فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت رسيد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۷ آذر ۱۳۸۷, ۱۱:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21533 بار
تماس:

فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت رسيد

پست توسط sokuteasemuni »

فرمانده دلاور لشكر 21 حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت رسيد

[External Link Removed for Guests]: امير سرتيپ دكتر رحمان فروزنده فرمانده دلاور لشكر 21 حمزه آذربايجان در خاتمه رزمايش بزرگ نيروي زميني در منطقه جنوب كشور به درجه رفيع شهادت نائل آمد.


تصویر

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي ارتش، شهيد سرتيپ فروزنده از جانبازان دوران دفاع مقدس بود كه در چندين عمليات بزرگ و موثر حضوري فعال داشته و با شايستگي مراتب فرماندهي گروهان و گردان را در دوران دفاع مقدس در لشكرهاي 16 و 77 و همچنين فرماندهي تيپ 45 تكاور و جانشين لشكر 77 پيروز ثامن‌الائمه خراسان را طي كرده و با توجه به رشادت‌ها و توفيقات متعدد و شايستگي‌هاي علمي و عملياتي از دو سال قبل به فرماندهي لشكر 21 حمزه سيدالشهداء آذربايجان منصوب شد.
فرمانده غيور لشكر 21 حمزه پس از حضور موفق يگان تحت امرش در رزمايش بزرگ نيروي زميني ارتش ساعت 14 امروز به درجه رفيع شهادت نائل آمد. پيكر اين امير دلاور ارتش اسلام صبح روز سه‌شنبه در تبريز تشييع خواهد شد.
[External Link Removed for Guests]
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط RAHVAR »

روحش شاد تصویر
تو چنین روزهایی رفتن به عرش لیاقت میخواد

تصویر
تصویر
   تصویر     
  
New Member
پست: 5
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۲ مهر ۱۳۸۹, ۴:۰۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 32 بار
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط mahdi 1 »

چطوری شهید شد؟ :sad:
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1120
تاریخ عضویت: جمعه ۲۶ مهر ۱۳۸۷, ۹:۳۹ ق.ظ
محل اقامت: همشهری فضل الله جاوید نیا
سپاس‌های ارسالی: 2466 بار
سپاس‌های دریافتی: 8401 بار

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط javadfakoori »

فرمانده دلاور لشكر 21 حمزه سيدالشهداء (ع) نيروي زميني ارتش به شهادت رسيد

تصویرامير سرتيپ دكتر رحمان فروزنده، فرمانده دلاور لشكر 21 حمزه آذربايجان در خاتمه رزمايش بزرگ نيروي زميني ارتش در منطقه جنوب كشور به درجه رفيع شهادت نائل آمد.

به گزارش روابط عمومي ارتش جمهوري اسلامي ايران، شهيد سرتيپ فروزنده از جانبازان دوران دفاع مقدس بود كه در چندين عمليات بزرگ و مؤثر حضوري فعال داشته و با شايستگي مراتب فرماندهي گروهان و گردان را در دوران دفاع مقدس در لشكرهاي 16، 77 و ... همچنين فرماندهي تيپ 45 تكاور و جانشين لشكر 77 پيروز ثامن الائمه خراسان را طي كرده و با توجه به رشادتها و توفيقات متعدد و شايستگي هاي علمي و عملياتي از دو سال قبل به فرماندهي لشكر حمزه سيدالشهداء (ع) آذربايجان منصوب شده بود.

فرمانده غيور لشكر 21 حمزه پس از حضور موفق يگان تحت امرش در رزمايش بزرگ نيروي زميني ارتش، ساعت 14 روز گذشته به همراه همرزمش شهيد سروان اردوخاني بر اثر واژگوني خودرو به درجه رفيع شهادت نائل آمدند.


