توان زیر سطحی نیروی دریایی کامل شد / ساخت نسل جدید ناوشکن جم

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

توان زیر سطحی نیروی دریایی کامل شد / ساخت نسل جدید ناوشکن جم

پست توسط hani1459 »

توان زیر سطحی نیروی دریایی کامل شد / ساخت نسل جدید ناوشکن جماران
مهمتریندستاوردهای نیروی دریایی ارتش؛ بر تحرکات نظامی در آبهای منطقه مسلطهستیم؛ پیام رزمایش ها صلح و دوستی است؛ برنامه هایی برای صادرات تسلیحاتنظامی داریم؛ تجهیزاتی داریم که دیگران دارند؛ جزئیات ساخت نسل جدیدناوشکن جماران؛ مظلومیت رسانه ای نیروی دریایی و...


این جملات فرازهایی از گفتگوی مشروح امیر دریادار حبیب الله سیاری فرماندهنیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در خبرگزاری مهر است.
امیر سیاری در دیماه سال 1334 در خانواده ای مذهبی در استان فارسمتولد شد. وی در سال 1353 پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به استخدام ارتشدرآمد و پس از طی دوره مقدماتی در رسته تکاوری در دانشکده افسری نیرویزمینی به نیروی دریایی مشغول به خدمت شد .
فرمانده نیروی دریایی ارتش دوره‌های کلاه سبزی، دافوس و علوماستراتژیک را در دانشگاه عالی دفاع ملی گذرانده است و از جمله مسئولیت هایوی می توان به فرماندهی آموزش تفنگداران دریایی منجیل،فرماندهی تیپ یکمتفنگداران دریایی بندرعباس، جانشین فرمانده منطقه یکم دریایی، فرماندهآموزش تخصص های دریایی رشت و منطقه چهارم دریایی نداجا اشاره کرد.

امیر سیاری پس از آن به ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایرانمنتقل شد، بعنوان جانشین معاون هماهنگ کننده، مشاور نظامی ومعاون اموراجرایی و پشتیبانی خدمات رزمی ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران بهایفای نقش پرداخت.وی در سال 1384 بعنوان جانشین فرمانده نیروی دریایی بهنداجا بازگشته و در سال 1386 از سوی مقام معظم رهبری بعنوان فرمانده نیرویدریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.

این دریادار دوران دفاع مقدس در مدت 8 جنگ تحمیلی به مدت 94 ماه درمناطق عملیاتی مختلف حضوری فعال داشته و بالغ بر 32 ماموریت جنگی و اعزامبه مناطق عملیاتی بویژه آبادان را در پرونده نظامی خود دارد.

دریادار سیاری از جانبازان پرافتخارسالهای حماسه و ایثار وازتفنگدارانی است که در روزهای اولیه حمله عراق به خرمشهر، فداکارانه و باابتدایی‌ترین تجهیزات درمقابل تانک‌ها وتجهیزات زرهی عراق از کیان ایراناسلامی جانانه دفاع کرد و در تاریخ 9/12/1359 در منطقه عملیاتیآبادان-خرمشهر در شکست حصر آبادان بر اثر اصابت ترکش خمپاره مجروح و بهدرجه جانبازی نائل شد.

امیر سیاری درپایان گفتگو خطاب به خبرنگاران مهر گفت: شما بخاطرمظلومیت همان شهدایی که هنوز در کف دریا آرمیده اند، به مظلومیت رسانه اینیروی دریایی کمک کنید.

