تجهيز زيرسطحي‌هاي ارتش به سامانه‌هاي مدرن موشكي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2440
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۸۶, ۶:۲۳ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 11143 بار
سپاس‌های دریافتی: 14954 بار

تجهيز زيرسطحي‌هاي ارتش به سامانه‌هاي مدرن موشكي

پست توسط Shahryar »

 تجهيز زيرسطحي‌هاي ارتش به سامانه‌هاي مدرن موشكي 
 در رادار موج2 به جاي لامپ از ترانزيستور و آي سي استفاده شده 
 تصویر 


 ً يكي از بزرگترين ويژگي‌ها و دستاوردهاي ارتش جمهوري اسلامي ايران كنار ديگر نيروهاي مسلح را بايد خودكفايي در تأمين نيازها و تجهيزات عمده دفاعي كشور با تكيه بر دانش بومي و متخصصان بعضاً جوان ولي نخبه داخلي دانست.

باور اينكه ارتش وابسته ايران با گذشت سه دهه، امروز به عنوان يكي از مستقل‌ترين ارتش‌هاي جهان مدتهاي زيادي است كه هيچ تجهيزات عمده‌اي را از خارج كشور تامين نكرده، چندان سخت و دور از ذهن نيست وقتي به عينه مي‌توان اين شكوفايي و افتخارات را در نيروهاي دريايي، زميني، هوايي و پدافندي مشاهده كرد.

از ساخت جنگنده‌هاي بومي صاعقه و آذرخش و رزمناو جماران و انواع تانك و نفربرها گرفته تا انواع تجهيزات الكترونيكي، رادارهاي برد بلند و سامانه‌هاي موشكي، هر كدام مهر تاييدي است بر خودكفايي روزافزون سربازان گمنامي كه علي‌رغم تحريم و محدوديت‌هاي بين‌المللي، يك لحظه دست از انجام وظيفه خود يعني حفظ عزت و استقلال نظام مقدس اسلامي برنمي‌دارند.

"بدانيد مادام كه در احتياجات صنايع پيشرفته، دست خود را پيش ديگران دراز كنيد و به دريوزگي عمر را بگذرانيد قدرت ابتكار و پيشرفت در اختراعات در شما شكوفا نخواهد شد. "

اين جمله برگرفته از وصيتنامه سياسي الهي بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي را معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش، نصب‌العين نيروهاي مسلح در عرصه خودكفايي و استقلال مي‌داند.

شايد تخصص و دانش بالا به همراه ظرفيت و پتانسيل جواني بود كه باعث شد تا فرمانده ارتش معاون سابق جهاد خودكفايي نيروي دريايي را به ستاد فرماندهي كل منتقل كند.

متن زير گفتگوي تفصيلي خبرنگار دفاعي خبرگزاري فارس است با امير دريادار فرهاد اميري معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش جمهوري اسلامي ايران.

* تامين تجهيزات نظامي از خارج براي نيروهاي مسلح عين ذلت است

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش در ابتداي اين گفتگو با اشاره به شعار "هيهات من الذلة " امام حسين(ع) در روز عاشورا، آن را دكترين نيروهاي مسلح كشورمان در امر خودكفايي دانست و افزود: اينكه ما به عنوان نيروهاي مسلح بخواهيم تجهيزات خود را از ديگران تامين كنيم، عين ذلت است چراكه آنها نه تنها بابت اين امر پول‌هاي گزافي از ما خواهند گرفت بلكه هيچ تضميني وجود ندارد كه آنها در بزنگاه‌هاي حساس، گراي اين تجهيزات و بدل آن را در اختيار دشمن قرار ندهند.

اميري با بيان اينكه ما اين خودكفايي و استقلال را مرهون تعاليم اسلامي و رهنمودهاي رهبران بزرگ انقلاب اسلامي هستيم، تصريح كرد: اينكه رهبري معظم انقلاب براي بازديد به مراكز علمي و پژوهشي كشور مي‌روند براي ما يك قوت قلب، تشويق و انگيزه براي كار بيشتر است.

