نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۸۶, ۷:۴۱ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط Shahbaz »

 [External Link Removed for Guests]      نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس؛ بی اعتمادی به سلاحهای خارجی؛ ساخت موشک شاهین و سامانه پیشرفته پدافند هوایی موشکی برد متوسط مرصاد؛ دستیابی به تکنولوژی کشف هواپیماهای رادارگریز و جاسوسی؛ امام راحل مهمترین عامل پیروزی در جنگ؛ روابط ارتش و سپاه در پدافند هوایی و... .   مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس با یکی از سرداران سرافرازدوران دفاع مقدس به گفتگو نشستیم.

سردار محمد حسن منصوریان معاون هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) متولد سال 1338 استان سمنان است. وی که دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس مدیریت بوده و آموزشهای گوناگونی را داخل و خارج از کشور در زمینه پدافند هوایی دیده است، سردار منصوریان در سال 1358 وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و در طول 8 سال دفاع مقدس نیز 80 ماه در جبهه های نبرد حق علیه باطل پیکار کرده است.

وی دارای مسئولیت های ستادی و اجرایی متنوع از قبیل فرمانده گردان، فرمانده گروه، مدیریت پدافند هوایی نیروی هوایی سپاه، رئیس ستاد پدافند هوایی بوده است که هم اکنون نیز در سمت معاون هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) مشغول خدمت است.

گفتگوی مشروح خبرنگار مهربا سردارمحمد حسن منصوریان معاون هماهنگ کننده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) در پی می آید:

* گروه سیاسی:         [External Link Removed for Guests]                  سردار! به عنوان نخستین سئوال بفرمائید، پدافند هوایی در دوران هشت سال دفاع مقدس چه نقشی را ایفا کرد؟

- برای این موضوع و تبیین نقش پدافند هوایی در دفاع مقدس نیاز به تحلیل وضعیت دو طرف جنگ داریم، یعنی اگر بتوانیم شرایط دو طرف جنگ را در آن مقطع درست تحلیل کنیم می توانیم پی به اهمیت پدافند هوایی و میزان تاثیر آن در دفاع مقدس ببریم.

در طرف نیروهای بعثی کاملا مشخص بود که عراقیها از ناحیه شرق وغرب به شدت مورد حمایت قرار می گرفتند، بطوریکه از هواپیمای قدیمی مثل "میگ19 و میگ21" که در اختیار داشتند به هواپیمای نسل جدید و فوق مدرن مانند "میراژ، میگ 25 ، سوخو 24 تغییر وضعیت دادند، به عبارتی دیگر روند رشد نیروی هوایی ارتش عراق در جنگ تحمیلی روندی صعودی بود که سرعت آن نیز بسیار بالا بود یعنی ارتش بعث عراق در زمان خیلی کوتاهی به انواع هواپیماهای پیشرفته دست پیدا کردند.در حقیقت دسترسی ارتش بعث عراق به انواع بمب های هوشمند-هدایت شونده، بمبهای لیزری و شیمیایی و علم بکارگیری اینها مسئله ای نبود که عراقیها بتوانند یکی دو روزه به آن دست پیدا کنند چون واقعا این کار در حد و اندازه عراقی ها نبود.

درصورتیکه درشرایط عادی این کار چندین سال بطول می انجامد تا بتوان این همه جنگ افزار و تسهیلات پیشرفته نظامی را هم از نوع شرقی و هم از نوع غربی به کار گرفت، این خود از جمله عواملی است که نشان می دهد شرق و غرب با همه امکانات خود در حمایت از عراقیها پای کار آمدند وانواع و اقسام پشتیبانی های تسلیحاتی، آموزشی ومشاوره ای را از ارتش بعث عراق بعمل می آوردند در واقع دنیا برای حمایت از عراق متجاوز از هیچ کوششی دریغ نکرد و در تجهیزارتش این کشور سنگ تمام گذاشت.

