افزایش قدرت نظامی روسیه در دریای خزر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

افزایش قدرت نظامی روسیه در دریای خزر

پست توسط hani1459 »

روسیه با راه‌اندازی سامانه‌های جدید موشکی در آستارخان ، حضور نظامی خود را در دریای خزر گسترش می‌دهد.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از فارس، خبرگزاری روسی "اینترفاکس " گزارش داد، ولادیمیر وسوسکی فرمانده نیروی دریایی روسیه اعلام کرد که مسکو قصد دارد در آینده نزدیک با استقرار یگان‌های جدید موشکی و هوایی، در دریای خزر، حضور نظامی خود را در این دریا تقویت کند.
این منبع به نقل وسوسکی افزوده است: هم اکنون نیروی دریایی روسیه، امنیت فعالیت اقتصادی شرکت‌های روسی در دریای خزر را به صورت کامل تامین می‌کنند.
خبرگزاری نووستی روسیه نیز با انتشار مطلبی در این باره نوشت، روسیه در نظر دارد تا سال 2020 میلادی، 16 فروند ناو جنگی جدید مجهز به مجموعه‌ای از سامانه‌های موشکی "ماخاچقله " را در نزدیکی بنادر آستارخان واقع در ساحل دریای خزر مستقر کند.
از سوی دیگر پایگاه خبری تحلیلی evrazia.org نیز با انتشار گزارشی در این زمینه خاطر نشان کرده است: منافع روسیه در حوزه دریای خزر با مقاصد آمریکا، انگلیس، فرانسه، ترکیه، ایران، عربستان و سایر کشورهایی که برای گسترش حیطه نفوذ خود در این منطقه نفت خیز تلاش می‌کنند، با چالش‌هایی مواجه است، و روسیه قصد دارد حیطه نفوذ و جایگاه خود را در این حوزه راهبردی انرژی، حفظ کند.
این در حالی است که سایر کشورهای ساحلی دریای خزر نیز برای تقویت توان و حضور نظامی خود در این دریا، اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
در همین راستا "قربان‌قلی بردی محمداف " رئیس جمهور ترکمنستان نیز پیشتر اعلام کرده بود که کشورش قصد دارد در آینده نزدیک، یک پایگاه نظامی در سواحل خود در دریای خزر ایجاد کند.
بردی محمداف در یکی از نشست‌های شورای امنیت ترکمنستان در سال گذشته گفته بود، ایجاد این پایگاه نظامی موجب تحکیم امنیت مرزهای دریایی کشورش خواهد شد.
به گفته وی، به وزارت دفاع کشور دستور داده شده که سامانه دفاعی موثری برای نظارت و کنترل راداری و اپتیکی بر حوزه دریای خزر ایجاد کند و همزمان یگان‌های مرزبانی دریای نیز خرید قایق‌های گشتی تندرو مدرن و همچنین ناو‌های مجهز به موشک‌های پیشرفته را در دستور کار خود قرار دهند.
براین اساس قرار است پایگاه نظامی ترکمنستان در دریای خزر، تا سال 2015 مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
کارشناسان معتقدند: اقداماتی از قبیل که توسط برخی از کشورهای ساحلی دریای خزر صورت می‌گیرد، موجب ایجاد و تقویت مسابقه تسلیحاتی بین کشورهای ساحلی دریای خزر خواهد شد که این امر عواقب جبران ناپذیری را برای کشورهای منطقه بدنبال خواهد داشت.
مشرق
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”