وي با بيان اينكه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اولين فردي بودند كه دستور تشكيل جهاد خودكفايي در نيروهاي مسلح را دادند، گفت: ايشان در 7 فروردين 62 يعني زماني ما از يك طرف به دليل حضور در جبهه‌هاي جنگ و از طرف ديگر به خاطر اخراج مستشاران خارجي از كشور، با كمبود تجهيزات و قطعات روبرو بوديم، دستور دادند كه نيروهاي مسلح بايد بر روي پاي خود بايستند و نيازهاي خود را در داخل برطرف كنند.

* اقدامات خودكفايي نيروهاي مسلح ايران در دنيا شگفت‌انگيز است

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش با اشاره به روند ساخت و توليد تجهيزات عمده در نيروي دريايي ارتش به پروژه شناورهاي كلاس سينا و ناوشكن جماران اشاره كرد و گفت: تمامي اين موارد با دستور مستقيم فرمانده معظم كل قوا صورت گرفت و بر همين اساس ما شاهد ساخت اولين شناور كلاس سينا در سال 82، دومي در سال 84 و سومين شناور در سال 86 بوديم و در بهمن ماه 88 نيز ناوشكن جماران با حضور پربركت ايشان عملياتي شد و به ناوگان دريايي ارتش پيوست.

اميري در همين رابطه خاطر نشان كرد: اگر در ابتداي تشكيل جهادهاي خودكفايي در نيروهاي مسلح ما تنها توان ساخت قطعات كوچك و بردهاي الكتريكي را داشتيم اما امروز به جايي رسيديم كه مي‌توانيم دست به اقداماتي بزنيم كه در دنيا شگفت‌انگيز است.

* توان ارتش جمهوري اسلامي ايران براي آموزش نيروهاي مسلح ديگر كشورها

وي با اشاره به وابستگي ارتش در همه زمينه‌ها در قبل از انقلاب اسلامي، تصريح كرد: بعد از انقلاب و با همت و تلاش متخصصين مومن و انقلابي ارتش، امروز ما نه تنها در بحث‌هاي مختلف مانند توليد تجهيزات و يا آموزش نيروها مستقل شده‌ايم، بلكه توان آموزش نيروهاي مسلح ديگر كشورها را نيز داريم.

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش يادآور شد: پيش از انقلاب اين مستشاران كشورهاي خارجي مانند امريكا و انگليس بودند كه تاكتيك و دشمن را براي ما تعيين مي‌كردند و مي‌گفتند براي مقابله با دشمن به تجهيزاتي نياز داريد كه بايد آنها را از ما تهيه كنيد و بر همين اساس بسياري از تجهيزات مانند شناور و هواپيما و غيره را در قبال غارت ذخاير عظيم نفتي به ايران مي‌دادند.

* مدتهاست كه هيچ تجهيزات عمده نظامي از خارج تهيه نكرده‌ايم

اميري ادامه داد: امروز ديگر مدتهاست كه ما هيچ تجهيزات عمده‌اي را از خارج كشور تهيه نكرديم و اين حرف بر اساس سند گفته مي‌شود چراكه اگر چنين چيزي بود حتما اخبار آن از رسانه‌ها پخش مي‌شد.

وي مهمترين دستاورد اين خودكفايي را احياي غرور ملي و روحيه خودباوري دانست و افزود: وقتي تجهيزات بزرگي مانند ناو و هواپيما در داخل ساخته مي‌شود، اين به معني شكستن خطوط قرمزي است كه كشورهاي استعماري براي ما تعيين كردند و با دستيابي به اين دانش و فناري، ديگر مشكلي براي ساخت سامانه‌هاي مهمتر و بزرگتر نيست.

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش تصريح كرد: البته نبايد تصور شود كه يك سازمان به تنهايي اين دستاوردها و افتخارات را آفريده بلكه اين اقدامات با هماهنگي، همكاري و وحدت تمامي نهادهاي مربوطه در نيروهاي مسلح، بخش صنعت و بخش دانشگاهي به دست آمده است.