بخش اول گفتگوی مشروح خبرگزاری مهر با امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پی می آید؛
*خبرگزاری مهر- گروه سیاسی: امیر! بعنوان نخستین سئوالبفرمائید که به نظر شما مهمترین دستاورد اخیر نیروی دریایی ارتش جمهوریاسلامی ایران چه بوده است؟
-امیردریادار سیاری: مهمترین دستاورد اخیرنیروی دریایی ارتش این است که از زبان فرمانده معظم کل قوا این نیرو به عنوان یک نیروی راهبردی قلمداد شد.
در مورخه 88.7.14 فرمانده معظم کل قوا در دانشگاه حضرت امام (ره)نوشهر فرمودند "نیروی دریایی در کشورما یک نیروی راهبردی است و باید بهچشم یک نیروی راهبردی به آن نگریسته شود." این جمله خیلی بحث دارد که چرافرمانده معظم کل قوا این جمله با عمق زیاد را در دانشگاه مطرح کردند و چراتوجه معظم له به طرف دریا گرایش پیدا کرده است و ایشان خواستار این هستندکه نقش نیروی دریایی یک نقش راهبردی باشد. این بزرگترین دستاورد استکه البته شامل زیر مجموعه وسیعی هم می شود.
*نیروی دریایی ارتش هم اکنون از لحاظ توانمندی و داشتن تجهیزات پیشرفته در چه سطحی قرار دارد؟
- جایگاه نیروی دریایی ارتش چه از نظر تجهیزات، چه از نظر نیرویانسانی و چه از نظر مناطق عملیاتی در منطقه جایگاه اول است. بعنوانمثال همین توانمندی که ما امروز در آبهای آزاد حضور داریم تا از منافع خوددفاع کنیم، کشورهای منطقه از این توانمندی بی بهره اند. با توجه به سخنانفرماندهی معظم کل قوا که سال گذشته فرمودند "خرید تجهیزات و ریختن پول بهجیب بیگانگان اقتدار وجایگاه نمی آورد"پس اینکه فرض کنیم برخی از کشورهاتا جایی که توان دارند دائم پول به جیب دیگران می ریزند و تجهیزات میخرند توانمندی است، اشتباه است. چون این تجهیزات زمانی ارزشمند است کهمتعلق به آن کشور باشد یا بهتربگویم بومی باشد، نظامیانش هم بومی باشندونیازبه مستشار وبیگانه نداشته باشند.ممکن است خیلی از کشورها تجهیزاتزیادی هم داشته باشند ولی به نظر ما دو ریال نمی ارزد.
 *در خصوص توانمندی نیروی دریایی آیا موضوع تازه ای هست که بخواهید به اطلاع مردم برسد؟ 
- افزایش توان زیرسطحی نیروی دریایی ازموضوعاتی بسیار مهم است.ما همتوان سطحی وهم توان زیر سطحی بالایی داریم. اخیراهم فرمانده محترم کل ارتشاعلام کردند که ساخت وساز انواع ناوچه ها و رزم ناوها، ناوشکن ها وزیردریایی ها همیشه مورد توجه بوده و به مرور زمان بر توانمندی اینتجهیزات افزوده خواهد شد.
 *آیا هم اکنون همه تجهیزات نیروی دریایی بومی است؟  
- ما تمام سامانه های منصوب روی تجهیزاتی که از قدیم داشتیم را بومیکرده ایم. یعنی امروز برای اینکه یگان شناور ما در دریا حضور داشته باشد وماموریت خود را انجام دهد دست نیاز به سوی کسی دراز نمی کنیم. تجهیزاتجدیدی را هم که در حال ساختن آنها هستیم نیز همگی بومی است.
*امیر! در مورد جدیدترین توانمندی که نیروی دریایی به آن دست یافته صحبت بفرمائید؟
- همانطور که گفتم ارتقا توانمندی زیر سطحی تازه ترین توانمندی نیرویدریایی است، البته وقتی می گویم ارتقا توانمندی زیر سطحی، این مسئله همهابعاد را پوشش می دهد.همانطور که می دانید این توانمندی را قبلا نداشتیم واین موضوع برای ما خیلی مهم بود. ما در سالهای دفاع مقدس حتی قبل و بعد ازآن نیز از توانمندی زیر سطحی برخوردار نبودیم. امروز بحمدالله به اینتوانمندی رسیدیم و به سرعت هم با کمک متخصصان متعهد داخلی به توانماناضافه می کنیم.
 *ارزیابی شما از دلیل طولانی شدن ساخت ناوشکن جماران چیست؟ 
- در مورد ساخت ناوشکن جمهوری اسلامی جماران باید بگویم که اولا ساختتجهیزات دریایی بسیار مهم است و تفاوت زیادی با ساخت دیگر تجهیزات نظامیدارد چون بیش از صدها سامانه در داخل یک ناوشکن وجود دارد از جمله سامانههای راداری، موشکی، مخابراتی و ...
دوم اینکه ساخت ناوشکن بسیار بسیار مشکل است اگر می توانستیم قطعات وتجهیزات آن سامانه ها را از کشورهای دیگر بخریم به ما نمی دادند چون مورداستفاده اش مشخص بود، پس به ما آن را نمی دادند. بنابراین وقتی فرماندهمعظم کل قوا این جمله را فرمودند که "شما ناوشکن را بسازید خوب اش را همبسازید، ناوشکن بسازید با توان حمل بالگرد." ما هم دست به کار شدیم.
کشوری که اصلا سابقه ساخت و ساز نداشته و تازه می خواهد در این عرصهوارد شود اولین حرکت خیلی مهم است. ممکن است شما بگویید ساخت ناوشکنجماران چندین سال طول کشیده است اما این مسئله اصلا اشکالی ندارد چوندشمنان این مملکت هیچ وقت فکر نمی کردند که این ناوشکن روزی عملیاتی شود.
وقتی که این ناوشکن عملیاتی شد برای آنها خیلی جذاب بود اصلا در بهتماندند که چگونه این ناوشکن عملیاتی شد و اگر زمان ساخت آن طولانی شدهدلیلش این بود که ما می خواستیم همه سامانه هایی که درون این ناوشکن استرا خودمان بسازیم.
این در شرایطی است که امروز در دنیا چندین کشور با هم ناوشکن می سازندو از تجهیزات هم استفاده می کنند. اما اینجا همه چیز جمع شد و یکجا ساختهشد.این خیلی مهم است که شما دسترسی به ساخت ناوشکن پیدا کنید که تمامیتجهیزاتش را خودتان بسازید وهیچ کشوری هم در ساخت آن به شما کمک نکند.
 * درمورد زمان ساخت و تولید نسل جدید ناوشکن جماران که اخیرا خبرش منتشر شد توضیح دهید . 
- این ناوشکن ها هم اکنون درحال ساخته شدن هستند که در زمان مقتضیجزئیات آن را اعلام عمومی خواهیم کرد. ما معمولا در این موارد به زماندقیق ساخت و بهره برداری اشاره نمی کنیم. ضمن اینکه دائما درحال ساخت وتولید ناوچه موشک انداز، ناوشکن،زیر دریایی کلاس غدیر و سامانه های موشکیهستیم که به مرور زمان خبر آنها را اعلام می کنیم. اما بطور کلی بایدبگویم که همچنان ارتقا توانمندی های ما ادامه دارد.
*بعد از صدور قطعنامه تحریمی که موضوع بازرسی از کشتی هایایرانی هم در آن گنجانده شده بود، سفیر امارات در نامه ای به روزنامهنیویورک تایمز مدعی شد که بالغ بر یکصد عدد از کشتی های ایرانی را موردبازرسی قرار دادند آیا اساسا چنین چیزی صحت دارد؟
- ما هیچ وقت اجازه نمی دهیم که یک چنین کشوری کشتی های ما را بازرسیکند.اساسا امارات جرات چنین کاری را ندارد. ما بر منطقه تسلط کامل داریم.نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از منافع کشور در کلیهآبها آمادگی کامل دارد.
البته ما تابع قانون و مقررات و سلسله مراتب خود هستیم. ما آمادگیدفاع و مقابله به مثل در زمینه بازرسی کشتی ها را داریم و هر جا لازم باشداین کار را انجام می دهیم .
 *آیا نیروی دریایی ارتش در خصوص برگزاری رزمایش های مشترک با کشورهای حاشیه خلیج فارس برنامه ای را در دستور کار دارد؟ 
- این جزء تصمیماتی است که سلسله مراتب می گیرد ولی مسلما کشورهایحاشیه خلیج فارس باید از این موضوع استقبال کنند که مانورهای مشترکی را باکشور همسایه خود ایران برگزار کنند. ما بارها در رزمایش هایی که انجام میدهیم اعلام می کنیم که رزمایش ما پیام صلح و دوستی دارد و اعلام آمادگی میکنیم که با برادران نیروی دریایی در کشورهای حاشیه خلیج فارس که منافعبسیار مشترکی هم با آنها داریم می توانیم امنیت منطقه را برقرار کنیم.کشورهای منطقه کاملا توانمندی برقراری امنیت منطقه را دارند و نیازی بهحضور بیگانگان در منطقه نیست چون حضور آنها در منطقه اگر چه تحت عنوانبرقراری امنیت در منطقه باشد اما همیشه موجب ناامنی و جنگ در منطقه بودهاست .
این مسئله روشنی است اکنون شما وضعیت را در عراق و افغانستان مشاهدهمی کنید. کسانی می توانند امنیت را برقرار کنند که برای این منطقه باشندنه از نقاط دوردست دنیا. از طرفی دیگر نیز رزمایش های ما نشان دادن کهتوان رزمی ما به چه میزان بالاست بطوریکه می توانیم در کنار کشورهای دیگرمنطقه امنیت را برقرارکنیم .
 *تحلیل شما از آرایش نظامی نیروهای بیگانه در منطقه چیست؟ آیا این آرایش تهدیدی برای ایران محسوب می شود؟ 
- نیروهای فرامنطقه ای در آبهای آزاد حضور دارند، البته در آبهای آزادهر کسی می تواند عبور و مرور داشته باشد. مطمئنا محدوده ای که جزء منافعجمهوری اسلامی ایران است کاملا توسط نیروی دریایی ارتش رصد می شود و تحتکنترل است، پس آنها قطعاهیچ اجازه ای پیدا نخواهند کرد که بخواهند ما راتهدید کنند. توانمندی نیروها در بحث انجام ماموریت ها این است که دشمنرا رصد و شناسایی کنند و هم آمادگی کامل برای دفاع از منافع جمهوری اسلامیایران را داشته باشند.
 *با این وجود آیا در منطقه ناامنی وجود دارد؟ 
- بله، هم اکنون در منطقه ناامنی وجود دارد. مثلا چندی پیش اعلامکردند که یک کشتی با پرچم پاناما در سواحل سومالی ربوده شده است،پس ناامنی وجود دارد و به هر صورت همه ما موظف هستیم که نیازمندی هاو امنیت مان را در منطقه تامین کنیم.
 *غیر از خلیج عدن نیروی دریایی در چه حوزه هایی بحث تامین امنیت را دنبال می کند؟ 
- نیروی دریایی ارتش در مناطقی که برای ماموریتش در نظر گرفته شده مثلآبهای سرزمینی و آبهای منطقه ای، نظارت بر آبهای انحصاری-اقتصادی و آبهایفلات قاره حضور مقتدرانه پیدا کند. یعنی به عنوان یک نیروی دریایی راهبردیکه مورد توجه مقام معظم رهبری است امروز این نیرو در آبهای ازاد حضور پیداکرده است که خلیج عدن یکی از مناطق آبهای آزاد است.
  * آیا درخواستی برای تامین امنیت در خلیج عدن از سوی کشورهای دیگر مطرح شده است؟  
- بله، معمولا کشتی های ما که در آنجا در حال حرکت هستند علاوهبراسکورت کشتی های خودی، کشتی های دیگری را که در آنجا باشند و درخواستکمک کنند را حتما کمک می کنند.
  تصویر 