از سویی دیگر آمریکائیها با ماهواره هایی که در اختیار داشتند اقدام به واگذاری اطلاعات پروازی و یااطلاعاتی از مراکز حساس و سوق الجیشی ما به ارتش بعث عراق می کردند که این مسئله در آن زمان ما را دچار مشکل می کرد. در حقیقت آمریکا نیروهای زیادی را در عراق مستقر کرده بود تا در طراحی وانجام عملیاتهای مختلف نظامی علیه ایران به عراقی ها کمک کنند. ضمن اینکه پول کشورهای عربی نیز زمینه ورود حجم عظیمی از تسلیحات نظامی به عراق را تسهیل می کرد.

طرف دیگر در جنگ جمهوری اسلامی ایران بود که تسلیحات و تجهیزاتی را در پدافند هوایی مانند سامانه های راداری ، سامانه های پرتاب موشک های زمین به هوا، هواپیماهای شکاری ره گیر، سامانه های جمع آوری اطلاعات الکترونیک و تجهیزات شبکه پدافند هوایی که همه آن ها غربی بود، را در اختیار داشتیم.این سامانه ها وتجهیزات را آمریکایی ها در کشورمان راه اندازی کرده بودند و خودشان هم به عنوان مستشار در کنار ما قرار داشتند تا در صورت بروز مشکل آن را برطرف کنند. اینها در زمان حضورشان در کشورمان اجازه ورود به ایرانیان را درخیلی از بخش ها نمی دادند. حالا شما حساب کنید در شرایطی که انقلاب تازه پیروز شده است، مستشاران آمریکایی هم کشور را ترک کرده بودند و جنگ را هم به ما تحمیل کرده اند چه باید می کردیم؟

به هرحال مجبور شدیم تمام تسلیحات و تجهیزات پدافند هوایی را در سطح کشور بکار بگیریم که این موضوع برای ما تبعاتی به همراه داشت مثلا اگر یکی از تجهیزات ما را با موشک یا بمب می زدند به سختی می توانستیم آن را بازسازی کنیم چون اصلا تجربه این کار را نداشتیم ودر طول زمان این توانمندی را کسب کردیم.

از طرفی دیگر ارتش بعث عراق به عمق کشورمان حمله می کرد و با موشک و یا بمباران هوایی اقدام به زدن مناطق مسکونی در شهرهای بزرگ ما می کرد که این مسئله در آن زمان دغدغه جدیدی را برای مسئولان سیاسی نظام ایجاد کرد، بطوریکه درعین حال مجبور بودیم بخشی از توان رزمی خود را در شهرهای بزرگ توزیع کنیم و بدلیل اینکه پدافند هوایی در گذشته اساسا به گونه ایی طراحی نشده بود که همه فضای کشور را پوشش دهد علاوه بر آن فضای مناطق عملیاتی هم بایستی به صورت ویژه مورد توجه قرار می گرفت لذا به طور کلی می توان گفت که پدافند هوایی در گذشته برای مقابله با چنین محیطی آمادگی لازم را نداشت. در چنین شرایطی و در بررسی هایی که در آن مقطع انجام شد به این جمع بندی رسیدیم که چگونه باید یگانهای پدافند هوایی را سر خط نگهداریم. و چگونه از تسلیحات و تجهیزات استفاده کنیم، چگونه از منابع نیروی انسانی حداکثر استفاده را داشته باشیم و در نهایت طراحی ها چگونه صورت می گرفت که در مجموع دفاع قابل قبول را ایجاد می کردیم.

*در چنین وضعیتی شما چه اقداماتی انجام دادید؟

- با توجه به شرایط موجود مجبور بودیم همواره یکسری جابجایی ها را در سطح کشور داشته باشیم. مثلا به تبریز می رفتیم . بعد از برقراری پدافند به کرمانشاه نقل مکان می کردیم، بعد از مدتی به شهرهای دیگر ، به هرحال مجبور بودیم تجهیزات خود را در نیمی از کشور که مورد تهدید بود جابجا کنیم .جنگ خسارت های زیادی را به تجهیزات ما وارد کرده بود مثلا بخشی از رادارهای ما را از دور عملیات خارج کردند، همه این خسارات هم اتفاقا درشرایطی بود که بدلیل اعمال تحریمها درب فروش سلاح و تجهیزات نظامی هه کشورها به روی ما بسته بود و نمی توانستیم سلاح یا تجهیزاتی را دراختیار بگیریم.