اميري در ادامه خاطر نشان كرد: البته گاهي خريد برخي تجهيزات به منظور آشنايي با تكنولوژي روز دنيا صورت مي‌گيرد كه براي مثال در قضيه خريد سامانه پدافندي اس 300 بعد از آنكه كشور روسيه از اين كار خودداري كرد، باعث نشد تا ما دست روي دست بگذاريم بلكه تلاش براي ساخت اين سامانه پدافند هوايي برد بلند در داخل كشور آغاز شد.

وي با اشاره به جمله حضرت امام(ره) كه جنگ را براي كشور موجب رحمت دانستند، گفت: رهبري معظم انقلاب نيز همين ديدگاه را در مورد تحريم‌ها دارند چرا كه اصولا اين تحريم‌هاست كه موجب تلاش براي خودكفايي در داخل شده است.

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش با بيان اينكه البته ما مي‌بايست در خصوص طراحي و ساخت تجهيزات مهم در داخل با دقت و تدبير بهتري عمل كنيم، افزود: وقتي معاونت عمليات از نيرو، سامانه‌اي را طلب مي‌كند، نمي‌توان عمليات را معطل گذاشت و اگر زمان ساخت سامانه طولاني باشد، براي خريد اقدام مي‌شود اما معمولا سامانه‌هاي مهم را به ما نمي‌فروشند و يا مبالغ بسيار گزافي را مي‌خواهند.

اميري ادامه داد: در اين صورت ما مجبور به ساخت سامانه در داخل هستيم اما همينكه اولين اخبار در رسانه‌ها منتشر مي‌شود، آنها پيشنهاد فروش به كمترين قيمت را مي‌دهند و اين كار آنها براي اين است كه ما نتوانيم به فناوري و توان ساخت سامانه‌هاي مهم دست پيدا كنيم.

وي با بيان اينكه ما در جريان ساخت ناوشكن جماران نيز با اين موراد روبرو بوديم، گفت: آنها حاضرند ضرر بدهند ولي خطوط قرمزشان در زمينه فناوري توسط ما شكسته نشود.

* آقا فرمودند تجهيزاتي بسازيد كه نمونه آن وجود نداشته باشد

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش با بيان اينكه ما بايد تا پايان برنامه 5 ساله پنجم تمامي نيازهاي خود را در داخل كشور توليد كنيم، به تاكيد رهبر معظم انقلاب در اين زمينه اشاره كرد و گفت: اخيرا در نمايشگاهي كه در يكي از مراكز دفاعي كشور برگزار شد، فرمانده معظم كل قوا پس از بازديد و خسته نباشيد به دست اندركاران فرمودند: "بسياري از اينها تكرار ساخت نمونه‌هاي قبلي بود كه بعضا بهينه شده‌اند اما آنچه انتظار داريم ايجاد و اختراع سامانه‌هايي است كه وجود ندارند. "

* بنا بر ابلاغ ستاد كل همه تجهيزات عمده بايد داراي شبيه‌ساز باشند

اميري در ادامه به اهميت موضوع طراحي و ساخت شبيه‌سازها در نيروهاي مسلح اشاره كرد و گفت: پيرو ابلاغيه ستاد كل نيروهاي مسلح، تمامي تجهيزات عمده بايد داراي شبيه‌ساز باشند. نمي‌توان يك شناور، هواپيما يا تجهيزات مهم ديگر را دست افراد كم تجربه داد چراكه اين اقدام مستلزم خسارات و خطرات فراواني خواهد بود.

وي ادامه داد: امروز قريب به اتفاق تجهيزات عمده در نيروهاي مسلح يا داراي شبيه‌ساز است و يا شبيه‌ساز آنها در حال ساخت است كه البته به دليل پيچيدگي دانش ساخت شبيه‌سازها، اين يك كار مهم، سخت و طاقت فرساست و ما گاهي شبيه‌ساز تجهيزاتي را مي‌سازيم كه سازنده خود تجهيزات ما نيستيم.

