالا و متناسب با تهديد قرار داريم. يعني وضعيت بگونه‌ايست كه توانمندي طراحي و ساخت رادار در باندهاي مختلف فركانسي، با بردهاي متفاوت (برد كوتاه، متوسط و برد بلند) بصورت فعال و غير فعال مجهز به سامانه‌هاي جنگال و با ويژگيهاي خاص وجود دارد و همه اينها در سايه اعتماد به نفس و توكل به خدا انجام شده است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) ادامه داد: در بحث مقابله با موشك‌هاي كروز سالهاست مطالعات و اقدامات بسيار خوبي انجام شده و امروز بحمدلله در سطح تجهيزات مورد نياز در حوزه كشف و مقابله و همچنين طراحي تاكتيك‌هاي مقابله‌اي، اقدامات ارزشمندي انجام شده است بطوريكه زير ساختهاي ايجاد شده باعث شده در كشف و مقابله و انهدام موشك هاي كروز بسيار توانمند باشيم.

* رژيم صهيونيستي در حد و اندازه تهديد ايران نيست

ميقاني در خصوص موضوع تهديدات عليه جمهوري اسلامي ايران نيز گفت: دشمنان در طول 32سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي همواره به دنبال فرصتي براي ضربه زدن به انقلاب اسلامي بوده و هستند اما همواره با عنايت خاص پروردگار و درايت بنيان گذار كبير انقلاب و هوشمندي رهبري فرزانه و مقام عظماي ولايت در هدايت‌هاي بموقع و مستمر مردم شريف و نيروهاي مسلح، ناكام مانده‌اند و امروز ما با حمايت‌هاي فرماندهي معظم كل قوا با افزايش سطح آمادگي رزمي به چنان توانمندي در ابعاد مختلف دفاعي رسيده ايم كه آمادگي پاسخ كوبنده به هر گونه اقدام نظامي عليه كشور و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را داريم.

وي اين تهديدات را عمليات رواني دشمن دانست و افزود: آنها امروز در شرايط سخت و شكننده‌اي قرار داشته و توان تعرض در شرايط فعلي را ندارد و صهيونيست‌ها هم با توجه به معضلات شكننده‌اي كه دارند در حد و قواره‌اي نيستند كه بتوانند ما را تهديد كنند، وقتي آنها در جنگ با حزب الله لبنان و حماس شكست مي‌خورند، جرات تعرض به ايران را ندارند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص)، سياست صهيونيست‌ها را تابعي از سياست امريكا دانست و گفت: ما در برابر تهديدات آمادگي كامل داريم و در سالهاي اخير هم با ايجاد تحول در توان رزم به توانمندي‌هاي خوبي دست يافته‌ايم كه اگر جسارتي عليه خاك كشورمان بشود، آنها غافلگير خواهند شد و جواب ما پشيمان كننده خواهد بود.

* نقش مهم دانشگاههاي كشور در كنار صنايع نظامي در قطع وابستگي به بيگانگان

ميقاني در خصوص توان بومي‌سازي و ساخت انواع تجهيزات دفاعي در كشور نيز گفت: سالهاي قبل از انقلاب و دفاع مقدس، ما كشوري كاملاً وابسته (در تمام ابعاد) بوديم، به ويژه در صنايع نظامي و در تكنولوژيهاي پيشرفته نظامي، اما دوران دفاع مقدس و تحريم‌هاي پياپي كه به تعبير معمار كبير انقلاب حضرت امام خميني(ره) يك نعمت براي ما بود موجب شده امروز، نيروهاي مسلح، صنايع نظامي و دانشگاههاي كشور در راستاي قطع وابستگي گامهاي بلندي بردارند.

