سلاح لیزری به جنگ دزدان دریایی می رود+ طرح

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۷ آذر ۱۳۸۷, ۱۱:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21533 بار
تماس:

سلاح لیزری به جنگ دزدان دریایی می رود+ طرح

پست توسط sokuteasemuni »

با بازگشت دزدان دریایی به اقیانوس و افزایش آمار دزدی‌های دریایی، محققان سلاح لیزری غیرکشنده‌ای ساخته‌اند که از فاصله 1200 متری چشم‌های دزدان را هدف می‌گیرد و آن‌ها را به کوری موقت دچار می‌کند.

تصویربه گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از خبر آنلاین، نیوساینتیست اعلام کرد: دزدان دریایی به زودی باید خود را برای مقابله با اسلحه دوربرد لیزری آماده کنند، سلاحی که برای کور کردن موقتی و گیج کردن آنان بر روی آب‌های دریا ابداع شده است.
برایان هور، از شرکت BAE در فارن‌بورگ انگلستان که این سیستم را اختراع کرده می‌گوید: «این یک سلاح غیرکشنده است. با در نظر گرفتن فاصله هدف و شرایط آب و هوایی، سیستم به صورت خودکار شدت پرتو لیزر را تنظیم می‌کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ صدمه چشمی دائمی به دزدان وارد نمی‌شود.»
به گفته هور، با وجود اینکه اثرات این سلاح بر چشم دائمی نیست، اما آنقدر قوی هست که دزدان آرزو کنند کاش چشم‌بند بسته بودند از فاصله 1500 متری، اثر نگاه کردن به پرتو این لیزر مانند نگاه کردن مستقیم به خورشید است. هور می‌گوید: «عینک آفتابی نه تنها هیچ کمکی نمی‌کند، بلکه استفاده از آن باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود. این عینک‌ها در مقابل لیزرهای سبزرنگ کارایی ندارند و کنتراست لیزر در مقابل پس‌زمینه تیره، باعث می‌شود که لیزر حتی خیره کننده‌تر به نظر برسد. علت انتخاب رنگ سبز برای لیزر نیز همین اثر دردناک آن است.»
به گفته کمیته بین‌المللی دریانوردی برای مقابله با دزدی دریایی، سال گذشته 430 حمله دریایی رخ داده که نسبت به سال قبل از آن، رشدی 5.6 درصدی را تجربه کرده است. در یک مناقصه بین‌المللی برای ساخت یک سلاح غیرکشنده مناسب برای کمک به مقابله با این تهدید، شرکت BAE اقدام به مطالعه رفتار دزدان کرد. نتیجه این بود که یک سلاح خودکار مورد نیاز است، سلاحی که خدمه را در خطر قرار ندهد و بتواند به جای صدمه زدن به دزدان دریایی، آنها را گیج کند.
پهنای یک متری پرتو لیزر، برای نشانه رفتن کل قایق دزدان دریایی و خدمه آن به اندازه کافی بزرگ است. هور می‌گوید: «دزدان معمولا از قایق‌های 6 متری استفاده می‌کنند. بنابراین پرتو لیزر می‌تواند تمام قایق آنها را تحت پوشش قرار دهد. این امر نشانه‌روی و شلیک به هدف را برای دزدان، که معمولا از کلاشینکف و آر.پی.جی استفاده می‌کنند، بسیار دشوار می‌سازد.»
آزمایش‌های میدانی این سلاح جدید تا فاصله 1200 متری، با استفاده از حسگرهای نوری به جای اهداف انسانی انجام شده است. به گفته هور در صورت تولید تجاری، این سلاح ظرف یک سال آینده روانه بازار خواهد شد.

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”