 *با توجه به توان نظامی آمریکایی ها در منطقه ، توانمندی نیروی دریایی ارتش برای مقابله با آنها به چه میزان است؟  
- آیا با این همه توانمندی که دشمنان ما دارند تاکنون توانستند کاریانجام دهند؟ مثلا در حادثه 11 سپتامبر با این همه تجهیزات و امکاناتی کهدر اختیار داشتند چه کاری توانستند انجام دهند؟ داشتن تجهیزات وسیع گستردهو آنچنانی ملاک نیست چون هر چه بیشتر داشته باشیم آسیب پذیری مان هم بههمان میزان بالا می رود.
*یعنی این موضوع به عنوان یکی از مولفه های قدرتمندی و پیروزی در درگیری احتمالی محسوب نمی شود؟
- ببینید ممکن است محسوب شود، اما به هر صورت شما در هر صحنه ای کهوارد می شوید و با هر کسی که بخواهید مبارزه کنید طبیعتا برای خود طرحهاییبرای مبارزه با طرف مقابل دارید. البته اینها بستگی به منطقه عملیاتی همدارد.مثلا ممکن است تجهیزات را مقایسه کنند اما یکسری مولفه های دیگر همهست که برخی از کشورهای منطقه دارند و می توانند از آنها به نحوی استفادهکنند که دشمن نمی تواند از آن استفاده کند.
 * نیروی دریایی علاوه بر تجهیزات برنامه های خاصی هم برای مقابله با دشمن دارد؟ 
- بله، قطعا همینطور است مگر می شود که ما غفلت کنیم. ما تکلیف داریماز فرماندهی معظم کل قوا که فرمودند ما باید دشمن شناس و تهدید شناس باشیمو باید تهدیداتمان را به روز بشناسیم، باید همه دشمنانمان را به روزبشناسیم و باید آمادگی 100 درصد داشته باشیم.
از سویی دیگرما هم تجهیزات و امکاناتی را در اختیار داریم که آنهاندارند و نمی توانند از آن استفاده کنند. با توجه به وضعیت، موقعیت وجایگاهمان و مولفه های دیگری که غلبه بر تجهیزات و امکانات دشمن می کند بهراحتی می توانیم در هر صحنه ای حضور داشته باشیم. مگر در هشت سال دفاعمقدس دشمن ما از نظر تجهیزات زمینی و هوایی در سطح بسیار بسیار بالایینبود، مگر دنیا همه تجهیزات نظامی را به آنها نمی داد، خب اگر ما این طورحساب می کردیم که باید آنها در آن زمان به تهران می رسیدند.
اساسا داشتن آمادگی خاصیت نیروهای مسلح است که اگر غیر از این باشد،دیگر نمی توان به آنها گفت نیروهای مسلح، البته ناگفته نماند که در شرایط آرامش مطلق نیز باز نیروهای مسلح از آمادگی کامل برخوردار است.
 *دلیل آن چیست؟ 
- چون در سایه برقراری امنیت است که آرامش برقرار می شود.
 *آیا برای صادرات تسلیحات و تجهیزات نیروی دریایی به کشورهای دیگر برنامه ای دارید؟ 
- صادرات تجهیزات و توانمندی ها جزء وظایف و اختیارات وزارت دفاع استوطبعا تجهیزات و امکاناتی را که تولید می کنند قابلیت صادرات را دارد وحتما در این زمینه کارهایی صورت گرفته است.
 * امیر، بخشهایی وجود دارد که جزء زحمات نیرویدریایی است که البته شاید هم صحنه های تلخی باشد اما افکار عمومی علاقهمند است که آنها را بشنود، در این زمینه اگر ممکن است توضیح دهید؟  
- یکی ازموضوعاتی که واقعا سخت بود تا نیروی دریایی پای کاربیایدموضوع تجهیزاتش بود چون تجهیزات نیروی دریایی از فناوری بالاییبرخوردار است و حقیقتا پای کار آوردن این تجهیزات کار خیلی سختی بود. ازطرفی دیگربدلیل اینکه نظامیان قدیمی نمی توانستند در بخشهای سخت افزاریو نرم افزاری این سامانه ها کار کنند تجربه ای هم در این زمینه نداشتیم ووقتی خارجی ها (مستشاران) از کشور رفتند تصور می کردند که ایرانیان نمیتوانند از این تجهیزات استفاده کنند. درحالیکه می توان گفت تلاش، کوشش وتحمل سختیها برای آماده نمودن این تجهیزات هم سخت و هم شیرین بود چونسرانجام به نتیجه رسیدند.
 *پس چگونه پرسنل نیروی دریایی بدون کمک مستشاران توانستند این کار را انجام دهند؟ 
- خدا می داند که تمام پرسنل نیروی دریایی با چه توانمندی وچهایثارگری توانستند این دستگاهها را پای کار بیاورند. در زمینه تامینقطعات، چون ما از ساخت قطعات شروع کردیم که هم اکنون می توانیم ناوشکنبسازیم نه سابقه ای نه کتابی و نه سامانه ای در این زمینه وجود داشت که مابتوانیم از آن استفاده کنیم. اما درجهاد خودکفایی ونهادهای علمی دیگر اینقطعات را طراحی و تولید کردند.
مثلا یک ناوشکن که به دریا می رود و اگر رادارش مشکل پیدا کند و شمانتوانید آن را درست کنید یعنی دیگر شما چشم ندارید ، اما چگونه رادارها راسالم نگهداشتند. اگر به فکر هدف کاذب نمی رسیدیم به نظر من یکی ازنبوغ هایبکار گرفته شده در دفاع مقدس که بالای 1000 فروند موشک را ناکام بگذارید.اگر قرار بود اینها به کشتی های نیروی دریایی بخورد دیگر چیزی از آن باقینمی ماند.
*امیر، در مورد خلاقیتهایی که نیروی دریایی برای مقابله با دشمن در آن مقطع ابداع می کردند توضیح دهید .
- تنها چیزی که ابتکار بچه های نیروی دریایی بود و خودشان سنگر درستکردند همین ایجاد هدفهای کاذب مبتنی بر علم و دانش بود. یعنی هدفی راساختند که در توانایی استقرار در نقاط مختلف دریا را داشته باشد و اکویراداری تولید شده اش بیشتر از کشتی خودی باشد، به این ترتیب موشکی که بهسمت کشتی های خودی می آمد به سمت هدفی که اکوی راداری بیشتری داشت منحرفمی شد.
آنقدر خلاقیت بکار بردند که بالاخره توانستند به چنین ابتکاری دستپیدا کنند تا بتوانند در مقابل حملات موشکی دشمن مقاومت کنند. در بحثآمادگی موشکها و توپها هم باید بگویم که چون همه متخصصان در آن زمان رفتهبودند و تحریم هم بودیم انجام عملیات رزمی با توان بالا در زمانی که زیربار همه تحریم ها قرار گرفتیم امکاناتی هم در اختیار ما نمی گذاشتند خیلیسخت بود.اینطور نبود که سوار یگان شناوری بشوید و به انجام ماموریت رزمیبپردازید. موضوع آمادگی یگان شناوری وحتی تامین نیروی انسانی آن خیلی مهماست.
  تصویر 

به عنوان مثال ما بعد از پیروزی انقلاب تا زمان جنگ تمامی متخصصان ماندر خارج از کشور دوره می دیدند و در زمان شروع جنگ تحمیلی در این زمینه همتحریم شدیم.خلاقیت آدمی به کار گرفته شد تا آنها توانستند این کار راانجام دهند بطوری که دیگر نیازی به عامل خارجی نبود ایثارگری ها ،تلاش هاو بکار بردن فکر و تدبیر، خلاقیت و علم و دانش. البته همه آنها در نیرویدریایی انجام نشد.
افتخار ما این است که توانستیم از همه ظرفیت های کشور بویژه دردانشگاههای خود استفاده کنیم تا این وضعیت بوجود آمد و تجهیزات و سامانههایمان بومی شد.
 * در بحث دفاع مقدس یکی از نکات موضوع فرماندهی استبویژه نوع نگاهی که امام راحل به نیروی مسلح داشتند، آیا نیروی دریایی درمعرض نگاه امام راحل بود یا نه؟ 
-شما اگرجمله امام را درمورد نیروی دریایی مشاهده کنید متوجه خواهیدشدکه نگاه امام(ره) درآن مقطع به این نیروی راهبردی چگونه بوده است. ایشانمی فرمایند"نیروی دریایی نیز، همچون سایر نیروها بحمدالله در آب های خلیجفارس و مرزهای آبی کشور در عرصه ی دفاع مقدس از کشور اسلامی مان چون نگینیدرخشنده است و بر عرشه ی کشتی افتخار و صلابت خود استوارایستادهاست.رویارویی آنان با نیروی دریایی دشمن وآن همه افتخارات رزم و رشادت وشهادت و نیز کنترل و بازرسی کشتی ها در خلیج فارس و تنگه ی هرمز و مهمتراز همه نبرد قهرمانانه آنان در برابر آمریکای متجاوز و حضور جدی آناندرآبهای بین المللی ، نشانه ی اقتدار و اعتبار این نیروی بزرگ و سرافرازاست و ملت ایران باید به چنین ارتش مؤمن و وفادار افتخار کند." پس نیرویدریایی این افتخار را دارد که در دفاع مقدس و در دفاع از مرزهای آبی کشوربه تعبیر امام راحل همچون نگینی درخشنده بوده است.البته این جمله خاصنیروی دریایی است. این سند افتخاری برای ما است که چقدر حضرت امام به دریاو نیروی دریایی نگاه خاصی داشتند.
 *در مورد دریای خزر نیروی دریایی ارتش چه برنامه هایی در دستور کار دارد؟ 
- از دید ما دریای خزر دریای صلح و دوستی است ولی به هر صورت بایدامکانات دفاع از منافع کشور را که دریای خزر هم بخشی از آن است داشتهباشیم.
 *برخورد شما با استفاده از عناوین جعلی خلیج فارس در مکالمات رادیویی شناورهای کشورهای دیگر چگونه است؟ 
- اصلا کسی جز خلیج فارس جرات ندارد که نام دیگری ببرد . هر کسی هم که از عناوین جعلی استفاده کند معمولا به آنها تذکر می دهیم.
 * تعامل نیروی دریایی ارتش با نیروی دریایی سپاه را در چه سطحی ارزیابی می کنید؟ 
- تعامل بسیار خوبی با هم داریم و ازتوانمندی یکدیگر استفاده می کنیم.درحقیقت نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه در خیلی از جاها می توانندلازم و ملزوم همدیگر باشند.
 *در زمینه فرهنگ ، سینما و هنر برنامه ای در نیروی دریایی دارید؟  
- این نوع برنامه ها معمولا از طریق اداره عقیدتی سیاسی دنبال می شود.ضمن اینکه هم اکنون ساخت سریال مربوط به عملیات مروارید با همکاری بنیادشهید در دستور کار است. البته کار دریایی کار سختی است و چند سالی هستکه آن را پیگیری می کنند.
ادامه دارد...