*سردار! در شرایطی که واقعا همه چیز علیه ما بود، نیروهای مسلح چگونه مقابله می کردند؟

- دراین شرایط فقط و فقط نیروی انسانی است که می تواند معادلات را برهم بزند. در شرایط عادی علی القاعده ما باید مغلوب این صحنه ها می شدیم چرا که شرایط بسیار نامساعدی داشتیم اما وقتی نیروهایی آمدند و از جان خود و خانواده شان مایه گذاشتند و با توکل به خدا همه موانعی که برای ما ایجاد شده بود را برطرف کردند، بطوریکه در یک میدان نابرابر شب و روز کار کردند و توانستند شرایط قابل قبولی را بوجود بیاورند.

*پس در مجموع باید گفت که حجم خسارات وارده به کشورمان بعد از جنگ طبیعی بوده است؟

- نه! چون طبق برآوردها و تحلیل وضعیت دوطرف در بازی جنگ آسیب وارده به ما باید خیلی بیشتر از اینها می بود. در حقیقت نیروی هوایی عراق با جنگنده های مدرنی که در اختیار داشت و با پشتیبانی که از سوی کشورهای شرق و غرب از عراق صورت می گرفت باید ما را به پای میز مذاکره می کشاند و مسائل خود را به ما تحمیل می کرد، اما اینجا نیروی انسانی معادله را بر هم زد و توانست شرایط را عوض کند.نیروی انسانی با اعتقاد ، در همه رسته ها حضور داشت ، در یگانهای پیاده، توپخانه، زرهی، مهندسی رزمی، هوایی، هلی کوپتری و... با این توضیح می توان گفت که پدافند هوایی در جبهه های حق علیه باطل عملکرد بسیار قابل قبولی را به نمایش گذاشت و همچنین توانست از عقبه جبهه ها بخوبی پشتیبانی کند بطوریکه این پشتیبانی از جبهه ها در طول هشت سال دفاع مقدس تداوم داشته باشد.

ضمن اینکه به همین دلیل است که می گوئیم پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس که واقعا شرایطی بحرانی بود توانست از خود پرونده ای روشن و قابل قبول به جای بگذارد و خدا را شکر می کنیم که پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران توانست تعداد بسیار زیادی ازهواپیماهای دشمن را سرنگون کند . هرچند برخی از هواپیماهای دشمن موفق به بمباران شهرها شدند اما عمده حملات هوایی با جانفشانی و ایثارگری کارکنان مخلص و خدوم دفع گردید و براین اساس و بدون تردید پدافند هوایی جزء یگانهای موفق دوران دفاع مقدس بوده است.

*در این رابطه نقش اعمال تحریم های غرب علیه ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

- بحمدالله هم اکنون در کشور کارهای بسیار بزرگی انجام شده است که اگر قرار بود در یک روند طبیعی به این نقطه برسیم به هیچ وجه امکانپذیر نبود و دلیل آن چیزی نبود جز روحیه جهادی و خود باوری که حضرت امام در خلق الله دمیده بود.

از سویی دیگر ساخت و استفاده از تجهیزات و سلاح های بومی آسیب پذیری کمتری را به دنبال دارد، ضمن اینکه تکنیک و تاکتیک استفاده از آن نیز متناسب با شرایطمان است. لذا خیلی راحت می توان با آنها کار کرد اما چیزی را که غربی ها به ما تحویل می دهند نسخه پیچیده ای است که اصلا نمی شود در آن تغییری ایجاد کرد. نکته مهم دیگر نیز این است که اطلاعات فنی تسلیحات نظامی غربی فقط در اختیار کشور سازنده است براین اساس نمی توان به سلاح های خارجی اعتماد کرد به عبارتی دیگر استفاده از تجهیزات نظامی و سلاح های خارجی در زمان جنگ نا مطمئن خواهد بود. بعلاوه واگذاری مشخصات و مختصات تسلیحات و یا تجهیزات به طرف مقابل باعث افزایش آسیب پذیری خواهد شد. ممکن است برای طراحی و ساخت تجهیزات و تسلیحات بومی هزینه و یا زمان یبشتری نیاز باشد اما ترجیح می دهیم که سلاح بومی دستمان باشد تا به کم و کیفش کاملا واقف باشیم.

