ترکیه ، اسرائیل را وارد فهرست دشمنان خود کرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

ترکیه ، اسرائیل را وارد فهرست دشمنان خود کرد

پست توسط hani1459 »

شورای امنیت ملیترکیه با خارج کردن نام کشورهای سوریه ، ایران ، گرجستان ، ارمنستان وبلغارستان از لیست کشورهای تهدید کننده منافع ترکیه برای نخستین بار درتاریخ تشکیل دولت یهود نام دولت تل آویو را وارد لیست کشورهای تهدید کنندهترکیه قرار داده است. تصویرشورایامنیت ملی ترکیه با تجدید نظر در لیست کشورهای تهدید ترکیه ، برای نخستینبار در 6 دهه گذشته اسراییل را وارد لیست کشورهای تهدید کننده منافع ترکیه کرد.

به گزارش [External Link Removed for Guests] ، شورای امنیت ملی ترکیه با خارج کردن نام کشورهای سوریه ، ایران ،گرجستان ، ارمنستان و بلغارستان از لیست کشورهای تهدید کننده منافع ترکیهبرای نخستین بار در تاریخ تشکیل دولت یهود نام دولت تل آویو را وارد لیستکشورهای تهدید کننده ترکیه قرار داده است.

این اقدام دولت آنکارادر پی آن صورت می گیرد که روابط دو جانبه تل آویو – آنکارا پس از حملهکماندوهای اسراییلی به کشتی مرمره در 31 می سال جاری میلادی و کشتن 9 تناز شهروندان ترک در این حمله ، در بدترین شرایط تاریخی خود قرار دارد.

آنکاراخواهان عذرخواهی دولت تل آویو، جبران خسارات وارده و رفع محاصره غزه شدهاست و این در حالی است که دولت تل آویو تا کنون بابت حمله به کاروان آزادیغزه از ترکیه عذرخواهی نکرده است و به تلاش های جامعه جهانی برای تشکیلکمیته تحقیق بین المللی درباره حادثه 31 می سال جاری پاسخ منفی داده است.

شورایامنیت ملی ترکیه موقعیت کشورهای دوست ، همسایه و تهدید ترکیه را بهپیشنهاد وزارت امور خارجه مورد تجدید نظر قرار داده است و اعتبار اینارزیابی پنج ساله خواهد بود.

همچنین بر اساس این گزارش با وجودی کهترکیه در موقعیت کشور ارمنستان به عنوان کشور تهدید کننده تجدید نظر کردهو این کشور را وارد لیست کشورهای همسایه کرده است ، اما آنکارا ترجیح دادهاست تا همچنان دولت یونان را در لیست کشورهای تهدید کننده نگاه دارد.

درارزیابی شورای امنیت ملی ترکیه از تهدید زایی اسراییل برای ترکیه آمده کهاقدامات دولت تل آویو می تواند سرمنشا ایجاد یک رقابت تسلیحاتی در میانکشورهای منطقه شود . در این ارزیابی همچنین بر ضرورت عاری سازی خاورمیانهاز سلاح های هسته ای تاکید شده است.

در این ارزیابی همچنین دو تهدید جدی دیگر منافع ترکیه ، گرمایش جهانی و تروریسم ذکر شده است.

شورایامنیت ملی ترکیه که عالی ترین نهاد تصمیم گیراین کشور در زمینه مسایلنظامی وامنیتی است مسئولیت تصمیم گیری درباره مسایلی چون سیاست های مربوطبه جنگ و صلح و دیگر رویکردهای امنیتی دولت آنکارا را بر عهده دارد کهترکیبی از مسئولان کابینه و نظامیان ارتش است.

اداره جلسات این شورا با رییس جمهوری ترکیه است ، اما رییس جمهوری تنها به عنوان یک عضو این شورا جلسات را اداره می کند.

عصر ایران
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”