پيكرهاي پاك امير دلاور ارتش اسلام شهيد سرتيپ دكتر رحمان فروزنده و شهيد سروان حسن اردوخاني صبح فردا سه شنبه در تبريز تشييع خواهد شد.
[URL=www.aja.ir]
سایت ارتش
[/URL]
ای آنکه دیده دوخته ای بر خلیج فارس این لقمه با شکمبه ی توسازگار نیست
زیرا درون آب زلالش بدون شک ماهی ست, پا برهنه سوسمار نیستآسمان اصفهان
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 330
تاریخ عضویت: شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۸۶, ۶:۲۵ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 37 بار

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط limo_torosh »

  سرتيپ دوم رحمان فروزنده فرمانده لشكر 21 حمزه : خاطرات دفاع مقدس امانتي سنگين در دست وارثان آنهاست  : ترسيم و توصيف مجاهدات و حماسه هاي جاودان فرزندان غيور ايران اسلامي در هشت سال نبرد قهرمانانه با دشمنان متجاوز مسئوليتي است كه بر دوش تلاشگران حوزه هاي فرهنگ و هنر مخصوصا رزمندگان اسلام سنگيني مي كند و هر انسان متعهد و مسئولي در اين عرصه خويشتن را موظف مي داند تا فكر و قلم را در مسير تحقق اين وظيفه و تكليف به كوشايي وادارد.
در اين ميان كساني كه دلسوخته و با فرهنگ مقاومت آشناتر و داراي مشهودات در ميادين رزم و حماسه مي باشند احساسي خاص دارند.
امير سرتيپ دوم ستاد دكتر رحمان فروزنده از جمله بازماندگان و يادگاران هشت سال دفاع مقدس مي باشد كه به مدت 138 ماه در جبهه هاي حق عليه باطل در عملياتهاي والفجر 8 ـ ديوار بزرگ ـ كربلاي 6 ـ عمليات شرهاني ـ نصر 6 و عمليات 67 4 21 حضور داشته و در عملياتهاي شرهاني و كربلاي 6 و عمليات پدافندي فكه بارها مجروح گرديده و به مقام شامخ جانبازي نائل گشته است .
وي كه اكنون فرماندهي لشكر 21 حمزه سيدالشهدا آذربايجان را بعهده دارد با درك امر مهم اطلاع رساني و فرهنگ سازي دوران دفاع مقدس به پاي صحبت هاي خبرنگار ما نشسته است كه ماحصل آن را مي خوانيم .
به نظر شما چرا صدام به ايران حمله كرد
بايستي عوامل مختلفي را بررسي كنيم البته ظاهر اين جريان ممكن است خيلي ملموس به نظر برسد يعني صدام به واسطه يك شكست تاريخي و به بهانه اينكه قرارداد 1975 مشخص كننده مرز فيمابين ايران و عراق است را نپذيرفت و با حضور در بعقوبه و شليك اولين گلوله توپ به سمت خاك ايران رسما جنگ را به ايران كه به سبب انقلاب و تحولات داخلي بحراني ترين روزهاي خود را مي گذراند تحميل كرد.
از نظر بنده ريشه تهاجم عراق به ايران در وقوع و پيروزي انقلاب اسلامي و برقراري نظام جمهوري اسلامي ايران نهفته است . در واقع به زبان ادبيات سياسي نظم امنيتي منطقه با اين حادثه بزرگ به هم ريخت . نظم امنيتي منطقه حساس خاورميانه برپايه سياست دو ستوني معروف آمريكا بر پايه دو قدرت ايران و عربستان تعريف شده بود. ايران بعنوان يك قدرت برتر منطقه اي حافظ منافع عمومي غرب تلقي مي شد به اين معني كه مانع از نفوذ گسترش كمونيزم و بلوك شرق بوده و اين روند جريان آزاد نفت را به سمت جهان صنعتي و غرب ادامه مي داد.
عربستان نيز به نوعي هم به كمك ايران و هم بعنوان رقيب ايران در طرف ديگر اين موازنه قرار داشت و اين سياست باعث شد تا هر يك از اين دو قدرت منطقه اي بعنوان اهرم فشاري بر ديگري عمل كند.