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش براي نمونه به زيردريايي كلاس طارق اشاره كرد و افزود: اين زير دريايي‌ها مدتها قبل از روسيه خريداري شدند اما شبيه‌ساز آن را خودمان با اتكا به دانش و فناوري بومي ساخته‌ايم.

* منتظر اخبار و اطلاعات جديد در خصوص جنگ امريكا در ليبي هستيم

اميري در بخش ديگري از گفتگوي خود با فارس به اهميت موضوع جنگ الكترونيك در دنيا اشاره كرد و افزود: جنگال امروز در دنيا حرف اول را مي‌زند و بررسي و مطالعه دو جنگ امريكا در عراق و افغانستان نيز مبين اين موضوع است و احتمالا در آينده درخصوص جنگ امروز آنها در ليبي نيز به موضوعاتي از اين دست بر خواهيم خورد.

وي با بيان اينكه در جنگ الكترونيك ابتدا رادارها و سامانه‌هاي شنود از كار مي‌افتند و پس از آن است كه دشمن هجوم گسترده خود را از زمين و هوا آغاز خواهد كرد، گفت: جنگ الكترونيك داراي سه شاخه است كه اولين قدم آن پشتيباني و جمع‌آوري اطلاعات الكترونيك از دشمن است كه اصطلاحا به آن ESM گفته مي‌شود.

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش افزود: در قدم دوم (ECM) فريب الكترونيك و پارازيته كردن سامانه‌هاي دشمن مد نظر قرار مي‌گيرد كه از طريق آن مي‌توان اهداف كاذب براي انحراف دشمن تعريف كرد.

اميري با بيان اينكه در مرحله سوم يعني ECCM با اين اقدام دشمن در قبال نيروهاي خودي مقابله خواهد شد، افزود: بنده به عنوان معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش مي‌گويم كه ما در اين زمينه‌ها كه به شدت تحريمي هستند و سامانه‌هاي آن به راحتي در اختيار ما قرار نمي‌گيرد، پيشرفت‌هاي چشمگيري داشته‌ايم.

* پيشرفت چشمگير ارتش در خصوص رادارهاي پيچيده جنگنده‌هاي اف14

وي براي مثال به رادار جنگنده اف 14 اشاره كرد و گفت: رادار اين هواپيما از پيچيدگي بسيار بالايي برخوردار است چراكه اين رادار به صورت چند تكه برروي جنگنده نصب شده و بايد اين قطعات جدا از هم با يكديگر لينك شوند كه يك كار بسيار پيچيده از لحاظ علمي و فناوري است.

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش ادامه داد: در گذشته رادارهاي ما عمدتا امريكايي و انگليسي بود و آنها بودند كه نقاط نصب رادارها را تعيين مي‌كردند بنابراين علاوه بر توان و برد رادارها، به نقاط كور آنها نير كاملا واقف بودند اما امروز با ساخت تمامي سامانه‌هاي راداري در كشور، اين خودمان هستيم كه نقاط نصب آنها را تعيين و كرده و نقاط كور را نيز با سامانه‌هاي ديگر پوشش مي‌دهيم.

* توان زيردريايي‌هاي ارتش براي هدف قرار دادن شناورهاي دشمن از عمق خليج فارس

اميري با اشاره به توانمندي‌هاي ارتش در حوزه سطحي و زير سطحي گفت: به دليل پيچيدگي‌هايي كه در آب وجود دارد، مي‌توان زيرسطحي را در عمقي از دريا قرار دارد كه علاوه بر پنهان ماندن از ديد دشمن، بتواند آنها را به طور دائم زير نظر داشته باشد.

