پدافند هسته ای S-300PS ، پاسخ روسیه به سپر دفاع موشکی آمریکا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ آبان ۱۳۸۹, ۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2866 بار

پدافند هسته ای S-300PS ، پاسخ روسیه به سپر دفاع موشکی آمریکا

پست توسط cheka »

تصویر

خبرگزاری صدای روسیه روز گذشته از استقرار سیستمهای پدافندی S-300PS در ایالت کالینینگراد روسیه خبر داد .

این استقرار سیستم اس- 300 پی.اس که گفته میشود جزیی از اقدامات متقابل ارتش روسیه در مقابل استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در رومانی است در حالی انجام میشود که همزمان ، راگوزین ، نماینده ی روسیه در ناتو در مصاحبه با شبکه ی روسیه 24 هر گونه اقدام "رویا پردازان ناتو" برای محدود کردن توان بازدارندگی روسیه را شکست خورده خواند .

طبق اطلاعات منابع نظامی ، هم اکنون از 6 سایت اصلی پدافندی ایالت کالینینگراد ، 5 سایت به سیستم S-300PS مجهز شده است .

نکته ی جالب در مورد این استقرار ، استفاده از مدل S-300PS بجای استفاده از مدلهای جدیدتر اس-300 مثل PMU-1 ، PMU-2 یا حتی اس-400 آنهم در منطقه ی استراتژیکی چون کالینینگراد است ، با رجوع به اطلاعات موجود در مورد این مدل متوجه ویژگی خاص این مدل میشویم : S-300PS با وجود برد 90 کیلومتری ، تنها مدل از خانواده ی اس-300 هاست که قابلیت مجهز شدن به کلاهک هسته ای را داراست .

این سیستم که در حقیقت سیستم مدرنیزه S-300P است و در ارتش سرخ با نام S-300PS یا S-300PM شناخته میشود در سال 1985 و با کلاهک هسته ای وارد خدمت شد . در سالهای اخیر ، بلاروس که متحد نظامی رسمی روسیه به شمار میرود نیز توجه ویژه ای نسبت به این مدل از اس-300 دارد در سال 2007 تعدادی از این سیستمها را برای جایگزین کردن با سیستمهای قدیمی اس-300 در ارتش خود از روسیه خریداری کرد .

هرچند طبق پیمانهای نظامی امضا شده بین آمریکا و روسیه (مثل استارت) و پیمانهای بین المللی ، در حال حاضر امکان تجهیز موشکهای S-300PS به کلاهک هسته ای وجود ندارد ، با توجه به قابلیت این مدل از سیستم اس-300 ، استقرار این سیستم آنهم در خط مقدم روسیه در مقابل غرب میتواند پیامی روشن از طرف کرملین به غرب باشد و آنهم اینکه "در صورت ادامه ی پروژه ی سپر موشکی توسط غرب ، روسیه از پیمان استارت خارج خواهد شد" هشداری که پیش از این هم مقامات عالی روسیه و رسانه های دولتی روسیه آنرا به صراحت هشدار داده بودند .

منبع :

[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests])
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”