**بررسى توان نظامى ارتش روسيه جدید**

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۸۹, ۶:۴۵ ب.ظ
محل اقامت: طهرون-شمرون
سپاس‌های ارسالی: 4127 بار
سپاس‌های دریافتی: 2798 بار
تماس:

**بررسى توان نظامى ارتش روسيه جدید**

پست توسط wild-bear »

سلام و تشکر از دوستان
  

خواب زمستانى خرس پیر به پايان مى رسد؟
 
   تصویر 
 فرازى از تاريخ
نجات دهنده غرب


در دسامبر
۱۹۴۱ دو اتفاق بسيار مهم در جنگ دوم جهانى مسيرجنگ را تغيير داد. در حاليكه ارتش هاى آلمانى به سرعت در حال جارو كردن بقاياى ارتشهاى اروپايى در شرق و غرب بودندو ۱۲پايتخت را يكى پس از ديگرى فتح كردند. ناگهان در «شرق» براى اولين بار با يك مانع جدى برخورد كردند. مسكو.
چرچيل از ماه دسامبر به عنوان شادى بخش ترين ماههاى جنگ دوم جهانى ياد مى كند. در اين ماه مشخص شد كه ارتش آلمان در پشت دروازه هاى مسكو متوقف شده و از طرفى آمريكا رسماً وارد جنگ شد. امپراطورى هاى تكيده اروپايى در مقابل ارتش جوان و پرقدرت آلمان چنان سريع از هم پاشيدند كه حتى مورد تصور هيتلر نبود.

اما چرچيل در دسامبر
۱۹۴۱ در خاطرات روزانه خود چنين يادداشت مى كند: اكنون مطمئنيم كه جنگ را برده ايم حتى اگر سالها طول بكشد و روزهاى سختى را بگذرانيم.

چرا؟

از دسامبر
۱۹۴۱تا ژوئن ۱۹۴۴ كه ارتش آمريكا در اروپاى غربى بطور جدى وارد عمل شد (پيش از اين عمليات آمريكا و انگليس در حد حضور در شمال آفريقا و جنوب اروپا بود)، استخوان ارتش آلمان را تنها روسها خرد كردند. (استالين نبرد استالينگراد را خرد شدن استخوان ارتش آلمان ناميد).
تنها براى اينكه برآوردى از نيروهاى عظيم جبهه شرق داشته باشيم بايد از ارقام تجهيزات و نفرات نام ببريم.
در نبردهاى مسكو (دسامبر
۱۹۴۱) ۴ميليون سرباز و ۱۰هزار تانك در نبرد استالينگراد ۳ميليون سرباز و دهها هزار توپ و تانك (اوت ۱۹۴۲ تا ژانويه ۱۹۴۳) و در نبرد كورسك بزرگترين نبرد تانك در تاريخ ۲۰هزار تانك و ۳/۵ميليون سرباز (ژوئن ۱۹۴۳) به نبرد با يكديگر پرداختند.

در حقيقت ارتش شوروى براى غرب جنگيد. چرا كه نبردهاى عظيم شرق چنان توان آلمان را تحليل برد كه متفقين از پياده شدن در نرماندى در ژوئن
۱۹۴۴ تا فتح برلن در مه ۱۹۴۵ تنها ۱۱ماه وقت صرف كردند.
بين ماههاى ژوئن
۱۹۴۱ تا اواخر جنگ، روسها ۱۵ميليون سرباز را بسيج كردند و عظيم ترين ماشين جنگى بشريت را به وجود آوردند. اين ملت عجيب «بدشناسى بزرگ هيتلر» بودند. پس از تسخير برلن در ۱۹۴۵ تازه غرب مواجه با نيرويى شد كه اصلاً خسته از جنگ نبود و تازه آماده براى بلعيدن نيمى از اروپا و آسياى باخترى بود.
اينجا بود كه به نظر مى رسيد قدرت روسها حتى «چرچيل سياستمدار» را نيز به زانو درآورد و او كه به دنبال تضعيف روسها بود، آنها را در دسامبر
۱۹۴۵ قويتر از ژوئن ۱۹۴۱ مى ديد.