وي افزود: ما در نيروي دريايي اين توانايي را داريم كه زير سطحي‌هاي خود را در عمق خليج فارس طوري به صورت كاملا خاموش قرار دهيم كه هم از ديد سامانه‌هاي كشف دشمن پنهان باشند و هم بتوانند در زمان تهديد، تمامي كشتي‌هاي عبوري دشمن را مورد تهاجم سنگين قرار دهند.

* شگفتي كشورهاي مختلف از حضور مقتدر ناوهاي قديمي ارتش در خليج عدن

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش با اشاره به عمر بالاي برخي تجهيزات در نيروهاي مسلح تصريح كرد: نمي‌توان اين تجهيزات را دور ريخت بلكه ما سعي داريم با تحقق تدبير حكيمانه رهبر معظم انقلاب مبني بر "عمردهي انقلابي " نهايت استفاده از اين سامانه‌ها را داشته باشيم.

اميري در همين رابطه گفت: حضور ناوگروه‌هاي نيروي دريايي ارتش در ماموريت‌هاي مهم دوردست مانند خليج عدن موجب تعجب كشورهاي حاضر در اين منطقه شده چراكه مثلا ناو شهيد نقدي متعلق به چند دهه قبل است اما با تجهيز به سيستم‌ها و سامانه‌هاي مدرن دفاعي مانند موشك و توپ و ... براي انجام ماموريت آماده شده است.

وي همچنين به برخي ناوهاي بازنشسته نيروي دريايي ارتش به نام "ببر "، "پلنگ " و "آرتيميز " تصريح كرد: هرچند اين ناوها از سازمان رزم ما كنار گذاشته شدند، اما ما بهترين استفاده را از ديگر تجهيزات و سامانه‌هاي آنها داشتيم.

* طراحي تاكتيك رزم متناسب با تجهيزات يكي از دلايل برتري حزب‌الله در جنگ 33روزه بود

اميري با تاكيد بر اينكه البته در كنار اين تجهيزات بايد تاكتيك‌هاي صحيح و مناسب نيز مد نظر باشد، به تجربه حزب‌الله لبنان در جنگ 33روزه با رژيم صهيونيستي اشاره كرد و گفت: هرچند ارتش رژيم صهيونيستي از لحاظ قدرت و امكانات بسيار بالاتر از توان و تجهيزات حزب‌الله بود اما با اين وجود در طول جنگ نتوانست مثلا نحوه ارتباط نيروهاي حزب‌الله را كشف كند.

وي يكي از دلايل برتري حزب‌الله در جنگ 33روزه را طراحي تاكتيك‌هاي متناسب با توان و تجهيزات خود دانست و خاطرنشان كرد: شايد اين تجهيزات سامانهاي بسيار ساده و معمولي بوده باشد ولي نوع تاكتيك و نحوه بكارگيري آن در كنار نيروي ايمان و اخلاص باعث پيروزي حزب‌الله در مقابل ارتش مجهز رژيم صهيونيستي شد.

* زيرسطحي‌هاي ارتش آماده اعزام به ماموريت‌هاي دوردست هستند

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش در بخش ديگري از اين گفتگو درخصوص پشتيباني از يگان‌هاي سطحي و زيرسطحي در ماموريت‌ها گفت: نيروي دريايي ارتش مجهز به زيردريايي‌هاي ديزل الكتريك پيشرفته است اما همانطور كه در ماموريت‌هاي مختلف نيز ديده‌ايم، معمولا يك زيردريايي به همراه يك شناور ديگر جهت تامين مايحتاج آن به ماموريت اعزام مي‌شود. حتي در ماموريت‌هاي شناورهاي سطحي نيز يك ناو لجستيك براي پشتيباني از آن اعزام مي‌شود تا نيازهاي آن يگان در خصوص آب، غذا، سوخت، تعمير و .. را برآورده كند.