ما ازهمان روزهایی که مستشاران آمریکایی را از کشور بیرون کردیم و دستمان خالی شد، مجبور شدیم که خودمان به سمت خوداتکایی و خودباوری پیش برویم که این روند همچنان ادامه داشته و دارد بطوریکه در طول سالیان متمادی منجر به تولید تجهیزات و تسلیحات بسیار پیشرفته و ارزشمند شده است.                  
[External Link Removed for Guests]   *در این راستا چند نمونه از دستاوردهای مهم جمهوری اسلامی ایران را نام ببرید؟

- با توجه به اینکه استراتژی نظام در مورد نیروهای مسلح بومی سازی تجهیزات وتسلیحات نظامی است، ساخت موشک شاهین و سامانه پیشرفته پدافند هوایی موشکی برد متوسط مرصاد در کشور را می توان از جمله کارهای بسیار ارزشمند و بزرگ در این خصوص به شمار آورد، البته محصولاتی از این دست در کشور ما بسیاراست، مثلا طراحی و تولید رادارهای متنوع در فرکانس های مختلف با بردهای کوتاه ، متوسط و بلند در کشور در حال تولید انبوه است. در زمینه تولید جنگ افزارهای توپخانه ای با نرخ آتش بالا ، بهینه سازی تسلیحات و تجهیزات گذشته و دهها دستاورد دیگری که ذکر آن در این مجال نمی گنجد از دستاوردهای مهم در این بخش تلقی می شود.

*سردار! آیا درحال حاضر جمهوری اسلامی ایران به تکنولوژی کشف هواپیماهای رادار گریز دست پیدا کرده است؟

- بله، با تکنولوژی که امروز در ساخت رادارها در بردهای مختلف به آن دست پیدا کرده ایم قطعا می توانیم هواپیماهای رادار گریز دشمن را کشف کنیم. البته همه اینها امتیازاتی است که همین تحریم های غرب برای ما ایجاد کرده است و امیدوارم که روز به روز توسعه پیدا کند که حتما هم همینطور خواهد بود.

*شما که در جبهه های نبرد حضوری چشمگیر داشتید نقش حضرت امام (رض) را در آن دوران چگونه ارزیابی می کنید؟

- در حقیقت ما از اول انقلاب و بُروز جنگ تحمیلی مسیر خود را پیدا کردیم یعنی ابتدای جنگ فهمیدیم که باید روی پای خود بایستیم و نمی توانیم روی کمک دیگران حسابی باز کنیم و همین موضوع باعث شد که توانستیم جنگ را اداره کنیم. در حقیقت امام راحل یک روحیه خودباوری را در جوانان دمید و به آنها گفت که شما می توانید و باید قادر باشید که کشور را اداره کنید لذا ما که جوانهای آن دوره هستیم خط را آن زمان از امام گرفتیم.

ما بچه های انقلاب هستیم و افتخار می کنیم که در کنار امام ، خودمان را شناختیم، به هر حال امام به جوانان اعتماد کردند بطوریکه در آن مقطع بیشترین استفاده از پتانسیل جوانان شد که اگر نبود آن دم مسیحایی حضرت امام و انرژی که با ولایت شان به مردم و بویژه جوانان دادند بی تردید شاید الان شرایط فعلی را نداشتیم.ما همواره خود را مرهون رهبریهای حکیمانه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (قدس سره شریف) می دانیم و بر این باوریم که مهمترین عامل در همه پیروزیها و در همه صحنه های انقلاب و جنگ تحمیلی عامل رهبری بوده است.