وي افزود: در ابتدا، نيروهاي نظامي، به ويژه در قلمرو هوايي مصمم شدند تا امور مربوط به نگهداري، اوورهال، بازسازي، بهينه‌سازي و نهايتاً آماده و سر پا نگه داشتن تجهيزات موجود را با (اتكا به ايمان و دانش متخصصين) انجام دهند و در جهت ساخت سامانه‌هاي راداري در بردهاي مختلف، سامانه‌هاي موشكي كاملاً بومي، سامانه هاي جمع آوري اطلاعات الكترونيكي، سيستم‌هاي بصري و الكترواپتيك و خلاصه در تمام ابعاد اقدامات عظيمي انجام شود كه حاصل آنها پيشرفت هاي فعلي است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) ادامه داد: امروز عزيزان ما در مجموعه قرارگاه پدافند هوايي در امور نگهداري، بهينه سازي، اورهال و طراحي و ساخت سامانه‌هاي پدافند هوايي خود كفا هستند و به حول و قوه الهي كليه نيازمندي‌هاي تجهيزاتي در داخل كشور ساخته مي‌شود كه پيشرفتهاي علمي و فن‌آوري كشور بسيار افتخار آميز و شگفت آور است كه توانايي‌هاي ما را در بعد پدافند هوايي متحول كرده است.

* سامانه‌هاي پدافند هوايي با برد بلند را در آينده نزديك مي‌سازيم

ميقاني درخصوص مشكلات به وجود آمده در زمينه تحويل سامانه پدافند هوايي S300 و تلاش‌هاي صورت گرفته براي برطرف كردن اين موضوع نيز گفت: با توجه به توانمنديهاي موجود كشور در عرصه علمي و فن آوري و حركتهاي عظيم خود كفايي در عرصه هاي مختلف در موقعيتي هستيم كه توان طراحي و ساخت كليه نيازمنديهاي دفاعي در داخل كشور را داريم.

وي افزود: در بحث سامانه هاي موشكي هم دربردهاي مختلف اقدامات خوبي انجام گرفته و طرح هاي مختلفي در حال اجرا هست كه بعضي از اين طرحها به نتيجه رسيده، در رابطه با سامانه هاي برد بلند نيز اقدامات خوبي را از گذشته شروع كرده‌ايم و انشاءالله در آينده نزديك آنها را توليد خواهيم كرد.

* انجام‌ رزمايش‌هاي مختلف توان رزمي ما را در پدافند هوايي افزايش داده است

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) برگزاري رزمايش‌هاي مختلف را در ارتقاء توان رزم و آمادگي نيروها بسيار موثر دانست و خاطرنشان كرد: اساساً تمرين عمليات صحنه نبرد براي ارزيابي آمادگي رزمي يگانها و احراز آمادگي عملياتي برگزار مي شود و براي مثال در رزمايشهاي مدافعان آسمان ولايت 1و 2 كه با شركت بخش وسيعي از يگانهاي پدافند هوايي نيروهاي مسلح در سطحي گسترده برگزار شد، دستاوردهاي خوبي بدست آمده است.

ميقاني ادامه داد: ارتقاء هماهنگي و انسجام بين يگانهاي پدافند هوايي نيروهاي مسلح، تمرين تاكتيك‌هاي جنگ ناهمگون و تاكتيكهاي جديد، در تكنيك و فن آوري روز تجهيزات و جنگ الكترونيك، تجديد نظر در متون آموزشي، ارتقاء روحيه فداكاري و شهادت طلبي كه قطعاً نتيجه اين رزمايش‌ها افزايش سطح مهارت و آمادگي يگانها و كاركنان سلحشور، پر تلاش و متعهد پدافند هوايي خواهد بود كه هم در بازدارندگي و دفاع قاطع و كوبنده موثر و كارساز مي باشد.