اميري ادامه داد: البته برخي زيرسطحي‌هاي ما مانند زيرسطحي‌هاي كلاس طارق توانايي حضور در ماموريت‌هاي راهبردي و دوردست را دارند و بدون پشتيباني مي‌توانند مدت 45 روز به انجام ماموريت بپردازند اما برخي زيرسطحي‌ها مانند كلاس غدير نيز كه يك زيردريايي كوچك محسوب مي‌شوند و يا در شناورها، ناوچه‌هاي كلاس پيكان، براي انجام ماموريت‌هاي حفاظت از سواحل و آب‌هاي سرزميني ساخته شده‌اند و بايد در همين ماموريت‌ها بكار گرفته شوند.

وي با بيان اينكه به هر حال محيط زيردريايي يك محيط كوچك است و براي تامين مايحتاج به يك شناور پشتيباني نياز دارد، افزود: ما زيرسطحي‌ها را با امكانات و تجهيزات مدرني به‌روز كرده‌ايم و اين سامانه‌ها براي انجام ماموريت‌هاي سازماني خود در آمادگي كامل به سر مي‌برند.

* تحقق نيروي هوايي راهبردي در قالب طرح "در مسير ولايت "

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش در ادامه، نيروي دريايي راهبردي را نيازمند حضور يك نيروي هوايي مقتدر و راهبردي دانست و گفت: برادران ما در نيروي هوايي نيز در قالب طرح "در مسير ولايت " به دنبال ايجاد يك قدرت هوايي راهبردي هستند.

اميري با اشاره به همكاري و هماهنگي اين دو نيرو در عمليات مهم مرواريد در هفتم آذر 59 خاطر نشان كرد: در اين عمليات براي مثال شهيد خلعتبري به عنوان خلبان جنگنده اف4 بيشترين سهم را در پشتيباني از يگان‌هاي دريايي و مقابله با دشمن داشت.

* شليك موفقيت‌آميز برخي موشك‌هاي دريايي در رزمايش اخير

وي در ادامه اين گفتگو به توان ارتش در زمينه طراحي و ساخت، موشك، اژدر و هواپيماهاي بدون سرنشين پرداخت و افزود: ما در زمينه ساخت اژدر و موشك پيشرفت‌هاي چشمگيري داشتيم به طوري كه امروز علاوه بر ساخت اژدرهاي مورد نياز در كشور، به عنوان صادر كننده سامانه‌هاي موشكي نيز شناخته مي‌شويم و بسياري از ناوهاي ما نيز به سامانه اژدرافكن مجهز شده‌اند.

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش همچنين با اشاره به همكاري مناسب نيروهاي مسلح و سازمان صنايع دفاعي، افزود: اخيرا در رزمايشي كه داشتيم ولي چندان رسانه‌اي نشد، برخي از موشك‌ها با موفقيت كامل شليك و مورد ارزيابي قرار گرفتند.

* زيرسطحي‌هاي ارتش به سامانه موشك انداز تجهيز مي‌شوند

اميري در خصوص تجهيز زيردريايي‌هاي ارتش به سامانه شليك موشك نيز گفت: سلاح سازماني زيردريايي، مين و اژدر است كه سلاح‌هاي مهم و مهلكي محسوب مي‌شوند ولي استفاده از اژدر داراي محدوديت‌هاي خاص خود است كه اين محدوديت در تمام دنيا وجود دارد.

وي ادامه داد: براي برطرف كردن اين نقيصه، به سمت تجهيز زيردريايي‌ها به سامانه‌هاي پرتاب موشك رفته‌ايم كه البته نيازمند يك فناوري و دانش بسيار پيچيده است.

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش افزود: براي اين كار بايد اطلاعات موبوط به هدف و شليك موشك را به سرعت به زيردريايي منتقل كرد كه البته اين كار در حال انجام است و اميدواريم در آينده نزديك يعني حدود دو سال ديگر پروژه تجهيز زيردريايي‌ها به سامانه موشكي به سرانجام برسد.

