جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 59
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۸۹, ۷:۰۳ ق.ظ
محل اقامت: همه جا
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 221 بار

جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط کلاغ kalaq »

**************جنگ نیروهای بین المللی بر ضد معمر قذافی، دیکتاتور لیبی آغاز شد.***************
Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 119
تاریخ عضویت: شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۸۹, ۱۲:۲۹ ب.ظ
محل اقامت: مرکز انجمنهاي تخصصي
سپاس‌های ارسالی: 415 بار
سپاس‌های دریافتی: 344 بار

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط kimia 55 »

آره ،بسیاری از کانالهای خبری هم دارند گزارش میدهند ! و گفته میشه که هواپیماهای جنگی و شناسایی فرانسه هم اکنون بر فراز آسمان لیبی‌ در حال پرواز می‌باشند.
دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا هم گفته که معمر قذافی قول خود در باره آتش بس را نقض کرده و حالا زمان اون رسیده که جامعه جهانی دست به کار بشوند .
بهترین سخنان را به گوش هوش بشنوید و با اندیشه روشن و ژرف بینی آنها را بررسی کنید. هر مرد و زن راه نیک و بد را شخصاً برگزینید تصویر
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ آبان ۱۳۸۹, ۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2866 بار

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط cheka »

اولین هواپیمای جنگی بعد از اعلام درگیری ناتو و لیبی سقوط کرد

فیلم سقوط هواپیما :

[External Link Removed for Guests]

اولین جت جنگنده پس از اعلام شروع عملیات نیروهای ناتو در اطراف شهر بنغازی - محل درگیری های شدید میان مخالفان و نیروهای قذافی - سقوط کرد .

نوع این هواپیما و اینکه متعلق به کدام جناح است هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ آبان ۱۳۸۹, ۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2866 بار

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط cheka »

گسترش ابعاد جنگ با ورود ارتش آمریکا

فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا رسما شروع عملیات "طلوع ادیسه" (Operation Odyssey Dawn) توسط نیروهای آمریکایی در لیبی را تایید کرد .

به گزارش الجزیره فرمانده ستاد ارتش آمریکا ساعتی پیش در کنفرانس خبری در واشنگتن از پرتاب بیش از 110 موشک کروز از ناوهای آمریکا به سمت 20 هدف در غرب لیبی طی ساعات گذشته خبر داد ، بنا بر گفته ی وی بیشتر این اهداف رادارهای اخطار زودهنگام و پدافندهای هوایی دوربرد لیبی (به احتمال زیاد سیستمهای S-200) در اطراف شهرهای میسوراتا و طرابلس هستند . هرچند خبرنگار الجزیره در طرابلس طی ساعات گذشته گزارشی از انفجار و درگیری در طرابلس نداد و این شهر را "آرام" توصیف کرد .

به گفته ی مقام آمریکایی جنگنده های آمریکایی تا باز شدن راه توسط موشکهای کروز در لیبی عملیات نخواهند داشت .

نخست وزیر انگلیس نیز پرتاب چند موشک کروز توسط زیردریایی های انگلیس را تایید کرد .

اما آنطرفتر در شرق لیبی و در اطراف شهر بنغازی اوضاع وخیمتر است ، در حالیکه فرانسه اعلام کرده 20 جنگنده ی ارتش این کشور طی چندین سورتی تنها 4 تانک لیبی را هدف قرار داده اند ، درگیری ها در اطراف بنغازی میان نیروهای ارتش و مخالفان مسلح قذافی ادامه دارد . از طرفی دیگر تلویزیون دولتی لیبی نیز به نقل از مقامات ارتش اعلام کرد پدافند هوایی لیبی موفق به سرنگون کردن یک جنگنده ی فرانسوی شده است . گرچه در خبر اعلام نشده که این هواپیما در چه منطقه ای ساقط شده اما به احتمال زیاد منظور همان هواپیمایی است که ظهر امروز در مقابل دوربین چندین خبرنگار در بنغازی سقوط کرد
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 4377
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۸۴, ۱:۱۴ ب.ظ
محل اقامت: کرج پلاک 43!
سپاس‌های ارسالی: 6704 بار
سپاس‌های دریافتی: 12097 بار
تماس:

