نیروهای فرامنطقه‌ای در ۱۵ پایگاه خاورمیانه مستقر شدند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 875
تاریخ عضویت: جمعه ۴ بهمن ۱۳۸۷, ۷:۳۶ ب.ظ
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 1385 بار
سپاس‌های دریافتی: 3738 بار
تماس:

نیروهای فرامنطقه‌ای در ۱۵ پایگاه خاورمیانه مستقر شدند

پست توسط sayeh_roshan_1988 »

  مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی با بیان اینکه جنگ هواپایه هنوز دکترین رایج و سنتی نیروهای فرامنطقه‌ای محسوب می‌شود، گفت: امروز نیروهای بیگانه فرامنطقه‌ای در خاورمیانه در ۱۵ پایگاه از مصر تا خلیج فارس مستقر هستند.

امیر دریابان علی شمخانی رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی صبح امروز در همایش سراسری ارتباطات ناوبری نظارت و مدیریت ترافیک هوایی (CNS/ATM) که در دانشگاه هوایی شهید ستاری ارتش درحال برگزاری است، موضوع دفاع را یک موضوع ۴ سطحی دانست که شامل زمین، دریا، هوا و فضا می‌شود که به اعتقاد وی دو سطح هوا و فضا بر روی سطوح زمین و دریا تأثیر اساسی دارند.

شمخانی با بیان اینکه امروز قدرت بخش نظامی و توسعه اقتصادی متأثر از هوا به مفهوم آسمان و فضا به مفهوم جو و ماورای جو است، خاطرنشان کرد:‌ امروز وقتی به اخبار مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم که مهمترین مسئله موضوع لیبی و مهمترین موضوع در لیبی مسئله کنترل پروازها در این کشور است.

وی ادامه داد: در گذشته نیز در جنگ متحدین علیه عراق شاهد حملات هواپایه به این کشور بودیم و وقتی به بررسی عملکرد نیروهای معارض کشورمان نیز می‌پردازیم، می‌بینیم که قدرت هوایی از ارکان اصلی آنهاست و جنگ هواپایه هنوز به عنوان جنگ سنتی و رایج ابرقدرت‌ها محسوب می‌شود که می‌تواند برای ما هم فرصت باشد و هم تهدید.

این فرمانده ایام دفاع مقدس با اشاره به ویژگی‌های منطقه‌ای کشورمان، ایران را دارای مناطق حیاطی فراوان دانست و گفت:‌ در منطقه خاورمیانه که ملتهب‌ترین جغرافیای جهان است، ۱۵ پایگاه نظامی از مصر تا خلیج فارس میزبان قدرت‌های بیگانه و فرا منطقه‌ای هستند که در این ۱۵ پایگاه وسایل پروازی قدرت اصلی این نیروها را تشکیل می‌دهد.

شمخانی تصریح کرد: در این فضا ما نباید تنها به دنبال وسایل پروازی با سرنشین باشیم بلکه باید بیشتر از آن با موضوع پرنده‌های بدون سرنشین سرمایه‌گذاری کنیم که یکی از قابلیت‌های محوری ما و دشمنان ما است.

وی با اشاره به موضوع ارتباطات، ناوبری، نظارت و مدیریت ترافیک هوایی، این امر را اتوماسیون کردن موضوع کنترل و مراقبت با به حداقل رساندن نقش انسان دانست و افزود: بزرگترین سؤال این است که ببینیم در ۳ موقعیت زمانی عادی (سفید)، بحران (زرد) و درگیری (قرمز)، نقطه بهینه امنیت و ایمنی در کجا قرار دارد.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی با بیان اینکه ما امروز در یک جنگ تمام عیار بدون شلیک توپ و غرش هواپیما با دشمن هستیم، گفت: این جنگ یک نزاع فرهنگی نابرابر است که هرچند در آن کشته می‌دهیم ولی تشییع جنازه نداریم.

شمخانی افزود: دشمنان علیه علم، اقتصاد و فرهنگ ما جنگ بزرگی را شروع کردند و به دنبال محدودسازی ما در بدست آوردن فنآوری‌های روز جهان هستند که در این مسیر از تمامی ابزارهای خود از تفنگ گرفته تا مسائلی مانند کرم بدافزار استاکس نت استفاده می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: البته در کنار این موارد ژئوپلتیک ما نیز مورد تهاجم است؛ برای مثال درحالی که ایران ارزانترین، کوتاه‌ترین و امن‌ترین مسیر انتقال گاز است، آنها سعی می‌کنند تا ایران را از این معادلات حذف کنند و یا درحالی که تنگه هرمز یک مزیت نسبی برای ما ایجاد کرده ،باز دشمنان سعی دارند طوری طراحی کنند که مبادلات از جایی غیر از تنگه هرمز صورت بگیرد تا اهمیت این منطقه برای ما کم شود.

این کارشناس مسائل نظامی ملت ایران را ملتی رفاه‌خواه با تاریخ و جغرافیای غنی و جمعیتی بالغ بر ۷۵ میلیون نفر دانست و گفت: عدم توجه ما به این طرح‌ها و موضوع نظارت هدایت و کنترل هوایی می‌تواند ما را در شرایط انزوا قرار دهد.

شمخانی یادآور شد: برای همین است که همواره سرلوحه مقام معظم انقلاب در مجامع علمی و نظامی تأکید بر جنبش نرم‌افزاری است و این امر در چشم‌انداز ۲۰ ساله نیز مدنظر قرار گرفته است.

وی افزود: جمعیت جهان و تحصیل‌کرده ما علی‌رغم تمامی مشکلاتی که وجود دارد، می‌تواند حلال و مشکل‌گشای نظام در این مسائل باشد.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی ادامه داد: پیشینیه علمی ما گواه آن است که مثلا در زمینه فضایی از سال ۸۰ ما به این نقطه رسیدیم که باید در فضا حضور داشته باشیم و در حقیقت آنچه‌ در سال ۸۴ صورت گرفت، ریشه در سرمایه‌گذاری‌های سال ۸۰ دارد.

شمخانی گفت: هرچند دشمن به دلیل سرمایه‌گذاری قبلی در فضا و تعدد وسایل از ما قدرتمندتر و پیشرفته‌تر است اما باید بدانیم که آنها به همان میزان که به فضا اتکا دارند، آسیب‌پذیر نیز هستند بنابراین ما باید به دنبال تبیین چگونگی شکار فرصت‌ها باشیم.

وی در بخش دیگر سخنان خود جهان امروز را متشکل از تعاریف و مفاهیمی دانست که دائما در حال دگرگونی و تغییر هستند و افزود: ملتی می‌تواند در این زمینه پیشرفت داشته باشد که در شکار فرصت‌ها از بقیه پیشی بگیرد.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی افزود: امنیت نیز در همین مقوله تعریف می‌شود و در اصل تمامی مؤلفه‌های امنیت ملی در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را نیز دربر می‌گیرد.

شمخانی ادامه داد: جهان آینده را ۴ پیشران عمده مانند جهانی‌سازی، نابرابری جهانی، فناوری نوآورانه و تغییرات محیطی و اقلیمی سامان می‌دهد که مسئله ارتباطات، ناوبری نظارت و مدیریت هوایی متأثر از ۲ پیشران عمده یعنی تکنولوژی فناورانه و جهانی‌سازی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تکنولوژی در همه دوره‌ها در جنگ‌ها نقش مؤثری داشته که می‌تواند بر استراتژی و تاکتیک در عرصه نبرد تأثیر بگذارد. 

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

[External Link Removed for Guests]

کارت پستال درخواستی اعضای سنترال
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”