مهر
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

Re: توان زیر سطحی نیروی دریایی کامل شد / ساخت نسل جدید ناوشک

پست توسط hani1459 »

نیرویدریایی ارتش در کارزار مبارزه با گروهکهای ضدانقلاب؛ روایت تازه از دلاورینیروی دریایی در حماسه خرمشهر و صیانت از سکوهای نفتی؛ محو نیروی دریاییعراق در 67 روز اول جنگ؛ اسکورت بیش از 10 هزار کشتی تجاری در زمان جنگتحمیلی؛ نیروی دریایی کلید دار منطقه خلیج عدن؛ هنوز برخی از شهدا در کفدریا آرمیده اند و ...


به گزارش خبرگزاری مهر، جملات فوق فرازهایی از بخش دوم گفتگوی مشروح امیردریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامیایران در خبرگزاری مهر است که در پی می آید؛
*خبرگزاری مهر- گروه سیاسی: امیر، نقش نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس را چگونه ارزیابی می کنید؟
- امیر سیاری: در ابتدا باید بگویم "همه" درآنچهکه در پایان دوران دفاع مقدس بوجود آمد موثر بودند، یعنی نمی توان به هیچقشر یا گروه خاصی اشاره کرد. مثلا نقش زنان در این دوران بسیار حائز اهمیتبود اما متاسفانه تاکنون کمتر به آن توجه شده است.
در حقیقت پشتیبانی همه جانبه اقشار مردم از نیروهای مسلح در دفاع مقدسخیلی مهم بود. اصولا کشوری ازجنگ و بحران ها سرافراز بیرون می آید کهپشتوانه قوی مردمی داشته باشد.اگر شما پشتوانه قوی مردمی نداشته باشید درابعاد مختلف کم می آورید. بنابراین اگر دررابطه با دفاع مقدس حرفی زده میشود این صحبت باید همه جانبه باشد وهمه اقشار و گروه های مختلف مردم را دربر بگیرد.
اما دررابطه با موضوع نیروهای مسلح اگردقت کنیم مشاهده خواهیم کرد کهبه نقش نیروی دریایی نسبت به سایر نیروها کمتر توجه شده ویا اصلا به آنپرداخته نشده است. مثلا ممکن است فقط مردم با حادثه ناوچه پیکان در دوراندفاع مقدس آشنا باشند.
نیروی دریایی در عرصه تبلیغات و نشان دادن توانمندی هایی که در هشتسال دفاع مقدس داشته و از آنها استفاده کرده نسبت به سایر نیروها در رسانهها بسیار مظلوم است ، البته علت آن هم مشخص است چون هم زمان جنگ بیشترعملیات هایی که به تصویر کشیده می شد یا عملیات های زمینی بود یاهوایی،اما چون دریا در دور دست ها قرار داشت به نیروی دریایی و حماسهسازیهای آن در دوران دفاع مقدس کمتر پرداخته شده است.
دریایی ها توانستند درهمان اوایل جنگ وضعیتشان را نسبت به دشمن مشخصکنند و اقتدارشان را حفظ کنند، بطوریکه تا پایان دفاع مقدس به اقتدارشلطمه ای وارد نشد. اگر بخواهیم به عملکرد نیروی دریایی دردفاع مقدسبپردازیم باید این موضوع را به دو شاخه تقسیم کنیم.
البته من می گویم که کلمه"نقش"را باید درجای خود استفاده کنیم،چون نقشداشتن یعنی اینکه دریک مقطع زمانی کسی، سازمانی یا سیستمی کاری را انجاممی دهد و ازصحنه خارج می شود که به آن می گویند نقش، بعبارت دیگر یک محورکاری در جریان است و کسی وارد می شود و یک کاری را انجام می دهد که به آنمی گویند "نقش" اش در آنجا مشخص شده است.
ما درعملیات های غیر از تخصص دریایی نقش داشتیم و نقش ما هم بسیارمفید و موثر بوده است که من به آن اشاره می کنم. ولی نه تنها در بخشدریایی نقش نداشتیم بلکه محور کار جنگ در دریا نیروی دریایی بوده است.اگردیگران به کمک ما آمدند آنها در عملیات های دریایی نیروی دریایی نقشداشتند و نیروی دریایی در هشت سال دفاع مقدس به عنوان محور اصلی دفاع مقدسدر دریا بوده و تمامی پیروزی هایی که به دست آمده مربوط به نیروی دریاییاست.
نیروی دریایی توانمندی های مختلفی دارد که قادر است در نقاط مختلف رزمانجام بدهد و حتی توانمندی حضور در جبهه های زمینی وهوایی را دارد کهالبته اینها در حاشیه است. توانمندی حضور روی دریا و زیر دریا هم که جزءتخصص های این نیرواست. نیروی دریایی بدلیل همه توانمندیهایی که دارد درتعداد زیادی ازعملیات ها ازتوان نیروی دریایی استفاده شده و این نیرو نقشخود را در این عملیات ها بخوبی ایفا کرد.
*آیا نیروی دریایی غیر از نقش آفرینی مقتدرانه در دوران دفاع مقدس نقش های دیگری هم درآن مقطع برعهده داشته است؟
- بله، اولین جایی که نیروی دریایی نقش خودش را در آن مقطع نشان داده عرصه مبارزه با گروه های ضد انقلاب بوده است.
* مگر مبارزه با گروهک های ضد انقلاب هم جز وظایف نیروی دریایی است؟!
- به هرحال بدلیل اینکه در آن زمان معتقد بودند که این نیرو توانمندیهای مختلفی دارد درمبارزه با ضد انقلاب هم از توانمندی نیروی دریایی بهرهبردند. در حقیقت نظام از توانمندی حضور تکاوران و تفنگداران دریایی برایمقابله با گروهک های ضد انقلاب استفاده کرد. اولین نیروی رسمی از مجموعهنیروهای مسلح که در اجرای فرمان امام (ره) در استانهای مرزی با ضد انقلاببه مبارزه پرداخت نیروی دریایی ارتش بوده است.
حضرت امام (ره) صحبتی را فرمودند که فکر می کنم اولین جلسه ایشان دراین زمینه بود مبنی بر اینکه "من به عنوان فرمانده کل قوا دستور می دهمارتش برود و وضعیت پاوه را روشن کند." اولین یگانی که به آن منطقه رفت وبا دکتر چمران وارد کار انجام عملیات جهت پاکسازی منطقه شد نیروی دریاییارتش بود. درجبهه های دیگری مثل استان خوزستان که بحث های مبارزه با ضدانقلاب مطرح بود نیروی دریایی ارتش حضوری فعال داشت. این یک نقش بود کهنیروی دریایی در آن مقطع اجرا کرد.
*شاید مهمترین موضوع در دوران دفاع مقدس موضوع حماسه خرمشهرباشد، فکر می کنید سهم نیروی دریایی ارتش از حماسه خرمشهر به چه میزان است؟
- بله، در دوران دفاع مقدس اولین بحثی که باید در این زمینه مطرح شودحضور نیروی دریایی ارتش درحماسه 34 روزه دفاع از خرمشهر بود.در حماسه 34روزه خرمشهر تنها نیرویی که سازماندهی شده در خرمشهر حضور داشته است گردانتکاوران نیروی دریایی بوده است.
*چرا نیروی دریایی در آنجا حضور داشته است؟
- به خاطر اینکه در آن مقطع زمانی ما در خرمشهر پایگاه دریایی داشتیمو گردان ما در آنجا استقرار داشته و از قبل از شروع جنگ تحمیلی و حملهدشمن بعثی به منطقه در آن نقطه حضور داشته و در مبارزه با گروهکهای ضدانقلاب بسیار فعال بوده است.
البته دشمنان ما اطلاعات کافی از مرز داشتند. مثلا گردان تکاوراننیروی دریایی در مرز شلمچه با دشمنان درگیر شدند نه در خرمشهر، حتی ماشهیدی به نام جواد صفری داریم که در مرز شلمچه شهید شده است.شاید اولینشهیدی است که در دفاع مقدس و در مرز شلمچه شهید شده است و الان مزارش همدر انزلی است چون بچه همان منطقه است.
در مرز شلمچه نیروی دریایی در جبهه زمین با عراق درگیر می شود و ازهمان جا حماسه 34 روزه خرمشهر با مقاومت این بچه ها شروع می شود.ما عنواننمی کنیم که سایرنیروهانبودند، بلکه دیگران هم بوده اند نیروی مردمیفراوان بودند، بچه های کمیته و سپاه مثل شهید جهان آرا شهید داشتهایم، شهید هاشمی مربوط به فدائیان اسلام و گروههایی که همراه وی بودند درآن صحنه ها نقش بسیارفعالی داشتند اما تنها نیروی سازمان یافته ای کهازنظر نیروهای مسلح درآن نقطه حضورداشت تنها گردان تکاوران نیروی دریاییبود که از همان جا هم شروع به دفاع کرد تا به پل خرمشهر رسید.
دشمنی که می خواست یکی دو روزه وضعیت خرمشهر را روشن کند. 34 روز تلاشمی کند بعد تازه به پل خرمشهر می رسد و می تواند خرمشهر را تصرف کند.خرمشهر هم مثل تهران نیست که وقتی با یک لشگر و تیپ تکاور می آید وارد اینشهر می شود فکر کند یک روزه هم می تواند از آن بیرون رود. اگر یک یگانرزمی مکانیزه بخواهد ازمرزشلمچه تا پل نو اول خرمشهر برود نیم ساعت الی یکساعت طول می کشد.
*امیر! چه شد که دشمن از آنجا به پل نو و بعد به شهر رسید؟
- اصلا این موضوع دشمن را از تصرف خرمشهر منصرف کرده بود چون بالاخرهآنچه درتوان داشت بکار گرفت اما موفق نشد و رفت دور زد جاده ها را قطع کرداول به مارد و بعد به کوی ذوالفقاری آمد تا به این ترتیب بتواند آبادان راتصرف کند.34 روز مقاومت جانانه در آنجا اینطور انجام شده است که البته ماتعداد بسیار زیادی شهید در آنجا داده ایم که همه آمار و ارقام آنها مشخصاست و شهدایی آنجا دادیم که هر کدام از آنها براساس آموزش هایی که دیدهبودند توانایی مقابله با تعداد زیادی از نیروهای دشمن را داشتند.
یک تکاور دریایی که چند سال آموزش های لازم را دیده است براحتی میتواند در جاهای گوناگون و به انواع مختلف به دشمن ضربه بزند پس نتیجه میگیریم که تکاوران نیروی دریایی ضرباتی را به دشمن وارد کردند که اینمقاومت 34 روز طول کشید این موضوع نقش نیروی دریایی را در حماسه خرمشهرمشخص می کند.
بلافاصله بعد ازآن، موضوع کوی ذوالفقاری پیش می آید که دراین موضوع همگردان تکاور نیروی دریایی نقش بسیار حساسی برعهده داشته است و شما میتوانید با کسانی که در آن منطقه حضور داشتند صحبت کنید که چه اقداماتیانجام دادند و چگونه دشمن را تا آنسوی بهمن شیر تعقیب کردند بطوریکه حتیاز ساحل دور بهمن شیر نیز آنها را راندند.
ما همواره عنوان کرده ایم که نیروی دریایی ارتش نقش مهمی را در شکستاول دشمن در خرمشهر و کوی ذوالفقاری داشت، دشمنی که می خواست یک روزهخرمشهر و سه روزه خوزستان را بگیرد.یعنی تصمیم گیرندگانی که تصمیم میگرفتند چند روزه خوزستان را بگیرند دیدند که اینطور نیست که به همین راحتیها بیایند و آنجا را تصرف کنند. ما قسمتی از این پیروزی را سهم خود میدانیم چون موفق شدیم راهبرد اصلی دشمن را تبدیل به شکست کنیم. در هماننقطه نیروی دریایی نقش مهمی درجلوگیری ازکامل شدن محاصره دریایی جزیرهآبادان ایفا کرد.جزیره آبادان بین بهمن شیر، اروند و کارون قرار گرفته است.
بنابراین تنها راهی که از محاصره کامل جلوگیری می کرد جلوگیری ازمحاصره در قسمت دریا بود. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به ویژههواناوها با بالگردهای ویژه خود توانستند درجابجایی مهمات،آذوقه، نیرویانسانی، خودرو و وسایل مورد نیاز از طریق خورموسی به دریا و از طریق بهمنشیر به بندر چویپله منتقل کند و اجازه ندهد که این محاصره کامل شود چوناگر این راه تدارکاتی هم قطع می شد محاصره آبادان کامل می شد، البته شایداین حرفها درجایی نوشته نشده باشد و گفته هم نشده باشداما اسناد و مدارکآن موجود است.
  تصویر 