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط Mohammad 1985 »

اون هواپیمایی که داشت سقوط میکرد خیلی استیلش شبیه هواپیماهای فرانسوی نبود !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ آبان ۱۳۸۹, ۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2866 بار

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط cheka »

البته بیشتر جنگنده های کنونی ارتش فرانسه به شکل دلتا هستند اما از تصاویر اول فیلم میشه شباهت نسبی هواپیمای ساقط شده با Mirage F1 که در ارتش فرانسه خدمت میکند را مشاهده کرد

Mirage F1 BluePrint

تصویر

با توجه به اینکه یکی از وظایف اصلی این هواپیما در حال حاضر شناسایی (Recon)است و همچنین توجه به این نکته که طبق اظهارات مقامات فرانسوی جتهای فرانسوی در ساعات قبل در شمال لیبی عملیات گسترده ی شناسایی انجام داده اند میشه نتیجه گرفت که این جتها در ساعات گذشته در آسمان لیبی بوده اند .

تلویزیون لیبی : جنگنده های غربی تاسیسات نفتی و اهداف غیرنظامی را بمباران میکنند

شبکه ی تلویزیونی ال جماهیریای لیبی گزارش داد جنگنده های غربی تاسیسات نفتی و اهداف غیرنظامی را هدف قرار میدهد
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 509
تاریخ عضویت: شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸۹, ۱۲:۰۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4134 بار
سپاس‌های دریافتی: 2138 بار

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط interceptor »

جناب cheka
جنگنده ای که سرنگون شد متعلق به نیروهای قذافی بود که همونطور که توی اخبار گفته شد توسط انقلابیون سرنگون شد و به جنگ متحدین بر ضد قذافی ربطی نداشت.

"تلویزیون لیبی : جنگنده های غربی تاسیسات نفتی و اهداف غیرنظامی را بمباران میکنند
شبکه ی تلویزیونی ال جماهیریای لیبی گزارش داد جنگنده های غربی تاسیسات نفتی و اهداف غیرنظامی را هدف قرار میدهد"

رو که رو نیست سنگ پای قزوینه!تصویر چطور می تونن این همه، در زمان معین دروغ بگن! حالا دار و دسته سرهنگ دیوانه نگران غیرنظامی ها شدن! توی این جنگ دروغ پشت دروغ گفته می شد و با اینکه کاملن واضح بود که دروغه با بی شرمی تمام قذافی و پسر کذابش ادامه می دادن و ول کن هم نیستند. عجب دروغگوهایی هستند ها !تصویر
اخراج شده
نمایه کاربر
پست: 279
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۸۵, ۱:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 324 بار
سپاس‌های دریافتی: 682 بار

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط phoenix80 »

  ,

طبق گزارش موثق هواپیمای مذکور یک میگ 23 متعلق به ازادیخواهان لیبی بوده که باشتباه توسط نیروهای ازادیخواه هدف قرار گرفت و سرنگون شد.
آخرین ويرايش توسط 1 on phoenix80, ويرايش شده در 0.
اخراج شده
نمایه کاربر
پست: 279
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۸۵, ۱:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 324 بار
سپاس‌های دریافتی: 682 بار

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط phoenix80 »