* توان شليك موشك در سرعت بالا توسط شناورهاي تندروي ارتش

اميري با بيان اينكه وقتي شما به تكنولوژي در هر زمينه‌اي دست پيدا كنيد ديگر به عنوان صاحب آن علم شناخته خواهيد شد، افزود: برخي كارهاي صورت گرفته در نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران حتي در مخيله غربي‌ها هم نمي‌گنجيد. براي مثلا برخي شناورهاي تندروي ما مي‌توانند در سرعت 50 تا 60 گره (حدود 100كيلومتر بر ساعت)، همزمان هدف را شناسايي و به سمت آن موشك شليك كنند.

وي تصريح كرد: با اين حال اگر ما بگوييم در زمينه موشكي تمامي آنچه كه مورد نياز است تامين كرده‌ايم، حرف اشتباهي است چون نيازها به سرعت تغيير كرده و ما هر روز با نيازهاي جديد مواجه مي‌شويم.

* برنامه ارتش براي طراحي و ساخت پهپادهاي دوربرد

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش همچنين با اشاره به توان پهپادي ارتش گفت: پهپادها معمولا از نوع اطلاعاتي، شنود و فيلمبرداري هستند ولي مي‌توان مطابق با ظرفيت و توان، اين پهپادها را در زمينه‌هاي ديگر نيز مورد استفاده قرار داد.

اميري افزود: براي مثال در ماموريت‌هاي دوردست نيروي دريايي ما احتياج به پهپادي با برد بلند داريم و يا ما نيازمند هواپيماهاي بدون سرنشيني هستيم كه قابليت شليك موشك را نيز داشته باشند كه اين موارد هركدام فناوري خاص خود را احتياج دارد كه البته تمامي اينها در دستور كار ماست تا طي دو سال آينده اين نيازمندي‌ها نيز برطرف شود.

* اميدواريم موج2 در شهريور 91 با حضور رهبر انقلاب عملياتي شود

وي در بخش پاياني گفتگوي خود با فارس با اشاره به روند اجرايي پروژه موج2، گفت: فرمانده معظم كل قوا در مراسم الحاق ناوشكن جماران در بهمن 88 با اشاره به روند طولاني ساخت جماران فرمودند: "انتظار من نصف اين زمان است " و در پي اين سخن رهبري ما اميدواريم با هماهنگي‌هاي صورت گرفته، در شهريوز 91 كه رهبر انقلاب براي مراسم دانش آموختگي دانشجويان دانشگاه امام خميني(ره) به نوشهر مي‌آيند، شاهد عملياتي شدن اين پروژه در درياي خزر باشيم.

معاون جهاد خودكفايي و تحقيقات صنعتي ارتش همچنين درخصوص تجهيزات بكار گرفته شده در اين پروژه و مقايسه آن با ناوشكن حماران افزود: رهبر انقلاب فرمودند من انتظار دارم موج2 از يك، پيشرفته‌تر باشد و بر همين اساس براي نمونه سيستم‌هاي هوايي و راداري اين پروژه براي اولين بار به صورت كامل در داخل ساخته شده كه داراي ويژگي هاي خاص خود است.

اميري با بيان اينكه در رادار اين پروژه بجاي لامپ از ترانزيستور و آي سي استفاده شده و صفحه آن نيز بجاي شكل هذلولي، بصورت مسطح و تخت است، گفت: در بخش هاي ديگر مانند سيستم رانش و يا سامانه‌هاي موشكي و رزمي نيز تغييرات عمده‌اي صورت گرفته است.

وي خاطرنشان كرد: ما در ارتش جمهوري اسلامي ايران اين اطمينان را به ملت شريف خود مي‌دهيم كه با قدرت، وظيفه اصلي‌مان يعني حفظ عزت اسلامي و دفاع از آرمانهاي انقلاب را دنبال خواهيم كرد و در اين زمينه نه تنها تامين كننده نيازهاي خودخواهيم بود، بلكه مي‌خواهيم صادر كننده تجهيزات عمده به كشورهاي دوست و همسايه باشيم.  
 خبرگزاري فارس 
يا علي گفتيم و عشق آغاز شد..
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”