*سردار! تعامل ارتش و سپاه در قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) چگونه است ؟

- الان تعامل ارتش و سپاه در قرارگاه خیلی خوب است، اساسا یکی از دلایل حضور ما هم در اینجا همین است، با توجه به اینکه فرماندهی پدافند هوایی کشور در دست ارتش جمهوری اسلامی است، لذا فلسفه حضور تعدادی از برادران پاسدار نیز دراین قرارگاه ایجاد وحدت، همدلی و استفاده بهینه از همه امکانات ارتش و سپاه است ضمن اینکه یکی از اهداف جدی ستادهای بالاتر نیز ایجاد یک وحدت رویه مبتنی برارتباط منطقی در این مجموعه است.

هنگامی که پدافند هوایی از نیروی هوایی ارتش جدا شد و بطور مستقل کار خود را آغاز کرد ما شاهد بیشترین روابط صمیمانه بین ارتشیان وپاسداران هستیم، ضمن اینکه بنا به دلایل مختلف بایستی همه عوامل را در پدافند هوایی در یک مجموعه واحد در نظر بگیریم، البته براساس تدبیر مقام معظم رهبری تصمیم بر این است که پدافند هوایی بطور مشترک اداره شود بگونه ای که نیروهای ارتشی با برادران سپاهی تعامل داشته باشد تا بهتر از گذشته بتوانند کار را پیش ببرند.

*آیا همکاری ارتش با سپاه موجب موازی کاری نمی شود؟

- اصلا ، چون نیازهای عملیاتی ما در سطح کشور خیلی زیاد است به دلایل متعدد ، نیازهای عملیاتی پدافند هوایی در سطح کشور افزایش یافته است. مخصوصا نیازمندی به یگانهای زمین به هوا که یکی از دلایل عمده آن را می توان در رشد سریع و روز افزون کشورهای تهدید در زمینه یگانهای تهاجمی ذکر کرد. اعتبارات بسیار کلانی که کشورهای تهدید کننده در این مسیر هزینه می کنند ، از جمله می توان به هواپیماهای رادار گریز، هواپیماهای بدون سرنشین، هواپیماهای جنگ الکترونیک، هواپیماهای دور ایستا ، موشکهای سطح به سطح با دقت بالا مثل موشکهای کروز و... اشاره کرد .

لذا با این توضیح مختصر می توان ادعا نمود نه تنها اقدامات و امکانات موجود در ارتش و سپاه کار موازی محسوب نمی شود بلکه روز به روز متناسب با پیشرفت تکنولوژی در کشورهای تهدید کننده پدافند را به تسلیحات و تجهیزات کارامد تر مجهز کردند.

*با تشکر از حضور شما در این مصاحبه.    از: محمد ابراهیم     
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 830
تاریخ عضویت: شنبه ۲ تیر ۱۳۸۶, ۱۱:۴۷ ب.ظ
محل اقامت: باختران
سپاس‌های ارسالی: 309 بار
سپاس‌های دریافتی: 2025 بار
تماس:

Re: نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط ali1371 »

واقعا یاد افسران ودرجه داران پدافند کشور به خصوص منطقه نفتی خارک که نگذاشتند ارتش عراق اسوده باشد بخیر
  که ارتش ایران درجنگ کرد حماسه نبود معجزه بود
یاسرعرفات
 
وبلاگ من [External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 305
تاریخ عضویت: شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۸۹, ۱۲:۴۴ ب.ظ
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 263 بار
سپاس‌های دریافتی: 1222 بار
تماس:

Re: نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط !MOS »

این کشف هواپیماهای رادار گریز قضیه اش چیه؟ :-( :-x
hikmat313.blogfa.com

 
New Member
نمایه کاربر
پست: 12
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۸۹, ۳:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

Re: نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط homan_aria »