لیبی؛ سامانه های ضد هوایی و مخازن سوخت هدف قرار گرفتند
به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) روز شنبه اعلام کرد در حمله نظامی به لیبی، بیست سامانه ضدهوایی و تعدادی مخازن سوخت در این کشور هدف قرار گرفتند.
یکی از مسئولان پنتاگون در این باره گفت، تا کنون یکصد و ده فروند موشک کروز از کشتی های جنگی و زیردریایی های آمریکايی و انگلیسی شلیک شده و بیش از بیست هدف مهم از جمله سامانه های ضد هوایی و مخابراتی را که اکثرا در نواحی ساحلی قرار داشته اند، منهدم شده اند.
این مقام پنتاگون افزود، سایتهايی در لیبی هدف قرار گرفته است که برای خلبانان نیروهای بین المللی یا مردم لیبی تهدید بوده اند. وی گفت، عملیات در طول شب ادامه دارد.
همزمان اعلام شد جنگنده های فرانسوی سامانه های ضد هوایی در شهر تاجوراء واقع در ده کیلومتری شرق طرابلس را هدف حمله قرار دادند.
به گفته تلویزیون رژیم قذافی، یک فروند جنگنده فرانسوی بر اثر اصابت گلوله های ضد هوايی در حومه طرابلس سرنگون شده است.
-----

قذافی، رهبر لیبی، ساعتی پس از آغاز عملیات بین‌المللی برای اجرای منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی، با توصیف اقدام نظامی غرب به عنوان «دومین جنگ صلیبی»، تهدید کرد که به اهداف نظامی و غیرنظامی در دریای مدیترانه حمله خواهد کرد.

آقای قذافی همچنین تهدید کرد که با گشودن انبارهای سلاح، هوادارانش را مسلح خواهد کرد.

اظهارات معمر قذافی ساعتی پس از آن صورت گرفت که جنگنده‌های فرانسوی با حمله به اهدافی در نزدیکی بنغازی، چندین تانک و خودروی نظامی متعلق به هواداران قذافی را منهدم کردند.

همچنین کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌های ایالات متحده و بریتانیا، با پرتاب ده‌ها موشک کروز اقدام به اخلال در سیستم پدافند هوایی لیبی کرده‌اند.

بر اساس اعلام وزرات دفاع ایالات متحده، شامگاه شنبه ۱۱۰ موشک کروز از ناوهای جنگی و زیردریایی‌های آمریکا و بریتانیا در منطقه برای از کار انداختن دفاع هوایی حکومت قذافی پرتاب شده است.

پیشتر نخست‌وزیر بریتانیا تایید کرده بود که جنگنده‌ها و زیردریایی‌های این کشور در عملیات بین‌المللی علیه ارتش قذافی شرکت دارند.

در همین حال در شرایطی گزارش‌ها حاکی است که معمر قذافی در اطراف محل اقامت خود، اقدام به برپایی سپر انسانی کرده‌است، تلویزیون دولتی لیبی در گزارشی مدعی شد که در حمله موشکی شماری از غیرنظامیان در اطراف طرابلس زخمی شده‌اند.

عملیات مشترک نیروهای بین‌المللی علیه ارتش لیبی پس از آن آغاز شد که نیکلا سرکوزی، رئیس جمهور فرانسه، پس از پایان نشست بین‌المللی در مورد بحران لیبی در پاریس از پرواز جنگنده‌های غربی بر فراز لیبی با هدف اجرای منطقه پرواز ممنوع مصوب شورای امنیت خبر داد.

آقای سرکوزی اعلام کرده بود که پرواز جنگنده‌ها بر فراز لیبی با هدف جلوگیری از حمله نیروهای وفادار به قذافی به بنغازی صورت می‌گیرد که همچنان در تصرف مخالفان قرار دارد.

وی تصریح کرده بود که این عملیات که با حمایت فرانسه، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا و نیز با موافقت اتحادیه عرب در جریان است، در صورتی متوقف می‌شود که معمر قذافی به حملات خود علیه مخالفان پایان دهد.