*نقش نیروی دریایی ارتش درعملیاتهای دیگر چگونه بوده است ؟
- نیروی دریایی بعد از آن در عملیات ثامن الائمه نیز نقش بسیار موثریداشته است. جاده ماهشهر آبادان را نیروی دریایی از دشمن پس گرفت البتهجاده زیر آتش توپخانه بود ولی آزاد شد. بعدعملیات ثامن الائمه شروع شدکه ما در آنجا شهدای زیادی هم دادیم.
عملیات بعدی که عملیات بیت المقدس بود درمرحله اول آن عملیات مرحلهعبور از رودخانه بود و یکی از موثرترین مولفه هایی که می تواند در پیروزیعملیات موثر باشد عبور نیروها و تجهیزات از رودخانه است. چون اگراین نقل وانتقالات طولانی می شد گرفتن سرپل مشکل می شد و آنطرف زیر آتش قرار میگرفت.دشمن رودخانه را به عنوان یک مانع بزرگ حساب می کرد بطوریکه در آنطرف رودخانه مستقر می شود.
نیروی دریایی در آنجا قرارگاه تشکیل داد البته این قرارگاه در اهوازبود و از آنجا قایق و تجهیزات را می آوردند که توانستند در عبور نیروهایرزمنده از رودخانه نقش بسزایی را ایفا کنند.در مرحله دوم نیروی دریاییشرکت نداشت بجز اینکه فقط از خرمشهر دفاع می کرد و در مرحله سوم آزاد سازیخرمشهر از منطقه حفار غربی نیروی دریایی شب وارد خرمشهر شد.
چون درمقابل حماسه 34 روزه خرمشهر 4 صبح روز چهارم آبان که آخریننیروها از آبادان و خرمشهر به این سمت رودخانه منتقل شدند همه با چشمگریان آمدند چون پس از 519 روز عشق این را داشتند که یک روزی پیش بیاید وبا انگیزه بروند به آن سوی رودخانه و دشمن را از بخش دیگری ازخرمشهر بیرونکنند. این هم باز برای نیروی دریایی یک برگ زرین دیگری در تاریخ دوراندفاع مقدس است.
بعد از آن می رسیم به عملیات بدر و خیبر که در مناطق هورالعظیم وجزایر مجنون انجام شده، این منطقه، منطقه ای است که باتلاق، نیزار و آبدارد و ما برای جابجایی نیرو،مهمات و تدارکات در منطقه به وسیله ای احتیاجداشتیم که رزمندگان بتوانند خیلی سریع از این موانع(باتلاق- نیزار)عبورکنند.درآنجا بود که هواناهای نیروی دریایی وارد این عملیات شدند ونیروومهمات را از این موانع عبور دادند چون هواناوها درسطح آب پروازمی کنندتوانایی حرکت روی باتلاقی و نیزاررا به راحتی دارند.در دوران دفاع مقدس ازاین توانمندی به خوبی استفاده شد.
شاید حمل و نقل هواناوها از خوزستان و از جنوب آبادان تا جزایر مجنونخود عملیات بزرگی بود. بعداز آن درعملیات والفجر 8 که عملیات بزرگی بودنیروی دریایی ارتش نقش بسیارموثری داشت. این نیرو درشب عملیات والفجر 8کاملا درخورعبدالله مستقر شد تا از هجوم نیروهای بعثی ازسمت این منطقه وکارخانه نمک به طرف اروند رود جلوگیری کند.
در آن مقطع نیروی دریایی منطقه خور عبدالله را مین ریزی کرد و از عبورو مرور هر گونه یگان شناوری جلوگیری نمود. حتی ما بعد از عملیات والفجر 8ایستگاهی را نزدیک ام القصرو کارخانه نمک مستقر کردیم که اسم آن را تور یکگذاشتیم.این اقدام بسیار ارزشمندی بود.
ما تمام نقاط شمال خلیج فارس را برای هر گونه تحرک و کمک به نیروهاییکه در ساحل بودند تحت کنترل داشتیم.این اقدامات بسیار موثر بود به ویژه درخورعبدالله اما در بعد عملیات والفجر 8 ما یک ابتکاری را بخرج دادیم.یعنیدر ساحل دریاچه خور عبدالله کارخانه نمک ایستگاهی را مستقر کردیم که درمبارزه با انواع بالگردها و هواپیماهای دشمن موثر بود.
زمانی که بر نیروهایی که در فاو مستقر بودند فشار می آوردند نیرویدریایی ابتکاری را بخرج داد یعنی سامانه توپ تمام اتوماتیک ضد سطحی و ضدهوایی 76 میلی متری را با تجهیزات کامل که خاص نیروی دریایی بود جابجا کردالبته نقل و انتقال آن از نظر وزن و حجم بسیار مشکل بود.
*این سامانه را با امکانات کم چگونه جابجا کردید؟
- این سامانه به این عظمت را ابتدا بارگیری کردیم و به آبادان بردیمسپس آنرا از بهمن شیر عبور دادیم و سمت اروند آمدیم از کنار آن عبور دادیمو به خور عبدالله آوردیم. چون بارگیری تجهیزات سنگین بدون اسکله خیلی مشکلاست که اتفاقا ما هم هیچ اسکله ای نداشتیم.اما با این وجود این کار راانجام دادیم.دشمن هیچ فکر نمی کردند که ما در ساحل خور عبدالله چه داریم.
همانطور که گفتم ایستگاه تور یک را درمنطقه خورعبدالله مستقر کردیم کهفقط برد هوایی‌شان12 کیلومتر بود.هیچکس فکرش را نمی‌کرد و تعداد زیادیهواپیما و بالگرد در آنجا منهدم شدند و برای اینکه دشمن فکر نمی‌کرد که ماچنین سلاحی را در آنجا مستقر کرده باشیم. درحقیقت ما سلاحی را که مربوط بهیگان ناوچه موشک‌انداز بود را برروی ساحل مستقر کردیم. این ابتکار خیلیخوبی بود بطوریکه توانستیم ضربه مهلکی را به توان هوایی رژیم بعثی عراقدرارتباط با رزم ناوهایی که در فاو مستقر بودند بزنیم.
پس در عملیات‌های خرمشهر، کوی ذوالفقاری، جلوگیری از حصر آبادان،شکستن حصر آبادان، بیت‌المقدس یک، بیت المقدس سه، بدر، خیبر و والفجر 8نیروی دریایی ارتش نقش موثر و تعیین کننده‌ای داشته است. با دلایل مشخص واقداماتی که برای نیروی دریایی منحصر به فرد بوده است.