پس از انقلاب يكي از اين دو ستون فرو ريخت و عراق كشوري سرخورده كه سالها خود را شايسته اين مي دانست تا قدرت برتر منطقه باشد بنابراين فضا را مناسب ديد تا جاي ايران را پر كند از طرفي خشم ناشي از اشغال لانه جاسوسي آمريكا شكست در عمليات نظامي طبس و در هم شكستن اعتبار جهاني اش و به خطر افتادن منافعش و با استفاده از روحيه توسعه طلبي صدام و تحريك قدرت سركوب شده حزب بعث در قرارداد الجزاير عراق را در حمله به ايران تهييج و پشتيباني نمود.
آيا عوامل ديگري هم در حمله به ايران دخيل بوده است
اولا اوضاع سياسي ايران و حاكميت ضعيف دولت موقت كه تا زمان سقوط بني صدر همچنان موجب تضعيف نظام اسلامي گرديد دوم اوضاع نامناسب اقتصادي . به دليل تحريم هاي گسترده و اثرات ناشي از انقلاب سوم اوضاع نامناسب نظامي كه توان نيروهاي نظامي را كه منحصر به ارتش بود در شرايط منازعه سياسي قدرت و نيز تجديد سازمان ارتش به شدت كاهش داده و همچنين تدابير اتخاذ شده در آن دوران از جمله لغو قراردادهاي خريدهاي تسليحاتي كاهش مدت خدمت سربازي جابجايي پرسنل متخصص و ف_ * ل*_ ت ر گذاري كاركنان ارتش و علاوه بر همه اينها اغتشاشات بوجود آمده در غائله گنبد و مسئله كردستان را هم اضافه كنيد و مي بينيد كه قدرت نظامي و دفاعي كشور بسيار تضعيف شده بود و دليل بعدي مي توان از حمايتها و پشتيباني هاي مستقيم و غيرمستقيم نظامي و غيرنظامي كشورهاي عربي حوزه خليج فارس و برخي همسايگان به منظور فعال نمودن عراق بعنوان خط مقدم مقابله با انقلاب اسلامي و جلوگيري از توسعه آن به ساير كشورهاي حوزه خليج فارس نام برد.
نقش ارتش در آغازين روزهاي دفاع مقدس را چگونه ارزيابي مي كنيد
نقش ارتش را در آغازين روزهاي انقلاب و دفاع مقدس بايستي در چند برهنه ببينيم :
دوراني كه حضرت امام (ره ) عليرغم شعارهاي انحلال با درايت و دورانديشي خط بطلان بر فتنه كشيدند و فرمان وجوب و ابقا ارتش كه سرمايه ملي و نظام بود را صادر كردند ارتش توانست از يك بحران ساختاري و رواني عبور كند و بدون استفاده از مستشاران خارجي روي پاي خود بايستد.
يك مقوله بحث تثبيت انقلاب و مبارزه با غائله هاي كردستان و تركمن صحرا و خوزستان بود كه عليرغم تمام فشارهاي رواني و بي نظمي هاي داخل پادگانها ارتشي هائي كه همراه انقلاب بودند و بدنه ارتش كه جزو ملت به شمار مي رفتند در مظلوميت خاصي بسر مي بردند در كنار اين مطالب اضافه مي كنم به زخمي كه ارتش از بني صدر بعنوان فرماندهي كل قوا بر پيكرش داشت و بطور كلي مي بينيد شرايط ارتش علي الخصوص نيروي زميني در يك شرايط ويژه و خاصي بود. ارتش از روز اول انقلاب بدون هيچ چشم داشت و خالصانه و ايثارگرانه براي دفاع از مردم و مملكت و نظام نوپاي جمهوري اسلامي ايران در تمام جبهه ها حاضر بود و عليرغم تمام كاستي ها و نابساماني ها و حوادثي كه در ابتداي انقلاب براي آن رقم خورد (و حتي داعيه انحلال آن نيز از طريق منافقان و كساني كه قدرت و پتانسيل واقعي ارتش را مي شناختند زده شد) درگير جنگي گرديد كه هشت سال به طول انجاميد. در همان روز آغازين جنگ دشمن متجاوز با 12 لشگر كاملا مسلح و تجهيز شده به اضافه 45 تيپ مستقل در محورهاي آبادان خرمشهر سوسنگرد اهواز فكه دهلران مهران ميمك سومار و قصرشيرين و با پشتيباني آتش هاي توپخانه و هوائي و هوانيروز حملات غافلگيرانه و همه جانبه خود را آغاز كرد و در مقابلش دو لشگر اهواز و كرمانشاه با آن شرايطي كه عرض كردم بعنوان نيروي پوشش يعني با گسترش بسيار زياد در مرز به اضافه پاسگاههاي مرزي ژاندارمري سابق حضور داشتند. شما در يك معادله بسيار كوچك موازنه نيروهاي طرفين را ببينيد.