همزمان هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز از مشارکت کشورش در عملیات مشترک کانادا و کشورهای اروپایی در لیبی خبر داد و افزود که آمریکا از توانایی منحصر به فرد خود برای کمک به متحدانش استفاده خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، جمعه شب تهدید کرده بود که در صورتی که قذافی به قطعنامه شورای امنیت عمل نکند، مفاد این قطعنامه از طریق اقدام نظامی اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرده بود که کشورش آماده است تا در قالب ائتلافی بین‌المللی در اقدام نظامی علیه لیبی شرکت کند اما «قصد ندارد نیروی زمینی به خاک لیبی گسیل کند.»

----

حمله هوایی اولین مرحله از مجموع عملیات چند مرحله ای است
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، یک مسئول فرانسوی شنبه شب اعلام کرد عملیات نظامی نیروهای بین المللی علیه رژیم قذافی توسط آمریکا هماهنگ شده است.
همزمان یک مقام آمریکایی نیز گفته است، حمله هوایی به نیروهای قذافی، اولین مرحله از مجموع عملیات چند مرحله ای است.
همچنین گزارش شده که شهر "سرت" زادگاه قذافی شنبه شب بمباران شده است.
از سوی دیگر نیروی هوايی فرانسه سقوط یکی از جنگنده های خود را در حومه طرابلس تکذیب کرده است

----
بر اساس اعلام وزارت دفاع آمریکا، ناوها و زیردریایی‌های آمریکایی و بریتانیایی مستقر در دریای مدیترانه در نخستین روز حمله ائتلاف بین‌المللی به نیروهای تحت امر معمر قذافی، بیش از یکصد فروند موشک کروز به مراکز و تاسیسات نظامی لیبی شلیک کرده و هواپیماهای جنگی فرانسه نیز به شکار تانک‌های نیروهای وفادار به رهبر لیبی پرداخته‌اند.

تنها ساعاتی پس از آغاز حمله نیروهای بین‌المللی به مواضع نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی، در روز شنبه، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، صد و ده موشک کروز از ناوها و زیردریایی‌های این کشور و بریتانیا به منظور از کار انداختن دفاع هوایی ارتش لیبی شلیک شده است.

پیشتر یک مقام عالی‌رتبه نظامی آمریکا اعلام کرده بود، نیروی دریایی آمریکا سه ناوشکن مجهز به موشک‌های تام‌هاوک را برای مشارکت در عملیات نظامی کشورهای غربی در لیبی در دریای مدیترانه مستقر کرده است.

به گفته این مقام عالی‌رتبه وزارت دفاع آمریکا این سه ناوشکن آمریکایی به دو ناوجنگی دیگر آمریکا ملحق می‌شوند که پیشتر در منطقه مستقر شده بودند.

همچنین وزارت دفاع فرانسه نیز اعلام کرده است، جنگنده‌های ارتش این کشور در نخستین حملات خود به نیروهای تحت امر معمر قذافی به چند هدف در اطراف بنغازی حمله کرده و چندین دستگاه تانک ارتش لیبی را نیز منهدم کرده‌اند.

در همین حال هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه پس از پایان نشست سران برخی از کشورهای غربی در پاریس درباره تحولات لیبی، از آمادگی آمریکا برای استفاده از «امکانات منحصر به فرد» خود در عملیات نظامی کشورهای غربی در لیبی خبر داده است.

وی در این باره اظهار داشته است: «ما از این امکانات برای کمک به متحدان اروپایی و کانادایی خود به منظور جلوگیری از اعمال خشونت علیه غیرنظامیان و نیز ایجاد منطقه پرواز ممنوع استفاده می‌کنیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این که معمر قذافی، رهبر لیبی همچنان در برابر خواسته جامعه جهانی ایستادگی‌می‌کند، نسبت به ادامه حمله به غیرنظامیان هشدار داده و افزوده است: «در حالی که شهروندان غیرنظامی همچنان کشته می‌شوند، جهان نمی‌تواند، دست روی دست بگذارد.»

وی همچنین گفته است: «ما در کنار مردم لیبی ایستاده‌ایم و از انجام وظیفه خود در حمایت از آنها کوتاهی نمی‌کنیم.»