  
[COLOR=darkred]امپراطورى كه بدون شليك گلوله از هم پاشيد


   تصویر
  داستان پرده آهنين و جنگ سرد ۴۵سال گريبان غرب و آمريكا را گرفت و در تمام طول نيمه دوم قرن بيستم ارتش هاى آمريكايى، انگليسى، فرانسوى، ايتاليايى و آلمانى نگران از هجوم سراسرى روسها بودند.
روسها در طول اين مدت در كليه علوم، فن آورى نظامى، تحقيقات، فتح آسمانها، شگردهاى اطلاعاتى، نبردهاى محلى و ساخت موشكهاى اتمى پابه پاى غرب و آمريكا پيش آمدند و در همه جا پنجه در پنجه حريف آمريكايى انداختند. اكنون با ذكر اين مقدمه طولانى نمى توان سؤال كرد كه چه كسى مى تواند تضمين دهد كه روسها مجدداً به قدرت گذشته خود بازنگردند؟

توان رزمى متعارف و غير متعارف شوروى بسيار برتر از آمريكا بوده و اين كشور در هر لحظه كه اراده مى كرد مى توانست تمام شهرهاى مهم اروپاى غربى را با كمك لشگر هاى زرهى خود (كه از برترى
۳ بر يك به حريف غربى سود مى بردند) فتح كند.
اتحاد جماهير شوروى به هر دليلى از
۱۹۹۱ از هم پاشيد اما تكليف نيروهاى مسلح آن چه شد؟
آمريكا و غرب سعى فراوان مى كنند كه سقوط و فروپاشى شوروى را به خود نسبت دهند حال آنكه آنها كوچكترين تأثيرى در از هم پاشيدگى اين پديده
۷۴ ساله نداشتند.
شوروى تنها به يك دليل از هم پاشيد. «بى توجهى به انسان.»
آيا روسيه مجدداً توان نظامى و تأثيرگذار خود را باز مى يابد؟

برخى گمان مى كنند كه جدا شدن
۱۴ جمهورى از روسيه و از هم پاشيده شدن شوروى توان روسيه را به شدت كاهش داده است حال آنكه اين كشورها بايد از روسيه جدا شوند چرا كه آنها ملتهاى تحت ستم بودند و همواره نيرويى گريز از مركز شمرده مى شدند و در ثانى هرگز ارزش نظامى نيز نداشتند. اين كشورها پس از انقلاب اكتبر مبدل به پايگاه عمليات غرب عليه ارتش سرخ شده و يا در جنگ دوم جهانى مانند اوكراين به صف آلمان پيوستند.

توان نظامى اصلى در اختيار روسيه بوده و هست. ملت روس يكى از سرسخت ترين ملتها در جنگ و بازسازى بوده و قادر است به سرعت اعتبار از دست رفته خود را به دست آورد.
روسيه هم اكنون داراى بيشترين ذخاير انرژى، معدنى و منابع طبيعى بوده و از صنايع پيشرفته نظامى بهره مند است. وسيعترين كشورجهان بوده و هست. هنوز هيچ سربازى (حتى سرباز آمريكايى) فكر ورود به خاك روسيه را از سر نگذرانده و از همه مهمتر...

روسها حداقل
۱۰۰۰ موشك اتمى در اختيار دارند كه توان تخريب برخى از آنها معادل ۳ مگاتن تى ان تى است، ۱۸ ss مى تواند شهرى به بزرگى واشنگتن را به گونه اى تخريب كند كه تنها پس از بمباران اتمى، عنكبوتها و سوسكهاى زيرزمينى در آن به حيات ادامه دهند. (تنها اين ۲ گروه موجود زنده پس از جنگ اتمى قادر به ادامه حيات هستند) سازمان ارتش شوروى كاملاً از بين رفته اما اين سازمان به دليل وجود تجهيزات و نفرات مى تواند مجدداً بازسازى شود.

