سامانه موشکی ناتو ؛ توطئه ای علیه امنیت منطقه با اهداف دوگان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

سامانه موشکی ناتو ؛ توطئه ای علیه امنیت منطقه با اهداف دوگان

پست توسط hani1459 »

خبرگزاریمهر- گروه بین الملل : فشار ناتو و آمریکا بر ترکیه برای استقرار سامانهموشکی در این کشور بیانگر تداوم خشم واشنگتن از روابط گسترده تهران وآنکارا و توطئه غرب علیه امنیت منطقه است.


آمریکا با تحت فشار گذاشتن ترکیه در راستای قبول پیشنهاد استقرار سامانهدفاع موشکی در این کشور به دنبال طراحی نقشه ای خصمانه دیگر علیه جمهوریاسلامی ایران و دیگر کشورهای منطقه است.
این روزها شاهد فشار آمریکا به ترکیه به منظور تصمیم گیری این کشورجهت استقرار سامانه دفاع موشکی در کنار مرزهای ایران و سوریه هستیم. گرچهاین موضوع جدیدی برای ترکیه نیست. زیرا جرج بوش رئیس جمهور سابق آمریکاچنین درخواستی را به ترکیه ارائه کرده بود که چندان با نظر مساعد این کشورمواجه نشد و باراک اوباما بعد از روی کار آمدن طرح را مسکوت گذاشت.
ولی این بار آمریکا تحت پوشش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی( ناتو) ایندرخواست را به ترکیه ارائه کرده و از او خواسته است تا قبل از تاریخ 19نوامبر که شروع نشست دو روزه 28 عضو ناتو در لیسبون پایتخت پرتغال استتصمیمش را اعلام کند.
"جیم تاونسند" نماینده وزارت دفاع آمریکا در امور اروپا و ناتو هماخیرا در اظهاراتی گفت: ترکیه به لحاظ جغرافیایی بهترین گزینه جهت استقرارسامانه دفاع موشکی ناتو است.
هر چند گفته می شود این درخواست آمریکا زیر چتر ناتو ارائه شده و جنبهدفاعی دارد و ظاهرا هیچ کشوری را مورد تهدید قرار نمی دهد. ولی آنچه مسلماست، آمریکا تصمیم دارد فشارهای خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران رادرحد گزینه های نظامی هم افزایش دهد.
از سوی دیگر، آمریکا دیگر تاب و تحمل روابط گسترده و سطح بالای دوکشور همسایه را که از لحاظ فرهنگی، دینی و اجتماعی مشترکات بی شماری دارندو بیش از 400 سال هیچ نیروی خارجی نتوانسته است روابط دو کشور را تا حدجنگ و نزاع خدشه دار کند را ندارد. هر چند در سالهایی نه چندان دور روابطفیمابین دارای فراز و نشیب هایی بود ولی دو ملت هیچ وقت از آن متاثر نشدند.
روابط ایران و ترکیه از دوران به روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه بهرهبری رجب طیب اردوغان در بالاترین سطح خود قرار دارد و اینبار این روابطمورد هدف نقشه های شوم آمریکا و کشورهای غربی قرار گرفته است.
فشار آمریکا به ترکیه برای استقرار سامانه های دفاع موشکی واکنشهایسوریه را هم دربر خواهد داشت. زیرا این دو کشور در سالهای نه چندان دور بهدلایل مختلف تا پای درگیری های نظامی پیش رفته بودند. اما امروز دیده میشود که روابط این دو کشور در بالاترین سطوح در جریان است و دیدار یک روزهرجب طیب اردوغان از سوریه که اخیرا انجام گرفت مصداق این موضوع است.
ضمنا قبول این پیشنهاد خلاف راهبرد "تنش زدایی با کشورهای همسایه" کهپایه ریز اصلی آن وزیر امورخارجه ترکیه احمد داوود اوغلو است، می باشد ونباید فراموش کرد صدور مجوز استقرار سامانه های دفاع موشکی توسط ترکیهتمامی استراتژهای منطقه ای و بین المللی این کشور را از بین خواهد برد ومعلوم خواهد شد که این استراتژی فقط جهت اهدافی خاص در سطوح بین الملی ویامنطقه ای کاربرد داشته!
از سوی دیگر "وجدی گونول" وزیر دفاع ترکیه روز گذشته اعلام کرد که اینکشور در حال بررسی این موضوع است. ضمنا در ادامه، این مسئله را که آمریکادر حال فشار بر ترکیه برای تصمیم گیری درباره این مسئله است، رد کرد وگفت: سامانه دفاع موشکی که به عنوان یک پروژه ملی در آمریکا آغاز شده درپی درخواست اعضای ناتو به پروژه این سازمان تبدیل شده است. در حالیکه رجبطیب اردوغان نخست وزیر این کشور در همان روز به خبرنگاران گفت چنیندرخواستی توسط آمریکا به ترکیه ارائه نشده است.
شایان ذکر است احزاب مخالف در مجلس ترکیه هم خواستار مطرح شدن درخواستآمریکا توسط حکومت در صحن مجلس می باشند و اعتقاد دارند حزب عدالت و توسعهحق ندارد به تنهایی در این مورد تصمیم گیری کند ویا موضع خاصی بگیرد.

مهر
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”