روز شنبه کشورهای غربی ابتدا با محوریت فرانسه و بریتانیا عملیات نظامی خود را در راستای ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی و جلوگیری از حمله نیروهای وفادار به معمر قذافی به مناطق تحت کنترل مخالفان آغاز کردند.

مداخله نظامی کشورهای غربی در لیبی به موجب قطعنامه‌ای صورت گرفته است که روز پنج‌شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز لیبی به تصویب رسیده بود.

بر اساس این قطعنامه کشورهای غربی می‌توانند از «تمام ابزارهای موجود» برای جلوگیری از حمله نیروهای وفادار به معمر قذافی، به غیرنظامیان و مخالفان استفاده کنند.

روز شنبه رهبران چند کشور غربی از جمله فرانسه، آلمان و بریتانیا و نیز هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و نیز بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل به همراه نمایندگان اتحادیه عرب در پاریس گرد هم آمده‌اند تا درباره نحوه برخورد با لیبی تبادل نظر کنند.

تصویب قطعنامه شورای امنیت درباره ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز لیبی پس از آن صورت گرفته بود که بیست و دو کشور عضو اتحادیه عرب در نشست خود در قاهره از ایجاد منطقه پرواز ممنوع حمایت کرده بودند.

در این میان هیلاری کلینتون با تمجید از کشورهای عربی گفته است: «ما از همان ابتدا گفته بودیم که مشارکت و حمایت رهبران عرب در این قضیه تعیین کننده است.»

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این که حمایت کشورهای عربی از ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز لیبی به «تغییر نقشه دیپلماتیک» منجر شده در عین حال گفته است، ایالات متحده انتظارات بیشتری از کشورهای عربی دارد.

از سوی دیگر در تازه‌ترین تحولات مربوط به مداخله نظامی کشورهای غربی در لیبی در راستای ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز این کشور، ویلیام گورتنی، یکی از مقام‌های ارشد وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است، کشورش فرماندهی عملیات نظامی در لیبی را برعهده گرفته است.

به گفته وی دریاسالار ساموئل جی لاکلیر، که در عرشه ناو آمریکایی یواس‌اس مونت‌ وایتنی مستقر است، فرماندهی عملیات نیروهای نظامی کشورهای غربی در لیبی را برعهده دارد.

این خبر از آنجا حائز اهمیت است که پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از حمله به نیروهای تحت امر معمر قذافی با عنوان «یک عملیات نظامی محدود» نام برده و گفته بود، ایالات متحده در خط اول این عملیات قرار ندارد.

از سوی دیگر منابع نظامی آمریکا اعلام کرده‌اند، حملات موشکی و هوایی که تاکنون علیه نیروها معمر قذافی صورت گرفته، تنها مرحله نخست یک عملیات چند مرحله‌ای است.

------------

واکنش مردم لیبی به مداخله نظامی نیروهای بین المللی
خبرنگار اعزامی شبکه تلویزیونی فرانس24 به لیبی در یک ارتباط زنده تصویری در باره واکنش مردم لیبی به مداخله نظامی نیروهای بین المللی گفت، در کل مسیر دویست کیلومتری که از بنغازی تا البیدا طی کردیم، شعارهای مردمی را می شنیدیم که از نیروهای بین المللی بخصوص فرانسه تشکر می کردند و بر لزوم کمک به مردم لیبی تاکید داشتند.
این خبرنگار گفت، مردم لیبی به شدت اصرار دارند که نیروهای بین المللی برای سرنگون کردن رژیم قذافی به معترضان کمک کنند.
خبرنگار اعزامی شبکه فرانس24 در پاسخ به این سئوال که آیا مردم لیبی نگران این نیستند که حمله نیروهای بین المللی باعث کشته شدن غیرنظامیان شود گفت، مردم لیبی به هیچ وجه در این باره نگران نیستند. زمانی که با آنها صحبت می کنیم آنها فقط خواستار سرنگونی رژیم قذافی هستند. آنها بی صبرانه در انتظار حمایت نیروهای بین المللی بودند و این حمایت از راه رسیده است.
این خبرنگار گفت، در باره احتمال کشته شدن غیرنظامیان در حمله نظامی نیروهای بین المللی نگرانی وجود ندارد. هیچ کس در اینجا نگران امنیت غیرنظامیان نیست و تنها چیزی که آنها می خواهند سرنگونی رژیم قذافی است و برای تحقق این هدف کمک نیروهای بین المللی لازم است
اخراج شده
نمایه کاربر
پست: 279
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۸۵, ۱:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 324 بار
سپاس‌های دریافتی: 682 بار