روسيه گرفتار در مشكلات اجتماعى و اقتصادى و تروريسم است اما قادر است به سرعت خود را بازسازى كند. روسها تاكنون بيش از
۱۰ بار با مهاجمين بسيار قوى در تاريخ مواجه شده اند اما هربار با شكست آنها قويتر از گذشته به صحنه تاريخ بازگشته اند.
البته پاسخ به يك سؤال مشكل است. خواب خرس سفيد چه زمانى به پايان مى رسد؟
  [COLOR=darkred]
بررسى زيرساختهاى ارتش روسيه


ارتش روسيه در سال  ۲۰۰۳ از ۹۸۸ هزار و ۱۰۰ سرباز برخوردار بوده كه بخش بزرگى از نيرو شامل ۲۰۰هزار نفر كاركنان واحدهاى كنترل مركزى براى جنگ الكترونيكى، نيروهاى آموزش دهنده، واحدهاى پشتيبانى اطلاعاتى، نيروهاى ستادى و واحدهاى پشتيبانى و تداركاتى مى باشد.
ارتش روسيه از
۲۰ ميليون نيروى ذخيره برخوردار است ۲/۴ ميليون نفر آن آموزش ديده و آماده براى احضار هستند. ارتش روسيه در حقيقت بخاطر مشكلات مالى از نگهدارى يك ارتش ۳ ميليون نفرى خوددارى مى كند در غير اين صورت سازمان اين ارتش توان جاى دهى ۳ ميليون نيرو را دارد. نبايد از ياد برد كه 18سال قبل ارتش شوروى با ۵ ميليون سرباز ارتش اول جهان بوده است.
در زير جزييات نيروهاى روسيه را مى خوانيد:

[COLOR=darkred]نيروهاى بازدارنده استراتژيك


   تصویر
  برداشت عمومى مردم جهان اين است كه روس ها موشك هاى اتمى و تأسيسات فوق مدرن استراتژيك به جاى مانده از شوروى سابق را به حال خود رها كرده حال آنكه روس ها با دقت فراوان در حال مراقبت از اين تجهيزات هستند.
۱۴۹ هزار سرباز، درجه دار و افسر روس تنها مسؤول واحدهاى استراتژيكى روسيه هستند. واحد استراتژيك روسيه متشكل از نيروى زمينى، دريايى و هوايى است. به عبارتى روسيه داراى ۲ ارتش مجزا است.
يكى نيروهاى كلاسيك در حدود
۷۵۰ هزار سرباز و ديگرى نيروهاى استراتژيكى به ميزان حدود ۱۴۹ هزار نفر.
الف ـ نيروهاى دريايى استراتژيك
بررسى آمارهاى كتاب ميليتارى بالانس
۲۰۰۳ نشان مى دهد كه روس ها حداقل ۲۰ زيردريايى اتمى در اختيار دارند كه با در اختيار داشتن صدها موشك دوربرد اتمى قادرند به مانند پايگاه هاى متحرك مرگبار در جايى از اعماق دريا و دور از چشم ماهواره ها سلاح هاى خود را پرتاب كنند.
موشك هاى اين زيردريايى ها داراى برد بالاى
۱۰ هزار كيلومتر بوده و قادر به تخريب هر هدفى در هر نقطه از دنيا هستند.

[COLOR=darkred]نيروهاى بازدارنده استراتژيك زمينى


اين نيرو شامل  ۱۰۰ هزار سرباز و ۷۳۵ موشك بالستيك است.