در اين وضعيت مقاومت جانانه همين يگانهاي قليل به اضافه نيروهاي مردمي موجب شد دشمن نه تنها به اهداف اوليه خودش نرسد بلكه با تحمل تلفات و ضايعات بسيار زياد زمين گير شود.
در محور شمالي در كوره موش و بازي دراز مواضع پدافندي اتخاذ كرد و در محور مياني پشت رودخانه كرخه زمين گير شد. در جنوبي ترين قسمت صحنه عمليات كه از حساسيت و اهميت ويژه اي برخوردار بود خرمشهر مهمترين هدفي بود كه در طول جنگ تحميلي پس از 35 روز مقاومت جانانه با حضور سپاه خرمشهر به فرماندهي شهيد جهان آرا و عناصر تكاوران دريائي ارتش و دانشجويان دانشگاه افسري ارتش كه داوطلبانه حضور پيدا كرده بودند به اشغال متجاوز درآمد كه البته بي نظيرترين و بي بديل ترين صحنه هاي ايثار و مقاومت و فداكاري و روح شهادت طلبي رزمندگان اسلام در آنجا به نمايش گذاشته شد ولي ادامه حركت دشمن به بيشتر از محاصره آبادان منجر نشد و رهاسازي بخشي از لشگر 77 از درگيري منطقه كردستان و ورود 2 گردان از اين لشگر موجب شكست دشمن در اشغال جزيره آبادان شد .
حضور تدريجي يگانهاي لشگر 77 در منطقه آبادان و اجراي عمليات ثامن الائمه موجب تغيير معادله جنگ و آغاز پيروزي هاي پي در پي رزمندگان اسلام اعم از ارتش و سپاه و بسيج گرديد.
حضور تدريجي لشگر 21 حمزه سيدالشهدا در منطقه كرخه و پاي پل كرخه موجب توقف پيشروي دشمن پشت رودخانه كرخه شد.
ورود و حضور لشگر 16 در منطقه سوسنگرد و هويزه در كنار ياران جنگهاي نامنظم شهيد دكتر چمران و سپاه سوسنگرد حماسه ها آفريد.
در نتيجه ملاحظه مي كنيد جابجايي يگانهاي نيروي زميني ارتش از مناطق سرزميني و مناطق درگيريها و ناآرامي هاي داخلي با رسيدن به صحنه نبرد به همراه ساير رزمندگان مردمي و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي دشمن را در قدم ابتدائي حمله خود متوقف نموده و در ادامه با طرح ريزي و اجراي عملياتهاي بزرگ ثامن الائمه طريق القدس فتح المبين و بيت المقدس وادار به شكست مي كند.
بررسي دقيق بي شائبه و پرافتخار و حماسه آفرينيهاي نيروي زميني بعنوان بزرگترين و گسترده ترين نيروي نظامي در بين نيروهاي مسلح كشور در تمام مراحل انقلاب و جنگ تحميلي از چنان اهميتي برخوردار است كه بدون ترديد تعيين كننده غالب پيروزيها و افتخار آفرينيهائي است كه در كنار حضور آحاد ملت و بسيج و سپاه و جهاد تا هميشه تاريخ اين مرزوبوم جاودانه خواهد ماند.
با توجه به اينكه ارتش پس از پيروزي انقلاب اسلامي انسجام اوليه خود را از دست داد چطور شد كه توانست در جنگ با عراق مقاومت كند و پيروز ميدان باشد