ایستگاه تور یک سامانه توپ "اتوملارد" در ساحل خورعبدالله مستقرکردیم یا استفاده از توان هواناوها در عملیات خیبر و بدر که در آن مقطعاصلاً کسی این تجهیزات را نداشت که بتواند از آن استفاده کند. یا عبور ازرودخانه بیت‌المقدس و جلوگیری از حصر آبادان از طریق دریا، همه اقداماتیبود که خاص نیروی دریایی بود که با تجهیزات خاص این نیرو نیز انجام شد.

اینها عملیات‌هایی بود که به طور مشترک با سایر نیروها انجام شد وما به اسم عملیات مشترک نامگذاری می‌کنیم اما در عین حال نقش ما در آ‌نجامشخص است. اما دیگر نقش مهم نیست و محور اصلی جنگ نیروی دریایی دریا است.جنگ در دریا جنگ تجهیزات محور است یعنی اگر ما تجهیزات داشته باشیممی‌توانیم در دریاها حضور داشته باشیم. عملیات در دریا حتی با عملیات درساحل تفاوت بسیار زیادی دارد چون شاید شما بتوانید با اندک تجهیزاتی درساحل حضور پیدا کنید اما حضوردر دریا تجهیزات خاص خودش را می‌خواهد.

نتیجه کار اینکه در 8 سال دفاع مقدس نیروی دریایی از مرزهای آبی بااقتدار دفاع کرده است. این موضوع خیلی مهم است که شاید بعضی ها به آن توجهنکنند و آن اینکه در روی زمین مرز مشخص است و اگر کسی تجاوز کرد آن را باگلوله می‌کشند. در حالی که ما مرز آبی هم داریم. خطوط مرزی ما مشخص است وبا رادارها آنها را نظارت می‌کنیم تا نگذاریم دشمن از نقاطی به مرزهای مانزدیک شود. 8 سال دفاع مقدس تمامی مرزهای دریایی ما حفظ شده وهیچکس اجازهتعرض به مرزهای دریایی را پیدا نکردند.

* امیر! نحوه حفظ مرزهای دریایی توسط نیروی دریایی در آن مقطع چگونه بود؟

- باید حتماً یک یگان نظامی در منطقه حضور داشته باشد. یگان‌هایشناور نیروی دریایی تمام مدت برای دفاع از مرزهای آبی در منطقه دریا درحال گشت هستند. الان هم همینطور است. اگر شما هم اکنون به بندر عباس،جاسک، بوشهر و یا چابهار بیایید مشاهده خواهید کرد که برخی ازکشتی‌هاینیروی دریایی در آن منطقه حضور ندارند و این موضوع بدلیل این است که آنهادر مرزهای آبی جمهوری اسلامی مستقر هستند تا از آن دفاع ‌کنند.

تفاوت دیگری که با جاهای دیگر دارد این است که ما یک منافع و منابعیهم در دریا داریم و از اینها باید دفاع شود. ما امروز در دریا امکاناتزیادی داریم که باید با استفاده از آنها از این منابع محافظت کنیم. نیرویدریایی در زمان جنگ تحمیلی مرزها را حفظ کرد و نیروی دریایی عراق را شکستداد.

*چه زمانی نیروی دریایی ارتش ایران توانست نیروی دریایی عراق را شکست دهد؟

- وقتی که 67 روز از جنگ گذشته بود. این خیلی مهم است که نیرویدریایی با آمادگی بالایی که درابتدای جنگ داشت توانست در روزهای آغازینجنگ تحمیلی یعنی همان67 روز اول جنگ نیروی دریایی عراق را شکست دهد.اینپیروزی درحالی بود که مستشاران خارجی رفته بودند و همه فکر می کردند کهدیگر ایرانیان توانایی استفاده از تجهیزات پیشرفته را در دریا ندارند. امامی بینیم که بچه‌های نیروی دریایی آنهایی که از امام(ره) درس خودباوری،خوداتکایی، عزت و شرف گرفتند به سرعت بر همه این تجهیزات پیشرفته مسلطشدند و توانستند در دریا حضور پیدا کنند.

  تصویر 

*علت شکست دشمن در 67 روز اول جنگ چه بود؟

- علت این بود که ما غافلگیر نشدیم.نیروی دریایی پست فرماندهی خودرا سه روز قبل از جنگ در بوشهر برقرار کرد که همه اسناد وسوابق آن همموجود است و از دو روز قبل از شروع جنگ تحمیلی اعلام وضعیت کردند و نصفخلیج فارس را منطقه جنگی اعلام کرد مبنی براینکه کسی نمی‌تواند در اینمنطقه حرکت کند.