> [COLOR=darkred]موشك هاى ضد بالستيك
   تصویر  [COLOR=darkred]     [COLOR=darkred]  ۱۰۰ فروند شامل ۳۶ اس.اچ ۱۱ و ۶۴ اس.اچ ۸

> [COLOR=darkred]سيستم هاى اخطاردهنده

   تصویر  [COLOR=darkred]
روسيه از برترين سيستم هاى اخطاردهنده جهان برخوردار است. اين سيستم ها روسيه را قادر مى سازد هر تحركى را در هر نقطه دنيا از طريق ماهواره ها و رادارها از قبل اطلاع دهند. مشابه اين سيستم را از نظر بزرگى و وسعت ديد تنها آمريكا در اختيار دارد.
برخى از اين تجهيزات در كنار واحدهاى فضايى روسيه به مسكو اجازه مى دهد كه حركت هر موشكى و يا هواپيماهاى مهاجم را از هزاران كيلومترى خاك خود رديابى كرده و سيستم هاى دفاعى را عليه آنها فعال كند. تقريباً غافلگيرى روسيه امكان پذير نيست.

> نيروهاى كلاسيك ارتش روسيه

   تصویر  [COLOR=darkred]
الف ـ نيروى زمينى
نيروى زمينى روسيه در اثر فشارهاى اقتصادى پس از فروپاشى شوروى به يك دهم كاهش يافته اند در حال حاضر ارتش روسيه از  ۳۲۱ هزار پرسنل زمينى بهره مند است اين در حالى است كه حجم تجهيزات ارتش روسيه اين امكان را به اين كشور مى دهد كه به سرعت ارتش خود را بزرگ كند و در صورت بروز نبرد ظرفيت آن را به ۱۰ برابر افزايش دهد.

> [COLOR=darkred]غول زرهى جهان

   
تصویر   [COLOR=darkred]Black eagle    [COLOR=darkred] هنوز روسيه از نظر زرهى برترين كشور جهان است.
روس ها از  ۲۵ هزار و ۹۷۰ تانك سنگين و ۱۴۷۰۰ نفربر زرهى بهره مند است.

[COLOR=darkred]توپخانه

   تصویر  
روس ها از جمله ملت هايى هستند كه علاقه زيادى به توپخانه و آتشبارى دارند تا آنجا كه در ارتش هاى قديمى روسيه تزارى و اتحاد شوروى توپ همواره بعد از پياده نظام داراى بيشترين اهميت بوده است.
روس ها در نبردهاى بزرگ جنگ دوم جهانى از توپ بالاترين استفاده را كرده اند. دليل اصلى پيروزى روس ها در نبردهاى
۱۰ ساله با ايران دوران قاجار استفاده از تسليحات پيشرفته تر به ويژه توپ بوده است. درحال حاضر روس ها از ۲۰ هزار و ۷۰۰ توپ آماده عمليات و ۶۲۱۳ توپ ذخيره برخوردارند. اين توپ ها از انواع ،۱۳۰ ۱۲۲ ، ۱۵۲ و ۲۰۳ ميليمترى بوده و حداقل نيمى از آنها «خودكشش» محسوب مى شوند.
اين توپخانه عظيم به جز ده ها هزار خمپاره، كاتيوشا و توپ دستى است.

[COLOR=darkred]سيستم دفاع ضدهوايى

   تصویر  
روس ها از آنجا كه از نظر هوايى اذعان به عقب ماندگى از حريفان غربى خود دارند مجبور به ايجاد شبكه عظيم دفاع ضدهوايى بوده و هستند.
نيروى زمينى روسيه در سازمان خود هزاران دستگاه پدافند هوايى
۲۳ ميليمترى از انواع zu 23 و zsu 23 و ۳۰ ميليمترى و ۳۷ ميليمترى را دراختيار دارد.
توپ هاى ضدهوايى
۵۷ و ۸۵ ميليمترى روسى نيز در كنار توپ هاى عظيم ۱۰۰ و ۱۳۰ ميليمترى هوايى قادر به ناامن سازى كامل هوا براى مهاجمين هستند.
سيستم پدافند هوايى روس ها از نظر تركيب به كارگيرى توپ و موشك فشرده ترين پدافندها را انجام مى دهد اما دليل ناكارايى سيستم روسى در جنگ هاى اعراب و اسرائيل و عراق و ايران تنها ضعف نيروهاى بكار گيرنده بود. تنها در نبرد
۱۹۷۳ اعراب و اسراييل، مصر با استفاده مناسب از موشك هاى روسى ظرف دو روز ۱۰۰ هواپيماى اسراييل را از كار انداخت و اسراييل را از به كارگيرى نيروى هوايى خود منصرف كرد.