در يك جمله خلاصه مي گويم چون حضرت امام (ره ) با ارتش بود اگر به پيامهاي امام از زمان پيروزي انقلاب حتي زماني كه در فرانسه مصاحبه مي كردند تا زماني كه سايه پر بركتشان روي سر نظام بود توجه كنيد مي بينيد ايشان مكرر بر حفظ ارتش و حفظ انضباط و كارآمدي و شجاعت و جوانمردي ارتش تاكيد داشتند . براي نمونه در 58 1 21 مي فرمايند « شما لشكر اسلام هستيد و ملت موظف است به شما احترام بگذارد و از شما پشتيباني كند ما و اسلام پشتيبان شما هستيم شما آزرده نشويد از بعضي از اخلالگران كه حرفهاي بيجا مي زنند ما شما را از خود مي دانيم و خود را از شما مي دانيم » رابطه دو سويه ارتش و امام بود كه از اين مجموعه نظامي با رجوع به فطرت ايمان آزادي خواهي و غرور ملي يك ارتش ايثارگر فرزند انقلاب و امام و جان بر كف و مردمي و بي توقع و آماده فداكاري و از خود گذشته و مطيع محض ولايت براي انقلاب اسلامي و ميهن بزرگ باقي بماند.
آخرين پيام حضرت امام نيز در 28 فروردين 68 مهر تاييدي بر كارنامه درخشان نيروي زميني كه براي هميشه در حافظه تاريخي ملت ايران باقي خواهد ماند كه فرمود : « نيروي زميني قهرمان كه در حقيقت در تمامي حوادث در نوك پيكان حملات ناجوانمردانه دشمنان بوده است به حق چهره راستين و شكست ناپذير و استوار خويش را در دفاع از مرزهاي گسترده كشورمان نشان داد. »
جنگ تحميلي 8 ساله عليه ايران كه به جرات مي توان گفت همچون نگيني بر تارك تاريخ معاصر ايران مي درخشد با وجود خسارات مشكلات فراوان و پيچيده اش و تحريم هاي بين المللي آن را بايستي يك حادثه سرنوشت ساز براي كشورمان تلقي نمود چرا كه دفاع مقدس خط سير و روند تحولات داخلي پيشرفتهاي تكنولوژيك تخصصهاي دفاعي و همچنين روندهاي منطقه اي و بين المللي را تحت تاثير خودش قرار داد هر چند به ظاهر بعنوان كشوري در حال تحول و شرايط دفاعي نامطلوب در معادله اي قرار گرفته بوديم كه طرف مقابل امكانات و تجهيزات سخت افزاري نظامي فراوان و پشتيباني هاي سياسي قدرتهاي بزرگ روز جهاني برخوردار بوده و در چنين معادله اي قاعده حاكم بر طبيعت چنين اقتضا ميكند كه طرف به ظاهر ضعيف تر بازنده بازي باشد و نتيجه اي جز شكست عايدش نشود.
چگونه كشور نوپاي جمهوري اسلامي ايران توانست بزرگترين افتخار و موفقيت هاي نظامي و تكنولوژيكي را در خلال سده هاي اخير بدست بياورد
مي توان گفت : كه اگرچه تاريخ معاصر ايران مملو از سلحشوريها و دلاوريهاي زنان و مردان اين مرز و بوم است اما حوادثي از قبيل نهضت مشروطيت حركت عظيم پانزده خرداد حضور ميليوني و بي نظير ملت بدنبال روحانيت و يك رهبر منحصر به فرد ديني در پيروزي انقلاب اسلامي ايران هم سردمداران استعمار را نسبت به حقايق اصلي بر ايران از خواب خرگوشي بيدار نكرد.
لذا وقتي با چنين خطاي فاحشي از عدم شناخت توانائي و حضور ملت جنگ تحميلي را آغاز كردند تصور مي گردد مي توانند سه روزه تهران را فتح و خوزستان را جدا كنند. جنگ آغاز شد اما در اين صحنه بود كه امپرياليسم غرب و سوسياليسم شرق پي به اشتباه خود بردند زيرا ماشين جنگي عراق نه تنها نتوانست تهران را فتح و خوزستان را جدا كند بلكه در محاصره و اشغال خرمشهر و در عبور از رودخانه كرخه و كارون نيز عاجز ماندند.
با بروز چنين وضعيتي آنها خطر را بسيار بزرگتر و جدي تر و نزديكتر از آنچه كه تصور مي كردند لمس كردند زيرا با تحميل جنگ به ايران نه تنها انقلاب با شكست مواجه نشد بلكه اگر در كوتاه زماني كمكهاي مالي و پشتيباني هاي نظامي و سياسي كشورهاي عربي و غربي و قدرت هاي بزرگ سرازير نمي شد و به كمك صدام نمي شتافتند سقوط اين كشور زير گامهاي پرصلابت سلحشوران دفاع مقدس اعم از ارتش سپاه بسيج حتمي بود و اگر چنين حادثه اي رخ مي داد به طور قطع رژيم صهيونيستي به مخاطره مي افتاد رژيمهاي پادشاهي منطقه به خطر مي افتادند و منافع كشورهاي غربي تهديد مي شد.
