ترمز ماجراجویی نظامی تل‌آویو علیه تهران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 875
تاریخ عضویت: جمعه ۴ بهمن ۱۳۸۷, ۷:۳۶ ب.ظ
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 1385 بار
سپاس‌های دریافتی: 3738 بار
تماس:

ترمز ماجراجویی نظامی تل‌آویو علیه تهران

پست توسط sayeh_roshan_1988 »

  داگان رئیس دستگاه اطلاعاتی اسرائیل موسوم به موساد روز پنج‌شنبه در حالی پست خود را به تامیر پاردو داد که اسناد منتشر شده وزارت خارجه امریکا و گزارش‌هایی که مطبوعات اسرائیلی منتشر می‌کنند شبهه‌ای باقی نمی‌گذارد که موساد کارگردان ترور دانشمندان هسته‌ای ایران بوده است.
به گزارش «جوان»، مئر داگان بعد از هشت سال انجام وظیفه به عنوان رئیس موساد، سرپرستی آن را به تامیر پاردو 58 ساله داده، کسی که 30 سال در دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی مشغول به کار بوده و او را طی 5 سال گذشته، مرد شماره دو دستگاه اطلاعاتی اسرائیل نیز نامیده‌اند.
داگان پیش از ترک رسمی موساد سخنان مهمی به زبان آورد و رسانه‌های اسرائیلی هم گزارش‌های قابل تأملی درباره عملکرد 8 ساله او منتشر کردند.
ایران تا 2015 هسته‌ای نمی‌شود (!)
اولین برآورد اطلاعاتی اسرائیلی‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران سال 2005 منتشر شد و طبق این برآورد، آنها اعلام کردن که ایران تا سال 2007 به بمب هسته‌ای دست پیدا می‌کند. در سال 2007 برآورد هسته‌ای جدید اسرائیلی‌ها منتشر و اعلام شد که ایران تا 2009 به بمب هسته‌ای دست پیدا خواهد کرد و در سال 2009 هم آنها گفتند که دستیابی ایران به سلاح ‌هسته‌ای تا سال 2011 به عقب افتاده است. حالا هم مئرداگان رئیس در حال خروج موساد می‌گوید ایران تا پیش از سال 2015 به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد. پاردو پنج‌شنبه صبح در نطق کوتاهی که در جمع اعضای کمیته دفاعی و امور خارجه کنست بیان شد، گفت که ایران راه درازی برای دستیابی به توانایی تولید بمب هسته‌ای دارد، به خصوص بعد از مجموعه‌ای از ؟؟؟طی چندین سال برنامه آن را به عقب برده است. وی افزود: به طور تقریبی ایران قبل از سال 2015 به بمب (اتمی) دست پیدا نخواهد کرد.
لحن سخنان داگان القا کننده این مسئله است که آنچه موجب شده برنامه هسته‌ای ایران دست کم برای چهار سال دیگر به تعویق بیفتد، عملیات‌هایی است که موساد طی 8 سال اخیر انجام داده است ولی تحلیل‌هایی که روزنامه‌های اسرائیلی و به خصوص روزنامه راستگرای جروزالم‌پست در خصوص سخنان رئیس موساد منتشر کردند، سمت و سوی دیگری دارد و برداشت متفاوتی از سخنان رئیس بازنشسته موساد به دست می‌دهد. جروزالم پست در گزارشی با عنوان «نفی حمله به ایران همزمان با ورود پاردو به موساد»، به طور ضمنی از سخنان رئیس بازنشسته موساد انتقاد کرد، سخنانی که به معنی کشیدن ترمز ماجراجویی تل‌آویو علیه ایران طی 4 سال آینده است.
جروزالم نوشت: «در نبود گزینه اقدام نظامی امریکا با اسرائیل علیه ایران چیزی که باقی می‌ماند تغییر دادن ذهن حکومت ایران درباره عقلانیت دستیابی به بمب اتمی و یا خرید زمان بیشتر برای دستیابی به فرصت‌های دیگر است .... ولی این ابزارها هیچ کدام به تنهایی نمی‌توانند کار ایرانی‌ها را آهسته کنند بلکه کاربرد همزمان این ابزارها است که می‌تواند مؤثر باشد.