[COLOR=darkred]سام روسى


   تصویر
  موشك سام طى ۴ دهه، نوسانات بسيار زيادى را در عمليات جنگى برجاى گذاشته اما نكته جالب اين كه «پاى ثابت» درگيرى هاى نظامى ۴ دهه اخير بوده است. در جنگ آمريكا و ويتنام به دليل حضور اساتيد روسى در كنار نظاميان ويتنام اين سلاح نيروى هوايى آمريكا را درهم شكست و سبب شد تا پس از پرسنل زمينى، خلبانان آمريكايى قربانيان اصلى جنگ باشند (جنازه هزاران خلبان آمريكايى در جنگ ويتنام هنوز پيدا نشده است.)
به عقيده بسيارى از كارشناسان اين سلاح هنوز در صورت به كارگيرى درست قابل استفاده در نبردهاى قرن
۲۱ است.
روس ها از
۲۶۷۰ سايت موشكى سام بهره مى برند و از ۳۰۰ موشك سام نيز به صورت ذخيره استفاده مى كنند.
ستون فقرات موشكى (ضدهوايى) روسيه را
۱۵۰۰ سايت سام ،۶ سام ،۸ و سام ۹ تشكيل مى دهد.
روس ها از
۳۵۰ سام ۱۱ ، ۲۰۰ سام ۱۲ و ۱۲۰ سام ۱۵ برخوردارند.

[COLOR=darkred]هوانيروز روسيه


   تصویر

  روسيه با دراختيار داشتن ۱۷۰۰ هلى كوپتر آماده عمليات در كنار ۶۰۰ هلى كوپتر ذخيره دومين هوانيروز جهان را پس از آمريكا دراختيار دارد.
۸۴۰ هلى كوپتر سيا ۲۴ و كاموف ۵۰ قويترين بخش اين نيرو را تشكيل مى دهد.
در بخش ترابرى هوايى نيز روس ها از صدها ميل
۶ و ميل ۱۷ بهره مى برند.

[COLOR=darkred]نيروى دريايى   تصویر

  نيروى دريايى روسها از بسيارى از ارتشهاى جهان بزرگتر است. روسها از ۱۷۱ هزار و ۵۰۰ نيرو در اين بخش برخوردارند.
نيروى دريايى روسيه از
۳۵ زيردريايى تاكتيكى، ۱۶ زيردريايى با سوخت هسته اى، ۱۳ زيردريايى با قدرت ديزلى و ۵زيردريايى متفرقه ديگر برخورداراست.
روسها همچنين از
۱۴ نبرد ناو، ۱۰ ناو محافظ، ۸۸ ناو تندرو و صدها هواپيماى دريايى و گشت ساحلى برخوردار هستند.

[COLOR=darkred]نيروى هوايى ارتش روسيه


   تصویر
  روسها به جز صدها هواپيماى استراتژيك دوربرد و هواپيماهاى نيروى دريايى و هوانيروز از حدود ۲ هزار هواپيما در نيروى هوايى خود بهره مى برند.
پرسنل هوايى نيروى هوايى ارتش روسيه حدود
۱۸۴ هزار نفر مى باشد. نيروى هوايى روسيه در چند بخش داراى بالاترين درجه آمادگى است.
الف ـ بمب افكن هاى دوربرد كه شامل
۷۰ توپولوف ۹۵ ، ۱۵ توپولوف ۱۶۰ و دهها توپولوف آموزشى و تاكتيكى ديگر است.
ب ـ بمب افكن سبك و پشتيبانى نزديك هوايى كه در اين بخش روسها از
۶۰۶ سوخو ۲۴ و ۲۵ بهره مى برند.
ج ـ روسها همچنين
۹۰۸ جنگنده از انواع ميگ ،۲۵ ميگ ،۲۹ سوخو ۲۷ و ميگ ۳۱ بهره مى برند.
بالغ بر
۲۰۰ جنگنده آموزشى، پيش اخطار و اكتشافى نيز جزو ساختاراين نيرو است.