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط phoenix80 »

بنا به گزارش شبکه خبری سی بی اس، نیروی هوایی امریکا توسط سه فروند بمب افکن رادارگریز B-2 چهل هدف نظامی در داخل خاک لیبی هدف قرار داده است.
در حال حاضر اف-16 های نیروی هوایی امریکا از ایتالیا مشغول انهدام نیروی زمینی و پدافند هوایی لیبی در خارج از شهر تریپولی هستند.

عکسها از شبکه CBS

[External Link Removed for Guests]
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 59
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۸۹, ۷:۰۳ ق.ظ
محل اقامت: همه جا
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 221 بار

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط کلاغ kalaq »

تلويزيون دولتي ليبي:
يك جنگنده فرانسوي بر فراز طرابلس سرنگون شد
خبرگزاري فارس: تلويزيون دولتي ليبي از سرنگوني يك جنگنده فرانسوي بر فراز پايتخت اين كشور خبر داد.


به گزارش فارس،‌ تلويزيون ليبي خبر داد كه يك جنگنده فرانسوي بر فراز طرابلس سرنگون شده است.
تلويزيون ليبي خبر داده بود كه جنگنده‌هاي خارجي در حملات به طرابلس، اهداف غير نظامي را مورد هدف قرار داده‌اند.
فرانسه ساعاتي پيش با حمله به مواضع نيروهاي وفادار به ديكتاتور ليبي، جنگ عليه قذافي را آغاز كرد.
"ويليام گورتني " از مقامات بلندپايه ستاد مشترك ارتش آمريكا در كنفرانس مطبوعاتي گفت كه حدود 112 موشك كروز به سوي ليبي شليك شده است.
*****************************************************
تايمز فاش كرد:
جزئيات طرح نظامي غرب براي سرنگوني رژيم قذافي
تصویر
روزنامه انگليسي "تايمز "، پژوهشي را منتشر نموده كه آن را چهارتن از كارشناسان برجسته اين روزنامه تهيه و تدوين نموده‌ و در آن آمده است كه شب گذشته به نيروهاي دريايي و هوايي آماده باش كامل داده شده است و اين تصميم پس از مدت‌ها ترديد درباره اقدام عليه ليبي اتخاذ و تصميم گرفته شده كه ناتو مسئوليت عمليات را برعهده داشته باشد و به كارشناسان ناتو دستور داده شد كه درصدد تهيه نقشه‌اي براي عمليات نظامي باشند.

بر اين عمليات نام "امي " گذاشته شده و در ابتدا قرار است، 13 جنگنده "تايفون " و 30 جنگنده "كانينگزبي " نيروي هوايي انگليس حملات را آغاز كنند تا در مراحل بعدي جنگنده‌هاي "تورنادو جي آر 4 " نيز به آنها ملحق شوند.

در اين راستا دو ناو انگليسي "ويسمنستر " و "كيمبرلند " از سواحل انگليس راه درياي مديترانه را پيش مي گيرند.

نيروهاي انگليسي در حمله خود تابع دستورات و فرمان‌هاي صادره از پايگاه هوايي "اكروتري " انگليس در جزيره قبرس مي‌باشند و دستور حملات از آنجا صادر خواهد شد.