فلذا در دفاع مقدس نيروهاي مسلح متحد پيرو و مطيع فرامين حضرت امام با توكل به خدا و پشتيبانهاي مردمي و درس گرفته از مكتب عاشورا با روحيه شهادت طلب در مقابل ماشين جنگي دشمن ايستاد و با تنظيم استراتژي سه مرحله اي در يك نبرد جانانه در مرحله يكم پيشروي ارتش متجاوز بعث را در تمام محورهاي مرزي سد نمود و در مرحله دوم با اجراي پدافند دشمن را در مواضع دفاعي متوقف و زمينگير كرد و در اين مرحله اقدام به بازسازي و آماده كردن نيروها نمود و در مرحله سوم با اجراي حملات متقابل براي بازپس گيري و آزادسازي مناطق اشغالي با اجراي عمليات هاي بزرگ ثامن الائمه طريق القدس فتح المبين و بيت المقدس ماشين جنگي صدام را از كار انداخت .
وحدت و انسجام هر چه بيشتر سپاه و ارتش توسط كدام يك از فرماندهان دو نيرو انجام پذيرفت و براساس اين انسجام چه تغيير و تحولاتي در جبهه هاي دفاع مقدس بوجود آمد
پيوند و انسجام هر چه بيشتر بين قواي مسلح و مردمي براي پيشبرد اهداف جنگ براي رسيدن به موفقيتهاي بزرگ بواسطه هدايتها و رهنمودهاي كارساز و فرامين پيامبرگونه حضرت امام (ره ) انجام شد از جمله در مهر ماه سال 59 فرمودند « انسجامي كه امروز بين ملت و ارتش و سپاه شجاع ديده مي شود در تاريخ ايران و جهان بي سابقه است » و البته اين عمل توسط مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي كه در آن دوران نماينده حضرت امام در شوراي عالي دفاع در منطقه بودند اجرائي گرديد. سرآغاز اين حركت از مراكز فرهنگي شروع شد مي دانيد فرماندهاني همچون شهيد نامجو شهيد كلاهدوز شهيد اقارب پرست و شهيد محمد منتظري در پايه گذاري و تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي نقش بسزائي داشتند و هسته اوليه اين نهاد انقلابي را كه در آن روزها بنام (پاسا) معروف بود پي ريزي كردند. به خاطر دارم در بدو ورود به دانشكده افسري دانشجويان جديدالورود را به مدت يكماه به پادگان امام علي (سعدآباد) سپاه بمنظور طي دوره هاي ابتدائي و كلاسهاي رزم روزانه و شبانه و آمادگي جسماني و كلاسهاي عقيدتي و اخلاق اسلامي و متقابلا تعدادي از پاسداران عزيز را براي طي دوره هاي مشابه به دانشكده افسري اعزام تا زمينه هاي پيوند مقدس را پايه ريزي كنند.
اين همكاري و هماهنگي در زمان فرماندهي امير سرافراز شهيد سپهبد صياد شيرازي فرمانده وقت نيروي زميني و سردار سرلشگر محسن رضائي فرمانده وقت سپاه پاسداران آغاز شد.
دستاورد اين همكاريهاي نزديك تشكيل قرارگاههاي مشترك خاتم الانبيا نجف اشرف و حمزه سيدالشهدا بود. نقطه عطف دفاع مقدس عمليات ثامن الائمه بود.
سپس شهيد كلاهدوز از ارتش منفك شده و مسئوليت سپاه پاسداران را برعهده گرفت و شهيد نامجو به فرماندهي دانشكده افسري گمارده شد.
به نظر شما برجسته ترين عمليات پيروزمندانه رزمندگان اسلام كدام يك از عملياتها بوده است
در خصوص اهميت عملياتها بايد بگويم جنگ و درگيري يكسري فراز و نشيب دارد. گاهي عمليات آفندي ضرورت دارد و گاهي نيز بايد عمليات پدافندي اجرا شود زماني بايد در يك منطقه نيروها را طوري سازماندهي كرد كه بتوان با رعايت اصل صرفه جويي در قوا در منطقه اي ديگر براي وارد كردن ضربه كاري به دشمن تمركز قوا بكنيم بطور كلي روند عملياتهائي كه انجام گرفت مكمل يكديگر و تسهيل كننده عملياتهاي بعدي و بر هم زننده سازمان رزمي و تاكتيكي و اراده دشمن و نهايتا به انزوا كشاندن و شكست نيروهاي بعثي صدام انجاميد.
