کوسه ی روسی باعث هراس زیردریایی اتمی انگلیس شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 179
تاریخ عضویت: جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۸۸, ۱۲:۳۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 100 بار
سپاس‌های دریافتی: 283 بار

کوسه ی روسی باعث هراس زیردریایی اتمی انگلیس شد

پست توسط kamranrus »

تصویر
روزنامه "راسیسکایا گازیتا" در مقاله ای اشاره کرد که بر اساس اخبار موجود یکی از نشریات معتبر انگلیس، زیردریایی اتمی روسی "آکولا" (کوسه) تحرکات زیردریایی استراتژیکی " Vanguard " بریتانیا حامل موشک های قاره پیمای Trident را زیر نظر گرفته است.

بر اساس گزینه ای که از سوی بریتانیایی ها منتشر شده، زیردریایی روسی تلاش می کرد که صدای منحصر بفرد موتور زیردریایی موشک بر استراتژیکی بریتانیایی را ضبط کند. و اگر این کار انجام می شد، امنیت نیروهای استراتژیکی بازدارنده بریتانیا تحت تهدید قرار می گرفت. نشریات انگلیسی نوشتند در پی این ماجرا زیر دریایی ضد زیردریایی Trafalgar برای جلوگیری از عملیات جاسوسی "آکولا" اعزام شد که باعث دور شدن زیردریایی روسی از منطقه شد.

به گزارش "راسیسکایا گازیتا"، آنچه که باعث تعجب است آنکه این حادثه ظاهرا شش ماه پیش رخ داده اما خبر آن هم اکنون منتشر می شود. یک مسئله جالب دیگر آنکه به گزارش رسانه های بریتانیایی، از سال 1987 امسال بیشترین تعداد تلاقی های آکوستیکی با زیردریایی های روسی در دریای آتلانتیک شمالی ثبت شده است.

در ادامه نشریه روسی این سئوال را مطرح می کند که حال چه اتفاقاتی رخ می دهد؟ به گفته منابع ستاد کل نیروی دریایی روسیه، بحث مانورهای آموزشی-جنگی برنامه ایدر میان است، و این مسئله که زیردریایی های اتمی روسیه بیش از گذشته وارد آب های آزاد اقیانوس ها می شوند، فقط نشان دهنده آنست که آمادگی حرفه ای خدمه زیردریایی ها به حالت طبیعی خود باز گشته است. مدت زیادی بخش اعظم زیردریایی های روسی در اسکله لنگر انداخته بودند.

در این مقاله به برخی از ویژگی های زیردریایی "آکولا" اشاره می شود، زیردریایی اتمی طرح 971 از زیردریایی های نسل سوم هستند و گزینه فولادی زیردریایی های تیتانیومی طرح 945 می باشند که به نوبه خود بهترین زیردریایی های چند منظوره اواخر قردن 20-م بشمار می رفتند. این زیردریایی ها برای شکارهر گونه زیردریایی و ناوگان های هواپیمابر دشمن بکار می روند.

وجه تمایز این گونه زیردریایی ها آنست که می توانند حتی چند روز پس از عبور رد زیردریایی های و کشتی ها را شناسایی کنند. این مطلب در اوائل سال های 1990 نیز منتشر شده بود. در ضمن سطح رادار گریزی این زیردریایی ها بسیار بالاست. شاید بی دلیل نباشد که این زیردریایی های این طرح (971) در پیمان آتلانتیک شمالی بعنوان "آکولا" (کوسه) نامیده شده اند. بروز چنین زیردریایی نزدیک سواحل اسکاتلند اگر واقعا رخ داده باشد، به اعتقاد کارشناسان روس، به هیچ عنوان به امور جاسوسی ارتباطی ندارد. به احتمال قوی تمرین شکار زیردریایی ها مد نظر بوده است هرچند که این کار با ریسک های بسیاری همراه است اما کاملا معمولی است.

در پایان مقاله نیز گفته می شود که برای انجام امور جاسوسی در روسیه مدت هاست که زیردریایی های ویژه ای ساخته شده که عملا نمی توان آنها را رویت و رهگیری کرد. در باره منحصر بفرد بودن صدای موتور زیردریایی های جنگی نیز باید گفت که این گونه صداها، هم توسط کارشناسان ما و هم توسط همکاران ناتویی مدت هاست که ضبط شده اند.