منابع پنتاگون نيز اعلام كردند كه اين احتمال وجود دارد كه فرماندهي كل عمليات را ژنرال "ساموئل لوكلر " برعهده بگيرد كه در ناپولي مستقر است و فرماندهي نيروي دريايي آمريكا و فرماندهي ناتو را برعهده دارد. او هم چنين فرمانده نيروهاي آمريكايي در اروپا و آفريقا مي‌باشد.

دولت انگليس در راستاي تصميم‌گيري درباره حمله به ليبي اعلام كرده كه هفت پايگاه خود را كه اكثرا در جنوب ايتاليا هستند به حالت آماده باش درآورده است و قرار است، اسپانيا عمليات پشتيباني را برعهده داشته باشد.

وزير جنگ اسپانيا در اين‌باره گفته كه دو پايگاه نظامي و جنگنده‌هاي اف 18 خود را در اختيار ناتو قرار خواهد داد.

اما ناو هواپيمابر "شارل دوگل " فرانسه نيز در درياي مديترانه بوده و عمليات پشتيباني را نيز برعهده خواهد داشت و زيردريايي اسپانيايي "مسترال " در حال جمع‌آوري اطلاعات است و گشتي دريايي "فيگا " در آمادگي كامل است تا در صورت نياز وارد عمل شود.

نيروي دريايي آمريكا نيز اعلام كرد، ناو هواپيمابر "اينترپرايز " در راه خود به سوي خليج عدن است و فقط در صورت نياز در حمله عيله ليبي شركت خواهد كرد.

مقرر است، طي چند روز آينده در صورت تغيير اوضاع و شرايط ناوهاي هواپيمابر آمريكا نيز وارد عمل شوند و در عمليات مشاركت داشته باشند.
*********************************************************
 چين از حملات بين‌المللي عليه ليبي ابراز تأسف كرد

خبرگزاري فارس: وزارت خارجه چين در بيانيه‌اي از حملات چندگانه نظامي عليه ليبي ابراز تأسف كرد و تأكيد كرد كه مخالف استفاده از زور در روابط بين‌الملل است.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه "نشنال نيوز چين "، "جيانگ يو " سخنگوي وزارت امور خارجه چين در بيانيه‌اي در ارتباط با حملات انگليس، فرانسه و آمريكا به ليبي ابراز تأسف كرد و گفت: چين شاهد آخرين تحولات ليبي بوده است و از حملات نظامي عليه اين كشور ابراز تأسف مي‌كند.

وي در واكنش به حملات روز گذشته كشورهاي بين‌المللي به ليبي تأكيد كرد كه چين در روابط بين‌الملل، مخالف استفاده از زور است.

سخنگوي وزارت خارجه آمريكا اين‌گونه ادامه داد كه چين بر اين باور است كه اصول و قواعد منشور سازمان ملل متحد و قوانين مرتبط بين‌المللي بايد مورد اطاعت و پيروي قرار گيرد و حاكميت، استقلال و يكپارچگي و تماميت عرضي ليبي نيز بايد مورد احترام قرار گيرد.

جيانگ يو تصريح كرد: ما اميدواريم كه ثبات در ليبي به زودي زود احيا شود و از تلفات غيرنظاميان كه ناشي از درگيري‌ها و شيوع حملات نظامي است، جلوگيري به عمل آید. *****************************************************

  پي آغاز حملات هوايي غرب؛
روسيه در جنگ عليه ليبي شركت نمي‌كند

تصویر

خبرگزاري فارس: يك مقام آگاه در ستاد كل نيروهاي مسلح روسيه اعلام كرد كه اين كشور روند اوضاع در ليبي را با دقت زير نظر دارد، ولي مشاركت نيروهاي روسي در عمليات نظامي عليه ليبي كاملا منتفي است.

 به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري-اينترنتي «راس بالت»، يك مقام بلندپايه در ستاد كل نيروهاي مسلح روسيه اعلام كرد كه مشاركت اين كشور در عمليات نظامي عليه ليبي منتفي است، ولي ستاد كل ارتش روند اوضاع در ليبي را بطور كامل زير نظر خواهد داشت.