ليكن در اين ميان دو عمليات برجسته كه تعادل جنگ را بنفع جمهوري اسلامي ايران بهم زد و نتايج بسيار چشمگيري در پي داشت عملياتهاي ثامن الائمه يا شكست حصر آبادان و عمليات كربلاي 3 يا نبرد بيت المقدس براي آزادسازي خرمشهر بودند.
عمليات ثامن الائمه كه با محوريت لشگر 77 خراسان طرحريزي و در روزهاي پنجم و ششم مهر ماه 1360 با روح سلحشوري و ايمان راسخ به پيروزي و علاقه زايدالوصفي براي نابود كردن دشمن اجرا گرديد كه بعلت نتايج درخشان آن و با شكستن محاصره يازده ماهه آبادان علاوه بر نتايج تاكتيكي و رواني چشمگير خود براي رزمندگان ما در حقيقت اولين عمليات بزرگ تعرضي موفق و پي در پي نيروهاي رزمنده ما در آغاز دومين سال جنگ به شمار رفته و كمر ماشين جنگي عراق را شكسته و هيمنه شكست ناپذيري ارتش عراق را در هم شكست و نقطه عطفي در تاريخ دفاع مقدس به شمار مي رود.
عمليات بيت المقدس نيز بعنوان يكي از پيچيده ترين و بزرگترين موفقيتهاي نظامي بوده و كارشناسان نظامي و دستگاه هاي تبليغاتي جهان را وادار ساخت كه به اين پيروزي حماسه ساز اعتراف كنند. اينجا بود كه پيوند استراتژيكي ارتش و سپاه بعنوان يك نيرو با تشكيل قرارگاه مشترك كربلا و وعده اراده الهي مبني بر نصرت و پيروزي مجاهدان و رزمندگان مخلص الهي محقق گرديد.
به نظر شما براي حفظ ارزشهاي دفاع مقدس در كشور كار ماندگاري صورت گرفته است
در نگاه اول بنظر مي رسد در خصوص اطلاع رساني و فرهنگ سازي دوران دفاع مقدس به منظور تامين ذخيره معنوي براي آيندگان تلاش زيادي انجام نشده و اين در حالي است كه در جامعه جهاني هنوز هم موضوعاتي مربوط به جنگ جهاني دوم بازسازي و بزرگ نمايي مي شود اين وظيفه بزرگ رسانه هاست كه جوانان ما را به امانت بزرگ و سنگيني كه در اختيارشان است آشنا سازند تا همه بدانند اين انقلاب و مملكت با چه هزينه سنگيني مراقبت و حفظ شده است . سرنوشتي كه عراق در دوران پس از اشغال دچار آن شد همان نقشه هايي است كه براي سرزمين ما طرح ريزي شده بود اما كسي كه قصد ما را كرده اكنون خودش ساقط شده است .
با تشكر از اينكه در اين مصاحبه شركت نموديد.
من هم از روزنامه جمهوري اسلامي كه حساسيت خاصي نسبت به دوران دفاع مقدس و نقش ارتش در اين دوران را دارد تشكر مي كنم .
تهيه و تنظيم :
دفتر سرپرستي روزنامه جمهوري اسلامي در آذربايجان شرقي ـ اسماعيل هدايتي
و با تشكر از زحمات و هماهنگي هاي روابط عمومي لشگر 21 حمزه سيدالشهدا آذربايجان
حضور يگان هاي لشكر 77 در منطقه آبادان و اجراي عمليات ثامن الائمه موجب تغيير معادله جنگ و آغاز پيروزي هاي پي درپي رزمندگان اسلام اعم از ارتش و سپاه و بسيج گرديد
وظيفه بزرگ رسانه ها اين است كه جوانان ما را به امانت بزرگ و سنگيني كه در اختيارشان است آشنا سازند تا همه بدانند اين انقلاب و مملكت با چه هزينه سنگيني مراقبت و حفظ شده   خبر: [External Link Removed for Guests]
منبع خبر: جمهوري اسلامي
زمان خبر: شنبه 11 مهر 1388 ساعت: 23:12: 
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط RAHVAR »