سلام
واقعا توان دفاع پدافند ما در چه حده .. بله شنیدم که یه چیزهایی ساخته شده .. در عمل چی .. من بخاطر علاقه زیاد به جنگ افزار های نظامی عضو این سایت شدم .... ولی هر چی میخونم همون هایی هستند که در رادیو و تلیوزیون گفته میشه .. اگه توان دفاعی ما اینقدر خوب و قابل اعتماده .. پس این همه اسرار به خرید سیستم های موشکی ضد هوایی اس 300 از روسیه چیه ...؟ که اونهام بهمون نمیدن ...البته ...تصویر
بهتر نیست اینقدر با هم تعارف نداشته باشیم ...
در زندگی زخمهایی هست که مثل خوره روح را در انزوا میخورد و میتراشد ....
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 179
تاریخ عضویت: جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۸۸, ۱۲:۳۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 100 بار
سپاس‌های دریافتی: 283 بار

Re: نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط kamranrus »

دوست عزیز این تکنولوژی کشف هواپیماهای رادارگریزی که جناب سردار ازش حرف میزنند در واقع همون رادار P-18 ساخت 1970 شوروی هست که قابلیت کشف هواپیماهای Stealth رو داره که ایران هم چند سالیه این رادار و تکنولوژیش رو از منبعی ناشناس (یکی از کشورهای شوروی سابق) دریافت کرده و این قابلیت در اصل خیلی وقته که در بین کشورهای استفاده کننده ی این رادار کشف شده است و ایران هم در حقیقت با دستیابی به این رادار به تکنولوژی کشف هواپیماهای رادار گریز هم دست پیدا کرده .
این قابلیت رادار P-18 اولین بار در 1999 و در جریان بمباران یوگوسلاوی توسط نیروی هوایی ناتو علنی شد ، بطوریکه در این جنگ حداقل یک مورد کشف و سرنگون شدن هواپیمای رادار گریز F-117A Nighthawk توسط این رادار گزارش شد که در اون موقع باعث حیرت بسیاری از ناظران و کارشناسان نظامی غربی شد .
خصوصیت متمایز کننده ی این رادار از بقیه رادارها استفاده از باند VHF برای ارسال امواج راداریه و طراحی هواپیماهای رادارگریز و مواد مورد استفاده در بدنه ی اونها قابلیت جذب امواج در این باند یا به عبارت بهتر در این فرکانس و طول موج رو ندارند ، بلکه این مواد و طراحی هواپیماهای رادارگریز بیشتر برای مقابله و جذب امواج ساطع شده با طول موج در مقیاس میلیمتر و سانتی متر تنظیم شده اند که باعث بوجود آمدن نقطه ی ضعف بزرگی برای این گونه هواپیماها گشته .
سیاست جنگ بدون خونریزی و جنگ سیاست با خونریزی است
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 179
تاریخ عضویت: جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۸۸, ۱۲:۳۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 100 بار
سپاس‌های دریافتی: 283 بار

Re: نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط kamranrus »

در جواب دوست تازه عضو شده هم باید عرض کنم که سیستمهای پدافند هوایی با توجه به بردشون به 3 گروه کوتاه برد ، برد متوسط و برد بلند تقسیم میشن که ما با استفاده از سیستمهایی مثل Tor-M1 ، شاهین و بقیه سیستمها دارای توانایی خوبی در بردهای کوتاه و متوسط داریم اما در برد بلند هنوز هیچ سیستم کارآمدی در نیروهای مسلح بصورت عملیاتی وجود ندارد ، البته این حرف که روسها تخوان S-300 رو تحویل بدن تا حدی اشتباست چراکه اولا در صورت عدم تمایل چرا قراردادشو بستند که حالا با عمل نکردن بهش به ایران خسارت بدن ، بعدشم داشتن پدافند استراتژیک S-300 برای ایران نه تنها به امنیت حریم هوایی خود روسیه کمک میکنه بلکه باعث تقویت موضع ژئوپلیتیکی روسیه در خاورمیانه خواهد شد ، در این میان فشارهای کشورهای غربی برای عدم تحویل این سلاح باعث به وقفه افتادن این مساله شده که با توجه به خبرهای ضد و نقیض به گوش رسیده (که اخیرا هم حتی خود فارس علنا اعلام کرده بود) احتمالا به وسیله ی کشورهای واسطه ای چون بلاروس یا کرواسی این سیستم به ایران منتقل شده است چراکه عکسها و خبرهای معتبر از حضور سیستم راداری S-300 در بین پدافند هوایی ایران حکایت داره
سیاست جنگ بدون خونریزی و جنگ سیاست با خونریزی است
New Member
نمایه کاربر
پست: 12
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۸۹, ۳:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 7 بار
سپاس‌های دریافتی: 14 بار