حادثه ای که گویا شش ماه پیش در سواحل اسکاتلند رخ داده و تازه خبر آن منتشر شده، به هیچ وجه نشان دهنده مقابله و یا تنش در روابط میان ناتو و روسیه نیست.
سیاست جنگ بدون خونریزی و جنگ سیاست با خونریزی است
Captain I
Captain I
پست: 820
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۸۶, ۱۱:۵۸ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4147 بار
سپاس‌های دریافتی: 2180 بار

Re: کوسه ی روسی باعث هراس زیردریایی اتمی انگلیس شد

پست توسط حسن2568 »

حتی چند روز پس از عبور رد زیردریایی های و کشتی ها را شناسایی کنند


دوستان در این باره کسی اطلاعاتی دارد.چطور چنین کاری انجام میشه.
باآزمايش hla وثبت نام در پايگاه پيوند مغز استخوان كشور در بيمارستان شريعتي شانس زندگي را در بيماران سرطان خون و... افزايش دهيد [External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1249
تاریخ عضویت: شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸۵, ۷:۴۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1041 بار
سپاس‌های دریافتی: 1699 بار

Re: کوسه ی روسی باعث هراس زیردریایی اتمی انگلیس شد

پست توسط Achilles »

حسن2568 نوشته شده:حتی چند روز پس از عبور رد زیردریایی های و کشتی ها را شناسایی کنند


دوستان در این باره کسی اطلاعاتی دارد.چطور چنین کاری انجام میشه.احتمالا باید بوسیله ردیابی آثار بجا مانده از پیشرانه اتمی زیردریایی مورد نظر اینکار انجام بشه.
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 179
تاریخ عضویت: جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۸۸, ۱۲:۳۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 100 بار
سپاس‌های دریافتی: 283 بار

Re: کوسه ی روسی باعث هراس زیردریایی اتمی انگلیس شد

پست توسط kamranrus »

متاسفانه بعلت اهمییت بالای این تکنولوژی و طبقه بندی این تکنولوژی بعنوان فوق محرمانه ، اطلاعات خیلی کم و بعضا تایید نشده در مورد این تجهیزات وجود داره ، با این وجود طبق اطلاعاتی که تونستم پیدا کنم زیردریایی project 971 که توسط ناتو به اسم AKULA یا کوسه نامگذاری شده از یک سیستم فوق پیشرفته موسوم به LSM-200 "Toucan" برای کشف زیردریایی ها و کشتی ها استفاده میکنه که بر طبق منابع قادر است رد زیردریایی ها و کشتی ها رو از بعد از 30 دقیقه تا چند روز بعد از عبور از منطقه کشف کنه.
این سیستم که در GRU با کد 513 شناخته میشه برخلاف سیستمهای کشف موجود در زیردریایی های دیگه از یک تکنولوژی انقلابی برای کشف زیردریایی ها استفاده میکنه.
همونطور که توی عکس مشخصه ، زیردریایی از گروهی از سنسور های جستجوگر سطحی فوق حساس نصب شده در قسمت بالای زیردریایی برای کشف تلاطم های بسیار ریز ایجاد شده توسط حرکت زیردریایی ها در سطح آب و از یک سنسور دیگه برای اندازه گیری توربولانس یا همان تلاطم بجای مانده در آب در لایه های زیرین توسط پروانه ی زیردریایی و حرکت خود زیردریایی استفاده میکنه .
تصویر
[External Link Removed for Guests]
استفاده از این تکنولوژی این امکان رو به زیردریایی های مذکور که در ارتش روسیه با نام Щука-Б یا "اردک ماهی" شناخته میشن ، میده که خارج از برد سیستمهای کشف سونار زیردریایی های دیگر همانند یک شبح آنها را دنبال کنه که این قابلیت برای کشف و نظارت بر زیردریایی های استراتژیک حامل موشکهای اتمی بسیار موثر است . بهمین منظور در ماههای گذشته هم حضور زیردریایی های این کلاس در اقیانوس اطلس به منظور کشف مسیر حرکت زیردریایی های اتمی آمریکایی ، انگلیسی و فرانسوی به کرات گزارش شده

البته گمانه زنی های زیادی هم در مورد دیگر روشهای کشف مثل اندازه گیری میزان گرمای منتشر شده توسط خنک کننده های آب موجود در سیستم پیشرانه ی اتمی زیردریایی توسط سنسور های مادون قرمز وجود داره که با توجه به چگالی بالای آب و امکان انتقال گرما توسط جریانهای آب گرم و سرد در اقیانوسها گزینه ای بعید بتظر میرسد
سیاست جنگ بدون خونریزی و جنگ سیاست با خونریزی است
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”