سلام دوستان
 عرض تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی تصویر 
امشب تو راه مسجدجامع بودم دیدم چنتاماشین ارتش دارن یه آمبولانس رو همراهی میکنن فهمیدم که پیکر شهید فروزنده هستش
رفتم نشستم مسجد تابوت شهید رو آوردن تصویر تصویر تصویر تصویر

فرزندش هم اونجا بود تصویرخدا خدا...فرزندش کوچیک بود بیچاره مات مونده بود یه گوشه نشسته بود تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر تصویر

کادری هاو امیرهای ارتش هم اونجا بودن
محسن رضایی و سردار رادان هم اومدن
خداااااااااااااااا تصویر
سخته از دست دادن پدر سخته

شهید به مادرش گفته بود که عاشورا میاد زنجان تا اونو ببینیه ولی زوداومد تو شب تاسوعا اومد...تو شب تاسوعا آوردنش تصویر
پیکر خسته خوش آمدی به زنجان
هم گریه میکنم بر حسین هم برتوای شهید جان
تصویر تصویر تصویر
   تصویر     
  
Major II
Major II
پست: 124
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۸۵, ۱:۵۶ ب.ظ
محل اقامت: Tabriz
سپاس‌های ارسالی: 145 بار
سپاس‌های دریافتی: 1254 بار
تماس:

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط عشق پرواز »

روحشون شاد تصویر

آدم بسیار خوبی بودن . چند باری که ایشون رو زیارت کرده بودم بسیار گرم و صمیمی برخورد میکردن.

وقتی خبر شهادتشون رو شنیدم شوکه شدم . یاد آخرین لبخندی که از ایشون تو ذهنم مونده بود افتادم .
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 305
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۸۷, ۹:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 328 بار
سپاس‌های دریافتی: 335 بار

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط Eagle_of_sky »

خدایش رحمت کند . ولی یک سوال مگر کسی که با ماشین چپ کنه شهید محسوب میشه ؟ پیشنهاد میکنم فیلم دموکراسی تو روز روشن رو بگیرید نگاه کنید .
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2659
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۸۸, ۹:۵۸ ق.ظ
محل اقامت: روبروی شما
سپاس‌های ارسالی: 2234 بار
سپاس‌های دریافتی: 14097 بار

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط RAHVAR »

دوست عزیز این شهید بزرگوار جانباز 50 درصد بودن
بله شهید هستن
   تصویر     
  
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 174
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۸, ۱۰:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1001 بار
سپاس‌های دریافتی: 879 بار

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط نادر70 »

Eagle_of_sky نوشته شده:خدایش رحمت کند . ولی یک سوال مگر کسی که با ماشین چپ کنه شهید محسوب میشه ؟ پیشنهاد میکنم فیلم دموکراسی تو روز روشن رو بگیرید نگاه کنید .


سلام
ایشون در راه بازگشت از ماموریتی در جنوب کشور دچار این سانحه شدند و اگر جانباز هم نبودند چون در راه ماموریت این اتفاق برایشان افتاده شهید محسوب می شوند. (ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا)
برای شادی روح ایشان صلواتی ختم بفرمایید.
[COLOR=#366092]پشتیبان [COLOR=#c00000]ولایت فقیه  باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد. 
امام روح الله (ره)
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 305
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۸۷, ۹:۵۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 328 بار
سپاس‌های دریافتی: 335 بار

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط Eagle_of_sky »

امیدوارم نیت تمامی این جان بر کفان عزیز قرب الهی و خدمت در راه خدا باشد تا پس از مرگ شهید محسوب شوند. :AA:
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 174
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۸, ۱۰:۵۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 1001 بار
سپاس‌های دریافتی: 879 بار

Re: فرمانده لشكر حمزه سيدالشهداء نيروي زميني ارتش به شهادت ر

پست توسط نادر70 »

Eagle_of_sky نوشته شده:امیدوارم نیت تمامی این جان بر کفان عزیز قرب الهی و خدمت در راه خدا باشد تا پس از مرگ شهید محسوب شوند. :AA:


به نظر شما اينكه يك نفر يك چنين مسوليت خطيري را بر عهده بگيرد و با تمام توان در اين راه قدم بردارد و حتي با وجود جانبازي و دردهاي ناشي از آن در انجام وظيفه كوتاهي نكند نمي شود گفت براي رضاي الهي و خدمت به وطن ايثار و از خود گذشتگي كرده است؟

آيا خدمت در چنين حالتي جز براي رضايت خداوند امكان پذير است در حالي كه ايشان به علت جانبازي از خدمت بخصوص در مسئوليت هاي مهم معاف بوده است؟
[COLOR=#366092]پشتیبان [COLOR=#c00000]ولایت فقیه  باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد. 
امام روح الله (ره)
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”