سخنان داگان در واقع دارای دو پیام همزمان بود که روزنامه اسرائیلی جروزالم پست فقط یکی از آنها را بیان کرده است: اول اینکه تل‌آویو طی چهار سال آینده «نباید» به ایران حمله کند و دوم اینکه تل‌آویو طی نه تنها طی سال‌های گذشته نتوانسته به ایران حمله کند، بلکه طی چهار سال آینده نیز به ایران حمله نخواهد کرد، اینکه اسرائیلی‌ها طی چهار سال گذشته به کرات ارزیابی خود را درباره زمان دستیابی ایران به توانایی هسته‌ای تغییر داده‌اند، نشان می‌دهد که تل‌آویو به‌‌رغم اینکه نتوانسته برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند، تأکید دارد که نشان دهد، استراتژی اقدام پیشگیرانه همچنان در دستور کار آن قرار دارد.
رویکرد 5 ستونی موساد
همزمان با خداحافظی مئرداگان با موساد، مطبوعات اسرائیلی هم گزارش‌هایی منتشر کردند که در نوع خود قابل توجه و کم‌سابقه بود. دو روزنامه اسرائیلی یدیعود آحارونوت و هاآرتص در بررسی عملکرد داگان، گزارش‌هایی منتشر کردند که تصرح می‌کند، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران بخشی از اقدامات موفق موساد طی دوران 8 سال فعالیت او بوده است. هاآرتص نوشت: «داگان در طول ریاستش آبروی موساد را به عنوان یک سازمان توانا که دستان آن به همه جای دنیا می‌رسد بازسازی کرد و این موضوع سبب احیای بازدارندگی اسرائیل شد.... دوران داگان بر دو مسئله اصلی متمرکز بود: برنامه هسته‌ای ایران و ترور رهبران حزب‌الله، حماس و دانشمندان هسته‌ای ایران که بیشتر این (عملیات‌ها) به موساد شهرت داد.
هر چند صراحت مطبوعات اسرائیلی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران هیچ گاه به طور رسمی توسط مقام‌های رژیم صهیونیستی تایید نشده ولی اسناد جدید وزارت خارجه آمریکا که به تازگی توسط سایت جنجالی ویکی‌لیکس منتشر شد، به طور رسمی تایید می‌کنند که ترور دانشمندان هسته‌ای ایران بخشی از استراتژی ستونی موساد در قبال ایران بوده است. براساس یکی از این اسناد که به تازگی منتشر شده، سفارت آمریکا در تل‌آویو در یادداشتی که در 31/8/2007 به واشنگتن ارسال کرده، از استراتژی 5 پایه‌‌ای مئر داگان ‌پرده بر می‌دارد. براساس این یادداشت که توسط ریچارد جونز سفیر آمریکا در تل‌آویو تهیه شده، مئرداگان در ملاقات با ویلیام برنز، معاون وقت وزیرخارجه آمریکا از یک استراتژی 5 پایه‌ای صحبت کرده است. براساس این یادداشت، داگان می‌گوید: «اگر ما بخواهیم دستیابی آنها به توانایی هسته‌ای را به تعویق بیندازیم، باید بر روی زمان سرمایه‌گذاری کرده و برتلاش‌‌مان متمرکز شویم:
1ـ رهیافت سیاسی: داگان از تلاش‌ها برای بردن (پرونده) ایران به شورای امنیت خودداری کرد....
2 ـ ابزارهای پوششی: داگان و معاون وزیرخارجه توافق کردند که درباره این رهیافت به طور علنی صحبت نکنند.
3 ـ منع اشاعه: داگان در این زمینه نیاز به جلوگیری از دستیابی ایران به دانش و فناوری تاکید کرد و گفت که در این زمینه کارهای بیشتری می‌توان انجام داد.
4 ـ تحریم‌ها: داگان گفت که بزرگ‌ترین موفقیت‌ها در این زمینه به وجود آمده است....
5 ـ اجبار تغییر حکومت: داگان گفت که برای تحریک تغییر رژیم در ایران باید کارهای بیشتری از جمله از طریق حمایت از جنبش‌های دموکراسی دانشجویی، گروه‌های قومی (آذری‌ها، کردها و بلوچ‌ها) انجام داد که با رژیم حاکم مخالفند.
 
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

کارت پستال درخواستی اعضای سنترال
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”