اولین شکست سامانه Iron Dome در مقابل راکتهای فلسطینی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, Java, Shahbaz, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه ۱۴ آبان ۱۳۸۹, ۱:۲۶ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2866 بار

اولین شکست سامانه Iron Dome در مقابل راکتهای فلسطینی

پست توسط cheka »

تصویر

در روزهای گذشته و با نزدیک شدن به زمان رای گیری سازمان ملل برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین ، تنشها بین رژیم صهیونیستی و حماس (که توقف آتش بس با اسراییلی ها را اعلام کرده) تا جایی افزایش یافته که هر چند روز شاهد بمباران نوار غزه توسط جنگنده های اسراییل و به تبع آن ، موشک باران رژیم صهیونیستی توسط حماس و مبارزان فلسطینی هستیم .

اما مورد جالب ، شکست زودهنگام سامانه ی گنبد آهنین (Iron Dome) در مقابل موشکهای فلسطینی ها است تنها 6 ماه پس از عملیاتی شدن در خاک رژیم صهیونیستی بود . این سامانه که از همان ابتدای توسعه تا عملیاتی شدن آن در مارس 2011 ، با جنجال تبلیغاتی زیادی توسط صهیونیست ها همراه بود و یک "انقلاب فنی" در عرصه ی سامانه های ضد موشکی تلقی میشد .

اما در روزهای گذشته ، این سامانه ، که دو واحد آن در مناطق بیرشوا و آشکلون مستقر شده اند ، نتوانسته اند مناطق مورد نظر را از موشکهای فلسطینی حفظ کنند تا اولین آزمایش واقعی خود در مقابل موشکهای حماس را با شکست نسبی پشت سر بگذارند . بنظر میرسد فلسطینی ها نیز با تمرکز آتش روی مناطقی که "گنبد آهنین" از آنها محافظت میکند ، قصد دارند ناکارآمدی این سامانه ی گرانقیمت ، که هر واحد آن قیمتی معادل 37 میلیون دلار دارد را زیر ذره بین ببرند ! (هر واحد این سیستم متشکل از یک سامانه ی کنترل موشک ، رادار و 4 لانچر موشک با 50 موشک است)

طبق گزارش وبسایت Strategypage ، همانطور که پیش بینی میشد ، سیستم Iron dome مثل هر سیستم پدافندی دیگری ، دارای ضعف اصطلاحا Outnumber شدن در مقابل اهداف است . یعنی هر سامانه (با توجه به ظرفیت های الکترونیکی و فیزیکی) قابلیت محدودی برای درگیری با اهداف دارد و در صورتیکه تعداد اهداف بیشتر شود ، سامانه نمیتواند همه ی آنها را هدف قرار دهد .

مبارزان فلسطینی نیز این ضعف سامانه ی گنبد آهنین را میدانند و فقط کافیست حداقل 7 موشک بطور همزمان به محل حفاظت شده شلیک کنند . در اینصورت سامانه با 6 موشک Outnumber شده و حداقل 1 موشک به هدف برخورد میکند . در طی یکی از حملات موشکی با همین شیوه توسط فلسطینیان که در 20 اوت (4 روز پیش) انجام شده ، یک موشک قسام موفق شد با نفوذ به منطقه ی بیرشوا حفاظت شده توسط گنبد آهنین ، 1 صهیونیست را به هلاکت برساند . که این شکست واکنش مقامات ارتش رژیم صهیونیستی را به دنبال داشت.

البته سامانه ی گنبد آهنین در واقع در مرحله ی استفاده ی محدود قرار دارد و طبق استراتژی رژیم صهیونیستی ، در حالت کاملا عملیاتی باید 200 واحد عملیاتی با 1000 موشک سامانه ی گنبد اهنین برای دفاع سراسری از خاک رژیم صهیونیستی عملیاتی شوند ، اما حادثه ی اخیر نشان میدهد در یک حمله ی موشکی پر حجم توسط حزب الله ، "گنبد آهنین" حتی در حالت کاملا عملیاتی هم قابلیت دفاع کامل نخواهد داشت .

منبع : [External Link Removed for Guests]
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نظامي”