[COLOR=blue]نتيجه گيرى

سازمان ارتشهاى بزرگ به گونه اى است كه اگر به هر دليلى از جمله بروز بحرانهاى اقتصادى و سياسى «ارتش» براى مدتى از ياد برود، اين به معناى پايان كار سازمان مذكور نيست. بلكه اين سازمان آمادگى دارد با تزريق اعتبارات و مديريت و فرماندهى لايق ناگهان به قدرت گذشته خود بازگردد.
  


[External Link Removed for Guests]
بنام حاکمی که اگر حکم کند همه محکومند....حکم لازم !!!
....
نویسنده آمریکایی ارنست همینگوی:
«هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»


تصویر
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4377
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۴, ۱:۱۴ ب.ظ
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6704 بار
سپاس‌های دریافتی: 12097 بار
تماس:

Re: **بررسى توان نظامى ارتش روسيه جدید**

پست توسط Mohammad 1985 »

در جنگ جهانی دوم اشتباههات ابلهانه هیتلر در جنگ با روسیه نقش بسیار موثری در شکست آلمانها داشت همچنین کمکهای آمریکا و دیگر متحدانش به روسیه که بخش زیادی از اون از خاک ایران انجام شد .
آلمان در برابر آمریکا هم دیگر توانی نداشت ! در همون عملیات نورماندی 95000 هزار تانک و زره پوش در خاک فرانسه پیاده شد دها هزار هواپیمای بمب افکن و شکاری آمریکایی هر چیزی رو درو می کردند و چند هزار هواپیمای باقیمانده آلمانی سوختی برای پرواز نداشتند ! پس نمی توان شکست آلمان را فقط به خاطر ارتش سرخ دانست .
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 179
تاریخ عضویت: جمعه ۳۰ مرداد ۱۳۸۸, ۱۲:۳۴ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 100 بار
سپاس‌های دریافتی: 283 بار

Re: **بررسى توان نظامى ارتش روسيه جدید**

پست توسط kamranrus »

دوست عزیز بخش اعظم قوای آلمان بخصوص واحدهای ویژه اش در جبهه ی شرق صرف شد و از بین رفت ، در نبردهای سنگینی مثل کورسک و ... ، آمریکا سال 1943 ، یعنی وقتی اومد که ارتش سرخ تقریبا ارتش آلمان رو متلاشی کرده بود و دیگه آلمان ارتشی برای مقابله با ضد حمله نداشت ، ضعف اصلی آلمانها ضعف اطلاعاتی بود ، بخصوص در مقابل جاسوسان ک.گ.ب
سیاست جنگ بدون خونریزی و جنگ سیاست با خونریزی است
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 355
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۸۹, ۶:۴۵ ب.ظ
محل اقامت: طهرون-شمرون
سپاس‌های ارسالی: 4127 بار
سپاس‌های دریافتی: 2798 بار
تماس:

Re: **بررسى توان نظامى ارتش روسيه جدید**

پست توسط wild-bear »