Re: نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط homan_aria »

kamranrus نوشته شده:دوست عزیز این تکنولوژی کشف هواپیماهای رادارگریزی که جناب سردار ازش حرف میزنند در واقع همون رادار P-18 ساخت 1970 شوروی هست که قابلیت کشف هواپیماهای Stealth رو داره که ایران هم چند سالیه این رادار و تکنولوژیش رو از منبعی ناشناس (یکی از کشورهای شوروی سابق) دریافت کرده و این قابلیت در اصل خیلی وقته که در بین کشورهای استفاده کننده ی این رادار کشف شده است و ایران هم در حقیقت با دستیابی به این رادار به تکنولوژی کشف هواپیماهای رادار گریز هم دست پیدا کرده .
این قابلیت رادار P-18 اولین بار در 1999 و در جریان بمباران یوگوسلاوی توسط نیروی هوایی ناتو علنی شد ، بطوریکه در این جنگ حداقل یک مورد کشف و سرنگون شدن هواپیمای رادار گریز F-117A Nighthawk توسط این رادار گزارش شد که در اون موقع باعث حیرت بسیاری از ناظران و کارشناسان نظامی غربی شد .
خصوصیت متمایز کننده ی این رادار از بقیه رادارها استفاده از باند VHF برای ارسال امواج راداریه و طراحی هواپیماهای رادارگریز و مواد مورد استفاده در بدنه ی اونها قابلیت جذب امواج در این باند یا به عبارت بهتر در این فرکانس و طول موج رو ندارند ، بلکه این مواد و طراحی هواپیماهای رادارگریز بیشتر برای مقابله و جذب امواج ساطع شده با طول موج در مقیاس میلیمتر و سانتی متر تنظیم شده اند که باعث بوجود آمدن نقطه ی ضعف بزرگی برای این گونه هواپیماها گشته .


سلام دوست عزیز
منم راجع با ساقط شدن اون اف 117 شنیدم ... آیا این رادار روی یک هواپیمای شکاری نصب بود یا پدافند زمینی ...؟
تا اونجاییکه من شنیدم بطور اتفاقی هواپیماهای شکاری اونو رو رادار دیدن ( چون هواپیماهای رادار گریز کاملا هم بی اثر نیستند ...)
و در یک درگیری هوایی ، ساقط شده ؟؟! چون همین هواپیما بخاطر پررنگ شدن خصوصیات رادارگریزیش از چابکیش و قابلیت درگیری در نبرد هوایی نزدیک کاسته شده ..
اگه بیشتر توضیح بدیمن ممنون میشم
در کل اینو میخام بگم چون جنگ افزارهای روسی همیشه در خفا و بصورت سکرت ساخته میشن ، حرف و حدیث و افسانه و شایعه در موردشون زیاد زده میشه .. اگه واقعا همچین راداری با همچین قابلیتی وجود داشته باشه ، یه شبه فاتحه هواپیماهای رادار گریز خونده میشه ... ولی شاهدیم که غرب کماکان در همه جنگ افزارهاش رو این قضیه پافشاری میکنه ، در صورتیکه میتونست مثل روسیه هر روز به قابلیت های چابکی و حرکتی هواپیماهاش کار کنه ...؟
در زندگی زخمهایی هست که مثل خوره روح را در انزوا میخورد و میتراشد ....
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط میهن پرست »

