بازار تسلیحات خلیج فارس در تسخیر آمریکا/ فرانسه و روسیه در ج

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

بازار تسلیحات خلیج فارس در تسخیر آمریکا/ فرانسه و روسیه در ج

پست توسط hani1459 »

 
بازار تسلیحات خلیج فارس در تسخیر آمریکا/ فرانسه و روسیه در جایگاه بعدی[/TD] [/TR] [TR] [TD]
خبرگزاریمهر-گروه بین الملل: درحالی که ارزش قراردادهای نظامی آمریکا با کشورهایعرب خلیج فارس برای چهار سال آینده نزدیک به 123 میلیارد دلار تخمین زدهمی شود، این کشور در سالهای 2005 تا 2009 بازار محصولات نظامی این منطقهرا تسخیر کرد.[/TD] [/TR] [TR] [TD]

درحالی که ارزش قراردادهای نظامی آمریکا با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارسبرای چهار سال آینده 122 میلیارد و 880 میلیون دلار است، موسسهتحقیقاتی صلح بین الملل استکهلم (SIPRI) در گزارشی نوشت: شرکت هایآمریکایی در سالهای 2005 تا 2009 بازار محصولات نظامی و هوافضا را در خلیجفارس تسخیر کردند و 54 درصد کل فروش تسلیحات در منطقه را به خود اختصاصداده است.
بر اساس این گزارش بزرگترین بازار تسلیحات نظامی آمریکا در قطر بود وایالات متحده 98 درصد تمام سلاح های جدید این کشور را تامین کرده است.همچنین 60 درصد قراردادهای نظامی در امارات متحده عربی متعلق به شرکت هایآمریکایی است.
در همین حال "دان دارلینگ" تحلیلگر مسائل خاورمیانه گفت: آمریکا درامارات متحده عربی به عنوان تامین کننده اصلی سکوهای نظامی پیشرفته محسوبمی شود و فروش سلاح های ایالات متحده به کشورهای حوزه خلیج فارس به معنیافزایش قابلیت های نظامی این کشورها است.
وی افزود: البته نکته مهم این است که فرانسه پیشتر به عنوان تامینکننده سلاح های نظامی امارات متحده عربی از هواپیماهای نظامی گرفته تابالگرد و تانک های جنگی بود.
موسسه تحقیقاتی صلح بین الملل استکهلم نیز در گزارش خود اعلام کرد:چهار کشوری که پس از آمریکا و فرانسه تسلیحات نظامی منطقه را تامین میکنند، روسیه، انگلیس و چین هستند. این موسسه تحقیقاتی ادعا کرد که روسیه وچین اساسا به ایران تسیحات صادر می کنند زیرا این کشور هیچ سلاح اصلی ازآمریکا یا بیشتر کشورهای اروپایی دریافت نمی کند.
  تصویر 

همچنین "تئودور کاراسیک" از بیناد مطالعات نظامی خاور نزدیک و کشورهایحوزه خلیج فارس در دبی می گوید که امارات متحده عربی قراردادهایی را بهارزش 35 تا 40 میلیارد دلار برای خرید تجهیزات نظامی از آمریکا امضا کردهاست. در همین حال انتظار می رود که عمان 12 میلیارد دلار و کویت 7 میلیارددلار را تا پایان سال 2014 برای جایگزینی و ارتقای جنگنده های خود هزینهکنند.
از سوی دیگر ارزش کلی قراردادهای نظامی آمریکا با عربستان سعودی،امارات متحده عربی، عمان و کویت 122.88 میلیارد دلار طی چهار سال آیندهتخمین زده شده است. همچنین بسته کمک نظامی آمریکا به عربستان سعودی بهارزش 67 میلیارد دلار برآورد شده که این بیشترین میزان فروش تسلیحات درصنعت دفاعی ایالات متحده به شمار می رود و اولین مرحله عقد این توافقنامهحدود 30 میلیارد دلار تخمین زده شده بود.
بر این اساس دولت آمریکا در نظر دارد با فروش هواپیماهای پیشرفتهنظامی به عربستان یک معامله 60 میلیارد دلاری با این کشور امضاء کند. اینبزرگترین قرارداد پنتاگون با یک کشور خارجی است.
در همین حال "آنتونی کردزمن" از مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی درواشنگتن می گوید: آمریکا با فروش تسلیحات به عربستان سعودی درصدد دستیابیبه یک ساختار امنیتی جدید پس از جنگ عراق بود و فروش سلاح سطح بازدارندگیمنطقه را تقویت می کند و به کاهش میزان نیروهایی که آمریکا باید به منطقهاعزام کند، کمک می کند.
از سوی دیگر رژیم اسرائیل در گذشته نسبت به فروش تسلیحات آمریکایی بهکشورهای عربی حساسیت نشان می داد، اما دولت آمریکا اخیرا سیستم دفاعیموشکی پیشرفته در اختیار اسرائیل قرار داده که جنگنده های اف 35 نیز از آنجمله است بنابراین اسرائیل از قبل در این باره توجیه شده و امتیازات لازمرا دریافت کرده است.
  تصویر 

در گزارش موسسه تحقیقاتی صلح بین الملل استکهلم عنوان شده که به علتشفافیت بسیار پائین در خرید تسلیحات، ارزیابی تحولات نظامی در کشورهایحاشیه خلیج فارس بسیار پیچیده است.
بر اساس این گزارش خریدهای نظامی کشورهای حاشیه خلیج فارس و نسبت آن با تولید ناخالص ملی کشورها در سال 2008 بشرح زیر است:
- بحرین 3 درصد
- عراق 5.4 درصد
- کویت، 7.7 درصد
- قطر(عنوان نشده)
- عربستان سعودی 8.2 درصد
- امارات متحده عربی (عنوان نشده)
- ایران 2.7 درصد (ادعا شده)
در مجموع کشورهای حاشیه خلیج فارس در سال 2008، 2.4 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را برای خرید تسلیحات صرف کرده اند.  
مهر
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 509
تاریخ عضویت: شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸۹, ۱۲:۰۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4134 بار
سپاس‌های دریافتی: 2138 بار

Re: بازار تسلیحات خلیج فارس در تسخیر آمریکا/ فرانسه و روسیه

پست توسط interceptor »

ای کاش سهمی از این بازار خوشمزه مال ایران ما بود.
اونوقت پیشرفت ایران رو می دیدید.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”