اين مقام آگاه شب گذشته بعد از آغاز حملات هوايي برخي كشورهاي غربي به ليبي اعلام كرد: ما با استفاده از كليه امكانات موجود، از جمله تجهيزات نظارت فضايي، با دقت زياد روند اوضاع در ليبي را زير نظر داريم، ولي مسئله اعزام نيروهاي نظامي روسيه در چارچوب عمليات بين المللي عليه اين كشور اصلا مورد بررسي قرار نداشته و اين مسئله كاملا منتفي است.

پيش از اين "الكساندر لوكاشوويچ " سخنگوي رسمي وزارت امور خارجه روسيه نيز اعلام كرده بود كه اين كشور از آغاز عمليات هوايي عليه ليبي بسيار متاسف است.

شب گذشته هواپيماهاي نيروي هوايي فرانسه به مواضع ارتش ليبي در نزديكي شهر بنغازي حمله كرده و 4 تانك نظامي را منهدم كردند.

نيروهاي دريايي آمريكا كه در منطقه مستقر هستند، نيز اقدام به شليك موشك به سمت تاسيسات دفاع ضد موشكي ليبي كردند.

***********************************************************
اسپانيا، نروژ و دانمارك به جنگ با ليبي‌ مي‌پيوندند

تصویر

[COLOR=#000000]خبرگزاري فارس: اسپانيا، نروژ و دانمارك با صدور بيانيه‌‌هايي تأكيد كردند كه با فرستادن جنگنده‌هايي از اقدام نظامي عليه ليبي حمايت مي‌كنند و در آن شركت مي‌كنند.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، وزارت دفاع اسپانيا با صدور بيانيه‌اي اعلام كرد كه اسپانيا چهار جنگنده "اف 18 " و يك فرونده هواپيماي سوخت‌ رساني به ايتاليا فرستاده است تا در عمليات نظامي عليه ليبي شركت كند.

در اين بيانيه آمده است: اين هواپيماها نيروهاي گشت‌زني را حمل خواهد كرد و از امروز وارد عمليات مي‌شوند.

نروژ نيز اعلام كرد كه 6 جنگنده "اف 16 " نروژي را طي چند روز آينده براي پيوستن به اقدام نظامي عليه ليبي به منطقه اعزام خواهد كرد.

نروژ همچنين اعلام كرد كه جنگنده‌هاي اين كشور در اوايل هفته مأموريت خود را آغاز مي‌كنند در "سيسيلي " ايتاليا مستقر مي‌شوند.

"دانمارك " با اعلام آمادگي خود براي شركت در اقدام نظامي عليه ليبي گفت كه در نظر دارد 6 جنگنده "اف 16 " و يك هواپيماي حمل و نقل براي مشاركت در اقدام نظامي عليه ليبي بفرستد.

"لارس راسموسن " نخست‌وزير دانمارك روز گذشته اعلام كرد كه پارلمان كشورش از تصميم استقرار جنگنده در ليبي حمايت مي‌كند.

  
آخرین ويرايش توسط 3 on کلاغ kalaq, ويرايش شده در 0.
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ آبان ۱۳۸۹, ۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2866 بار

Re: جنگ نیروهای ائتلاف بر ضد قذافی

پست توسط cheka »

phoenix80 نوشته شده:cheka,

طبق گزارش موثق هواپیمای مذکور یک میگ 23 متعلق به ازادیخواهان لیبی بوده که باشتباه توسط نیروهای ازادیخواه هدف قرار گرفت و سرنگون شد.


اگه میشه منبع این گزارش موثقتون رو هم ذکر کنید چون بعید نیست شورشیان برای جنگ روانی همزمان با تکذیبیه فرانسه این خبر رو منتشر کرده باشند
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
قفل شده

بازگشت به “اخبار نظامي”