* هيچ عمليات بزرگي در دفاع مقدس بدون همكاري پدافند هوايي موفق نمي‌شد

وي همچنين به نقش بي بديل پدافند هوايي در ايام دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: قبل ازپيروزي انقلاب اسلامي، دكترين نظامي ما آفندي و ماموريت يگانهاي پدافندي دفاع ازپايگاههاي هوايي بود ولي بعداز پيروزي انقلاب اسلامي با تغيير دكترين آفندي به دكترين دفاعي و شروع جنگ تحميلي، مسئولين و كارشناسان پدافند هوايي اكثر نقاط كشور را زير پوشش راداري و پدافندي قرار دادند و يگانهاي پدافند هوايي اولين يگانهايي بودند كه از اولين لحظات تجاوز رژيم بعثي وارد دفاع از آسمان ايران اسلامي شدند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) با بيان اينكه نقش حياتي و عملكرد درخشان پدافند هوايي در دوران 8 سال دفاع مقدس و در عمليات‌هاي مختلف، براي طراحان نظامي و ملت بزرگ ايران اسلامي كه دوران دفاع مقدس را درك كرده اند بر هيچ كس پوشيده نيست، تصريح كرد: فعاليت‌هاي شبانه‌روزي و مداوم مجموعه يگانهاي پدافند هوايي در تامين امنيت هوايي نقاط حساس و حياتي كشور، مراكز توليد و صادرات نفتي كشور (جزاير خارك، اسكله هاي مستقر در خليج فارس، مناطق اهواز و جنوب، مركزي) و دفاع بيش از 280 مركز اقتصادي، سياسي، نظامي و غيره در طول هشت سال دفاع مقدس و مقابله با حملات هوايي ارتش رژيم بعث كه به جديد ترين هواپيماها و سلاح‌ها مجهز بود از نقش هاي اساسي پدافند هوايي در 8 سال دفاع مقدس است.

ميقاني افزود: همچنين انجام هرگونه عمليات نيروهاي سطحي (زميني و دريايي) و عمليات برون مرزي هوايي با پشتيباني پدافند هوايي انجام مي شد و اين اساس كار پدافند هوايي است و پدافند هميشه خط مقدم است و بواسطه همين سابقه و نقش حياتي است كه فرمانده معظم كل قوا نيز مي فرمايند اگر حادثه اي براي كشور پيش بيايد اولين مركزي كه بايد فعاليت كند قرارگاه پدافند هوايي است.

وي ادامه داد: پدافندهوايي دردوران دفاع مقدس با بهره گيري ازجنگنده‌هاي رهگيري هوايي، گسترش سايت هاي موشكي پدافند زمين به هوا، جنگ افزارهاي ارتفاع كم و ارتفاع متوسط، رادارها و پست‌هاي ديده‌باني در كليه عمليات‌ها حضور فعال داشت بگونه‌اي كه هيچ عملياتي طراحي نشد مگر اينكه پشتيباني پدافند هوايي در آن پر حجم و مؤثر بود و در مجموع پدافند هوايي با سر نگوني صدها فروند از هواپيماهاي دشمن با سر بلندي و كارنامه اي افتخار آميز جنگ را به پايان برد.

* تعرض دشمن به خاك ايران نتيجه‌اي جز تلفات زياد و پشيماني براي آنها ندارد

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء (ص) در پايان تاكيد كرد: به ملت بزرگ ايران اطمينان مي دهيم كه فرزندان شما درقرارگاه پدافند هوايي خاتم الانبياء(ص) در دفاع از قلمرو هوايي كشور بسيار توانمند بوده و دائماً در حال ارتقاء توان رزم و آمادگي دفاعي خود هستند تا دشمنان خدا، قرآن و بشريت جرات بدانديشي به ملت و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را نداشته باشند و در صورت تعرض با جواب دشمن شكن ما مواجه خواهند شد و نتيجه اي از تعرض جز تلفات زياد، شكست و پشيماني نخواهند گرفت.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________ 
 
Furious Poster
Furious Poster
پست: 387
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۴ اسفند ۱۳۸۷, ۱۰:۲۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2381 بار
سپاس‌های دریافتی: 1171 بار

Re: ساخت سامانه‌هاي پدافند هوايي بومي با برد بلند در آينده ن

پست توسط nasir irani »

شاید قائم رو میگه!
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”