زهر زنبور علیه مواد منفجره

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 2952
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱ اسفند ۱۳۸۷, ۴:۲۷ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2399 بار
سپاس‌های دریافتی: 12644 بار

زهر زنبور علیه مواد منفجره

پست توسط hani1459 »

محققان دانشگاه فنی ماساچوست موفق به ساخت یک ردیاب جدید شده‌اند که از حساسیت فوق‌العاده‌ای برای شناسایی حتی یک مولکول از مواد منفجره‌ای مانند تی‌ان‌تی برخوردار است.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از ایسنا، مهندسان شیمی برای ساخت این حسگرها، نانولوله‌های کربنی توخالی با ضخامت یک اتم را با قطعات پروتئین که معمولا در زهر زنبور عسل موجود است پوشش دادند.
این اولین باری است که واکنش این پروتیین‌ها به مواد منفجره خصوصا گونه موسوم به ترکیبات نیتروآروماتیک از جمله تی‌ان‌تی به نمایش درآمده ‌است.
در صورتی که این حسگرها را بتوان به دستگاه‌هایی تجاری تبدیل کرد از بسیاری از آشکارسازهای مواد منفجره موجود که برای مثال در فرودگاه‌ها استفاده می‌شوند حساس‌تر هستند. دستگاه‌های موجود از طیف‌سنج برای آنالیز ذرات باردار در حال حرکت در هوا استفاده می‌کنند.
این حسگر جدید مواد منفجره با شیوه‌ای کمی متفاوت کار می‌کند. هنگامی که ذره هدف به پروتئین‌های زهر زنبور که نانولوله‌ها را پوشش داده می‌چسبد، باعث تغییر در طول موج نور فلوئورسنت به جای تغییر در شدت آن می‌شود.
محققان برای خوانش علائم که با چشم غیرمسلح قابل دید نیستند، دست به ساخت میکروسکوپ جدیدی زده‌اند. کار با این نوع حسگر که نخستین نمونه از این نوع است بسیار آسانتر است چرا که با نور محیط تحت‌تاثیر قرار نمی‌گیرد.
هر ترکیب نانولوله-پپتیدی به ترکیبات مختلف نیترویی واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهند. با استفاده از چندین نانولوله مختلف با پوشش‌های متفاوت، محققان می‌توانند نشانه منحصر به فرد هر ماده انفجاری را که خواهان شناسایی آن هستند پیدا کنند. این نانولوله‌ها همچنین قادر به تشخیص محصولات فرعی این مواد انفجاری هستند.
به گفته این محققان، این فناوری در حال حاضر توجه شرکت‌ها و همچنین ارتش را به خود جلب کرده‌است.
این حسگر برای اینکه بتواند مورد استفاده همه قرار بگیرد باید با یک متمرکز کننده همراه شود تا بتواند به طور مستقیم با مولکول‌های موجود در هوا در ارتباط باشد
مشرق
[FONT=Times New Roman] [FONT=Times New Roman]  و ایران را دوست میدارم    
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”