دوستان انقدر بحث این اس300 رو وسط نیارین.این که تا حالا 4گردان اس300 وارد کشور شده درش شکی نیست و این که برای مهندسی معکوس برده شده باز هم شکی درش نیست.اما این که روسیه واقعا این تجهیزات رو نمیخواد به ایران بده یا داده و صداش رو در نمیاره خودش یک تایپیک جداگانه میطلبه.
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۸۶, ۶:۲۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14954 بار

Re: نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط Shahryar »

homan_aria نوشته شده:
سلام دوست عزیز
منم راجع با ساقط شدن اون اف 117 شنیدم ... آیا این رادار روی یک هواپیمای شکاری نصب بود یا پدافند زمینی ...؟
....
اگه بیشتر توضیح بدیمن ممنون میشم


سرهنگ Zoltán Dani ، شكارچي F-117
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 179
تاریخ عضویت: جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۸۸, ۱۲:۳۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 100 بار
سپاس‌های دریافتی: 283 بار

Re: نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط kamranrus »

دوست عزیز چیزی که مورد استناد بنده است نه شایعه و افسانه و حدیث بلکه حرف فرمانده ی وقت ناتو وزلی کلارک در توجیه سقوط این بمب افکنه که علت کشف و سرنگونی این هواپیما رو استفاده ی پدافند هوایی ارتش یوگوسلاوی از رادارهایشان در موجهایی با طول موج بسیار بالا دانست که منجر به کشف موقعیت هواپیما بصورت مقطعی میشد.که این مطلب در سایت Wikipedia بهمراه منبع مصاحبه قرار داده شده [External Link Removed for Guests]
خود سرهنگ صرب هم در مصاحبه اش به Upgrade شده بودن سیستم ضدهوایی واحدش اشاره میکنه که منظور همون تعویض رادارهای معمولی P-15 با رادارهای P-18 که توانایی ارسال امواج در باند VHF رو دارند بوده حتی در جایی در همین مصاحبه (که البته ظاهرا در لینک بالا نیاورده شده) به مزیت رادارهای P-18 نسبت به P-15 در بی اثری موشکهای ضد رادار در باند VHF اشاره میکنه که گواه دیگری بر همین واقعیته
نکته ی دیگه گزارش پنتاگون بود که در اون رسما ذکر شد که این هواپیما توسط رادارهای زمینی ردیابی شدند و سپس 2 موشک سام باعث سقوط هواپیما شدند که با توجه به مجهز بودن واحد ضدهوایی تحت فرمان سرهنگ صرب (زولتان) به رادارهای P-18 ، این قابلیت رادار اثبات میشه
منبع گزارش : [External Link Removed for Guests]
البته جالبه که گزارشی که GRU (سازمان اطلاعات ارتش روسیه) در گزارش سال 2000 از سقوط 3 فروند F-117A و نه 1 فروند از این نوع هواپیما توسط پدافند صرب در جنگ یوگوسلاوی خبر داده بود .
در مورد اصلاح این نقطه ضعف هم شاید این مورد در هواپیماهای F-22 و F-35 رفع شده باشه. البته این فقط یه حدسه
سیاست جنگ بدون خونریزی و جنگ سیاست با خونریزی است
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 837
تاریخ عضویت: شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸, ۶:۱۰ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 231 بار
سپاس‌های دریافتی: 1917 بار

Re: نقش پدافند هوایی در دوران دفاع مقدس

پست توسط میهن پرست »

البته نه 3 فروند بوده نه 1فروند درستش 2فروند بوده که یکی توسط پدافند و دیگری گویا به دلیل نقص فنی که البته احتمالا دومی هم ساقط شده.هر چند شایعاتی بود که با پشتیبانی رادار زمینی یک میگ 29 تونسته این جنگنده رو شکار کنه.
اما به نظر نمیاد بین لایتینگ یا رپتور با f117 از نظر جنس مواد به کار رفته فرق زیادی وجود داشته باشه.البته راه های بسیار زیادی برای کشف اهداف پنهانکار وجود داره که رادار موج بلند تنها یکی از این راه هاست.
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”