دولت لندن با حمله نظامی آلمان به شوروی نفس راحتی كشید. چرچیل همان روز آغاز حمله، به روزولت پیام فرستاد كه هیتلر با دست خود گورش را حفر كرد!
مورخّان تعرض ارتشهای هیتلر به شوروی را بزرگترین اشتباه نظامی یك رئیس دولت در طول تاریخ خوانده اند. هیتلر معلومات و تجربه نظامی كافی نداشت و به علاوه حاضر نبود كه به اندرز آگاهان و اهل تجربه گوش دهد و یا دست کم تاریخ را مطالعه کند و از اشتباه ناپلئون که همین راه را رفته و منهدم شده بود پند بگیرد. حمله هیتلر به شوروی اشتباهی بود كه به خودكشی اش انجامید، آلمان به ویرانه ای تبدیل شد و ...، ولی آمریكا كه به موقع و با محاسبه دقیق گام به جنگ نهاده بود از میان خرابه های جنگ دوم به صورت یك ابر قدرت قد علم كرد. روسها تا لحظه پیروز شدن بر آلمان (خودكشی هیتلر) و تصرف برلن حدود20 تا 27 میلیون تن كشته داده بودند. حال آنکه تلفات آمریکا به پانصد هزار کشته هم نرسید.
..................................................
.................................................
ديوار شرق
روسها از «دنيپر» (DNIEPR) عبور كرده و «ديوار شرق» را كه هيتلر به آن متكي بود فروريختند. روسها ميليونها نفر سرباز تازه نفس و آزموده تمرين ديده فراهم كردند. تانكهاي ت ـ ۳۴ مجهز به توپهاي ۱۲۲ميليمتري شبانه روز از كارخانه هايي كه در سينه «اورال» به وجود آورده بودند بيرون مي آمد.
آلمانها با همه تلاشي كه كردند نتوانستند با تانكهاي ببر و پلنگ خود با تانكهاي ت ـ ۳۴ روسي مقابله كنند.
در صنايع هوايي نيز روسها با پيشرفت سريع در ساختن هواپيماهاي نوين توفيق يافتند و آلمانها و حتي متفقين را شگفت زده كردند.
مور و ملخ
در هر ماه ۲۹۰۰ هواپيماي بمب افكن، شكاري و اكتشافي از كارخانه هاي شوروي چون مور و ملخ بيرون مي ريخت.طي يك سال روسها ۳۵۰۰تانك سبك و ۱۶هزار تانك متوسط و سنگين به آوردگاه جنگ فرستادند. ارتش سرخ طي يك سال چهار هزار توپخانه متحرك و ۱۳۰هزار سلاحهاي ديگر دريافت كرد. بدين ترتيب شوروي مبدل به يك كارخانه واقعي جنگي شد. هدف استالين اين بودكه بسرعت ارتش رايش سوم را منهدم كرده و وارد لهستان و روماني و سپس خود آلمان شود. آلمانها نيز همه تلاش خود را در جبهه جنگ روسيه به كار بردند ولي نتوانستند در برابر آتش ارتش سرخ مقاومت كنند.

................................................................................
................................................................................
جنگ جهانی دوم با به جا گذاشتن 50 میلیون کشته «20تا 27 میلیون در شوروی» و میلیون ها نفر معلول، خونین ترین جنگ تاریخ بشر است. علاوه بر آن 30 میلیون نفر به دلایل مختلف مجبور به جلای وطن شدند «11 میلیون نفر از جلو ارتش سرخ فرار کردند». در عین حال مانند جنگ جهانی اول، این جنگ نیز به توسعه و صنعت و رونق اقتصادی در ایالات متحده ی آمریکا و کانادا کمک کرد، ولی در سایر نقاط جهان چیزی جز خرابی به بار نیاورد.
شوروی علی رغم تحمل خسارات سنگین فاتح اصلی جنگ محسوب می شد و عملاً بر نیمی از اروپا مسلط شده بود.
در دنیایی که هیچ قدرتی وجود نداشت، اروپا در کمال ضعف به سر می برد و ژاپن به تسلیم کامل وادار شده بود، کشورهای آمریکا و شوروی به صورت بازیگران اصلی صحنه ی روابط بین الملل در آمدند و جهان را به دو منطقه ی نفوذ بین خود در آوردند و پایه های یک نظام دو قطبی را پی ریختند.
بنام حاکمی که اگر حکم کند همه محکومند....حکم لازم !!!
....
نویسنده آمریکایی ارنست همینگوی:
«هر انسانی که آزادی را دوست دارد بیش از طول عمرش به ارتش سرخ و شوروی سپاسگزاری بدهکار است.»


تصویر
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”