جدیدترین سیستم ارتباطی ماهواره ای روسیه موسوم به Meridian

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ آبان ۱۳۸۹, ۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2866 بار

جدیدترین سیستم ارتباطی ماهواره ای روسیه موسوم به Meridian

پست توسط cheka »

تصویر

روسیه با پرتاب 4امین ماهواره از سری ماهواره های ارتباطاتی نظامی موسوم به meridian-4 ، یک قدم دیگر به جایگزین کردن سیستم ارتباطی ماهواره ای با سابقه ی Molnyia -که در دهه ی 60 توسط شوروی توسعه داده شده بود- با سیستم مدرن ارتباط ماهواره ای Meridian نزدیک شد.

سیستم ارتباطی ماهواره ای Molnyia توسط اتحاد جماهیر شوروی و در دهه ی 60 برای ارتباط واحدهای نظامی از جمله زیردریایی ها و کشتی ها با مرکز فرماندهی ارتش سرخ ایجاد شد ، طی این پروژه بیش از 100 ماهواره Molnyia از دهه ی 60 تا سال 2005 به فضا پرتاب شد تا ارتباط ماهواره ای بین واحدهای ارتش سرخ را همواره در بهترین سطح نگاه دارد و طبق آمار 94 درصد این پرتابها موفقیت آمیز بوده اند .

شاید یکی از معروفترین کاربردهای ماهواره های ارتباطی Molnyia در ایجاد خط ارتباطی مستقیم بین کرملین و کاخ سفید در اوج دوران جنگ سرد بود ، پس از بحران کوبا ، مقامات آمریکا و شوروی بر لزوم ایجاد یک خط ارتباطی مستقیم برای ارتباط بین رهبران دو ابرقدرت تاکید کردند . نتیجه این توافق ، خط ارتباطی موسوم به "خط داغ" (Hot line) ایجاد شد که برای برقراری این ارتباط از دو ماهواره ی ارتباطی نظامی Molnyia II شوروی و دو ماهواره ی ارتباطی Intelsat آمریکا استفاده شد .

در ابتدا برای پوشش دادن ارتباط ها در کل نقاط جهان به 8 ماهواره ی کلاس Molnyia نیاز بود که بعدها با ارتقا دادن تجهیزات ارتباطی این تعداد به 4 ماهواره کاهش یافت .

با وجود اینکه درباره ی ماهواره های جدید Meridian به جهت ماهیت نظامی آن ، اطلاعات بسیار کمی به رسانه ها درز کرده است ، گزارشات از استفاده ی این ماهواره ها از تکنولوژی های ماهواره های مکانیابی جهانی موسوم به GLONASS - که برای رقابت با سیستم آمریکایی GPS توسعه یافته اند - حکایت دارند . ماهواره های ابتدایی Molnyia تنها قابلیت انتقال تله تایپ ، تلگراف و پیام های رادیویی را داشتند ، اما با توسعه ی راههای ارتباطی جدید (تلویزیونی - دیجیتال) این ماهواره ها هم به سیستمهای انتقال اطلاعات مدرن مجهز شدند .

تصویر

[External Link Removed for Guests]
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”