دریادلان نیروی دریایی یگان‌های شناور را از کنار اسکله‌ها جداکردند و به دریا بردند و در محل‌هایی که باید استقرار پیدا کند یگان‌هایشناور را مستقر کردند.یگانی که با این آمادگی می‌رود و درسطح دریااستقرارپیدا می‌کند محکم می‌ایستد واز مرزهای آبی کشور دفاع می‌کند.

* نخستین عملیات مستقل نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس کدام عملیات بود؟

- عملیات مروارید اولین عملیات رسمی نیروی دریایی بود اینعملیات غیر ازعملیات‌های مشترکی بود که این نیرو با نیروهای دیگر انجاممی‌داد و در تاریخ ثبت شده است. عملیات مروارید دارای سه مرحله بود کههرکدام نام خاصی دارد، مرحله یک این عملیات غرورآفرین به نام شهید صفرینام‌گذاری شد که در شلمچه به شهادت رسید. مرحله دوم به نام اشکان و مرحلهسوم هم مروارید بود که مجموعا 25 روز تا یک ماه بطول انجامید.

* دستاوردهای این عملیات چه بود ؟

- این عملیات چهار پنج نتیجه عمده داشته است. اول اینکه نیرویدریایی عراق شکست خورد. دوم تسلط کامل جمهوری اسلامی ایران و سیادت بردریای شمال خلیج فارس بود به طوری که اجازه نمی‌داد دشمن ترددی در آنمنطقه داشته باشد، سوم ضربه به منبع اقتصادی دشمن بود.

بهترین کار در جنگ ضربه به منافع اقتصادی دشمن است چون اگر منابعاقتصادی آن را از بین ببرید و آن کشور یا آن دولت از نظر منافع اقتصادیچیزی دستش نباشد نه می‌تواند کشور را اداره کند و نه می‌تواند جنگ راهدایت کند البته دلیل آنهم واضح است چراکه برای همه این امور احتیاج بهپول دارد.

*در آن مقطع بزرگترین منبع اقتصادی دشمن چه بود؟

- بزرگترین منبع اقتصادی بزرگ دشمن دو پایانه نفتی "البکر والامیه" بود که بالای 90 درصد نفت رژیم بعث عراق از آنجا صادر می‌شد، وقتیکه شما طراحی می‌کنید که پایانه‌های نفتی البکر و الامیه را از بین ببریدیعنی تمام منابع ارزی دشمن را نابود کرده‌اید بعبارتی دیگر ما در عملیاتمروارید بزرگترین ضربه را به اقتصاد دشمن وارد کرده‌ایم.

نتیجه بعدی این بود که دشمن را کاملاً در محاصره دریایی قراردادیمیعنی دشمن سه بندر به نام‌های ام‌القصر، فاو وبصره داشت که دو تای آن دراروندرود و یکی هم در انتهای منطقه خورعبدالله است که این یگان‌های تجاریبرای صادرات و وارداتشان در آن مناطق رفت و آمد می‌کردند.

با توجه به اینکه بالای 90 در صد کالاها از طریق دریا جابجا می‌شودوقتی ما این کشور را در محاصره دریایی قرار دادیم هستی و نیستی آن را ازبین بردیم. یعنی نه می‌توانست کالایی وارد کند و نه می‌توانست کالاییرا صادر کند. به عبارت دیگر خطوط مواصلاتی دشمن را قطع کردیم. نتیجه بعدیاین عملیات بازتاب بسیار وسیعی در سطح جهان داشت. چون در آن مقطع احساس میکردند که جمهوری اسلامی ایران اصلا‌ً توان مقابله با دشمن را ندارد چراکهدشمن را از نظردریایی، زمینی وهوایی تجهیز کرده بودند.

البته باید گفت که دشمن دریایی ما دشمن ضعیفی نبود چون غلبه بر دشمنضعیف که افتخار نیست، دشمن ما بسیار قوی بود. اما دنیا تازه فهمید که دریک جنگ دریایی کلاسیک و غیر کلاسیک چه پیروزی بزرگی برای جمهوری اسلامیایران به دست آمده و متوجه شد که در برآوردهای خود برای حمله به ایراناشتباه کرده است. واقعاً عملیات مروارید همه جهان را متوجه اشتباهشان کردو فهمیدند که ایران آمادگی بسیار بالایی دارد. البته در جبهه‌های زمینیقطعاً اگر دشمن فکر می‌ کرد که چه توانی در نیروهای مسلح ما وجود داردمی‌فهمید که کاملا اشتباه کرده است چون در آن جبهه‌ها که مردم واردشدندیعنی نشان داد که توان نیروهای مسلح در داخل مملکت است این نیست که فقطدر توپ و تانک باشد.بلکه ایران با پشتیبانی مردم می تواند کمر هر دشمنی رابشکند.

موضوع بعدی که اتفاق افتاده این است که سیادتی را که جمهوری اسلامیایران بر خلیج فارس پیدا کرده نتایجی به همراه داشته که این نتایج درارتباط با دو طرف بوده است.در سمت ایران این اتفاق افتاد که مسیر بنادر مابرای صادرات و واردات کاملاً باز شد. مهمترین بندرهای زمان جنگ بندرامام(ره) در انتهای کانال خورموسی بوده است یعنی در آن مقطع نه بندر شهیدرجایی را داشتیم و نه توان بارگیری در جای دیگر را، لذااجباراً باید می‌رفتیم به منطقه خورموسی و بندرامام(ره) که آنجا هم زیرآتش مستقیم هوایی بالگردها و موشکهای ساحل به دریای دشمن بود. دشمن تمامتوان خود را به کار گرفت که ما را از بندر امام(ره) محروم کند.

*امیر! چگونه نیروی دریایی عراق را شکست دادید؟

- ما از آن به بعد دیگر اجازه ندادیم دشمن در دریا تقویت شود وتجهیزات خود را جایگزین کند.البته نتوانستند چون در زمین و هوا هرچه ازتجهیزاتش از بین می‌رفت را جایگزین می‌کردند اما برای اینکه تجهیزاتدریایی بیاورند باید از دریا می‌آوردند ما هم در دریا جلوی راهشان راگرفته بودیم.

دشمن بالغ بر 2 میلیارد دلار از کشورهای اروپایی تجهیزات دریاییخریده بود. این تجهیزات تا شرق تنگه هرمز آمد اما آنجا را بسته بودیم واجازه ورود به آنها نمی‌دادیم. بنابراین غربی‌ها نتوانستند نیروی دریاییعراق را تقویت کنند. تجهیزات دریایی را هم نمی‌توان از بندرعقبه و از طریقزمین آورد پس آنها به سراغ تقویت نیروی هوایی وخرید هواپیماهایسوپراتاندارد ، هلیکوپترهای "لویرفرلون"، موشک‌های ساحل به دریا، انواع واقسام مین وحتی استفاده از فرودگاه‌های دیگر کشورها کردند.

دشمن در یک مقطع زمانی با استفاده از امکانات سایر کشورها تنگه هرمزرا تهدید می‌کرد و در این زمینه همه تلاشش را می کرد اما ما آنها رامحاصره دریایی کردیم و آنها فقط از طریق برتری هوایی که به دست آوردند میخواستند ما را از بندر امام(ره) محروم کنند که البته هیچوقت هم نتوانستندکاری از پیش ببرند و کار دومی که آنها می‌خواستند انجام دهند این بود کهبر بدنه اقتصادی ما ضربه بزنند.

*در آن مقطع دشمن قصد داشت به چه نقاطی از کشور ضربه بزند؟

- جزیره خارک، چون جزیره خارک تنها پایانه صادرات نفتی ما در آنزمان بود و از این نظر برای ما بسیارحائز اهمیت بود. در یکی از روزنامه‌هانوشته شده بود که گری سیک از بنیاد فورد آمریکا مطلبی را در سال 1983ارایه داده بود. وی در آن زمان عنوان کرده بود که اکنون که جنگ باقطعنامه‌ها پایان نمی‌پذیرد و جمهوری اسلامی ایران به دنبال گرفتن حق خوداست باید کاری کرد که ایران را پای میز مذاکره بکشانیم.

