خرید نظامی گسترده صربستان از خرس پیر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2401
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۷ آذر ۱۳۸۷, ۱۱:۰۲ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 29119 بار
سپاس‌های دریافتی: 21533 بار
تماس:

خرید نظامی گسترده صربستان از خرس پیر

پست توسط sokuteasemuni »

خرید محصولات نظامی روسی توسط صربستان اولین بروز رسانی تجهیزات این کشور در محدوده فرمانروایی ناتو است.
تصویر


به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از خبرگزاری های صرب، این کشور برنامه به روزرسانی تجهیزات ارتش خود را با خرید محصولات روسی دنبال خواهد نمود.
صربستان قصد به روز کردن نیروی هوایی، پدافند هوایی و سامانه های راداری خود را دارد. وزارت دفاع صربها طرح خریدن جنگنده های نسل چهارم میگ-29ام و سوخو-30 و احتمالاً‌ سامانه های دفاع هوایی اس-300 یا نمونه صادراتی اس-400 و ایستگاه های راداری را دارد.
این نخستین ارتقاء در مقیاس بزرگ پس از درگیری های سال 1999 با ناتو می باشد.
به اعتقاد صاحبنظران این برنامه نشانه روابط گرم روسیه و صربستان در عین حساسیت ناتو به خرید تجهیزات ساخت کشورهای غیر غربی خصوصاً روسیه در کشورهای منطقه بالکان است.
برنامه این خریدها در زمانی صورت می گیرد که وضعیت اقتصادی صربستان خوب نیست و این کشور به کمک های مالی روسها وابسته است. مشکلات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی صربستان و روی خوش نشان ندادن اتحادیه اروپا به این کشور، فضای مناسبی برای حمایت همه جانبه روسها ایجاد نموده است و این کشور در همه زمینه ها به حمایت از صربستان می پردازد. حتی طرحی برای ایجاد خط صادرات گاز روسیه از صربستان به اروپا برای 2013 وجود دارد.
به گزارش مشرق، در حالی از این طرح صحبت می شود که بسیاری از کشورهای اروپای شرقی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه آخر قرن 20 به سمت غرب گرایش پیدا نمودند و با اصلاحات در ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود روابط نزدیکی با اتحادیه اروپا برقرار نمودند. این روند با بکارگیری تجهیزات نظامی غربی در این کشورها دنبال شد و سپس پدیده ای که به گسترش ناتو به شرق معروف گردید که نشان از اعتماد کامل غربی ها به این دسته از کشورها و نزدیکی زیرسامانه ها و ساختار نظامی آنها با ناتو دارد. در چنین فضایی یک سفارش جدید از محصولات روسی از جمله جنگنده سوخو-30 که پس از فروپاشی شوروی از ناجیان صنایع نظامی روسیه محسوب می شود و بیش از 400 فروند آن در 9 کشور در چهار قاره عملیاتی بوده و تعدادی نیز سفارش داده شده است.
سفارش صربستان اولین سفارش یک کشور اروپایی از این جنگنده چند منظوره است که همواره با جنگنده اف-15ئی آمریکا مورد مقایسه بوده هر چند که تاکنون تجربه حضور در هیچ جنگی را نداشته.
مدل های جدید جنگنده میگ-29 هم با وجود بروز رسانی های گسترده، توفیق درخشانی در صادرات نداشته که بخشی از آن به مشکلات تعمیراتی آن و پشتیبانی غیرقابل اعتماد سازنده روسی برمی گردد. حتی یک سری از سفارش های این جنگنده بازپس فرستاده شده است.
با توجه به نفوذ سیاسی اقتصادی خرس پیر در صربستان، شاید اساساً این سفارش به خواست روسیه انجام شود تا جنگنده های روسی فرصت حضور در مرز جغرافیایی فناوری های غربی در اروپا را تحت نظارت روسها بیابند.
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”