وقتی که شرقی‌ها و غربی‌ها منابع خود را در خطر دیدند همه به دنبالاین بودند که ایران را به هر صورت به پای میز مذاکره بکشند. البته هر راهیکه رفتند موفق به انجام این کار نشدند. موضع‌گیری حضرت امام(ره) دربحث‌های پای میز مذاکره بسیار مهم بود. ایشان بسیار محکم ایستادگیمی‌کردند و به هیئت صلحی که در آن مقطع به ایران آمده بود گفتند که صدامدر جایی 80 دقیقه صحبت کرده و اراجیف گفته است حالا ما بیاییم اینجا پایمیز مذاکره بنشینیم در حالی که آنها در خاک جمهوری اسلامی ایران با مامی‌جنگند، مگر ما درخاک عراق با آنها می جنگیم که بخواهیم پای میز مذاکرهبیائیم. آنها بروند سرجایشان بنشینند تا ما هم مذاکره کنیم.

اما از سویی دیگر در آمریکا می گفتند تنها راهی که می توانید ایرانرا پای میز مذاکره بکشانید این است که جزیره خارک را بزنید یعنی صادراتنفت اش را قطع کنید. چون وقتی صادرات نفتی ایران قطع می شد دیگر ذخیرهارزی نخواهد داشت. ضمن اینکه درآن زمان همه چیز کشور ما به صادرات نفت بندبود و آنها می خواستند این شریان اقتصادی را قطع کنند.آن موقع بود کهنیروی دریایی جوهره خود را نشان داد و اجازه نداد که این اتفاق بیفتد.

یعنی از نظر عدد و رقمی می گویند جنگ حدود 2800 تا 2900 روز طولکشیده و دشمن هم 2800 بار به جزیره خارک حمله هوایی کرده است ونزدیک 1200فروند موشک ساحل به دریا (HY2) به سوی کشتی ها و بندر امام شلیک کردند.

*پس چه اتفاقی افتاد که حتی یک روز صادرات نفت خارک قطع نشد و منابع ارزی ما تامین شد؟

- مگر غیر از این بود که نیروی دریایی در دریا دفاع کرد و آقایاننفتی ما همه تلاش خود را به کار بستند تا بتوانند این چرخه را هدایت کنند؟البته در جزیره خارک پدافند هوایی هم انصافا اقدامات بسیار ارزشمندی انجامداد. این مسئله خیلی مهم است یا در همان بحث محاصره دریایی که آنها میخواستند ما را محاصره کنند ولی موفق نمی شدند و دائما کشتی های ما را باموشک های "اگزوسد" بوسیله هوایپمای سوپر اتاندار و میراژ که حتی برخیازآنها به صورت امانت به ارتش رژیم بعث عراق واگذار شده بود می زدند.

*امیر، شما به عملیات"اسکورت کشتی ها" اشاره کردید، نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس چند فروند کشتی را اسکورت کرد؟

- نیروی دریایی در 8 سال دفاع مقدس براساس آمارهای موجود بالغ بر10هزارکشتی تجاری را اسکورت کرد که از این تعداد 250 فروند آن موشک خورده کهتنها ازاین تعداد 20 فروند آن کاملا غرق شده و بقیه نجات پیدا کردندکه این مسئله بزرگترین هزینه نیروی دریایی دردفاع مقدس بوده است و رابطهنیروی دریایی را با اقتصاد مملکت نشان می دهد. اینکه می گویند نیرویدریایی درهمه مقاطع زمانی نیروی راهبردی است یکی از نتایجش همین است.

در حال حاضر مشاهده کنید که ناوگروه های کشتی های جنگی نیروی دریاییو یگان تکاورش در فاصله 2500 تا 3000 کیلومتری جنوب بندرعباس در خلیج عدنو تنگه باب المندب مشغول حفاظت و حراست از کشتی های تجاری و نفت کش جمهوریاسلامی ایران هستند. نزدیک دو سال است که ما امنیت آن منطقه را برقرارکرده ایم در حالیکه 3 هزار کیلومتر با مرزهای آبی ما فاصله دارد.

غیر از عملیات های مشترک و عملیات مروارید نیروی دریایی ارتش انواععملیات های ویژه را علیه کشورهایی که به نوعی می خواستند به دشمن اصلی مارژیم بعث عراق کمک کنند انجام داده است، انواع واقسام کشتی های دریاییبرای حفظ مرزهای آبی،سیادت ازدریا و حراست ازمرزهای آبی، کنترل منطقه ایکه منطقه جنگی اعلام شده، ضربه زدن به سامانه های اقتصادی دشمن در عملیاتمروارید، اسکورت 10 هزار کشتی تجاری که بالغ بر 150 عملیات در مقاطع مختلفانجام شده است تا این اسکورت ها پیش رود.البته عملیات اسکورت یکی ازپیچیده ترین انواع عملیات های دریایی است. چون شما می خواهید از همه توانخود استفاده کنید و هماهنگ کردن بر روی دریا و زیر دریا کار بسیار سختیاست.

یا ابتکار جالب عملیات بکارگیری هدف های کاذب در مقابل موشک هایدشمن و خنثی کردن آن که این هم ضربه مهلکی برای دشمن بود.چون وقتی دشمنموشکی را شلیک می کند روی قیمت آن حساب کرده است وهمینطور نیست که بخواهدمثل فشنگ تفنک ژ 3 شلیک کند البته روی قیمت فشنگ تفنگ ژ 3 نیز حساب کردهاند.

نیروی دریایی ارتش در انتهای جنگ تحمیلی هم دریک رویارویینابرابر دفاعی عاشورایی را درمقابل استکبار جهانی از خود به نمایش میگذارد وبعد سکوهای نصر وسلمان درخلیج فارس و آن ماجراهای ناوشکن های سهندوسبلان و جوشن و بالاخره زدن ناوشکن آمریکایی، مجموعه اتفاقاتی که درآنجاافتاد محورهای اصلی عملکرد نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس بود. اینهاجایی گفته نشده و جایی هم به تصویر کشده نشده است و کسی هم به اهمیتموضوع واقف نیست.

*امیر! با توجه به نقش راهبردی نیروی دریایی آیا هم اکنون این نیرو نقشی در واردات و صادرات کالاها بر عهده دارد؟

- بله، همین الان کلید واردات درمنطقه خلیج عدن دردست نیروی دریاییارتش است.چون تمام کشتی هایی که می خواهد واردات و صادرات انجام دهد بایداز آن مسیر عبور کنند. اگر به طرف جنوب شرقی هم بخواهد برود باید از تنگهدیگری که آنجا هست عبور کند که ما الان در آنجا نیز یک کنترل نسبی برعبور و مرور کشتی ها داریم.
از کلمه نقش نمی خواهم استفاده کنم بهتر است بگویم همه اینها توان نیروی دریایی در انجام عملیاتها در دفاع مقدس بود.

* می خواهم یادی از شهدای دفاع مقدس نیروی دریایی بکنم، آیا هنوز در عمق آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس شهید داریم؟

  - بله، شهدای نیروی دریایی ارتش خیلیمظلوم هستند مثلا هم اکنون در ناوشکن سهند، ناوچه پیکان و ناوچه جوشن شهدادر عمق آبهای خلیج فارس آرمیده اند. علت اینکه تاکنون شهدا در این ناوچهها وناوشکن ها مانده اند این است که جنس ناوشکن وناوچه ها از فلز است ووقتی موشک به آن اصابت می کند تغییرشکل یا به اصطلاح دفرمه می شود وزمانیهم که دفرمه شود دیگر درب اتاق ها باز نمی شود وآن شخص دریک اتاق فلزی حبسمی شود. پس اینکه می گویند اجر شهید دریا دو برابر شهید دیگر است به همیندلیل است.تصویر 

شهیدان ما الان در خلیج فارس هستند همانهایی که می گوییم با خون سرخشان آبهای نیلگون خلیج فارس را رنگین کردند. هنوز در بدنه ناوچه پیکان ازناوشکن سهند و جوشن شهید داریم و آنها همانجا هستند شهید ما در همانجاحضور دارد و خیلی ها هم که بر روی شناور کوچکتر مثل یدک کش بودند که وقتیمورد اصابت موشک قرار می گرفتند دیگر چیزی از آنها بدست نیامد.

ایستادگی و دلاورمردی یک دریادل که روی یک یدک کش می ایستد ودرمقابلموشکهای هواپیماهای دشمن وبالگرد و موشک های ساحل به دریا محکم می ایستد ومی داند، آگاهانه می داند که با برخورد یک موشک به شناوری دیگر نه آثاریاز شناور و نه از خود او باقی نخواهد ماند وباز هم می ایستد خیلی عظمتدارد و ارزشمند است.

مهر
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”